Názory k článku TPP aneb vypínat analog rychle, či pomalu?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2006 12:08

    Enik (neregistrovaný)
    Pokud jde o ty peníze, tak máte bezpochyby pravdu. Pokud jde o to vypínání analogu, tak musíte vyřešit několik problémů. Jednak vám zhasnou všechny navazující převaděče které samozřejmě digitál nejsou schopné zpracovat a převést a jednak si vypnutím velkého vysílače uvolníte jen max. 3-4 kanály, což dává velmi malý prostor pro budování sítě. Je sice pravdou že to uvolnění bude na celkem velké ploše ale problém s napájením převaděčů prostě zůstává. Pokud by byly ty převaděče v předstihu upraveny pro DVB-T, pak by ta technologie na těch převaděčích dlouho zahálela protože by neměla primární signál. Proto si myslím že by na velkých vysílačích měly vzniknout distribuční jednotky které by v GHz pásmu distribuovaly signál na ty převaděče. Pak je jednoduché postupně konvertovat terciální síť na DVB-T aniž by tím utrpělo základní pokrytí analogem. Prostě v místě kde se nainstaluje DVB-T na převaděč bude možný příjem jak analogu, tak i DVB-T. Po měsíci se ten analog na tom převaděči vypne a lidi budou mít k dispozici už jen DVB-T. Uvolněné kanály dají možnost namontovat DVB-T tam kde by to kvůli vzájemnému rušení předtím nebylo možné. Konverze na DVB-T tak bude probíhat logaritmicky. Zatím co zpočátku půjde o jeden převaděč, postupně to bude díky uvolňování velkého počtu kanálů nabývat na rychlosti. Stejně tak je možné operativně řešit místa kde ani po zapnutí DVB-T bude nekvalitní signál. Mě osobně příjde takové řešení jako ne příliš drahé a současně technicky a technologicky jednoduché. Jediným problémem je ža v počátcích bude pokrytí DVB-T poměrně malé a tak nevé TV nebudou mít o vstup do MPXů zájem. Jenže nějak se začít musí a to pokrytí může růst velice rychle, jen se musí konečně začít!!! Zatím je to pořád jen fňukání že to bude obrovský problém. Jenže on se ten problém časem nezmenší. Spíš naopak. Kdo bude moct tak uteče k DVB-S a to platí jak o TV, tak i o divácích!
  • 31. 8. 2006 15:42

    prudic (neregistrovaný)
    Tak nam prosim konecne prozradte jak ty prevadece funguji, funguji na principu smesovani kmitoctu? nebo se z prijateho signalu nejprve odstrani nosna a potom se signal znovu namoduluje na jinou nosnou?
    V obou pripadech muze bezny STBox (2000 Kc) slouzit jako zdroj signalu. Pokud je to jinak, prosim vysvetlete. 2000 Kc na jeden vykryvac neni nic v nakladech na provoz.
    V Ostrave se vysila uz pul roku, jaky predstih mate na mysli? Proste uz dnes ty prevadece muzou jet krmene z digitalu ze Slezske. Pomalu jeden po druhem. Potom cvak a Ostrava jen na digitalu. a vsechny prevadece plne funkcni. Mam tam nejakou nesrovnalost?
    Ta distribucni sit v GHz je dle meho nazoru zbytecne vyhazovani penez.
  • 31. 8. 2006 20:10

    Enik (neregistrovaný)
    Já si myslím že odvaha. Ve skutečnosti ale není TPP a tak nikdo neví kde má začít. Prostě ČTÚ sliboval že to bude v červenci, nakonec v srpnu teď to možná bude do konce roku. A zase se nic nedělá a čekáme až zahřmí. Prostě dokud nebude TPP tak všichni mají alibi protože není plán.
  • 2. 9. 2006 23:41

    Tunseng (neregistrovaný)
    Tento postup by veci paradoxne o dost zkomplikoval a cely proces protahl neumerne. Hlavne nove digitalni televize by meli zkomplikovany nastup. Nova a Prima by si dal lebedili na analogu a nikdo by se do digitalizace nehrnul. rok 2012 nepripada v uvahu, analogova tma musi nastat mnohem driv, pokud to ma probehnout hladce.
  • 3. 9. 2006 14:14

