Je to zlozvyk z dob CRT obrazovek kde hlavním parametrem byly především řádky. V dobách LCD uvádět řádky je opravdu hodně podivný zvyk, vhodný spíš do reklamy a ne na "odborný" server..
Ale "H.264" je prece jeste o jedno pismenko kratsi nez "MPEG-4" ;-) O odborniky samozrejme nejde, ale divil byste se jak urputne si laici tato "hesla" pamatuji a kdyz se pak setkaji se specifikacemi pristroje, ktery umi z USB disku prehravat DivX, dedukuji z toho uplne mylne zavery a predpokladaji ze ma vlastnosti, ktere podle specifikaci nema. Je to uplne zbytecne a hlavne odbornici by se teto idiotske "novinarske zkratky" meli vyvarovat. Mateni laiku je v mediich uz i tak dost.
Vážení, když jsem si dneska instaloval novou verzi DivX - tuším, že to byla 8.0.4 nebo tak něco, tak mi to dalo na výběr instalace i AVC a HE kodeku :-)
Asi to spíš byla verze 7. Jinak je to zajímavé. Ani ne tak ten fakt, že firma DivX přidala do svého balíku kodeky pro H.264. Zajímavé bude až se začnou objevovat zařízení s označením DivX Plus™ HD Certified, což bude značit že umí přehrávat soubory *.mkv s H.264.
Nikoliv. Dohady se vedou o označení pro MPEG-4 Part 2, celkem dlouhou dobu označované jen jako MPEG4, které má několik různých implementací (mezi jinými i jedno hodně používané od firmy DivX) a pro MPEG-4 Part 10, což je zcela jiný standard známý též jako H.264 či MPEG-4 AVC, do kterého se firma DivX pustila zjevně teprve nedávno (leden 2009)....
Dovoluji si nesouhlasit v tom, ze PAL by zobrazoval 576 radek. Ano, tyto radky jsou oznacene jako "visible", ale maloktera televize je zobrazi.
Pri vyvoji http://www.microvga.com/ jsem delal ruzne testy a realne to vyslo jeste mene, protoze televize si "nahore" i "dole" nejake radky ukroji. Popis PALu, tak jak vysly testy na vetsine TV aby obraz byl zcela viditelny, jsou v datasheetu dostupnem na http://www.microvga.com/docs
Dovolím si poznamenat, že dokument a kupodivu valná část stránek je zastaralých. Jsou někdy z roku 2002, tedy PŘED převzetím H.264 od ITU-T jako další části do MPEG-4 (jako MPEG-4 Part 10/AVC).
No to je debata... jednou je to MPEG-4 a hotovo :-) I když MPEG-4 AVC chlapci z ISO mohli označit jinak a nic by se nestalo... teda stalo, bylo by to přehlednější. Mix ITU a ISO/IEC označení také není nijak přehledný :-( Ale psát MPEG-2 Video a MPEG-4 AVC by také neměl být problém a většině je to potom jasnější (možná...) :-)
Mohu Vás ujistit, že odborné materiály ohledně technologií pro vysílání DVB zmiňují v drtivé většině pouze označení počtu řádek a prokládání... Naopak mnoho komerčních letáků uvádí u prodávané techniky počet bodů na řádce i počet řádek.
Z me vlastni zkusenosti muzu rict, ze treba finska DVB-T (pouziva MPEG-2 a "samozrejme" i HDTV) uz je davno v obdobi digitalni nekvality. Pominu-li problemy pri prechodu, tedy hlavne nepokryti celeho uzemi digitalnim signalem a blazniveho problemu s titulky (finske televize chtely vysilat titulky "mimo obraz", Finsko je totiz dvojjazycna zeme a tohle by dost pomohlo, ale prakticky nikdy se tento problem nepodarilo vyresit - titulky se mnohym uzivatelum nezobrazovaly; komercni stanice dal vysilaly s puvodnimi "vypalenymi" titulky, verejnopravni se k tomu vratila po nejakem case a rade stiznosti - tezko rict, zda to zase nekdy zkusi, asi ne), tak kvalita finskych multiplexu je natolik silena, ze treba sledovat hokej byva prakticky k nicemu, protoze neni diky silene kompresi videt puk. Rychle menici se sceny vypadaji take hruzostrasne. Usmevne je, ze z tohoto duvodu snad nejhur vypadaji nektere znelky. To clovek pak nekdy ani nevi, co vlastne vidi. Duvod k takove kompresi? Napriklad 11 TV stanic a dve radia v multiplexu C nebo 7 TV stanic v multiplexu B. Uplne "nejlegracnejsi" pak je, ze jen sedm z tech osmnacti je neplacenych. Z velke casti ty neplacene funguji jako reklamni pro ty placene. Nastesti tedy na neplacenych kanalech hokej k videni moc neni. Stejne jako dalsi zajimave veci se presunul na placene.
