Tak si to shrneme. Do klidné východní Ukrajiny přišli ruští dobrovolníci a odstranili místní samosprávu. Celkový počet ruské menšiny dosahoval včetně Krymu 7,8 mil. lidí. Po záboru Krymu jich zůstalo 6,6 mil.na zbylém území Ukrajiny. Putinovi stačilo poslat pár dobrovolníků a celá menšina byla nuceně přikloněna k ruským zájmům, do té doby chtěli spolupracovat s Kyjevem. Ty milióny lidí jsou taková mlčící masa, snadno ovlivnitelná, která pak jedná důsledně podle pokynů dobrovolníků.
Tato masa lidí vůbec nepochopila snahu některých Tatarů pomoci Krymu tím, že vyhodili na Vánoce do povětří přívod elektřiny pro ostrov. V zimě takovou pomoc museli nutně ocenit. Také zastavení dodávek pitné vody bylo pomocí. Pro zlepšení spolupráce s Kyjevem přispěly i blokády dodávek uhlí z Donbasu. Co zbývalo Kyjevu, než si v noci občas zastřílet z houfnic a minometů jen tak, naslepo. Nyní Kyjev čeká na to, že celá ruská menšina si zbalí kufry a půjde do Ruska.
Žádné konkrétní návrhy na politické řešení dosud nebyly publikovány a propagovány. Komise OSN konstatovala, že minské protokoly porušují obě strany konfliktu. Rusko má za to prodloužení sankcí, Ukrajina dostala za odměnu bezvízový styk s EU. Z toho plyne, že EU souhlasí v podstatě s postupným vyhlazování ruské menšiny na Ukrajině.
Hezké cvičení v agitaci, ale opět poněkud jednostranné. Mluvíte o blokádě Krymu nebo Donbasu, ale o znárodňování tamtéž cudně mlčíte. Mluvíte o nočních střelbách Ukrajinců, jako by snad opačná strana střílela jen oslavné ohňostroje (V Mariupolu to jistě ocení :-) ).
Konkrétní návrhy zveřejněny byly, ovšem všechny byly odmítnuty - proč asi? Sankce byly vyhlášeny jako reakce ne ruské vměšování (oni zasahují do dění cizího státu, i když "tajně", ne Ukrajina), které stále trvá, takže není důvod je rušit.