vratte se na zem, spousta lidi nema metrovou obrazovku a ani nema ostrizi zrak, dokonce maji problem precist drobnejsi titulky a zdaleka se nejedna jenom o duchodce.
1) s tou větou pana Hanuše naprosto souhlasím máme doma SD i HD a na našich TV programech prostě ten rozdíl je tak miniaturní, že zejména starší generace, kteří nosí dioptrické brýle ten rozdíl téměř nevidí či vůbec nevidí a řeknou "to je stejné, to nepotřebuju stačí to SD, nebudu vyhazovat peníze za takovou blbost"
2) a většina lidí je pak takových, že mají TV na zkouknutí několika oblíbených pořadů zpráv a počasí a ti řeknou "na to moje sledování mi stačí SD, stejně u telky spím přes léto jsem na zahradě a stejně v té TV není nic kloudného ke sledování na to nepotřebuju utrácet peníze za HD"
3) a poslední skupina jsou ti, kteří to HD chtějí, tak ti už dávno mají DVB-S2 či DVB-C a HD odtamtud či IPTV ..
jinými slovy, pokud se má zavádět DVB-T2, tak ta pozice bude o dost komplikovanější než byl přechod z analogu na digitál, protože tady už lidé ten přínos v počtu programů a mnohdy v kvalitě obrazu prostě nevidí a tady prostě ČRa a potažmo televize narazí na neochotu lidí investovat do TV příjmu zvlᚍ, když lidé přicházejí o práci nebo mají nejistou práci nebo jim zaměstnavatel snižuje výplaty apod. prostě lidé musí šetřit na daleko důležitější věci než výstřelky televizní módy :-))) a tady na severní moravě je to krásně znát :-)
Ona je spíše otázka, jestli televizní vysílání má v současné době takový význam pro člověka a naplňuje jeho představy. Vysílací čas televizí je rozmělňován spostou reklam a neustále se opakujích upoutávek a tím na vlastní pořad zůstane méně prostoru. Televize by se měly soustředit na zkvalitnění pořadů, ne jen stále těžit z historických pořadů. Technický pokrok se nedá zastavit ani v televizním vysílání, ale musí se zlepšit kvalitativně skladba pořadů, ne jen snaha o naplnění éteru množstvím stanic i třeba v nejvyšší možné technické kvalitě.
1) pokud mi říkají zákazníci chci satelit a vidím, že mají starou CRT TV, tak jim doporučuju kupovat televizory s Triple tunerem prostě, aby získali DVB-S2 tuner a tím získali přístup k HD, takže i takoví lidé jsou
2) je pravda, že během té stále nekončící digitalizace si spousta lidí koupila nové placky a zvykli si, naladit na televizoru DVB-T a koukat s jedním ovladačem, a jestliže nedávno se říkalo, že tu novou TV si pořídil každý 5. člověk, který již přijímá digitální vysílání, znamená to, že každý 5. člověk si DVB-T2 hned nepořídí, protože určo nebude chtít set-top box a další ovladač u TV, a zbývajících 80% Lidí jsou potenciální zákazníci pro systém DVB-T2, ovšem odpočítejme diváky DVB-C, DVB-S/S2, IPTV, a rázem zbyde tak cca 45% lidí a to jsou ti, kteří by si mohli pořídit DVB-T2, pokud do doby zavedení ostrého provozu taktéž nekoupí nové placky bez DVB-T2 tuneru, protože ti pak určitě nebudou chtít k právě nově pořízenému televizoru hned kupovat set-top box ... holt tak to bude a je naivní myslet si, že to bude jinak ... a už vidím důchodce, co si přinese domů novou TV placku a hned druhý den říká sousedovi "Franto, včera jsem koupil tu LCD televizi obraz krásný z antény ..." a soused mu říká "Franto zítra si běž koupit set-top box DVB-T2, abys mohl přijímat HD" naivní člověk by čekal od důchodce reakci "jasně už si běžím DVB-T2 set-top box koupit hned zítra :D " my realisti spíš čekáme reakci "já na to prdím, jakési jejich nesmysly, mě stačí to, co mám, já nic víc nepotřebuju na to moje sledování ..." :-)))
Tak ta poznámka o ekologii je úplně mimo, protože co má být ekologického na tom, že si každý uživatel bude muset pro T2 koupit receiver (nebo časem nový televizor), tj. zase výroba plastových a naprosto neekologických krámů?!
Re: Co když někdo za rok, či dva přijde s DVB-T5", a nebo DVB-S5?
Tak je ho s tím potřeba poslat kamsi. Prostě tady jde technický pokrok příliš rychle k reálným obchodním možnostem a není možné hned každý nápad zavádět. A není to poprvé. I při vývoji analogové TV tady byly pokusy o modernizaci normy, ale nepřinesly by navíc tolik, aby se ji vyplatilo změnit. Kdo si dnes pamatuje výmysly typu PAL+ :-)
Dnes máme 4 Muxy, naplněné jsou pouze 2. V Muxu 3 je jedna stanice a v Muxu 4 jedou dva HD experimenty. V podstatě by pro zavedení HD stačilo přesunout ty experimenty do Muxu3 a Mux4 nechat malým stanicím - více zájemců o HD zde není. Jenže i ten Mux3 by asi byl pro ČT a Novu zbytečně drahý.
Souhlasím s tím, že je ale potřeba stabilizovat současné pokusné DVB-T2 vysílání, vysílat ho trvale v obdobném rozsahu jako má dnes Mux4, aby byla definovaná norma a začaly být běžně ke koupi DVB-T2 přístroje. Za pár let pak bude možný bezbolestný přechod na DVB-T2. Do té doby se zdá, že to nebude třeba.
Myslím že technik už na tuhle otázku odpověděl a má naprostou pravdu. Proč by stát měl z mých peněz dotovat nějaké DVB-T2 a tudíž vlastně Novu,Primu a jakéhokoli jiného zájemce? Ať si to každý platí sám pokud má zájem,já žádné T2 nepotřebuji.Nemluvě o tom že peníze z věčně děravého rozpočtu jsou určitě potřeba na důležitější věci než na tenhle nesmysl.
no za 2000 toho moc neporidite: jenom karta na neomezene CZ programy stoji 2000, k tomu parabola, LNB, slusny kabel a ty prijimace taky nebyvaji levna polozka.
Na trhu se prodává celá řada kravin, jenž jsou v praxi k ničemu a lidi si to sice občas koupí, leč pak to putuje akorát do skříně. A zrovna přenosná TV je toho příkladem. Kdysi zajímavá věc (člověk měl doma v kuchyni TV Merkur, tak ho v pátek odpojil, vzal na chatu a v neděli večer zase odstěhoval zpátky), ale dneska už to je prostě pasé a i na té chatě stojí TV pořád. Využitelnost přenosné TV se blíží 0 a celkem se divím, že to v době metrových obrazek ještě někdo obhajuje...
To je zbytečné, nomen-omen zastydl v určité době a vše nové jde mimo jeho chápání. On si bude do konce života lebedit v přijímačích s T2, i když svět už v tom dávno vysílat nebude :o)))
Já to pochopil spíš tak, že za pár let tady vůbec nemusí být nějaký MPEG-X, ale úplně jiný (a samozřejmě opět "lepší") systém. Třeba takový, který bude využívat víc spojených kanálů do sebe a ne limit 8MHz/kanál. A to opravdu nemůže vyloučit nikdo.