    anonymní
    Souhlasím prakticky se vším, co tady napsal Enik.
    Pro autora článku jen nekolik poznámek:
    1."Reklamní trh zůstane víceméně stejný a jen se o něj bude muset dělit více subjektů."
    Pokud myslíte subjekty, pro které je reklama určená tak ano. Ale objem reklamy půjde nahoru, do reklamy půjde víc peněz od zadavatelů. Konkurence i v této oblasti zakolísá s cenama. Proč si myslíte, že Nova a Prima chtějí přechod na digitál spomalit? Přece 3 TV mají lepší kontrolu nad cenama než 8-10 TV.
    2."Nemáme například žádný podpůrný program pro staré lidi a pro sociálně slabé či handicapované."
    Souhlasím, nemáme, máme ale instituce, které by to měli (vy)řešit. A hlavně, dát lidem dostatek informací, aby se připravili. Důchodci na tom až tak špatně nebudou. To, že se jim vypne analog je podobné, jako když se jim pokazí televize. Myslíte, že si neporadí? - prostě někomu řeknou co o tom bude vědet víc(sousedi, rodina atd.)Buď si televizi nechají opravit, nebo si koupí novou - v obou případech bude investice vyšší než cena průměrného STB.
    3.Různé výzkumy - zatím, podle mého názoru nemají žádnou hodnotu. Lidí, kteří o digitalizaci neco vědí, je málo, a ten, kdo o ni nic neví vám asi neřekne, že ji vítá. Je normální, že nové věci se prosazují těžce i v běžném životě. Lidi nemají změny rádi,a tí neinformovaní už vůbec ne, když nevědí o co jde.
    4.V budoucnu (kam zatím nedovidíme) bude terestr. pokrytí diky digitální technologii mnohem lepší/vyšší než 70-75%, které jsou podmínkou celoplošnosti. Uvedomme si, že ani rok po analog. konferenci ve Stockholmu nikdo u nás nevěděl kolik bude v roce 2005 u nás převaděčů/vykrývačů. To samé platí i u digitálu. Záleží hlavně na zájmu provozovatelů a mezinárodní koordinaci.
  • 6. 12. 2006 13:49

    Kozina (neregistrovaný)
    Zdravím, dnes 6.12.2006 bylo provedeno ASO (vypnutí analogové TV) a dokončena digitalizace pozemní TV v Bavorsku. Na přechod z analogu na digitál a nutnost nákupu DVB-T přijímače byli diváci upozorněni textovou informací, průběžně vkládanou do všech programů ARD, ZDF a BayTV od 27.11. (kromě již zaběhlé informační kampaně v tisku a sdělovacích prostředcích včetně internetu). Pro zabezpečení stávajícího pokrytí v rámci přechodu A-D dostala každá výše uvedená TV vlastní multiplex a bylo jen na ní jak jej naplní. Výsledkem tohoto postupu je bezproblémové vypnutí analogu s návazným zapnutím digitálu (ani den souběžného provozu !!!) a rozšíření programové nabídky až na 4 TV programy v multiplexu. Po přečtení článku "TPP aneb..." nevycházím z údivu jak to někde nejde a na vlastní oči vidím, jak naopak někde jde. Není to opravdu jen našim českým Kocourkovem?
    Kozina Domažlice
  • 31. 8. 2006 1:08

    prudic (neregistrovaný)
    kdyz rikame, ze proces ma probihat co nejrychleji. Jeste jednou, vypnu-li hlavni vysilac v regionu, tak na vedlejsich vykryvacich uz ma probihat vysilani krmene z digitalu (prijimac za 2000 Kc - jde preci o prechodne obdobi, tak snad lidi pochopi, ze VPS a SV nebude). Tyto prijimace muzou posleze cestovat republikou. Takze vyhozena investice to bude az za 3 roky, coz je uz odepsane. Radiokomunikace maji oddeleni digitalizace uz drahne let. Takze jsou pripraveni mnohem lepe, nez CTU, ktere se timto zabyva chvili. Pozadavky na mezinarodni konferenci z neceho vychazely. Tak nemalujte certa na zed. Jestli pomahat starsim a nemocnym, to je na pobliticich. Spis je treba si uvedomit, ze na rozdil od ameriky se u nas o starousky staraji deti ve vetsim procentu populace (nastesti). Takze zadne drama. Zajedte si do hor se kouknout na stavajici prijem, a mnohde zjistite, ze tam je digital z vysilacu, ktere jiz bezi, i kdyz analog z tech samych vysilacu je na nic.
  • 31. 8. 2006 10:20

