Po letech optimistická zpráva od operátorů.
CETIN se stále snažil vytěžit co nejvíc z již položené metaliky. Což je ale tragédie pro většinu zákazníků, kteří si i přes značné investice do předsunutých dslamů na reálně vysoké rychlosti nesháhnou.
Jen je škoda, že tahle investice do optiky nepřišla o 10 let dřív.
Nejsem síťař, proto mě napadla taková možná ptákovina. Neměli při rekonstrukci dálnice když už se dělaly takové obludné zemní práce, udělat vedle kolektory na optiku jako páteřní síť nebo je využít podél i na mýto nebo informace o provozu? Stejně kus vedle vedou dálkové kabely.
No jo, spousta zákazníků BY RÁDA spojila internet a mobil. Ale jestli je spojí, to zase naráží na cenovou politiku operátorů, s nehoráznými ceníkovými cenami. Takže lidi mají telefon od různých zaměstnaneckých tarifů, šedivek, Blesků a podobného. Tím vypadává první část, takže s tou druhou končí u místních firmiček, směrových wifin a podobného.
Jo, bylo by to přirozené chování, ale s "našimi" operátory zcela nereálné. Ona se vůbec realita dost liší od toho, co "by lidi rádi".
Ha milion domácností, jo po velkých městech natáhnou tu optiku ve středních a tím skončí.
Kdyby někdo roztahal tu optiku mezi všemi vesnicemi, malými , středními a velkými městy udělal by pro všechny hodně prospěšnou práci. Po městech a vesnicích ať si to pak natahá kdo chce.
Ve vasi ctene pripomince zapominate na to, ze realna penetrace = pomer mezi pokrytou domacnosti vs pripojenou, je spise 10% a ne 50%. A to i v aglomeracich, kde prakticky neexistuje konkurence. Na 50% se horko tezko dostavaji komunitni projekty - tzn takove, kde si sit postavi jeji ucastnici svepomoci a ty cestou pripoji proto, ze financne je to uz jedno.
Nadto nasi OPove neumi provozovat internet. T-mobile koupil GTS, coz tedy neni "domaci" internet, ale je to na tom naprosto perfektne videt. Po vsech myslitelnych strankach (komunikace, birokracie, servis atd atd) vyrazne zhorseni.
70GB/s máme problém zajistit i uvnitř servovny abychom dodrželi rozpočet. Jednotlivá DC jsou spojena do dalších sítí či mezi sebou běžně několika 40 Gb/s linkami, vyšší propustnost nedává z hlediska ceny smysl, nevěřím, že ve Švédsku tahají 600 Gb/s do domácností.
Co o to, natáhnout X optických proutků není tak velký problém, horší to je s aktivními prvky, ty jdou do milionů. Taková Švédská babička by doma musela mít při nejlepším zařízení za desítky až stovky tisíc, nemluvě o tom, že netuším jaké by to mělo mít využití.
Teoreticky někdo spočítal max. propustnost optických kabelů bez toho, aby zohlednil kolik jich je zapojených.
Nalijme si cisteho vina. Jak velike mnozstvi zakazniku zajima latence a kolik zakazniku tusi, co latence vlastne je? Fixni LTE pokryva potreby valne vetsiny zakazniku. Osobne si tipnu na 3/4 a ta 1/4 jsou geekove se specifickou potrebou, ale proc ne. Kazdy ceka od netu neco jineho. Jenze opove museji zamirit na "prumerneho" zakaznika,
Podle CSU se nejvic surfuje, youtubuje a facebookuje, k cemuz staci 5Mbs pres jakoukoliv technologii. Naroky rostou s HDTV.
Optika je kvalitativne jinde nez radio a DSL, to je bez debat. Jenze operatorum se nechce moc kopat a ja pro to mam pochopeni.
A pro srovnání též i optika 50 km za Prahou:
Pinging lupa.cz [91.213.160.123] with 32 bytes of data:
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=2ms TTL=55
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=2ms TTL=55
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=2ms TTL=55
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=2ms TTL=55
U LTE lze dosáhnout i lehce pod 20 ms (běžně 25-30 ms), ale neplatí to automaticky, musí pro to být vhodné podmínky. Zlepšit by to měly až sítě 5G, kde půjde již jen o jednotky ms.
Ono to chce pomaleji odepisovat a raději víc času věnovat zamyšlení se nad tím, komu odpovídáš.
Pro malou vesnici (to je to o čem psal “mimo města”) naprosto dává smysl z místního kostela, nebo vodojemu, rozsvítit fixní LTE, ideálně na k tomu vhodných frekvencích.
A i kdyby se tak připojila půlka vesnice, furt to bude kvalitativně řádově lepší zážitek, než po metalice a xDSL.