HEHEHE...Aby tam nějaké měli ? Zatím ještě nenaplnili obyčejné DVB-T MPEG2.
Prostě nenaplnili a zřejmě ani NIKDY NENAPLNÍ.... Mux 3 o jedné stanici... To je švandy... Pro těch 10 sranda kanálů je snad i toho DVB-T2 škoda a plýtvání...
Z pohledu ČRa je tlak na zavádění logický. Technologie, které vlastní mají už pravděpodobně možnost podpory DVB-T2 přes rozšiřující moduly, takže na straně vysílatele ty náklady tak vysoké nebudou. Argumentace prázdným Muxem 3 je lichá, jak jsme slyšeli, do DVB-T2 jsou ČRa schopny a ochotny nacpat více kanálů, takže by teoreticky mohly nyní i ušetřit (přesunout Prima Love do Muxu 2 a Mux 3 vypnout). Úspory by byly značné. Celé to navíc značně zpochybňuje smysl a využití Muxu 4 (ČT i Nova by byly v HD ve svých Muxech), takže by taky ušetřily na vysílání speciální HD verze. ČRa by tak byly opět jediným subjektem pro pozemní vysílání. Pěkná představa.
Celé to naráží na jedno velké ALE. Budou ochotni uživatelé znovu upgradovat své nově pořízené televize a settopboxy? Já si myslím, že ne. Televize není počítač, naprostá většina z nich v době plíživé a konstantní krize nebude ochotna po 3-4 letech znovu obnovit svá zařízení, zvláště když měli pocit, že si je pořídili na delší dobu. Ani pro poskytovatele obsahu to nebude jednoduché, originálního HD obsahu je pomálu a nemyslím, že se to do dvou let změní.
Tak jsem si myslel, že konservativní jsou Angličani, ale po této diskusi to vypadá, že my máme navrch. Vraťme se k Trabantům, vždyť u nás nejsou stejně pořádné silnice, že. DVB-T2 je pokrok a to se nedá zastavit. Šetří to peníze za vysílání, obraz v HD je lepší, ušetří to frekvence, čili ekologii atd. Když se nezačne vysílat v DVB-T2, tak se k nám nebudou dovážet přijímače, které to umí zpracovat. Co když vypnou Novu HD a ČT HD? Stejně je to zkušebně. Jediná otázka zní, kdo zaplatí vysílání v DVB-T a DVB-T2 současně? Jedině Kalousek a ten zatím nemá prý peníze. Na tom to stojí.
(Ne)prodejnost přenosných TV hovoří za vše, běž do první prodejny se spotřební elektronikou a zeptej se prodavače. Pokud budeš mít ovšem to štěstí, že mají přenosné TV vůbec v nabídce. Takže utopie to je a jestli se s tím vyrovnáš nebo ne, není můj problém.
Já s tebou souhlasím, že to nemáš v hlavě úplně košer, ale bohužel s tím nic nenadělám. Takže tě klidně nechám v těch tvých bludech o přenosných televizorech a možná se z toho jednou vzpamatuješ.
U vás v ZSO? To už jste na tom tak špatně, že se jako orchestr musíte místo hraní živit prodejem televizorů? No asi ano, když tam mají violisty, kteří se pletou do antén místo aby cvičili. A ani se nedivím šéfdirigentovi za tu dezerci, protože vydržet s něčím takovým jako seš ty, to chce fakt silný nervy :o)))
Tak čekej ještě klidně pár let, protože pak CRT rovnou vyměníš za něco ne s T2, ale rovnou třeba s T4 nebo T8. A když ještě počkáš, tak to bude klidně i s T1000. Ale to už asi budeš v pozdně důchodovém věku nebo vůbec :o)
No to ono to přijde. Když už to je v testu. Ale otázkou je kdy. A to kdy může být taky nějaká ta desíka let...Zatím k nám nepřišlo ani DVB-T Mux 3 ani DVB-T Mux 4 Ani DAB/DAB+ L Band Teleka ani III.Band/DAB+ od Němců ani DVB-T MPEG4 od Poláků a tak nějak všechno to je na pochodu a ono to někdy přijde a jaksi to furt k nám jde, jen to jaksi furt nedošlo atd. no. takže maximálně si mezi tyto pochodující, co mají někdy přijít doplníme T2 a to je tak asi všechno...
Jestli chytneš v Čechách např. SK programy v DVB-T, tak bys mohl napsat jak na to. A jestli chytneš prd, tak si svoje DVB-T strč za klobouk, protože to radši zaplatím za výměnu karty u DVB-S, než abych koukal na pár programů.
Jinak nevím za koho mluvíš v souvislosti s počtem DO, ale obvykle má člověk kromě ovládání k TV ještě další od DVD, mediálního centra, Hi-Fi apod., takže nějaké další ovládání od receiveru se už ztratí.
a) proč dotovat z daní lidí vznik DVB-T2, když to většina lidí neocení?
b) kdyby to totiž nějaké významnější procento lidí ocenilo, tak se do DVB-T2 hrnou televize samy
c) Mux3 s jedním kanálem je výmluvným argumentem, sám o sobě
V tržním hospodářství je jedno kde na to kdo vezme, buď na to má a prosperuje, anebo nemá a krachne. To není socialismus, kde se dotovala každá blbost a podle toho to pak i vypadalo.
K bodu 3. NESMYSL to není. Technicky to funguje naprosto normálně, proti DVB-T normě to není. Datový tok je dán možnostmi Muxu - jsou tam ještě 2 SD kanály. Takže pořád je tu možnost ten experiment přesunout do Muxu 3, jen je otázka, kdo to zaplatí. A protože je jasné, že jak tento přesun, tak DVB-T2 jsou dnes ekonomicky mimo, vymýšlí se tu dotace pro DVB-T2 od státu. Jinými slovy - kšeft výhodný jen pro ČRa.
Samozrejme, DVB-T2 TV je nejlepsi reseni a DVB-T2 STB by hodne lidi otravovalo. Ale dovedu si predstavit prijatelnejsi variantu a to DVB-T2 PVR, kdyz uz krabici pro nahravani tak at slouzi i pro prijem DVB-T2.
To má být vtip??? Platit ze státního rozpočtu nějaký pozemní nesmysl? To ať si platí ti, kteří v něm chtějí vysílat. Dost na tom, že jim stát přihrál peníze z prapodivných telekomunikačních účtů a vysílání těch stanic vnutil kabelovkám do základních nabídek.
Tohle není o konzervatismu, ale o rozumném poměru cena/výkon. Ještě stále probíhá digitalizace, na Moravě se spouští DVB-T1 a už by se mělo přecházet na DVB-T2. Jenže není možné vypnout DVB-T1, na které si lidi právě koupili techniku. Každá norma musí taky nějakou dobu vydržet. Analogová TV fungovala přes 50 let a i na tu nejstarší TV se po celou dobu dalo něco přijímat. I když se dnes vše tlakem výrobců zrychlilo, bude tu stará norma muset zůstat aspoň 10 let. Ani Británie nevypíná DVB-T vysílače.
