bojím se, že stát prostě nepochopil co to je digitalizace, že to není převedení stejného formuláře na web/DS, ale je to o změně procesů.
Teď jsem s úřady zase musel řešit kolečky, kdy sociálka chtěla podklady od FÚ a z katastru, z katastru jsem si je nechal poslat do DS, poslal na sociálku, ta to odmítla uznat, že tam chybí štítek z checkpointu. FÚ mi podklady poslal do emailu s tím, že teď se tam osobně zastavit nemohu, sociálka opět chtěla originální tiskopisy a nestačili jí ani ty vytištěné z emailu. Skoro dva měsíce dohadů.
Ale stát žádné kvalitní ajťáky nepotřebuje. Drtivá většina státních úředníků jsou ženské, kterou by se normálně v komerční sféře neuživily a když, musely by se úplně jinak ohánět. Čest výjimkám. Tlachání, kafe, obsazování volných míst přes známosti. Na SW si pak úřady najímají komerční firmy, kterým ani neumí definovat zadání. To pak neustále mění a proto je to tak drahé. Dost často si ty firmy to zadání vlastně píšou samy. A když to zadání nemění tyto úřady, tak politici neustálými změnami podmínek různých programů a zákonů. Tihle úředníci žádnou digitalizaci nechtějí a ani ji nebudou podporovat. Nejlíp to dnes asi vystihuje nouzový stav. Místo aby úředníci prodloužili úřední hodiny a pracovali na směny, tak jsou doma a úřední hodiny jsou jen 2 dny v týdnu. Může jich být v práci polovina 2x dýl ne? Objednání elektronicky aby se lidi nepotkávali. Ani tohle nezvládnou, občana mají na háku.
V normalnim state bych fandil digitalizaci.
I tak by bylo nad hlavu problemu se zabezpecenim, deravosti vsech sw produktu, dostatecnym pochopenim bezpecnostnich procesu ze strany vsech zamestnancu uradu atp. atp. atp.
V kocourkove, kde nadto jsou veskere statni instituce prolezle byvalymi (to je ta lepsi verze) agenty a jejich blizkymi a kde zcela jakykoli dosud uskutecneny statni projekt slouzil primarne jako utok na statni kasu a pokus o tunel - a jen u nekterych projektu se vubec nekdo snazil pretvarovat, ze jde o naplneni puvodniho zameru, - jsem vdecny za kazde odlozeni digitalizace.
Myslim si, ze az se tento stat z vetsiho zdigitalizuje, ze se zhrouti ;-)
No člověk by třeba čekal, že v současné situaci si opravdu úřady začnou rozmýšlet, jestli se jejich agenda opravdu nedá vykonávat elektronicky, ale byl to bohužel zbytečná idealismus.
Namátkou k těm správním poplatkům, pro některé úřady je placení správních poplatků bezhotovostně úplně normální, viz např. ČNB (https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/dohled-financni-trh/.galleries/vykon_dohledu/povolovaci_schvalovaci_rizeni/download/obnova_prodlouzeni_zsu_zpkt_zdps_2019.pdf).
No spokojený není asi žádný občan, který někdy přišel do styku s úředním šimlem. Problém je, že digitalizaci nevyřeší ajťák. V první řadě musí nastoupit politik, který nastaví jednoduché a přehledné zákony bez výjimek a nebude je X let pokud možno měnit. Pak musí nastoupit někdo, kdo ty zákony pochopí a nastaví podle nich procesy na úřadu. Teprve potom může přijít digitalizace. Žádný ajťák, programátor, analytik atd atd nezdigitalizuje ten klientelistický svinčík, o kterém se 10 právníků bude 20 let hádat co je a není přípustné. Nikdo z IT nemůže jen tak sdílet fotku mezi řidičákem a občankou, dokud to zákon/prováděcí předpis nepovolí a úřady si nepropojí systémy (s obcemi, kraji, ..). Už jen platba správního poplatku. Proč nechtějí digitalizovat tyto služby s poplatkem? Protože stát neumí elektronicky poplatky vybírat. Musíte si jít na poštu koupit kolek. V 21. století prosím. Stát totiž nechce platit poplatky za karty a jiné vlastní řešení nemá. S velkou slávou jsme zavedli okamžité platby, tak třeba se toho chopí alespoň takto. S elektroickou identitou musely pohnout až banky, protože stát to se svými 5-ti PINy a placenými certifikáty opět pohnojil. Proč nemůže s e-občankou rovnou občanovi zajistit certifikát/digitální podpis a zdarma? Další krásná ukázka jsou dálniční známky "českou cestou". Máme kamery na mýtných branách, ale automatické pokuty to nerozdává, protože legislativa. Takže raději fyzická kontrola (pouze na parkovišti) a pokutu jen úředníkem.
