Myslel jsem spíš na zlepšení podmínek pro příjem, protože takhle je to takové na půl. Černá hora totiž i přes velké směrové omezení hraje ve III. pásmu výrazně lépe než dříve v L pásmu. Slabinou je zejména ta nedefinovatelná sluchátková anténa, která příjem velmi degraduje. Pro takovéto vyhodnocení bych si představoval alespoň základní prutovou anténu. Tím pádem i jiný přijímač, který ji má, např. levný a vcelku solidní PURE ONE Mi.
Článek přináší první vizualizaci výsledků testování pokrytí signálem pro konkrétní přijímač a konkrétní podmínky - housenky a hadi (přijímám ano/ne). Ty jsou protipólem map pokrytí, které počítají s modelovými podmínkami a pravděpodobností.
Nešlo mi o odsouzení, zda to či ono je dobré nebo špatné, chtěl jsem spíš předvést, že takovéto testování není žádná věda a může si s ním pohrát prakticky každý.
Postranním výsledkem je jen drobné upozornění, že pro všechny podmínky nemusí znamenat přechod do III.pásma jen samá pozitiva.
Například z testování vysílání ve III.pásmu v Praze na kanále 11A je zjevné, že má proti vysílání v L-pásmu jednoznačně lepší lepší dosah a na spoustě míst, kde LA mělo problémy nebo nechodilo vůbec, funguje 11A bez problémů.
Aktuálně je vysílač na kanále LA vypnutý a zřejmě to tak už zůstane, takže vizualizaci porovnání už asi nebude možné provést :).
Problém je v tom, že váš test platí jen a pouze pro vámi použité zařízení. Chybí standardizované podmínky. To, že vy jste v autě někde něco nepřijímal, ještě neznamená, že to někdo s DAB autorádiem s korektní anténou na střeše vozidla nebude přijímat úplně bez problémů. Není to zhodnocení dosahu vysílačů, není to zhodnocení rozdílu mezi použitými DAB pásmy. Je to jen informace o příjmu vašeho konkrétního DAB rádia na anténu v podobě kabelu ke sluchátkům. Možná, že kdyby ten kabel ke sluchátkům byl jinak pohozený, výsledky by byly úplně jiné.