V polovině roku 2019 skupina Cyfrowy Polsat představila (dle vlastního vyjádření) „skutečnou revoluci“. Nešlo o nic menšího než vlastní OTT TV službu s použitím dodaného dedikovaného zařízení. Z českého pohledu to je pikantní situace, v našich luzích a hájích jsme totiž ve stejné době měli už druhou či třetí generaci OTT/IP služeb s několikaletou historií.
Během roku 2019 byly postupně představeny dva modely řady EVOBOX pro OTT služby. Jako první to byl model se zcela jednoduchým označením EVOBOX IP (první informace objevily v tisku na přelomu března a dubna). Později v létě téhož roku přišel na trh druhý, označený EVOBOX Stream.
EVOBOX IP byl při uvedení na trh určen pro pevné internetové připojení od jednoho ze tří konkrétních operátorů: Plus (skupina Cyfrowy Polsat), Netia a Orange. Dle informací na stránkách operátora používá „technologii IPTV“, zatímco druhý model s názvem Stream je představován jako OTT.
Kompaktní box (122 × 115 × 28 mm) disponuje následujícími rozhraními na zadním panelu (zleva): S/PDIF (TOSLINK), Ethernet (LAN RJ-45, až 1 Gb/s), HDMI (1.4b s HDCP, max. rozlišení 1080p), USB 2.0 (pro připojení externího úložiště) a konektor síťového zdroje. Má integrovaný Wi-Fi modul (dvoupásmový, 2,4/5 GHz, 802.11 b/g/n/ac, 2×2 MIMO). Na předním panelu nejsou žádné ovládací prvky ani vypínač, je zde pouze čidlo dálkového ovládání (přenos IR) a proměnná stavová dioda.
Pro bezproblémový běh televize je nutné mít stabilní připojení minimálně 8 Mb/s (v případě využití služby Multiroom 8 Mb/s pro každý přístroj). Klient IPTV řešení může využívat EPG na 7 dní (a přehrávat, přetáčet nebo pozastavovat videoobsah po 7 dní od odvysílání). Dále má k dispozici funkci reStart, případně může využívat aplikace HBO GO a Cyfrowy Polsat GO (možnost přehrávání na mobilních zařízeních). Součástí nabídky jsou videotéka a internetová rádia. Jak už bylo zmíněno, i na boxech pro internetovou distribuci lze aktivovat službu Multiroom.
Zatímco první model, označený „IP“, je klasický, čistě internetový box, druhý s označením „Stream“ je hybridní přístroj. Kombinuje internetové streamy s možností sledování pozemního vysílání v normě DVB-T (DVB-T2 je v Polsku ve stádiu zkušebních multiplexů).
U modelu EVOBOX Stream nenaleznete optický výstup audia S/PDIF, jeho místo zabírá klasický anténní konektor pro příjem terestrického TV vysílání. Hlavní odlišností je ale jeho zaměření: pracuje jako OTT zařízení, je ho možné provozovat na libovolném internetovém připojení nezávisle na poskytovateli. Na zadním panelu přístroje jsou osazena ještě tato rozhraní (zleva): LAN (RJ-45), HDMI 1.4b s HDCP (max. rozlišení 1080p), USB 2.0 pro připojení externího úložiště (slouží pouze pro čtení) a konektor síťového zdroje. Na předním panelu je stejně jako u modelu IP jen čidlo dálkového ovládání a stavová dioda.
Stejné jsou i rozměry přístroje, oba sdílí stejnou platformu, integrovaný Wi-Fi modul (dvoupásmový, 2,4/5 GHz, 802.11 b/g/n/ac, 2×2 MIMO) a rovněž oba disponují podporou Dolby Digital / Dolby Digital Plus. Se všemi ostatními modely řady EVOBOX je sdílen i dálkový ovladač s infračervenou metodou přenosu povelů.
Přiblížíme si nyní programovou nabídku operátora v internetové distribuci. Dvě nabídky se liší podle použité technologie (a přístroje).