    ABC (neregistrovaný)
    Popravdě řečeno jde jen o to, aby si určití lidé na určitých místech připadali důležití nic víc. Domnívám se , že z toho dokonce an nic nemají (finanční zisky). Ale dokud se bude o diggitálu kecat, místo činů, budou "důležití".
    Analog by šel vypnout už teď. Jednoduché STB se dají koupit za cenu kolem 1000-1500kč s daní a pravděpodobně už to ani levnější nebude. Mimochodem je to stejná částka jakou musí ročně +- zaplatit každý koncesionář (bez ohledu na způsob a kvalitu příjmu signálu) za pouhé vlastnictví přijímače..
  • 31. 8. 2006 10:26

    anonymní
    Co brání vybudovat v co nejkratší době multiplex veřejnoprávní služby (programy ČT), aby zajišťoval pokrytí 95 procent obyvatel, pokud možno na jedné frekvenci na celém území ČR ve III. popř IV.-V. tv.pásmu k datu např.31.12.2007?? Následně vypínat po 3 měsících souběžného vysílání v již plně pokrytém území signálem dvb-t analogové vysílání programů ČT.
    Tím se uvolní všechny přidělené kmitočty pro ČR a záleží na privátních subjektech a ČTÚ kdy začnou vysílat další stanice a na jakých kmitočtech a v multiplexech.

    Celkové vypnutí analogu v ČR k datu 12.12.2012.
  • 31. 8. 2006 10:40

    Enik (neregistrovaný)
    Rozhodně si nemyslím že pan Hanuš nemá pravdu, jen mu mám zazlé že se ve čtenáři snaží vyvolat dojem že další oddalování digitalizace jím naznačené problémy jaksi samovolně vyřeší. Mám tím na mysli že větší počet kanálů v TV pásmech ani na konci roku 2012 nebude, stejně tak lidé nebudpou lépe vybaveni pro příjem DVB-T protože je k tomu nebude nic nutit, peněz také víc nebude protože DVB-T bude vypadat spíš jako mrtvé dítě než moderní technologie. Prostě oddalování nic nevyřeší, jen ti dnešní papaláši to hodí do klína někomu jinému. Jenže to diváka nezajímá. Pokud jde o problémy DVB-T, tak si mylím že jeho oddalování přinese spíš další potíže typu rušení R12 v německém příhraničí. Nakonec nám nic jiného nezbude než překotně zavádět DVB-T na konci roku 2012 protože veškerý signál v republice bude nekoukatelný a zarušený ze zahraničí!!!
    Mám takový pocit že z ASO se stalo jakésy zaklínadlo a všichni se bojí jej vyslovit. Přestaňme se tedy bavit o ASO a začněme se bavit o DSO (digital switch on)! Tedy o tom kdy začneme DVB-T zapínat. To vypnutí analogu pak jaksi vyplyne samo sebou. Zatím už pět let přešlapujeme na místě a čekáme až zahřmí!!! Je naprosto jasné že vypínat analog nejde od vysílačů primární sítě. Tyto vysílače by měly zůstat v provozu co možná nejdéle, především proto že umožňují pokrytí velkého počtu obyvatel a drží v provozu vykrývače. Podle mého soudu by měla začít digitalizace právě na těch vykrývačích které vidí na vysílače primární sítě a je možné je odtamtud napájet point to point signálem multiplexu. Takto se digitál dostane v první řadě především tam kde je dnes analog velmi špatný. Z pohledu ekonomiky je to sice přesně proti zdravému rozumu ale zabezpečí to tak minimální výpadky v pokrytí. Celá finta je totiž v tom že instalací multiplexu na jeden vykrývač se uvolní kanály které na tom vykrývači jsou pro analog, tímto způsobem se začne rychle uvolňovat prostor pro instalaci dalších multiplexů a vznikne jakýsi pořádek v kanálech na velkém území. V okamžiku kdy budou všechny vykrývače v dosahu jednoho primárního vysílače takto konvertovány, je možné přistoupit k vypnutí analogu na tomto primárním vysílači, aniž by nějaký výpadek postihl velké množství diváků současně!
    Nemožnost použití kanálů k61-69 pro přechod na digitalizaci se mi zdá být poněkud zvláštní. Tyto kanály se u nás pro analog nepoužívají a především při použití na malých vykrývačích by to neměl být problém. To mám na mysli především pro krátkodobé pokrytí území dočasným multiplexem. Po uvolnění příslušného přiděleného kanálu by samozřejmě došlo k přechodu na definitivní kanál. Možností jak začít digitalizovat je prostě mnoho ale oddalováním se nic samo nevyřeší!!!
  • 31. 8. 2006 11:00