Zarazila mne ta údajná nemožnost elektronického nahlížení do spisu.....vždyť to normálně funguje! Teď při pandemii jsme k tomu dokonce v rámci jednoho ústředního orgánu státní správy vydávali upřesňující metodický pokyn...... Jestli si to autor nespletl se svědeckou výpovědí - to je totiž úkon, který nelze provést jinak než osobně.
přeposlání přes DS (vč. původního elektronického podpisu) úřad ale neakceptoval s výmluvou, že tam chybí štítek s české pošty/checkpointu (asi je zvyklý na digitalizaci dokumentů). Argument, že to musí akceptovat funguje u soudu a ne na osobní rovinně při komunikaci s úřady, tam to nepadá na úrodnou půdu. Vytištění emailu od FÚ (mimochodem bez podpisu, pouze textový email) si sociálka vyžádala sama, protože na email jí to poslat nemohu, musí to mít písemě nebo do DS.
Ono je to jedno, člověk se pak stejně nějak domluví a nějak to dá dohromady, znovu něco vyžádá správně, ale ukazuje to, jak ta digitalizace pořád nefunguje. V současné době místo, aby se začaly masivněji používat aspoň DS, nosím vytištěné dokumenty na samoobslužnou podatelnu.
Vysvětlit, že je tam elektronický podpis původce dokumentu, jste zkoušel, nebo je to jen vaše domněnka, že byste neuspěl?
Pokud jste měl z FÚ nepodepsaný dokument, nerozumím tomu, co vám připadá divné na tom, že to úřad neakceptoval. A netuším, co by na tom podle vás mělo změnit to, jestli to vytisknete nebo nevytisknete – ten podpis by se na tom papíře nevyčaroval.
Datové schránky jsou podstatná součást problému, ne řešení. Datové schránky jsou pokus o to, že vlastně žádnou digitalizaci nepotřebujeme. Není divu, že pak digitalizace nefunguje, když za vrchol digitalizace je tu pokládáno předstírání, že ji nepotřebujeme.
Ty dokumenty z úřadů zaslané elektronicky musely být opatřené elektronickým podpisem. Kdybyste je netiskl, ale poslal dál elektronicky, musí je cílový úřad akceptovat.
Občané si sice stěžují na stát, že zaspal v elektronizaci – ale když něco dostanou elektronicky, šup, hned to vytisknou a posílají to dál papírově. Řekl bych, že jací občani, takový stát…
Že musí občan dělat těm úřadům poslíčka je samozřejmě špatně. Nicméně takhle to prý chceme. Nejdůležitější téma českého e-governmentu tak v posledních pěti letech je to, aby úřady navzájem nemohly (sic!) sdílet údaje. Proto se řeší AIFO, rušení rodných čísel apod. Předtím zase propojování úřadů bránily datové schránky (protože přece veškerá elektronická komunikace má jít přes ně). Ono se to samozřejmě dá obejít, ale aktuální cíl e-governmentu v ČR není úřady propojovat, ale naopak je oddělovat.
ale to je ten problém, nemůžeš čekat, že každý občan je ajťák a rozumí technologiím. Dokud digitalizace bude záviset na tom, jestli správně umím úřadu vysvětlit, že musí zkoumat zprávu.
Úřad vyzval k doplnění, poslal jsem znovu to stejné s vysvětlením a stejně přišlo zamítnutí, vysvětlení asi nestačilo, ale proč to vůbec musím vysvětlovat a nestačí přeposlaná zpráva opatřená podpisem? Není tohle ukázka, že stát mám ještě v těch technologiích také mezery?
Nechtěl jsem to tady více rozpytvávat, druhé podání již dopadlo lépe a nějak si s tím člověk poradil, ale spíše mě v úvadu překvapila ta absurdní situace, kdy jsem stejně skončil v procesní smyčce.