Pamatuji analog od jeho spuštění (nejprve Vídeň, pak i u nás) a za celou jeho éru jsem neviděl kvalitní analogový (SD) obraz přijímaný přes anténu.
Nelíbí-li se vám současná digitální kvalita, nutno pořídit lepší zobrazovač.
HD není o kvalitě, ale o detailech.
Myslim si, ze to je ukol pro CTU a RRTV aby stanovili minimalni kvalitativni kriteria pro verejne TV vysilani.
Jinak to vypada tak, ze provozovatele pockaji,az divaci zapomenou, jak vypadal kvalitni analogovy (SD) obraz a pak jim nabidnou podobny obraz za priplatek s hlavickou HD.
Někdy může být polojasno lepší než možná jasno. Pojem MPEG-4 se sice dotýká jak DVB, tak DVD formátů a není to to samé, ale u skutečných specialistů k záměně nemůže dojít ani náhodou. Pro většinu populárně technicky znalé veřejnosti je to ale nedůležité, málokdy si tyto dva různé digitální světy spojuje. Pokud by bylo jednoznačné spojení přiměřeně krátké, jistě by to opisovat nikomu nevadilo, ale tolik písmenek se chce málokomu hledat na klávesnici vždy, když se chce zmínit o tomto formátu. Jak všichni víte, toto malé matení většiny zdejších čtenářů a tazatelů je zanedbatelné vzhledem k jejich skutečným znalostem všech možných odborných termínů, běžně se v DVB zde vyskytujících.
Vždyť ty pro mnohé diváky jasné věci, že přijímá nějakou stanici a neví na kterém kanále a z kterého vysílače, že uvede jako jedinou identifikaci svého přístroje, že je to Panasonic, tvrzení, že vlastní satelit Astra a tak bych mohl pokračovat ve výčtu běžné divácké technické "negramotnosti".
Možná je zbytečné na jedné straně se zabývat příliš technicky přesnou osvětou a raději se věnovat výchově v tom podstatnějším. :-)
Pokud by se důsledně, většinově a jednoznačně používala "zkratka" H.264, potom by to bylo přijatelné. Ten efekt toho, že jako jedna ze základních vlastností DVD R, nebo třeba TV karty do PC, je schopnost zpracovat/vyexportovat formát MPEG-4 je opravdu někdy zaměňován s možnostmi integrovaného tuneru, ale dočkáme se někdy nápravy? Není to jen zkratka novinářů, ale bohužel i některých výrobců a prodejců!
Ze nekteri vyrobci a prodejci uvadeji nepresne specifikace by snad melo byt duvodem jejich chyby kopirovat? Pokud jsemsi ale vsiml, naprosta vetsina vyrobcu pouziva oznaceni "H.264". U obchodniku je to pochopitelne mnohem horsi. I ti ale chodi na Digizone a kazdou zverejnenou pitomost hned promitnou do reklamniho letaku. Netvrdim, ze se hned vsichni budou spravnym oznacovanim ridit, ale usilovat by se o nej podle me rozhodne melo. Kazde procento nezmatenych je z meho pohledu dobre.
Ne ne. Klicovy "dohad" je zde o dulezitosti spravneho oznacovani komprese pouzivane pro digitalni vysilani (viz clanek). Kazdopadne, pojem "DivX MPEG4" bez dalsiho upresneni nerika opravdu temer nic. O tom myslim dohady nebudou.
Jistě všichni ti amatéři, kteří jen tušili, že označení MPEG-4 se může používat zjednodušeně u definic některých vlastností kolem digitální TV, už mají na základě vašich odborných příspěvků konečně jasno. Jen tak dál, šířit osvětu, ať to stojí, co to stojí! :-)