    prudic (neregistrovaný)
    Praha, Brno a Ostrava uz digitalne vysilaji. Nikde jsem ale nenasel zminku, ze by se neco delo na vykryvacich v okoli techto velkych vysilacu. Proste pokud radiokomunikacim a televizim nepohrozite vypnutim, tak si budou dale valet sunky a nic nedelat. At mi nikdo nerika, ze v mistech, odkud signal nemuze rusit do zahranici (slabe vysilace, hory kolem, velka vzdalenost...) by se nedalo uz ted preklapet.
    Proste jsou lini jak vsi a potrebuji furt o necem kecat. Misto aby pohli ploutvi. Uz 3 mesice vime kmitocty, ale porad neni zadny harmonogram at jiz od velkych vysilacu, nebo od malych, proste nic. TPP je jen tak jakoby, mozna, pokud.....
    Doufejme ze se znalosti, ze Primacke kmitocty je mozno pouzit a Novacke nee se ledy pohnou.
  • 31. 8. 2006 11:23

    Radon (neregistrovaný)
    průměrný plat v ČR je prý 20.000,-. Když vezmu v úvahu, že nejlevnější settop box stojí ca 1.500,-Kč a analogová tma příjde až za 3 roky (cca 36 měsíců), tak mně vychází, že i ten důchodce si na settop box našetři po 40Kč odkládaných měsíčně. Tedy pokud o tom bude s předstihem a pravidelně informovaný :-)
    Myslím že to fakt není o penězích. Spíše nechápu to vypínání proti směru hodinových ručiček. Kdyby se začalo u velkých měst (kde je i vesměs větší kupní síla), tak z toho mohou za ty tři roky těžit i občané v zapadlých pohraničních vískách, protože se mezitím rozběhne i bazarový prodej STB.
  • 3. 9. 2006 19:38

    jan a
    rozhodne by se to melo urychlit!!!!!www.hrabus.xf.cz/index3.htm já mám taky ind´formace o dvbt!!! kouknete tam a ohodnotte pouze v pro internet explorer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 31. 8. 2006 18:13

    prudic (neregistrovaný)
    takze jde o to, dostat mf uplny televizni signal? Tento signal se musi delat tedy z digitalu. Jenze stejny signal se musi udelat i v digitalnich prijimacich s modulatorem. Takze vypreparovat nejaky mf ze STBoxu by se melo dat. nebo neni problem jej vyrobit z obrazu a zvuku (ponechavam nepovsimnuto, ze se na vstup prevadece privede az signal zpoza modulatoru STBoxu primo na puvodnim kanalu :-) . Levny reseni existuje.
  • 31. 8. 2006 19:38

    prudic (neregistrovaný)
    to je sice pravda, ale tam, kde se uz vysila (P+B+O) by to mohlo vest k "okamzitemu" (cerven07?) vypnuti techto tri (5) vysilacu a moznosti nabehu dalsich siti pro 1/3 obyvatel CR a tim umozneni vysilani digitalnim televizim.
    1. upravu by radiokomunikace uz mohli delat v dosahu tech 3 (5)vysilacu ted hned, a ne az bude mozno zacit vysilat DVB-T (ten cerven).
    2. naklady na upravu by byly minimalne financne narocne.
    3. a co budou delat technici CRO do doby nez se zacne budovat :-)
  • 3. 9. 2006 8:36

    Pítr (neregistrovaný)
    Řešení by se určitě našlo. Někdo (ČTÚ) musí ale konečně rozhodnout, říct bude to tak a tak a ostatní se musí podřídit i když ne každému to bude vyhovovat. Při přechodu se prostě nedají brát v úvahu připomínky všech subjektů a všem vyhovět. Řekl bych, že za tím dnešním otálením jsou hlavně osobní zájmy a snaha prodloužit analog, co jen to půjde.
    A pokud je řeč o ceně, kolik bude takových, kdo si nemůžou dovolit pořídit přijímač v ceně kolem dvou tisíc, nebo nemájí nikoho kdo by jim vypomohl? Těch skutečně potřebných zas tolik nebude!
  • 31. 8. 2006 18:18