Pokud na to TV mají, tak je jistě možné spustit jeden MUX pro NovuHD a ČTHD. To je tak všechno. Víc zájemců ani nebude. Nejlíp je na tom Nova, ta má alespoň kompletní HD odbavení. ČTHD je mix všeho, ČT vnitřně na HD ještě nepřešla, takže vlastně plnohodnotný kanál nemá. Přitom pokud má být přechod na HD smysluplný, bylo by třeba v HD vysílat minimálně ČT1 a ČT4. HD odbavení má teoreticky ještě Barrandov, ale v HD snad nic nevysílá a peněz nazbyt nemá. A ohledně SD TV vysílaných v MPEG-4, to už je zcela mimo realitu. Máme tu volný MUX3 a malé TV určitě nebudou mít zájem vysílat ve formátu, pro který bude zpočátku minimum přijímačů.
Z tohoto důvodu ani nechápu, nad čím radiokomunikace bádají, proč se nevysílá stejně jako v Británii. Tam už snad většinu otázek zodpověděli praxí. Díky tomuto bádání se zde ani v tomto roce neprodávají žádné TV s DVB-T2 tunerem.
Omlouvám se ta specifikace se týká DVB-T2, vypadla mi ta dvojka, takže to bude pro všechny státy stejné. Jediný rozdíl bude v české, nebo jiných lokalizacích menu fontových sad, EPG atd. Koupíteli si přijímač kdekoliv bude zkrátka přijímat obraz i zvuk kdekoliv jinde, Pouze menu nebude třeba umět češtinu. Zatím to tak nebylo a proto DVB-T2 mělo v jiných státech třeba potíže. Proto ta norma a specifikace.
K té obměně zařízení. Kdo má ještě dnes doma video VHS, nebo kazetový magnetofon atd. Všichni jsme to vyměnili za pevné disky a CD, DVD a ty již také brzy skončí. Vše ale běhalo nějaký rok společně, než nový systém vytlačil starý. Tak bych nechal DVB-T2 žít.
To je naprosto normální,K.Vav prostě zase perlí. Jinak se k tobě přidávám,taky bych od něj potřeboval radu jak na DVB-T SK příp. i Polsko a Rakousko. Ten blábol ohledně DO snad ani nemá cenu komentovat.
Kdo se chce opravdu vážně zabývat aspekty DVB-T2, podívejte se na tento dokument z května tohoto roku (v angličtině). Tam najdete odpovědi na všechny otázky ohledně měření a doporučení: http://tech.ebu.ch/docs/tech/tech3348.pdf
Organizace EBU sdružuje kromě ARD a ZDF 73 členů jiných evropských rozhlasových stanic.
To asi nepřipadá v úvahu, terrestrické vysílání stojí víc než šíření přes satelit a kde by na to vzali? Možná zbude nějaký peníz panu Duspivovi z rozvoje digitalizace.
Taky sem ještě neviděl lokalitu kde by nešel dát satelit. Možná v Beskydech to bude výjimka. Ale zase když sem tam nedávno byl, tak na každým druhým baráku parabola, takže asi to nebude tak žhavý jak popisuješ.
no to je tím, že většina vesnic je v údolí. Problém nastává na úpatí kopce a to ještě jen když je na "nesprávnou" stranu. Ale budiž, i u nás na chatě by satelit vyřešil 3m stožár v rohu pozemku a 30 m kabelu. Nebo motorová pila.
Když se smířím s řadou nevýhod (vyšší náklady a pracnost, menší podpora u výrobců a tedy menší výběr TV, nemožnost provozovat přenosné TV), tak by mohlo satelitní vysílání nahradit pozemní, o tom žádná ...
tady musím souhlasit, do karavanu jedině se satelitním přijímačem (tedy pokud ten karavan není trvale zaparkovaný u Lipna :-))
Ale já si pod přenosnou TV představuji asi něco jiného: http://www.alza.cz/televize/lcd-televize/prenosne/18849622.htm
něco co popadnu do ruky a přejdu s tím do kuchyně, vylezu na zahradu apod. Sám tak doma používám 9" tablet přes wifi a je to pohoda, neuteče mně v poledne z Moravce ani slovíčko i když mezitím v koupelně třídím prádlo do pračky, v kuchyni plním myčku, odskočím si k počítači ... ta 300 gramová krabička je udržitelná mezi dvěma prsty a má vzadu stojánek :-)
Add stožár - co konečně zvedli výkon vysílačů, hraje TV na kus drátu, není třeba nic než mini anténka za 400Kč a ta obslouží 50 bytovek každou s několika TV. Satelit + karta by znamenalo 3000x50 = 150.000Kč navíc (pro jeden TV na domácnost).
"..POUZE dvěma digitálními programy a ještě s omezeným tokem s nedostatečnou odolností proti chybám (podívejte se na zkušenost s Mux4) nepovažuji za vhodné."
Video tok pres 5 Mbps HD H.264 v siti 4 vypada velice dobre v porovnani se 4 Mbps SD MPEG2 v siti 1. Takovychto HD programu by se do site 4 (22 Mbps) veslo 3 az 4. Odolnost proti chybam ma sit 4 stejnou jako sit 1-2, sit 3 ma horsi. Tim ze nevysila sit 4 v SFN, tak je kolikrat prijem stabilnejsi nez u siti 1-3 (kvuli malem vykonu v siti 4 to ale plati jen malokde).
Nejsem v principu proti dotacim, ale zrovna dotace do provozu DVB-T2 by byl paradni nesmysl. Jedine co by melo smysl podporit od statu je ceska specifikace DVB-T2 v zajmu divaku. Pripadne podpora od CT, pokud po zvazeni vsech nakladu v tom bude videt budoucnost.
Samozřejmě, že vysílatelé nepůjdou ani do SD MPEG4 v DVB-T. Nové TV to sice umí, ale ta spousta settopboxů ani náhodou. Takže by tím přišli o dost diváků.
Jestli si někdo myslí, že technický pokrok v televizním vysílání není možný, tak je asi z jiného světa. Nejenom, že je možný, ale je i překotný. Takže stejně jako jsme se rozloučili třeba s D2-MAC a loučíme se s MPEG-2, tak se jednoho dne rozloučíme s MPEG-4 a T2. A nezastaví to ani ti, kteří si dneska myslí, že není cosi možného. To si kdysi lidi taky mysleli i o jiných věcech, jenž jsou dneska už akorát v muzeu.
Nikdo nemůže tvrdit nic o maximu, protože to se pořád vychází jenom ze současného poznání. Jakmile někdo objeví něco nového, tak se opět celá situace mění. Před 15 roky taky nikdo neměl ani potuchy o MPEG-4 a dneska je to běžná věc aneb "nikdy neříkej nikdy".
Pletete dohromady radiovy prenos dat a kompresi obrazu. To prvni ma fyzikalni limit, protoze meritko kvality je fyzikalni, to druhe ma meritko subjektivni (kvalita obrazu) a stanoveni limitu je tak temer nemozne. Na druhou stranu je pravda, ze TV s DVB-T2 ale bez MPEG-567 budou stejne "vyrizene" jako dnes TV s DVB-T ale bez MPEG-4. I kdyz jakesi nahradni reseni existuje.
