Vlákno názorů k článku Srovnání příjmu zemské analogové a digitální televize od ladik 12 - ...Faktický přijímaný celkový výkon DVBT vysílání je však...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 12. 2008 22:57

    ladik 12 (neregistrovaný)
    ...Faktický přijímaný celkový výkon DVBT vysílání je však o několik řádů vyšší...
    Neni tomu tak. Odstup C/N je stejny, jestli ho zmerite na jedne dilci nosne vlne digitalniho signalu, vztazeneho k dilci sirce "kanalu", zabraneho touto jedinou nosnou vlnou nebo vezmete soucet vsech dilcich vykonu a vztahnete ho na celou sirku kanalu. Vysledek: pro priblizne stejne pokryti staci asi 10x mensi vykon nez u analogoveho vysilace. Nutno ovsem konstatovat, ze u digitalniho vysilani je tento vykon v case stejny, u analogoveho se vykon udava na vrchol synchronizacniho pulsu, takze stredni vykon je pri cernem obrazku asi 55% jmenoviteho vykonu, pri bilem obrazku mene nez 20%.
  • 29. 12. 2008 0:43

    ivovi (neregistrovaný)
    Ano, samozrejme nejde o signal pod urovni sumu - ty tri ukazane pripady (-58; -73; -76dBm) by mohly odpovidat zhruba pomeru signal-sum (C/N) asi 39; 24; 21 dB.
    Ono to mereni po 1 dB je zajimave jen z jedineho duvodu - a to z clanku videt neni - ze rozdil urovni u digitalu mezi dokonalym obrazem a zadnym obrazem je casto jen 1,5 dB.
  • 29. 12. 2008 0:56

    ivovi (neregistrovaný)
    Vsimnete si, ze autor srovnaval naprosto korektne stredni vykon v celem kanale 8 MHz jak pro digital tak pro analog.
    Do toho srovnani "faktickeho" ?? vykonu jste se nejak zamotal, jak uz psal ladik12. Pokud jste chtel poukazat na rozdil sirky pasma 8 MHz, 7,61 MHz a 6 MHz ci 5,75 MHz, tak to je naprosto zanedbatelne pro toto srovnani, jedna se o detail v radu kolem 1 dB.
  • 27. 12. 2008 9:49

    Pamětník
    Ano, toto vidím jako vhodnou cestičku poznání pro mírně pokročilé uživatele DVB-T. Takových krátkých a poměrně jednoduchých názorných témat by tady mělo být více. Nejen z oblasti antén, svodů, zesilovačů, rozbočovačů, slučovačů... Ale i signálového propojení mezi STB, TV, DVD R, videem a pod.. Také by neuškodil krátký rychlokurs o společném programování STB a třeba videa. A podobná témata. Jistě by se z otázek tápajících dalo vybrat to, co zajímá i mnoho ostatních.
  • 27. 12. 2008 10:08

    K-A-R-L-O-S
    Ano,a hlavně se rýsuje možnosti analogové a digitální TV,jejich možnosti příjmu při zhoršených podmínkách a jeho šíření hlavně dálkovým příjmem při nízkem vyřazovacím výkonu(sítě O 2 - 4 sítě),takže vypovídá článek o ůskalích analogového signálu,kdy má své + v možnosti příjmu za zhoršených podmínek,kdy digitál se "nečape"a zase digital má výhodu v ostrosti a nezná"duchy"známé z analogu.
    Souhlas s Pamětníkem při více přijímačů zvážit použití zobrazovače tedy TV s více SCART vstupy,pro nerušený příjem a provoz několika přijímačů v jednom zapojení,nikoliv použití a provozu najednou...
    Kdo má video,tak ho zajímá je li v digitálu poběží Show-viev nebo VPS přes teletext televizí,který by mohl běhat i v DVB-T přes teletext,ale záleží jestli video umí zpracovat VPS z digitálního teletextu přes SCART zástrčku nejlépe.
    Ti kdo mají STB s HardDiskem na nahrávání,at už součástí set-top-boxu či televize,tak nezná kazety VHS a jejich "zamotací"slabina do mechaniky s stárnoucí kazetou VHS,to HD disk "NEZNÁ!"tudy vede cestička...
  • 27. 12. 2008 10:16

