Jsem je měl předplacené nedávno na rok či dva taky a musím říct, že online verze hospodářských novin (ihned.cz) je lepší. Předplatné jsem neprodloužil...
Nakonec jsem četl v novinách už jen ty úvahy, protože autor má pravdu, že "novinky" jsem už znal, byly prostě staré.
A ty úvahy zaše člověk může nahradit četbou různých blogů, holt pokrok člověk nezastaví a je to tak dobře.
Není nic horšího, než když odjedete na dovolenou a po přijezdu vás čeká přecpaná schránka plná novin (letáky jsem zakázal). Lidovky sice mají možnost noviny na dovolenou přeposílat někam, či je někomu darovat ale už se člověk o to musí starat a žádat, kdežto online obsah konzumuji jen tehdy když ho chci konzumovat, někdy třikrát denně, jindy se na to půl měsíce nepodívám a stromy netrpí.
Stejná situace je s tištěnými knihami - briketami. Čím dříve zaniknou, tím lépe. Pokud se nejedná o beletrii a nebo kniha sama o sobě (obal, netradiční formát, grafika atd.) není VYJÍMEČNÝM uměleckým dílem, tak nemají co na papíru dělat. A já jen doufám, že to vydavatelé pochopí, rozjedou v ČR prodej el. knih (největší světové knihkupectví Amazon už prodává přes půlku knih elektronických), protože jestli to neudělají, tak se lidi naučí knihy stahovat z Internetu (což je legální) stejně jako u CD a celý ten trh si vydavatelé, stejně jak se to stalo s hudbou (těm zase vadily mp3ky) zabijou.
Nezbývá než zvolat, ať zhynou brykety!
Nezbývá než zvolat, ať zhynou Jaromírové Adámkové!
Informace si shánějte, kde je vám libo. Jen počítejte s aktualitami typu "Obama zastřelen!" Na nejrychlejším médiu světa se vám nikdo s ověřováním moc zdržovat nebude - rychlost by šla k čertu.
Jakou výhodu pro čtenáře má taková e-kniha? Není to vlastně kniha (tvrdí vydavatelé a jejich praštění právníci), tudíž vám nepatří a my vydavatelé vám budeme ustavičně mluvit do toho, co s ní (ne)můžete dělat. Díky DRM si bez připojení k ověřovacímu serveru po pár týdnech nepřečtete pomalu ani návod k vlastní čtečce - už jen schází okopírovat z filmů povinné nepřeskočitelné úvodní strašení FBI, CIA, KGB Mossadem a OSA.
Přečtete si takovou e-knihu za dvacet, třicet, padesát nebo sto let od vydání, nebo už nebude zařízení ani software schopný pravěký datový formát přelouskat (a server schopný ověřit vaše oprávnění ten obsah číst)? Jediné, s čím se dá souhlasit je to, že vydavatelé knih si pod sebou pilně řežou větev, přestože hudební i filmová studia už zjistila, kudy cesta určitě nevede...
Takže, čím dříve zaniknou lidé s neutuchající potřebou vnucovat jim vyhovující řešení i všem ostatním, tím lépe.
Já už běžně čtu knihy, které mám v .TXT a .HTML formátu (mnoho si dělám sám, obrázky jsou v GIF/JPG, co se hodí víc). Vyjímečně v .PDF, takže nějaké vnucování nehrozí. O tom, že .TXT, či .HTML přečtu i za 100 let (pokud půjde přečíst médium, či se budou knihy migrovat z média na médium) snad nemá smysl pochybovat, je to formát Internetu, který je "dostatečně" rozšířen. Něco s DRM bych si do počítače nedal (ať jde o hudbu, film a nebo knihu a to za žádných okolností, raději takovou věc oželím a vezmu něco jiného).
Jinak jestli někdo zastřelí Obamu a nebo ne, mi je upřímně jedno. Každodenní televizní vraždění, střílení, mučení koťátek, bouračky, zemětřesení, tsunami atd. ve zprávách nesleduji už roky, nestojí mi to za ty nervy... Tohle nejsou zprávy ale katastrofy a ty "chrliče" si vždy najdou nějaký aktuální děs, který budou daný den šířit. Jestli něco sleduji, tak vybrané pořady třeba na iVysílání České televize.