LTE Vodafone
$ ping lupa.cz
Pinging lupa.cz [91.213.160.123] with 32 bytes of data:
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=10ms TTL=51
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=7ms TTL=51
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=9ms TTL=51
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=9ms TTL=51
Ono koukám ani LTE není tak špatné, většinou jsem přes přenosný lte modem, teď to zkouším z té jejich pevné LTE.
náklady na vybudování si může snížit tím, že část tras využije pro své BTS, pak budou třeba schopní poskytnout lepší parametry sítě, které jim přinesou další příjmy za LTE.
Milion domácností jsou také potenciální konzumenti reklamy a dalších služeb, je pravděpodobné, že s nějakými synergiemi počítají.
Kalkulace na podobné projekty je občas i pěkné složitá. Netvrdím, že to je případ těhle.
Již mnoho let je to stejné (propojeno kabelem, žádné Wi-Fi)
Pinging lupa.cz [91.213.160.123] with 32 bytes of data:
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=7ms TTL=56
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=7ms TTL=56
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=7ms TTL=56
Reply from 91.213.160.123: bytes=32 time=7ms TTL=56
Latence 100ms je již zcela nepoužitelná.
Jenom praktická zkušenost s latencí u VDSL:
Stabilně kolem 17 ms, rychlost reálně min 93/9,5 Mbs. Hodnoty latence se zlepšily s přechodem na VDSL.
LTE 800 MHz:
latence přes 30 ms, rychlost min. 40/15 (v noci až k 70/25). BTS je s velkou pravděpodobností připojená bezdrátově a zatím málo vytížená. V okolí
Lokalita: menší vesnice u slovenské hranice, předsunutý DSLAM CETINu do 200 m, BTS LTE O2/TMO ca 600 m
Na první pohled se zdá LTE více než dobré (latence normální lidi nezajímá, upload je výrazně lepší). Ale stačí malý nárůst uživatelů "pevného" internetu LTE a situace se výrazně zhorší. Jako v okolí. Základnová stanice s bezdrátovým pojítkem samozřejmě také limituje.
Oproti tomu DSLAM je na optické páteři a do vyčerpání kapacity portů (či jak se to počítá) nabízí pro většinu č.p. aspoň 50/5 Mb. Se slušnou latencí.
Jasně - nevýhody. Cena. Uškrcený upload, neznámo proč se v ČR nenabízí jiné varianty než 1:10.
M.
no to jsem teda zvedavej co z tehle slibu a kecu vyleze za prakticky paskvil. By melo sponu spis zabrat UPC, jenze ti slysi jen na mesta, sidliste apod. Uvidime s cim prijde v tomto roce ND... udajne doluji z 3,7Ghz az Gigo kapacity na sektor, to taky neni uplne spatne... ale aby to neposrali z hlediska pokryti, Ufon dokazal a jasne deklaroval, ze pokryti mu delalo velke problemy.
Mně se to zdá dobrý nápad. Dotáhnout optiku do vesnice/ulice a tam nabídnout LTE. Vést optiku do každého domu se nevyplatí, pokud to není panelák, nebo firma. Vzhledem k tomu, že firma provozuje telekomunikační služby, jde o jejich rozšíření, případně optimalizaci. Tím je více konkurenceschopná a mohla by nabídnout nižší cenu za balík (internet, mobil, televize) než konkurence.
"V CR se stale drzi cenova uroven "do 500 Kc" za internet"
U stovek malych poskytovatelu zhusta i "do 400 Kc" a nezridka i mene ("V současnosti spolek sdružuje více než 30 000 členů. Pravidelný členský příspěvek činí již od počátku existence spolku 300 Kč měsíčně" http://www.pilsfree.net/spolek/ ) takze s navratnosti to u nas bude jeste o neco horsi.....
to byla odpoved na
Tomáš2 10
a co je normální přípojení? I UPC má 30 - 50ms. Nižší než 20ms jsem snad v domácím prostředí neviděl (věřím, že se na takovou latency dá narazit). Zpravidla pinguji nějaký server v nixu.
Nemyslím si, že u prohlížení webů latence do 100ms bude rušivá a nepříjemná.
nejak se mi to sem blbe zaradilo
Ono záleží o jaký barák se jedná. UPC v mnoha panelácích shnilé STA rozvody neměnilo . pouze připojilo dole scvůj rack a rozvody v baráku nejsou jejich neprovádí na nich tedy ani údržbu ani upgrade. To samé platí pro ažDSL mnohdy majetek telefonního operátora končí skříní ve sklepě a stav rozvodů po baráku je opravdu netankuje.