Aby se DVB-T3 vyplatilo, tak by to muselo vysilat v QAM4096 jako DVB-C2.
Problem je, ze QAM4096 prekracuje hranice pouzitelne fyziky a hlavne schopnost sirit radiovy signal bez odrazu a prekazek ci vicecestnem sireni.
Jen pro info, nejvyssi modulace pro mikrovlnnne spoje 10, 11, 13, 15, 18GHz jsou QAM128 a 256 a i kdyz je to opticky viditelny PtP spoj bez rusivych prekazek a nevhodnych fresnelyho zon, tak QAM256 ...pripadne QAM512 je maximum dobre funkcnich spoju.
Pri vyssim QAMu (v podstate QAM je druh sumu, ktery je fluktuativnejsi s poctem QAM stavu) by spoj jeste mohl fungovat, kdyz by nemel omezeni ve vykonu.
Napriklad muj ISP ma hlavni linku postavenou na Ceragonu s 180cm parabole na dalku 22km na kmitoctu 18GHz pri PA 160mW a QAM256 v siri pasma 56MHz a fazove posunutou cross polarizaci na stejnem kmitoctu. Maximum je 800Mbps.
Pri QAM1024 by to mohlo byt i 1Gbps, problem je, ze by se musel zvysit vykon z 160mW na 300mW, aby byla zarucena spolehlivost spoje.
A presne stejne problemy by byli s teoretickym DVB-T3 pri QAM4096.
Jake by byly rozdily stavajicich hlavnich vysilacu DVB-T, aby fungovali se stejnym spolehlivym signalem i v DVB-T3 norme?
Rozdil by byl ve dvou vecech:
1) Zvyseni vykonu.... DVB-T...100kW, DVB-T2 (Q256)....150-170kW, ... DVB-T3 (Q4096) 300kW.
2) Zvyseni poctu SFN vysilacu tak, aby bylo co nejmene vicecestneho sireni pro divakovo antenu. Jestlize dnes je v prumeru 2 vysilace velkeho vykonu pro kraj, tak v T3 pri Q4096 by to muselo byt tak 5 vysilacu. Nemuseli by mit 200-300kW, ale jen 30-50kW, aby se dosahlo stejneho efektu pro stavajicim DVB-T.
Duvod, proc jsem vybral QAM4096 pro hypotetickou normu DVB-T3 je ten, ze QAM512/1024/2048 neprinasi takove "dramaticke" zvyseni bitstreamu jako rozdil mezi QAM256 pri T2 a QAM4096 pri teoretickem T3.
To je duvod, proc T3 v dohledne dobe nebude.
Ale....teoreticky je mozne, ze v budoucnu se lidi "umoudri", vydaji se nove vyhlasky a zakony, ktere ..;vzhledem k degradaci zivotniho okoli lidi od mnozstvi stozaru BTS; naridi, aby se stavajici a novi vysilatele (GSM/CDMA/UMTS/DAB/DRM/DVB/Wifi/atd.) domluvili a anteny vcetne prislusnych technologii umistovali na jiz stavajici vybudovane a stojici stozary (predevsim BTS).
Pokud se toto v budoucnu odehraje, tak ano, pak by DVB-T3 s QAM4096 prijit mohlo.
V tomto ma vyhodu O2 s MUXem4, protoze kdyz by na sve stavajici stozary nasadili rovnou DVB-T2 s plnym streamem v QAM256 pri cca 60Mbps misto stavajici DVB-T technologie, tak by meli obrovsky i ekonomicky naskok. Proste by do sveho T2 MUXu na "mnoha stozarech s vybornou hustotou ozareni republiky s relativne mensim vyzarenym vykonem s typicky do 20kW" dostali hromadu i pay programu. Mohli by vyuzit efektu, ze do MUXu strci hromadu SD MPEG4 do 2Mbps programu, pricemz vetsina z nich typu Spectrum, Discovery by bylo v pay rezimu.
Par progamu by bylo v fullHD a par programu by bylo free...ekonomicky by byl program jen na reklame. Timto zpusobem by se dostalo i 25 programu do MUXu.
Pokud by toto nastalo, tak verte, ze si lidi pujdou do slusne prodejni site O2 koupit dekodovaci karty a pripadne i CAMy..pokud by seriove cislo karty bylo vazano na seriove cislo CAMu (v tom pripade by bylo dobre, aby na webu na osobnim pristupu bylo mozno uzivatelem nastavit jake ma cislo CAMu a k nemu si uzivatel pres web doparuje kartu/karty).
Pokud by za to O2 chtela do 200Kc mesicne....budu mezi prvnima co si koupi DVB-T3+CAM+kartu od O2.
Kazdopadne tak jak je system DVB u nas a v EU nastaven, tak DVB-T3 nebude.
Souhlasím s mistrem Hanušem :-). V době, kdy multiplex 3 zeje prázdnotou, hlavní TV stanice jsou ještě finančně vysílené přechodem z analogu, pořád ještě vysílají pozemně dvojmo (analogově i DVB-T) nebo dokonce trojmo (+HD v muxu 4) a na českém trhu není ani jeden jediný stolní přijímač DVB-T2 (v domácnostech jsou miliony relativně čerstvě pořízených přijímačů pro DVB-T, včetně statisíců s podporou HD), je nápad zavádět další zpětně nekompatibilní standard spíš k smíchu.
Další věc. Spojovat DVB-T2 automaticky s HD vysíláním, o které samozřejmě zájem je a bude, je zavádějící. Bohužel se toho dopouštějí hlavně novináři. Jak ukazuje multiplex 4, v DVB-T se dá vysílat HD docela dobře a silně pochybuju, že náklady na šíření jednoho HD kanálu v DVB-T2 budou nižší než šíření jednoho SD kanálu v DVB-T a kdo ví jestli než HD kanálu v DVB-T. I Radiokomunikace totiž musí zavedení nových technologií (včetně proškolení obsluhy, řešení nových problémových stavů, atd.) nejdřív z něčeho zaplatit, takže by to musely promítnout do ceny.
A jak to reálně dopadá s hesly jako "patříme do Evropy" už víme všichni. I když musíme splňovat normy pro správné eurobanány nebo eurojablka, jen náhoda a prozřetelnost (nebo spíš nečinnost) politických reprezentací nás zachránila před pohromou jménem Euro. Chci tím říct, že zdaleka ne každý (celo)evropský experiment není blbost. To skore je dost vyrovnané, ne-li opačné.
Divákovi bylo sice vnucováno, že přechod TV z analogu na digitál se dělá kvůli němu, aby měl kvalitnější obraz a pestřejší nabídku, ale hlavní příčina byla ve snaze dostat z lidí více peněz do oblasti zábavního průmyslu. Můžeme se srovnávat s Evropou, ale naše malá republika bude vždy na chvostu ne proto, že bychom to technologicky nezvládli, ale protože hlavní zdroj TV příjmu "zdarma" = reklama, už z našich spoluobčanů víc vyždímat nedokáže. A ty změny, jako je přechod z formátu 4:3 na 16:9, z SD na HD, z mono na stereo a vícekanálový zvuk, z 2D na 3D, to jsou všechno jen logické inovace v TV technice, které nemusí být automaticky spojeny s třeba DVB-T2, nebo vyššími stupněmi komprimace.
