Článek je velmi zajímavý.
Pro testy je ale zásadní použitý typ přijímače. Lingo je výborné v tom, že jako jedno z mála ukazuje frekvenci, ze které je přijímán signál. V L pásmu je snad jeho příjem v pořádku, ve III. televizním pásmu je nepoužitelné. Mám srovnání ze západních Čech. Zatímco jiné přijímače zde Němce ladí v pohodě, tak Lingo pouze v Německu nebo v místech s přímým výhledem na vysílač.
Pro testy příjmu jsou zajímavější autorádia či přijímače od firmy Pure, kde je příjem ve III. pásmu kvalitnější. Problém je jen ten, že přijímače od firmy Pure neumožňují zobrazení naladěné frekvence. Má někdo se čtenářů zkušenosti s některým DAB+ přijímačem s prutovou anténou, který umožňuje přímo zobrazit vysílací kanál či frekvenci ?
Jsem spokojený s přijímačem Imperial Dabman 20. Má výbornou citlivost. Vejde se do kapsy. Má integrovanou baterii, kterou dobíjím tak jednou za 14 dnů. Má i VKV. Nemá pásmo L. Podporuje češtinu, jen "u" s kroužkem nezvládá. :-)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3Lp9ODHKcqM
Co jsem kde chytil, jsem popsal na fóru:
Přijímač Imperial Dabman 20 se mi docela líbí (odkaz na manuál http://www.digitalbox.de/Marken/files/bda_dabman_20.pdf) a jeho cena je docela příznivá.
Máš nějaké zkušenosti s příjmem z Prahy ?
Má rádio u DAB pouze automatické ladění nebo i manuální ? Jak je to při novém ladění. Zůstávají uložené stávající stanice ? Má výstup na sluchátka či AUX výstup ?
Rádio má dva druhy automatického ladění - rychlé a kompletní, které trvá o chvíli déle, ale také najde víc stanic. (V návodu není uvedeno, aspoň jsem to tam nenašel. Přišel jsem na to náhodou.) A pak má manuální ladění. Stačí "odskákat" na příslušnou frekvenci a naladí se jen stanice na této frekvenci. To je dobré u dálkového příjmu. Nastavím frekvenci a hýbu anténou. :-)
Při novém ladění všechny stanice zmizí. S výjimkou uložených stanic v paměti. Ty tam zůstávají.
Přístroj má výstup na sluchátka, která také fungují jako anténa. To je dobré, když mám rádio v kapse se staženou prutovou anténou. Výstup AUX přístroj nemá.
V centru Prahy (Karlín, Holešovice...) hraje se staženou anténou, na sluchátka, v kapse. V zástavbě někdy signál škytne, ale poslouchat se to dá. S anténou hraje všude, kde jsem to zkoušel. Výborně s anténou hraje i v Roztokách. Hraje i v autě. Signál na dálnici D8 a D11 vydrží zhruba tak, jak mají uvedeno na mapě na Teleku. Signál je i dál, ale s výpadky.
Netvrdím, že Dabman 20 je nejlepší rádio na světě. Mám zkušenosti jen se dvěma přijímači s DAB. S Dabmanem jsem spokojený.
Přemýšlím, co mě na něm štve. Vlastně nic. Když se zamyslím, lepší by mohlo být rozmíštění tlačítek. Hlasitost je uprostřed, i když ji používám nejvíc, takže někdy poslepu sáhnu vedle. Displej je na slunci hůře čitelný. (Délka podsvícení je nastavitelná.) Neukazuje se název multiplexu, jen názvy stanic. A radiotext se někdy nestihne převinout celý a skočí tam další zpráva.
Nic z toho není pro mne tak důležité. Koupil bych si ho znovu.
Není pravdou, že rádia PURE nezobrazují naladěné frekvence. Důkaz je na http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1116.msg44851#msg44851
Bohužel uvedený přijímač PURE Evoke Flow má jen automatické ladění, nelze tedy snadno "lovit" separátně některý MUX v režimu DX.
já mám tento a ten kanál i frekvenci zobrazuje, ladění je auto i manual
http://radioprijimace-radiobudiky.heureka.cz/sangean-dpr-45-dab-plus/specifikace/
Právě, to je ten problém.
Pokud má někdo přijímač pouze doma pro poslech v domácnosti, tak mu je jedno, zda se ukazuje frekvence, podstatné je, že stanice dobře hrají.
Pokud někoho zajímá DX příjem, tak manuální ladění a zobrazení frekvence či kanálu je důležité. Navíc je zásadní i citlivost přijímače a o ní se nikde moc nepíše a lze ji zjistit bez vyzkoušení přijímače a srovnání s jiným jen těžko.
Já mám dojem, že většina DAB přijímačů na nám dostupném trhu je určena pro místní "pokojový" příjem. Pouze ty nejmenší modely se sluchátky jsou asi určeny pro mobilní stereo příjem. Mnoho DAB rádií nemá bateriové napájení, 2 reproduktory pro stereo, konektor pro externí anténu, čili vlastně zatím nejsou určeny pro většinu území v Česku, kde proto většinově převládá DX příjem.
Citlivost, to se u digitálních přijímačů všech platforem moc neuvádí, stejně by to bylo jen číslo, které nic neříká o úspěšnosti a kvalitě příjmu. Nebo by to dopadlo jako u "digitálních" antén, kde někteří výrobci udávají dosah v kilometrech, nebo nereálný zisk na jednom konci pásma.