Nabídka „IPTV“ s boxem EVOBOX IP má stejné tři základní tarify, označené S/M/L, a devět dodatkových balíčků (tři sportovní, tři filmové, jeden dětský, jeden pro dospělé, devátým je prémiový balíček „VOD“). Počet nabízených programů je mírně navýšený oproti satelitní variantě, při zachování stejné úhrady (totožný obchodní model používá i česká Telly). Zákazník může získat slevu účastí v programu Smart DOM.
Tarif S v ceně 20 PLN tak obsahuje 55 programů oproti 49 u verze satelitní, tarif M 77 (71) programů v ceně 30 PLN, nejvyšší L (cena 60 PLN, vše před případnou slevou) je navýšen na 134 programů (123 u satelitní varianty). I zde je první měsíc „na zkoušku“, za 0 PLN, klient obdrží kompletní programovou nabídku, tedy tarif L včetně dodatkových balíčků. Všechny tarify jsou se smluvním závazkem 24 měsíců. Seznam dodatkových balíčků a programovou nabídku naleznete ve fotogalerii níže.
Nabídka OTT distribuce je propracovanější a je dostupná ve dvou základních variantách: bez závazku („Elastyczna“), nebo se závazkem („Praktyczna“). Blíže si přiblížíme podstatu jejich fungování.
Obě nabídky započínají stejně, objednávkou zařízení. Dále už se postup liší. Začneme nabídkou bez závazku, operátor ji také označuje „Elastyczna“ (pozn. autora: „bez závazku“ zde znamená, že klient se nezavazuje odebírat tarif/balíček, přístupový poplatek je ošetřen závazkem na 24 měsíců).
Klient zaplatí 1 PLN kurýrovi při převzetí přístroje, následně hradí pravidelný přístupový poplatek 10 PLN měsíčně. První měsíc každý nový uživatel této varianty služby dostane na zkoušku plnou nabídku. Po ukončení tohoto propagačního období jsou veškeré programy automaticky odebrány a je výhradně na vůli klienta, jakou z nabídek si zvolí. S jedním ze tří základních tarifů může kombinovat libovolný počet z osmi dodatkových balíčků. Zvolená varianta platí po 30 dnů, poté se může buď obnovit, změnit, nebo odebrat. Doba čerpání této varianty není omezena. Všechny operace probíhají přes rozhraní přístroje (platba je možná i přes systém „Blik“, o němž bude ještě řeč).
Druhou nabídkou je varianta s označením „Praktyczna“ a se závazkem odběru tarifu na 24 měsíců. Opět klient zaplatí 1 PLN kurýrovi při převzetí přístroje, přístupový poplatek se v této variantě neplatí. Stejné je i propagační období 1 měsíce kompletní nabídky s automatickým ukončením a opět je na vůli klienta, s jakou nabídkou bude dále pokračovat. Zvolená varianta platí 30 dní se stejnými podmínkami.
Uživatel služby se závazkem má na výběr více možností, k běžným třem základním tarifům jsou zde ještě jejich redukované verze nazvané „mini“.
Klienti OTT televize mají v nabídce některé programy, které jsou dostupné jen zde, hlavně se jedná o navýšení počtu sportovních programů. Přehled tarifů, balíčků a programovou nabídku si můžete prohlédnout ve fotogaleriích.
Všechny programové nabídky internetové distribuce lze kromě rozhraní přístroje platit i službou „Blik“, která je integrovaná v aplikacích 15 polských bank. Samotná podstata služby spočívá v unikátním jednorázovém identifikátoru (v podobě šestimístného kódu, platného dvě minuty), který se používá k transakcím. Po uplynutí této lhůty je možno vygenerovat nový.
Pomocí „Blik“ lze platit v obchodech, v e-shopech, vybírat hotovost z bankomatů anebo posílat finance přátelům s použitím jejich telefonního čísla. Vše potřebné zařídí bankovní aplikace. Blik aktuálně podporuje 15 bankovních domů, působících na polském trhu. Hlavním partnerem je karetní asociace Mastercard.
Cyfrowy Polsat je zkrátka další z operátorů, jehož úrovně české satelitní služby nedosahují (namátkou zmíním PVR, Multiroom HD nebo skutečnou OTT službu). Samozřejmě je nutné přihlédnout k velikosti obsluhovaného trhu, ale jak ukazuje třeba slovenský Antik, nebude to zase až tak hlavní problém…