Pokud další rozšíření nabídky půjde cestou PAY TV, je divákům celkem lhostejné, jakou technologií to bude. Ta bude součástí placených služeb a zda bude distribuce probíhat ze satelitů, pozemních vysílačů, optice, či kabelech, to je podružné. Až na vyjímky, kdy bude možné využít univerzálních přístupových obvodů integrovaných přímo v televizorech, bude součástí placené služby také přijímač, STB, nebo další technologie, kterou bude mít poskytovatel služby více pod svojí kontrolou a proto jí bude i rád podporovat.
No a posledním limitem dalšího rozvoje TV u nás bude ochota většiny diváků si za takové služby platit a zda na to vůbec budou mít?
Ona ani ta vynechaná věta nemusí být nesmysl, čert ví, co všechno nás čeká
v tomto ,, celosvětovém budování socialismu " a v podstatě veškeré ztráty soukromého vlastnictví...
Ale zase asi jednodušší je pronájem nějakého STB.
Na co by se měli až tak zaobírat zobrazovači ?
A na druhou stranu jiní chtějí do zobrazovačů rvát net a jiné blbosti
i když to je jen zobrazovač a takovéto věci budou od nějaké služby,
která se může mněnit.
Právě proto si myslím, že rozvíjení zobrazovače, tedy NET, tunery DVB-S2 atd.
Je zcela zcestná.
A když by opravdu na druhou stranu to došlo až do stavu ,,pronájmu zobrazovačů"
provozovatelem, Tak už si potom takové vylomeniny můžou vyloženě zastrkat za kloubouk.
Protože budou obsazženy v televizoru od té, či oné služby
Takže teď jde o to která lobby a z které strany budou mít vlivnější známé
v tom , či kterém parlamentu apod.
Ale osobně bych se klonil k názoru nemít v zobrazovači vůbec nic a mít ho naopak, co nejuniverzálnější.
Tedy specializovaný pouze jako zobrazovač.
A STB pak ano, to nechť si ta či ona služba nechává postavit dle svých služeb a potřeb, tedy včetně atd.
Já to odhaduji nějak takto: S velkými problémy se tu po letech hádání a přesvědčování zavede dvb-t2,a celé to bude trvat tak dlouho,že mezitím nějaký chytrák vymyslí dvb-t3,či jiný systém,a takto to půjde stále dokola. Doba,kdy se vysílalo 40 let stejně,je pryč.
rozdíl je miniaturní? Nevím jak máte velkou obrazovku a z jaké dálky se diváte. Ano při větší vzdálenosti se ty rozdili smazávají, ale při doporučené vzdálenosti třeba u 100 cm TV je to nějakých 2,5m je to opravdu znát.
Trošku si nerozumíme. DVB-T by běžela i s novou DVB-T2 několik let současně (na to by právě bylo nutno vyčlenit prostředky ze státního rozpočtu). Lidé by o nic nepřišli, ale při inovaci svého zařízení by si již koupili nový terrestrický box, který umí DVB-T i DVB-T2 zpracovat. Současné zkoušky v MPEG-4 zabírají v muxu velký prostor a je to drahé. Pokud nikdo nedá datum, kdy se začne v DVB-T2 vysílat (a to je téměř jisté) tak se lidé při inovaci zařízení na terrestrický příjem nebudou moci již na tuto skutečnost předem (předzásobit) připravit. Opakuji, nové přijímače umí zpracovat oba systémy!!starý i nový.
Zkoušky DVB-T2 metrologickým ústavem musí na našem území proběhnout a nelze aplikovat zkušenosti z Velké Británie, kde se již vysílá, protože nemají hranice a signál u nich neruší okolní státy. U nás je to problém a zkoušky to ukazují.
Podle mne se má věc takto. Samozřejmě by ČRa rády vysílaly v DVB-T2. Pro ně by to bylo levnější buď kvůli nižšímu výkonu, nebo většímu počtu stanic v MUXu, více stanicím v HD a poplatky by mohly si nechat stávající. Nebo by od více stanic, i po malém zlevnění, inkasovaly dohromady více. A zde výhodnost také končí. Pro TV diváka nic nového a jen v současnosti dražší řešení o další STB, nebo nový televizor.
Peška má nyní v rukou Metrologický ústav a ČTÚ. Dokud, jako státní garant, nedefinují přesnou specifikaci DVB-T2 na našem území, nikdo nebude pro nás nic vyrábět, ani dovážet. Ono by to mohlo nakonec možná skončit tak, že bychom měli jinou verzi, která by byla nekompatibilní s Němci, Rakušáky, Poláky, Slováky a i ten místní přeshraniční příjem by byl blokován.
Pozemní vysílání musí být, s tím nic nenaděláme, zatím ho nikde nevypli. Ještě poznámka k té ekologii. Kdyby se vědělo s předstihem, kdy to vysílání začne, tak by se zbytečně nic nemuselo vyhazovat a nahrazovat. Byla by to výměna až poté, co stávající zařízení k příjmu doslouží. Hlavně, aby se přestaly pomalu prodávat pouze přijímače jen na DVB-T a byly komba pro oba systémy na trhu. Víc rozhodně stát nebudou (za nějaký čas). Specifikace vysílání DVB-T byla v dubnu schválena a výrobci i vysílatelé se jí budou muset řídit, takže kompatibilita bude zachována a klidně si například u Rakouských hranic naladíte jako dnes i DVB-T2. Je otázka pouze v tom, zda se nebudou vyrábět boxy s podmíněným přístupem na placené nabídky. Určitě s tím někdo v budoucnu přijde. A to by musely být opět nové přijímače.
Co když někdo za rok, či dva přijde s DVB-T5", a nebo DVB-S5?
Jsem pro DVB-T2. Je velká škoda, že se rovnou nezačalo s touto normou, jako v Srbsku. DVB-T MPEG2 je v porovnání s MPEG4 o ničem, viděl jsem hokej na ČT4 i ČT HD. A když už MPEG4, tak snad v DVB-T2, ne?
Rozdíl v DVB-T a DVB-T2 je hlavně v celkovém datovém toku. Pokud nejsou obsazeny multiplexy, můžu klidně vysílat MPEG4 i v DVB-T, jen to vyjde o něco dráž (vejde se míň stanic). Ale zas to už dnes můžou sledovat všichni, co nakoupili TV od roku výroby asi 2009.