    Enik
    On ten pokus je trošku zjednodušený. Nicméně pravdivý. Podstatné na tom je to, že i když analog ještě "funguje" když už má DVB-T totální tmu, tak ten analog je nepoužitelný. Jedná se o stav, kdy úroveň signálu je pod hranicí šumu. Tady by bylo vhodné srovnávat oba druhy příjmu za stejných šumových podmínek a se stejným šumovým prahem obou přijímačů. Stejně tak kroky útlumu by bylo dobré zmenšit na 1dB. To by byla nádherná ukázka rozdílů mezi oběma technologiemi. Takový pokus by ale byl docela pracnou záležitostí, kterou by ocenili především znalci problematiky. Laik by v tom to kouzlo asi neviděl. V každém případě děkuji autorovi za názornou ukázku problematiky!
  • 27. 12. 2008 10:28

    Pamětník
    A ono o to právě šlo. Pro odborníky může být zajímavý účinek poklesu o 1 dB, ale ti nemusí čekat na takto popularizující článek na webu, ti to už znají.
    Stejně bych měl ještě připomínku. Za běžných okolností, když je analogový signál pod úrovní šumu, tak ani na obrazovce TV, kromě šumu, není vidět nic. Ta poslední ilustrace v článku dokumentuje stav, kdy je ještě analog trochu nad šumem.
  • 28. 12. 2008 21:07

    Diki .
    Ano, testy s poklesem o 1 dB, nebo dokonce o 0,5 jsou zajímavé, jen si nedovedu představit, jak je televizí vyhodnocovat. Některé typy takových testů jsem dělal na propojeních, ale kromě spektráku jsme měli připojen BER tester. Tam pak jsou vidět i velmi krátké výpadky a taky přesná hranice, kdy spojení končí.
  • 27. 12. 2008 23:21

    bez přezdívky
    Předvedení tohoto pokusu považuji za správnou cestu, ale mělo by tam být bližší vysvětlení výkonových , napěťových a šumových poměrů a rozumější jednotky, které se v anténářské praxi používají.Názornější by byla jistě spíše úrovně v dBuV jako signál z antény, který lze snadno změřit běžným měřicím příjímačem.
    Jenže výkony DVBT signálu a analogového signálu není možné takto jednoduše porovnávat.Je třeba si uvědomit, že u analogového signálu máme jednu nosnou s konkrétním výkonem na jediné frekvenci a k tomu šířku pásma skoro celého TV kanálu,ve kterém posuzujeme výkon šumu,který nám signál znehodnocuje a je daný minimální poměr s/š, aby byl obraz nějaké kvality. Naopak u DVBT kanálu považujeme za výkon vysílání součet všech nosných vln a musíme si uvědomit, že každá nosná nese část informace a potřebuje určitý poměr s/š , aby byla dekódovatelná její modulace. / cca 20 dB a přesně závisí toto na druhu modulace a ochraně/ Jenže výkon vysílače pro tuto dílčí nosnou je o několik řádů menší než u analogu a šířka pásma resp.postranní pásmo modulace pro tuto jednu nosnou také o několik řádů menší než u analogu .Z pohledu celého kanálu DVBT vysílání je nezbytné uvažovat jako šířku kanálu vysílání a defakto i šumovou šířku pásma hodnotu celého kanálu, tedy 7.61 MHz, zatímco u analogu je šumová šířka korigována a je pro DK normu 5.75 MHz a pro BG normu dokonce jen 4.75 MHz. Z tohoto pohledu je diskuse nad výkony a odstupy signálu k šumu zcela zavádějící!!Pro laiky lze shrnout, že k příjmu DVBT vysílání stačí podstatně menší odstup s/š / cca 20 dB/ než k příjmu analogu /více jak 40 dB/ a tedy dílčí "šumová" dividenda je nižší výkon jednotlivých nosných u vysílačů pro srovnatelné pokrytí území při stejném výkonu vysílače - rozuměj součet dílčích výkonů všech nosných v systému. /srovnej na praktickém příkladu : z antény 25dBuV - měřená úroveň signálu každé jednotlivé nosné vlny , na dobrém přijímači už je možné DVBT téměř nerušeně přijímat, při stejné úrovni analogu (jediná nosná 25 dBuV) je obraz nepoužitelný ani s nejlepším předzesilovačem !Faktický přijímaný celkový výkon DVBT vysílání je však o několik řádů vyšší než srovnatelný analog....,protože "srovnatelná" analogová úroveň pro stejný výkon vysílače by byla asi 40 - 45 dBuV, což už je celkem slušný obraz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).