Jenže ne každý nový projekt je startup. Taky nemám příliš rád cizí slova vtírající se do češtiny a slovíčko „startup“ mi čím dál víc leze krkem (resp. vadí mi jeho používání pro označení prakticky čehokoli – a z původním významem už to nemá mnoho společného). Nějaký jedno-dvou slovní český termín pro anglický „startup“ jsem zatím nenašel – pokud ho někdo vymyslí, tak mu budu vděčný :-)
Jak tu psal lol, u s.r.o. mate dneska spolecniky - ti ruci jen nesplacenym vkladem a jednatele, ti ruci v zasade vsim. Lepe receno spolecnost vam za skodu odpovida veskerym svym majetkem a pak naslednou skodu muze spolecnost vymahat na jednateli, takze tim ty penize doputuji az k veriteli. Protoze jednatele zpravidla jsou zaroven spolecniky a nikdy by na sobe penize sami nevymahali, tak jednatel ruci se spolecnosti spolecne a nerozdilne. Na tomto modelu se nezmeni vubec nic.
Evidentne zcela ucelove jste pominul, ze v O NAS je take " Vytvořte si vlastní událost a pozvěte na ni své přátele, kolegy, rodinu nebo obchodní partnery."
A z toho je docela jasne, o co jde. Ale jinak s vami souhlasim. Vlezu na homepage a polovinu prostoru zabira registrace :)) Zaviram a jdu pryc :D
Při práci rád používám tuhle definici:
"start-up je jakákoli firma, která ještě nenašla udržitelný způsob jak se sama financovat (udržet se nad bodem zvratu)"
Za elegantní český termín zvu autora na pivo :-)
Petr Šídlo za Direct people (http://www.thedirectpeople.com/)
Ze
zvědavosti jsem se kouknul a můžu Vám zde napsat nějakou zpětnou vazbu, snad nevadí, že takto veřejně:
1) Když se mi zobrazila titulní stránka, tak jsem vůbec netušil o co jde, co je účelem těch stránek.
2) Pak jsem se podíval na "O nás". Z toho jsem taky moc rozumný nebyl - Emglare je on-line služba, která nabízí místo pro každodenní život ve virtuálním i reálném světě. - Proč bych měl plánovat něco na mapě ve virtuálním světě.
3) Moc se vnucuje ten login na titulce, myslím, že lepší by bylo umožnit hledat bez přihlášení, registrovat se mi nechtělo.
4) Jediné, co je v nápovědě je, jak správně nastavit Paypal. Zde mě překvapilo, že bych za něco měl platit, víc už jsem to nezkoumal.
5) Chvílemi popojíždí mapa na pozadí (Opera), je to celkem rušící.
6) Pak jsem konečně našel po kliknutí na nabídbutou akci v Praze okno pro vyhledávání, v Brně bylo nalezeno hodně akcí.
7) Tlačítko "Co je to emglare", které jsem si všumnul až pozdě, obsahuje anglický text.
8) Jde okno s textem na stránce schovat, aby bylo možné vidět mapu? Jinak mi přijde ta mapa na pozadí celkem k ničemu.
Tolik pár mých poznámek. Jinak to vypadá na velmi zajímavý nápad, ale tu užvatelskou přívětivost to chce podle mne poladit.
Adam
Startup není jenom "začínající firma", nechápete význam anglického slova.
A startup company or startup is a company with a limited operating history. These companies, generally newly created, are in a phase of development and research for markets. The term became popular internationally during the dot-com bubble when a great number of dot-com companies were founded.
Startup companies can come in all forms, but the phrase "startup company" is often associated with high growth, technology oriented companies. Investors are generally most attracted to those new companies distinguished by their risk/reward profile and scalability. That is, they have lower bootstrapping costs, higher risk, and higher potential return on investment. Successful startups are typically more scalable than an established business, in the sense that they can potentially grow rapidly with limited investment of capital, labor or land.