Ale samotné DVB-T2 není spásou kvalitnějšího obrazu. Pokud se do jednoho MUXu nacpe až 8 SD stanic a takové úvahy už se tady objevily, bude výsledný obraz stejně ubohý jako dnes v DVB-T. Vše záleží na datovém toku, jaký si každá stanice zaplatí. Vždyť už to známe z DVB-S. Proto neplatí rovnítko mezi DVB-T2 a MPEG-4. Jen je jasné, že pozemní šíření více stanic v HD by zvládlo jen DVB-T2. Ale kdy u nás bude více stanic, schopných vysílat opravdové HD?
jean valjean je fakt brouk pytlík úplně mimo mísu, podle něj bych si musel:
- na chatě kde mně satelit stíní kopec a stromy pořídit krb abych se měl na co koukat
- na svém paneláku namontovat parabolu na střechu, protože z balkónu mně stíní stromy
- a přikoupit si 3 satelitní STB vč. karet, i když teď mně na to stačí tři placky s DVB-T tunery
fakt efektivní ... zvláště po vynásobení 10 milióny spoluobčanů.
Nemám nic proti satelitnímu příjmu, zvláště na samotách u lesa, ale jako univerzální způsob příjmu to je hodně velký úlet.
Tak poraďte jiný způsob financování rozjezdu DVB-T2. Někdo bude muset zaplatit šíření signálu nejen v DVB-T. ale i souběžné v DVB-T2. Jinak se nám to tady nerozjede. Jedna další možnost je, že se objeví úplně nová stanice se silným kapitálem a ta začne vysílat rovnou v DVB-T2.
jseš fakt sebestředný komik, nevím jak u vás, ale v Beskydech má každý kopec čtyři světové strany a z některých ten výhled na satelit opravdu není, kromě toho mít u chaty pár stromů je také fajn. Naopak na pokrytí DVB-T v Beskydech stačí jedna Lysá hora, funguje to i odrazem. Zřídit na paneláku satelitní rozvod je úplně jiná káva, než přejít u STA z analogu na digitál (utáhnou nám to kupodivu staré rozvody). Navíc satelit u nás zajímá minoritu sousedů, takže by se to dělalo pro pár rodin. Tu "krám TV" si u nás koupila většina, protože většina TV v obchodech je bez satelitu. Jestli jsem šetřílek nevím, každopádně na rozdíl od tebe tohle označení nepovažuji za hanlivé, kdyby v tomhle státě bylo více šetřílků (především ve vládě a na úřadech), mohli jsme mít třeba více km dálnic a méně zadlužený stát. V některých státech je satelit dominantní ne proto, že je osvítil duch svatý, ale protože má jejich reklamní trh takovou sílu, že uživí stovku stanic pro které není v pozemáku místo, někde by navíc bylo pozemní pokrytí násobně dražší (údolí v Alpách & placka jako má Maďarsko).
No nic, mrkni jestli máš napsané všechny úkoly a až ti skončí vyučování, tak zase něco napiš ... :-)
Ale nahradit 2 analogovou náplň nosné POUZE dvěma digitálními programy a ještě s omezeným tokem s nedostatečnou odolností proti chybám (podívejte se na zkušenost s Mux4) nepovažuji za vhodné. Neříkám, že to technicky nefunguje, jen že to nemá smysl. Zkráceně NE-SMYSL.
A "dotace" od státu? Jako třeba v Rakousku? Tam jsme ještě nedorostli.
A jestli je DVB-T2 ekonomicky mimo? Myslím, že ne. Nevím, jak to bylo se zaváděním DVB-S2, poraďte, kdo víte... Taky se to předem zatracovalo, jak se to děje s T2?
Zatím máme stále jen 2 kandidáty pro HD vysílání. Datový tok v DVB-T Muxech je 18-30Mb/s podle konfigurace. Při těch 18 Mb/s je odolnost vůči chybám dost dobrá a pořád mi zbývá asi 8Mb/s na HD kanál (průměrně). Až se přejde na DVB-T2 a počet zájemců se zvýší, nečekám, že by se datový tok proti tomu nějak dramaticky navýšil. Jednak zas takové navýšení DVB-T2 neumožňuje a hlavně za datový tok se platí, takže TV samotné ho moc navyšovat nechtějí. Viz situace v DVB-T1 a nabídky na vysílání v kvalitě horší než PAL (540*576).
Než jsem si pořídil DVB-C kartu do TV, tak jsem Mux4 chytal na malou anténu a chybovost nebyla vizuálně o moc vyšší než ze stejného Muxu vysílaný SD MPEG-2. Pravda je, že MPEG-4 má díky vzdálenějším key-framům tendenci táhnout chybu delší dobu. Se slušnější anténou jsem z Muxu4 nahrával a problémy s výpadky jsem neměl.
DVB-S2 se prosadilo postupně, s rozšiřující se poptávkou. Samo, bez dotací, prostě začalo být výhodnější pro provozovatele. Stejně tak se časem může prosadit DVB-T2. Není to žádná nutná technická revoluce, jen upgrade systému. Když se začne vysíláním v rozsahu Muxu4, vytvoří se jasná norma a budou se dovážet zařízení. Tím vznikne situace, že spustit DVB-T2 půjde i bez dotací. K propagaci se pak dá využít Olympiáda 2012. Sport v HD bude chtít vidět dost velký počet zájemců. Radši než u státu by tedy propagátoři měli lobovat u ČT a hlavně u výrobců TV. Zatím Evropu (mimo Británie) s DVB-T2 ignorují.
Troufám si tvrdit,že z pohledu českého TV trhu je se třeba vyvarovat jakýmkoliv dalším zbytečným upgradům v DVB-T vysílání! Bohužel,zkušenosti jsou takové, že téměř polovina vlastníků televizorů je není schopna ani řádně naladit a z pozic prodejců jsou lehce "oblbnuti" pojmy jako HD-ready apod. Jaké je pak překvápko doma,když se mu místo ČT-HD objeví nápis "unsupported video" apod. Opravdu si nedovedu představit,že by tak byla "oblbnuta" i ta druhá, TV techniku jakž takž zvládající skupina diváků, když by se v horizontu 2-4 let zavedlo DVB-T2.
Můj názor je jednoznačný - přínos DVB-T2 nyní a min. ještě dalších 3-5 let naprosto nevyváží obrovské náklady na přijímací straně. Na druhé straně, nic nebrání vysílatelům vysílat SD programy v MPEG4 a s modulací DVB-T...
Delší zkušenosti ukazují, že aby měl divák vizuální zážitek, je třeba v MPEG-4 mít minimálně 6 Mbps, optimálně 7 Mbps. 8 Mbps už přináší jen málo. Zkušenosti jsou hlavně z Polska a Maďarska, kde celoplošné pokrytí právě rozjíždí (srovnej s ČR). Hlavně v Maďarsku se rozhodli pro parametry umožňující bitrate TS 26 Mbps (do toho už se vejde několik HD i SD). A plně se ukazuje, jak je obtížné pokrýt větší území, nemluvě o známých obtížích SFN. Včera jsem si byl kontrolovat a změřit situaci a stručně se dá říct: kde je placka, stačí silný vysílač a jede to. Horší je to v kopečcích - proměnlivá chybovost, závislost na počasí, vysoké nároky na anténu... Pikantní je, že je špatně pokryté hlavní město, bohužel se nachází v okolí těch několika kopečků, které v Maďarsku mají.
Zdravím,
máte někdo zkušenost s dovozem televize z Velké Británie? Právě z důvodu intergrovaného DVB-T2 tuneru. Přemýšlím o Sony KDL-40EX723 anebo Panasonic TX-P42G30B.