    Enik (neregistrovaný)
    Pokud jde o použití STB na převaděčích, pak by to bylo nejen mnohem dražší ale i komplikovanější. Když pominu že z "běžného" STB nedostanu digitální streem, takže by se musely použít nějaké speciální, tak dalším problémem je nutnost změny modulace z QPSK na 64QAM, což znamená demodulovat ten signál ze satu a znovu ho namodulovat. To rozhodně není žádná legrace a je na to potřeba dost složité zařízení. Další problém by nastal při synchronizaci těch převaděčů do sítě. Sítě DVB-T mají u nás pracovat jako SFN, tedy jednofrekvenční. To znamená že celá síť bude pracovat na jednom kanálu. V takovém případě ovšem všechny vysílače musejí pracovat na naprosto stejném kmitočtu a ve fázi. To ovšem není možné zajistit pokud by každý vykrývač pracoval jako vysílač s vlastním oscilátorem. Proto jsem navrhl distribuční síť v GHz pásmu, kterou by se dopravil kompletní signál na některý z převaděčů jenž by byl v přímé viditelnosti vysílače a odtud by se začal vysílat regulerní signál DVB-T. Ostatní převaděče v okolí by pak už jen "opakovaly" ten signál z toho prvního převaděče. Pokud by nebylo možné navázat takto spojení mezi všemi převaděči v regionu, pak by bylo možné vybrat zase jeden vhodný jako "primární" a navázat na něj další opakovače. V okamžiku kdy by byl spuštěn definitivní signál z hlavního vysílače, těchto několik vykrývačů jež byly přímo napájené z té distribuce v GHz pásmu by se postupně předělalo na regulerní opakovače a nikdo by nic nepoznal!
    Rozhodně netvrdím že je to nejlepší možné nobo dokonce jediné řešení. Jen mi z mého hlediska příjde jako nejjednodušší a eliminující většinu problémů s přechodem na DVB-T!
  • 31. 8. 2006 18:33

    Enik (neregistrovaný)
    Ttochu jsme si nerozuměli: Váš návrh řeší jak udržet v provozu převaděče v analogovém režimu a já navrhuji jak je co nejdříve dostat do digitálního režimu. Vaše řešení předpokládá dočasné zásobování všech převaděčů v regionu signálem z DVB-S. V takovém případě by pro každý program musel být na všech převaděčích v regionu samostatný STB a původní budiče v převaděčích by se musely nahradit modulátory. Je to sice také řešení ale vyžaduje dvojí úpravu všech převaděčů, což považuji za zbytečné. Podle mého návrhu by se většina převaděčů předělala hned napoprvé na DVB-T opakovače a těch několik které by byly zásobené signálem z distribuce by se předělaly dvakrát. Podruhé by se vlastně jen upravily. Bylo by s tím mnohem méně práce a bylo by to i levnější!
  • 3. 9. 2006 23:40

    prudic (neregistrovaný)
    dik za info. Staci to, ze to je pouze pro IE. Ani jsi nezacal a u mne uz si skoncil. Odborny Web asi bude mit jiny pomer uzivatelu alternativnich prohlizecu, ze ano redakce digizone? Dejte sem nejake statistiky :-)
  • 4. 9. 2006 13:42

    happymaster23 (neregistrovaný)
    pochybuju, že v době před víc jak 17 lety byla nějaká ČT1... autor by si to měl ujasnit...
  • 4. 9. 2006 13:41

    happymaster23 (neregistrovaný)
    http://www.hrabus.xf.cz/text0.html - tak tohle mluví za vše "Je výhodou mít IE*!!*Internet Explorer 4.0 a novější"

    většího debila jsem fakt neviděl, nejenže ty jeho stránky nemají deklarovaný doctype, ale velmi doporučuju se podívat třeba sem http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.hrabus.xf.cz%2Ftext0.html (69 chyb oproti specifikacím) a nebo sem http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.hrabus.xf.cz%2Findex3.html (24 chyb) sám ten debil neumí programovat v HTML a bude tady tvrdit že IE je výhodou...
  • 31. 8. 2006 17:31

    Enik (neregistrovaný)
    Právě že ani jedna z těchto dvou metod se při konstrukci převaděčů nepoužívá!!! Pro jednoduchost pominu popisování důvodů proč se používá třetí varianta.
    Takže: Primární signál jenž přichází na přijímací anténu se pomocí vstupního tuneru "zbaví" nosné a ponechá se mezifrekvenční kmitočet. Ten bývá většinou kolem 38MHz. Takto vzniklý mezifrekvenční signál se směšuje s referenčním oscilátorem a vzniká tak nový signál. Po odfiltrování a zesílení se přivádí na anténu. Takže konverze analogových převaděčů na DVB-T je prostě vyloučena. DVB-T takto zpracovávat nelze. Nehledě na to že vykrývače pro DVB-T budou pracovat v režimu "opakovač" takže celá konstrukce bude vypadat jinak!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).