Startups encounter several unique options for funding. Venture capital firms and angel investors may help startup companies begin operations, exchanging cash for an equity stake. In practice though, many startups are initially funded by the founders themselves. Factoring is another option, though not unique to start ups. Some new funding opportunities are also developing in crowd funding.
Docela s článkem souhlasím, podle mě je minimálně vhodné získat alespoň nějaké zkušenosti z toho jak funguje firma. Na druhou stranu, bez probdělých nocí, X hodin tvrdé práce a odmítání se zaměstnat do velkých firem za pohádkové platy by dnes nebylo spoustu velkých firem.
A co se týče toho, že většina neví jak na marketing, jak získat zákazníky, případně jak vydělat na nápadu atd. Tak to pak záleží na samotném nápadu a jeho realizaci. Buď máte štěstí a vyjde to nebo nemáte a bohužel.
Podle mě startupy jsou super věc, ale každý kdo jde dělat startup by si měl uvědomit jedno, že uspěje tak 3 % z celkově založených startupu a možná i to jsem dost nadsadil.
Sám jsem jeden ze zakladatelů jednoho startupu v ČR na vyhledávání a rezervování akcí v rámci Evropy a Ameriky. Paradox je, že jsme Česko-Slovenský startup, ale nikdo odsuď nám nepověděl co si o tom myslí dal nám zpětnou vazbu. Je to trochu zvláštní, že musíme začínat na trhu jako je Amerika, abychom se možná mohli vrátit zpátky na trh kde jsme začínali, protože tady o nás není zájem. Náš startup => Emglare
Takze z toho ma "pochopit", ze penize se ve firme vysedi v pravidelnem case od-do ? :-) Stejne tak skutecnost, "že vystavená faktura automaticky neznamená, že peníze přijdou na účet za 14 dní." urcite lepe pochopi jako freelancer, byt i jen v prilezitostnych zakazkach, nez jako od reality izolovany zamestnanec. A muze pritom klidne spat na gauci u maminky, pokud ji na ten gauc prispiva.
Vzpomnel jsem si na clanek ve kterem byl zverejnen pruzkum (otazka do jake miry relevantni) ze studenti VS chteji pracovat predevsim ve statnich firmach nebo firmach typu CEZ. To ze by chteli zakladat vlastni firmy zcela propadlo (zde odkaz, ale neni to presne ten co jsem tehdy cetl http://ekonomika.idnes.cz/mladi-lide-sni-o-praci-v-cez-ani-modni-google-je-nelaka-vic-pkn-/ekonomika.aspx?c=A100620_185746_ekonomika_vel)
Podpora podnikani v CR je znama a pres vsechny "antibyrokraticke" komise se neustale zhrosuje narustanim dalsi nesmyslne a neprehledne byrokracie. Neni divu, ze se do toho lide moc nezenou. Pokud navic projde ten navrh zakona, ktery prakticky zrusi vyhodnost spolecnosti typu SRO (oddeleni soukromeho majetku a podnikani), nebude se cemu divit uz vubec.
Mimochodem pri hledani toho odkazu jsem narazil na dalsi zajimavy nazor http://badguy.cz/je-generace-webtrzniku-zkurvena/ se kterym vicemene souhlasim :-)
Nelíbí se mi, jak k nám neustále pronikají tahle anglická slůvka a ten, kdo jimi nešetří, se považuje za "in business", tímto zdravím Jana Bartu, jehož vyjadřování myšlenek mi prostě nesedlo a připadá mi značně úsměvné v české kotlině :-) Nějaká alternativa k slovu "startup" by nebyla? Třeba takové označení "nový projekt" (neplést s Novým hledačem p. Hejla) by snad nebylo od věci. Asi pláču na špatném hrobě. Každý však máme právo vyjádřit svůj názor, že?
,,Pokud se z nadějného mladého programátora (například) během několika let posedávání po hospodách a povídání o svých nápadech stane třicátník, který pořád bydlí u rodičů a nikdy vlastně nepracoval, je něco špatně. Je to samozřejmě věc dotyčných, ale místo přežívání z příležitostných kšeftíků by jim možná víc pomohlo nechat se někde zaměstnat.,,???