Souhlasím s vámi, že je potřeba změna na více místech a samotní schopní ajťáci moc nesvedou – ale už třeba budou mít legislativci někoho, s kým mohou konzultovat návrhy zákonů. A třeba se z nejschopnějšího ajťáka stane náměstek nebo ředitel úřadu, který bude digitalizaci prosazovat – teď jsou to většinou lidé s právním vzděláním a to není pro digitalizaci dobře (právníci jsou snad po lékařích největší odpůrci digitalizace).
> Proč nemůže s e-občankou rovnou občanovi zajistit certifikát/digitální podpis a zdarma?
Prý by se jednalo o narušení hospodářské soutěže, pokud by stát nabízel něco zdarma, co už nabízí soukromé společnosti.
> Další krásná ukázka jsou dálniční známky "českou cestou". Máme kamery na mýtných branách, ale automatické pokuty to nerozdává, protože legislativa.
Zákon automatickou kontrolu předpokládal, byl tak schválen vládou, ale během „pobytu” v poslanecké sněmovně byl na poslanecký návrh změněn tak, že automatickou kontrolu znemožnil.
Není, ale pokud jako společnost považujeme za méně hodnotnou činnost spravování třeba nemocničních systémů nebo přípravu systému pro očkování než práci ve fabrice, tak se nemůžeme divit, jak to u nás vypadá.
A ano, nemusí, protože si státní instituce nemůžou vybírat a berou „každého, kdo jde kolem” nebo hned po škole, protože ještě nemají takové platové nároky.
a proč mi to vysvětluješ? :)
Dáváš rady, jak kdyby jsi nikdy nekomunikoval s úřadem, pokud něco zamítnou, už moc vysvětlovat nelze, je nutné to celé podat znovu nebo se odvolat nahoru.
No divné je to, že FÚ odpovídá na žádost přes DS emailem bez el. podpisu. Zkusil jsem předat dál co jsem dostal, nepovedlo se, a to ani po telefonické domluvě, že to mám tedy vytisknout doma a dát na podatelnu.
Vidím, že máš zálibu se pořád dohadovat. Psal jsem to jako ukázku, jak vlastně digitalizace ve státě zatím nemusí plně fungovat. V lednu jsem se snažil vyřídit věci, osobně jsem nepochodil, přes DS to také nikam nevedlo, postupoval jsem podle kroků, které mi úřady sami řekli, to je celé, nemusíš hned ze mě dělat někoho, kdo neznám DS, el. podpisy. Na tom není nic špatně, přece spousta lidí o tomhle nic neví a nerozumí tomu.
Pokud úřadu chybí nějaký doklad, nemůže věc jen tak hned zamítnout – musí vás nejdřív vyzvat k doplnění podkladů.
Psal jsem to jako ukázku, jak vlastně digitalizace ve státě zatím nemusí plně fungovat.
Jo, jenže ten popis spíš vypadal, že chyby byly na vaší straně. Proto jsem se doptával na detaily, protože pne zajímalo, zda tenhle konkrétní problém digitalizace státní správy má příčinu na straně státu nebo na straně občana.
nemusíš hned ze mě dělat někoho, kdo neznám DS, el. podpisy
Jenom jsem reagoval na to, co z vašeho komentáře nebylo jasné.
Na tom není nic špatně, přece spousta lidí o tomhle nic neví a nerozumí tomu.
No právě, proto mne zajímá, co se dělo v tomto případě. Protože z toho pak můžu odvodit, kde byla chyba (resp. které chyby udělal úřad a které vy) – teprve pak se dá hledat řešení.
Potrefená husa, co nedodržuje přepisy? Každý zaznamenaný přestupek má v archivu fotku s vysokým rozlišením, takže ta Vaše papírová SPZ a "typově" stejné auto je nesmysl. A když, podáte odpor proti platebnímu příkazu a půjdete se bránit do správního řízení, kde zajisté uspějete.
Ušetří to práci X desítkám úředníků a Y stovkám policistů, kteří mohou vykonávat smysluplnější práci než čekat za bukem.
Berte to jako příklad (ne)digitalizace. Prostě ke každé službě se najde někdo, kdo si bude prosazovat svůj vlastní zájem, čímž se zničí idea digitalizace.
Bežte se podívat do Estonska, co všechno jsou schopni občané dělat elektronicky. Všechno mimo svatby a rozvodu! A u n8s se zase vymýšlí proč něco nedělat místo toho jak to udělat.
Ono by se pak totiž zjistilo, že polovinu státních úředníků nepotřebujeme a to je přeci nežádoucí stav (voličstva)
12. 2. 2021, 18:22 editováno autorem komentáře