Tak dnes (vlastne vcera) jsem poprve videl nerda s cteckou. Cekal na tramvaj, vsichni okolo v sortkach a sandalech, on v goretexech, texaskach a flanelce, batoh Crumpler s NTB na zadech a v ruce ctecku.
Takze je to pravda, lidi ctou (jiste hodnotnou literaturu) na cteckach. Co bude dal, cim srulovanym si bude clovek poklepavat?
Jedna vec je jista, je dobre si svoje nactilete nazory archivovat, opakovanym ctenim clovek ziska munici pri vychove vlastnich deti.
Se vším souhlasím, ale k <i>Přečtete si takovou e-knihu za dvacet, třicet, padesát nebo sto let od vydání, nebo už nebude zařízení ani software schopný pravěký datový formát přelouskat (a server schopný ověřit vaše oprávnění ten obsah číst)?</i> bych si dovolil podotknout, že s obdobně starou papírovou knihou budete mít velmi pravděpodobně ještě větší problém - ne snad kvůli formátu nebo médiím, ale proto, že ji neseženete.
Má to jednu nevýhodu, že iHned se zadarmo nenapíše a bohužel předplácet online vypdání kvůli pár článkům navíc většina lidí nebude. Jestli to takhle půjde dál, tak těžko budou mít novináři peníze na např. na velice důležitou investigativní žurnalistiku. Teď ještě asi bude zvýšená sazba DPH na tisk a knihy, takže se obavám že kvalita tisku a samozřejmě s tím jejich portálů bude upadat.
- staré knihy nebo komixy v elektronickém formátu těžko prodáte za půl století o tisíce procent dráž než jste je koupil.
- do elektronické čtečky vám autor díla nemůže dát autogram (a tím třeba zvýšit jeho hodnotu) ... leda by vám ho vyškrábal nožem do deklu
- do e-knihy cigaretu neubalíte
- elektronickou čtečkou si v případě nouze nezatopíte
- elektronickou čtečkou si v případě nouze nevytřete ...
- když vám v elektronické čtečce dojdou baterky jste v ....
nemám nic proti e-knihám, ale nešahejte na normální papírové knihy, kniha (nebo komix) na papíře, radost když si je člověk vybírá a kupuje v knihkupectví, vůně papíru, atd... to se s blikajícím monitorem čtečky nedá srovnat
Jeste bych dodal, ze asi tezko nekdo bez tistene predlohy neco bastlil nebo opravoval. V konecnem efektu se schema, nakres nebo treba exploded view ci datasheet nakonec dostanou do tistene formy i kdyby predtim byly v elektronicke. Zajimave by bylo zjistit a zverejnit rozdil mezi "zasvinenim zivotniho prostredi" u ctecek = vyroba (vsechny komponenty pouzite ve cteckach take musi nekdo nekde a za neco vyrobit, dalsim krokem je dat z toho ctecku dohromady, zabalit a expedovat) + energie nutna k provozu (at uz baterie nebo dobijeni akumulatoru) + recyklace a "papirovou verzi". A tak podle hesla "za vsim hledej prachy" a "prestan myslet a kupuj" si myslim, ze si na spotrebitelich nekdo nacpava kapsu a presvedcuje je (po kolikate uz) o nutnosti nakupu cehosi, co vlastne ani zdaleka tak nutne nepotrebuji at uz se nam to libi nebo ne. Kudy cesta vede a kudy ne se uz jako lidstvo presvedcujeme dost dlouho, ale pokazde na to radi zapominame.
Hliněné destičky ovšem přečtete i dnes, přestože jsou pár tisíc let staré - stačí znát jazyk a písmo. Třicet let starou disketu 5,25 už nepřečtete - není čím a data na ní by už stejně asi byla poškozená. A ani s tím .txt formátem to nemáte jisté. Jistí vynálezci "pokroku" se rozhodli, že přestanou učit psané písmo a soustředí se na používání klávesnice. Myslím, že nebude dlouho trvat, než přijdou i na nápad, že písmo je vůbec zbytečně složité, když lze použít mezinárodně srozumitelné piktogramy. Pak se txt formát dostane do pozice běžně nezobrazované speciality "jen pro odborníky", podobně jako datové soubory dnešních CAD programů. A opravdu jste nikdy nepotřeboval elektronický manuál uložený právě pouze v tom porouchaném zařízení?
P.S. R.F.Scottovi by možnost zabít a sníst tažné zvíře zachránila život...