Jinak jediný správný postup je ten, aby si samy TV zvolily v čem chtějí šířit signál, resp. jak se dohodnou s ČRa je jejich věc. Stát ať už proboha dá od toho ruce pryč, protože po jeho zásazích je to vždycky a ve všem akorát pohroma :-(((
Ono by to chtělo si znovu přečíst redakční článek http://www.digizone.cz/clanky/na-navsteve-u-mereni-prazskeho-testu-dvb-t2/ a nepřéhlédnout v něm důležité pasáže "...kdežto systém DVB-T2 tím, že dává výrazně víc možností, existuje u něj spousta dalších stupňů volnosti, nabízí teoreticky stovky různých kombinací a módů.",... "Vybrali jsme jeden z módů, který je v současné době používaný v Británii, protože máme k dispozici přijímače, které jsou určeny jenom pro britský trh", ..."Firma se chce společně s ČTÚ, ČMI a provozovateli televizí shodnout nad kompromisním návrhem jednoho, maximálně dvou vysílacích módů DVB-T2, které by byly jakýmsi doporučením pro Českou republiku do budoucna.".
Já tomu rozumím tak, že ne každý přijímač je schopen zvládat libovolný vysílací mód DVB-T2. Proto je nutné některý z nich vybrat a pro Česko definovat. Možná se zbytečně obávám nějakého špecifiká dalšího stupně postupu pozemní digitalizace, ale není náhoda to konstatování faktu, že testy jsou omezeny jen na módy, které umí přijímač z Anglie. Čili asi jiné neumí a tudíž asi neplatí, že kterýkoliv DVB-T2 přijímač bude umět naší normu, i normy okolních států.
Proto psát o specifikaci DVB-T schválené v dubnu a spojovat to se zatím nedefinovanou specifikací pro DVB-T2 v Česku, mi nepřipadá správné.
Možná tento stav dokresluje situace, kde u nás dostane Teleko licenci na vysílání DABu v L pásmu a u sousedů v Německu se toto pásmo opouští a přechází se do III. pásma. Čili žádná velká mezinárodní kompatibilita se zatím nekoná.
Já si jeden takový krám koupil na zahradu taky, ale popravdě je to spíš jako rádio než TV. Jak na to zasvítí sluníčko, tak není vidět vůbec nic, navíc má člověk strach, že se mu to teplem deformuje a ta vestavěná baterka je spíš pro legraci než k použití. Naštěstí to jde vyřešit externí olověnou 12V baterkou, ale to už zase není moc přenosné. A pokud jde o signál, tak když je vysílač na dohled, tak OK, ale za prvním kopcem o ničem. Lepší hodit TV do šuplíku, na zahradě rozdělat oheň, na rošt sele a dát pivko :o)
Nevím proč by to bylo zcestné. Většina obvodů je pro pozemní příjem, satelitní příjem i pro půjčování filmů přes interet naprosto totožná. Připadá mi naopak zcestné mít v několika krabičkách v podstatě totéž zařízení s malými obměnami. Je to o dost jiná situace než v analogu.
No to je sice hezké, že umí zpracovat starý i nový signál, nikdo by snad ani nečekal opak, ale zatím ještě žádný takový není na trhu. Nikdo si kvůli DVB-T2 už nebude kupovat settopbox, to je naprostý nesmysl, bude se muset počkat až to budou umět tv. Současné HD vysílání žádné místo nezabírá, protože o něj stejně nikdo nestojí. Kdyby se tam nevysílalo HD, pravděpodobně by se tam nevysílalo nic. A zdá se mi, že si myslíte že DVB-T2 je nějaký zázrak který dokáže vysílat mnohonásobně vyšší bitrate, ale ve skutečnosti je rozdíl jen v desítkách procent.
Nechápu proč byste chtěl vysílat v DVB-T2 to samé co v DVB-T? To je přece naprostý nesmysl, nikdo by si nepřiplatil za TV s podporou DVB-T2 jen proto aby naladil naprosto totéž.
Nechal bych , aby se DVB-T2 přirozeně rozvinulo, jako normální televizní vysílání. Stejně tomu tak časem bude, s tím jak si lidé budou pořizovat kvalitnější zařízení na sledování televizního příjmu .Osobně taky čekám na tohle vysílání / DVB -T2 /, abych si vyměnil televizor Crt za nový, který přijme tuhle novou normu.
Ano, máte asi pravdu. DVB-T2 je už někde normální TV vysílání. V současnosti nic nového ale u nás nepřináší nikomu. Jen by tuto normu rády zavedly ČRa, kterým by se asi snížily provozní náklady. Ze strany TV stanic bych očekával zhodnocení tehdy, pokud by některá dokázala provozovat placené vysílání. Možná se dočkáte a svůj CRT si časem vyměníte za TV s DVB-T2 tunerem, ale asi Vám to žádný zázrak nepřinese. Základem stále bude nabídka programů TV stanic a to jak po stránce kvality technické, tak "umělecké" a zásadně to nezmění žádná technologická inovace.
Odolnost proti odrazům v tom nehraje roli, ta je určená ochranným intervalem. Tady jde o odstup signál/šum, jednoduše čím víc dat tam narvete, tím silnější signál musíte mít. Ten poměr kolik maximálně můžete přenést při dané šířce pásma a šumu je jasně daný a DVB-T2 se mu tak blíží, že pro další zlepšení (pokud je vůbec možné) se už nevyplatí přecházet na nic dalšího.
Pokud je pravda, co píše Rys, že pro správné fungování DVB-T2 bude potřebné navýšení výkonu vysílače o 50 až 70% oproti DVB-T, pak mi smysl DVB-T2 naprosto uniká, protože "výhoda" nacpat na frekvenci více kanálů bude vyvážena nevýhodou - nutností vysílat vyšším výkonem. Tedy neušetří se nic a pokud budou MUXy zet prázdnotou, tak vysílání v DVB-T2 bude naopak ještě dražší.
Krásně shrnuto. Většina lidí nemá chuť ani peníze si pořizovat DVB-T2 zařízení a ti co by do toho šli už mají parabolu nebo kabel. Úplně to slyším jak to zní hospodou: "zase z nás tahají peníze, sotva jsme vyhodili prachy za novou TV / STB už zase někdo vymýšlí nějaké kraviny, aby jsme mohli utrácet ještě víc."
musím se přidat, taky souhlasím s panem Hanušem.
- pokud chceme HD, není nutné DVB-T2. Chytám spokojeně Mux4 (Ostrava) a jediné, co mu schází k dokonalosti je navýšit ten současný srandovní výkon vysílače. Za relativně malý peníz se tak pokryje těch pár větších měst a pro zbytek republiky bude vždy ekonomičtější satelit.
- DVB-T2 jako vizitka že jsme IN a V EVROPĚ? Klidně, ale tak za 10 let až se na trhu obmění TV a STB.
- pokud už chtějí DVB-T2, tak ať to rozjedou přes PAY TV. Když už si někdo platí 500Kč měsíčně, tak se v tom sveze i cena nového DVB-T2 STB ...
A ještě k té ekologii - nejekologičtější by bylo celé pozemní vysílání vypnout. Celou republiku stejně pokrývá signál ze satelitu a z velké části i kabelovek a IPTV, takže by nikdo o nic nepřišel.