Nemusi se ani stavet optika, staci kdyz se postavi ve velkych mestech a pro pripojeni blizkych vesnic se pouziji bezdratova pojitka, ktera se bezne pouzivaji pro pripojeni firem. Stoji kolem 100 tisic, ale je to sakra levnejsi oproti tahani optiky, gigabit to s prehledem zvladne, zvlast pokud se na CTU zaridi nejake licencovane pasmo. Ze zacatku by tak mohl operator nabizet rychlosti 50/50Mb, coz by byl na zapadle vesnici luxus a s postupnym vyvojem by se vse navysovalo.
Zdravím,
u nás Tmobile optiku rozjel. Nahoře je BTS, kterou krmí prý optikou snad přes Cetin říkal technik, co tu byl. Optika je i po baráku, až do bytu k jejich routeru. Zájem tu moc velký nebyl, tarif 250Mbit/25Mbit :(, upload je prostě malej, ale co už. Co průběžně zkouším, měřáky 244Mbit/24Mbit ukazují. torrent dal 20MB/s a na ubuntu při stahování 28MB/s. Uvidíme, jak to bude lítat dál. škoda, že to nerozjel takhle před 10 letama, když jsem tu měl 10 Mbit :(
To je od TM hezke, ze chteji v CR utratit penize. Investice do infrastruktury jsou dlouhodoba zalezitost a projevi se v budoucnu. Na urovni FIXNI infratruktury pusobi na trhu velci hraci jako Cetin, UPC a regionalni optika. Bude to mit TM tezke, ale plany museji byt ambiciozni.
Docela by mne zajimalo, zda si TM troufne uctovat premiovou cenu (500+) za premiovou sluzbu. V CR se stale drzi cenova uroven "do 500 Kc" za internet, coz limituje navratnost investice do nove infrastruktury. UPC sice cenu zvysuje salamovou metodou, ale porad zacina pod 400 Kc https://www.upc.cz/pdf/Cenik.pdf.
Druha otazka, ktera se nabízi je ta, zda TM poskytne svoji optiku velkoobchodne jinym operatorum?
Nezapomínám. Připojit 25% je imho velice ambiciozní cíl. Nicméně dále např. vaše kalkulace udává návratnost 3,5-5 let. Všimněte si však z článku, že se má jednat o projekt v horizontu 5-10 let. T-Mobile je tu 20 let. Možná prostě opravdu tohle plánují dlouhodobě.
Co se týče pak neschopnosti provozovat internet, to je s prominutím pouze váš subjektivní názor.
To těžko, s typickou latencí 30+ ms nebo 100+ ms ve městech. V mnoha vesnicích se kope nová kanalizace, rozvody plynu atd. I kdyby to natahli po sloupech, tak je to pořád lepší řešní než pomalé bezdrátové.
Ostatně vím minimálně o jednom zapadákově za Prahou, kam sice nejezdí snad ani MHD, ale protože se tam našel alespoň jeden myslící člověk, tak při výstavbě hned položili všude optiku. A výsledek dnes mají.
Takze chteji pripojit 25% domacnosti, to ale znamena pokryt spise tak 50% domacnosti. Tedy v pripade, ze by takove pripojeni bylo velmi levne. Velmi levne = spise 300Kc (a mene). Pak by se mozna dalo 50% penetrace dosahnout.
Takze ve skutecnosti by to znamenalo vybudovat neco kolem 2M5 pripojek. Coz ciste logicky vede predevsim na mestske aglomerace, kde bude jiz nekolik poskytovatelu pusobit.
Tudiz operator rozhodne nepocita s prumernymi naklady 400-600 eur na domacnost, ale na pripojenou domacnost. Coz je vcelku diametralne neco jineho. Realne pocita s naklady spise kolem 200 eur (cca 5000Kc) na pripojku, coz jen potvrzuje ze jde predevsim o sidliste, protoze v jinych aglomeracich je takova cena naproste scifi.
Ale necht, pojdme pocitat dale. Rekneme tedy, ze operator ma milion zakazniku a ti mu jsou ochotni platit mozna 10, mozna i 25 eur mesicne, ale rozhodne ne vice. Pokud polovina te castky budou rezijni naklady, jako ze pri techto cenach zcela jiste budou, pak vydelava rekneme strednich 10 eur per pripojka a mesic. 120 euro rocne. Takze po 5 letech bude pri hodne velkem stesti na nule.
Jak moc je takovy scenar realny necht cteny cterar usoudi sam, ale myslim si ze i ve sve pomerne omezene knihovnicce mam mnohem kvalitnejsi scifi romany.
Pan P2010 a dalsi pak muze jit opet brecet na ono povestne nadrazi a stezovat si, ze mu do jeho Horni Dolni nikdo zadnou optiku naprosto nikdy neprivede.