Satelitni vysílaní ma jednu nevýhodu, kdyz se do satelitu trefi šutr a odpálí ho, tak mají diváci smůlu. Navic by ty města vypadala dost divne kdyby za kazdym druhym oknem trcel satelit.
to by ses divil!
Automatické ladění je tu proto, aby si DVB nepolíbený uživatel vyzkoušel, že to funguje a nešel vrátit TV do obchodu s: "Je to rozbitý." Ale i to se děje. Nejlepší hlášku jsem zaznamenal-
Technik: "Zapojil jste správně anténu do konektoru vzadu?"
Uživatel: "Anténu? Vždyť je to ten digitál, ten přece anténu nepotřebuje! Já ji už vyhodil."
Technicky sice není problém vyrábět TV s výměnnými tunerovými moduly, podobně jako to mají Dreamboxy. Marketingově a co do podpory se to ale ukázalo jako luxus, který se nevyplatí. Výrobce, který to udělá, má paradoxně oproti ostatním cenový handicap (aspoň to tak zatím vždycky bylo). Bohužel.
Podle mě nejde o zjednodušení zapojení, dokonce ani výrobní náklady, ale hlavně o maximální zjednodušení uživatelské podpory. Výrobci prostě nechtějí, aby se do jejich přístroji s jejich posvěcením někdo "vrtal" a zvyšoval tím riziko případných komplikací (pokud se tam bude "vrtat" blbec, toto riziko není malé). Částečně to sice už porušují poskytováním CI slotů a USB portů, ale i to je pro ně myslím dost nemilé. Bohužel pro ně to už mají prakticky všechny ostatní TV, takže to tam už dávat v podstatě musí.
Dokud nevznikne aspoň jeden cenově dostupný a rozumně fungující TV s vyměnitelným tunerem (případně i více tunery), a to nejlépe od renomované značky (Sony, Panasonic, Philips, LG, Samsung...), nezmění se to. Uzavřený systém je na uživatelskou podporu vždycky o hodně jednodušší. A přiznejme si, každá změna vysílacího standardu přináší výrobcům uzavřených systémů velkou šanci na další poptávku po dalších uzavřených systémech.
Btw. nevíte někdo jestli se chystá DVB-T2 modul do Dreamboxu? Ať už ho prakticky využiju nebo ne, už teď se na pohrání si s ním docela těším :-)
Programy v DVB-T2 nechť jsou vysílany v co nejkratším možném termínu, např. od 1.1.2012.
Asi bude velmi zajímavé, kolik satelitních fandů bude ochotno měnit své receivry a platit výměnu karty za programy, které mají a budou mít free v pozemním příjmu. Samozřejmě, že zákazníci, kteří si platí a sledují pay nabídku si pořizovali satelitní příjem s tímto výhledem. Je dosti zájemců, kteří čekaji na výměnu své stávající tv na zavedení dvb-t2.Nikdo již nemá zájem o 2 a více DO ......, jak je to v současnosti při používání set-to-boxů na dvb-t neb receivrů na satelitní příjem. Samozřejmě, že současný systém poběží souběžně ještě několik let .....
Pozemní televizní vysílání samozřejmě být nemusí, nejsme v roce 1950, aby důvodem pro pozemní vysílání byly mimo jiné vojensko-politické důvody, kvůli kterým se to zavádělo. Samozřejmě to ale nevylučuje, že pozemní vysílání být může, takže "za svoje" ať si klidně je. Ale já - jakožto daňový poplatník - nevidím důvod někomu přispívat na jeho zábavu. Pokud jde o ekologii, tak přechod na nový systém nikdy být ekologický nemůže, protože buď je souběh T a T2 vysílání (a obměna zařízení u uživatelů průběžná), což je neekologické skrz samotné vysílání, anebo souběh vysílání T a T2 není a uživatelé si tudíž musí nakoupit nová zařízení, což ekologii rozhodně neprospívá. Paradoxně nejekologičtější je ponechat jenom T. A jak je správně poznamenáno, tak za pár let se zase může objevit nějaké T-cosi a opět investice a tak pořád dokola.
Nemáš si kupovat chatu v jeskyni. Jinak na takových chatách se obvykle nechytne ani pozemní signál.
Na tom "tvém" paneláku je na střeše nepochybně i anténa pro pozemní příjem (a taky nekouká někde z okna na stromy), takže opět mimo mísu.
Nemůžu za to, že sis koupil krám-TV a nemá SAT tuner. Inu šetřílek a pak to tak dopadá...
V některých státech je SAT zcela dominantní a i kdyby se muselo do příjmu víc investovat (karty apod.), tak odměnou je podstatně větší počet programů. Ale pokud má někdo hluboko do kapsy a kouká jenom aby ušetřil korunu, tak jistě pro něho není SAT příjem ideální (to, že takový šetřílek měsíčně prohulí a prochlastá tisíce nebo to naleje do nádrže auta, už mu většinou nevadí...).
1. velká obrazovka je dnes běžná a bude-li divákovi k dispozici SD i HD, každý přepne na HD (pro začátek aspoň při sportu). Je zbytečné se ohlížet na CRT a diváky "já nepoznám rozdíl", jinak skončíme u ohniště.
2. HD = set-top box. Buď satelitní, nebo pozemní (resp. kabelový). Jednoduchá rovnice bude pochopitelná pro trh a ten ji bude akceptovat. Přidaná služba k HD příjmu bude PVR (PVR-ready nebo plné, harddisk bude čím dál běžnější).
3. argument, že "už přece bez problémů HD běží ve 4. Muxu", je NESMYSL. Jde o ty problémy - nefunguje to technicky (viz bitrate a jeho následné hodnocení), obchodně ani marketingově. Dočasnost 4. muxu bude brzy dokázána, neustále ho dotovat nevydrží ani veliká O2.
4. pozemní vysílání má v ČR jednoznačně smysl. Je tradiční, má největší zásah, a dobrou nabídku contentu (podle těchto aspektů srovnej ostatní státy v Evropě, nebo aspoň ty okolní). Odpověď je zřejmá. A trvání - dostatečně dlouhý počet let, aby to zajímalo i broadcastery.
Přenosná TV je utopie, když už něco, tak se TV vozí třeba v karavanu a tam lze běžně vidět parabolu, u které je ta výhoda, že se signál chytne prakticky všude a člověk se nemusí třepat strachy, jestli je tam nějaký pozemní signál nebo ne. A přijímač s kartou za cca 2.000Kč taky finančně utáhne každý, navíc je to pořád levnější než nějaká obludária pro pozemní příjem, která se kymácí na stožáru a stejně se na ně chytne houby...
Proč by byla přenosná TV utopie? Vždyť se už dávno běžně prodávají, dokonce už si můžete koupit třeba i mobil co umí DVB-T. Máte zřejmě velký přehled, když dodnes považujete přenosnou TV za utopii...
2. Nevím proč mít další kopii obvodů co už jsou v TV. Stejně už dnes většina TV HD umí, tak k čemu STB?
3. Vtomto ohledu nepřinese DVB-T2 nic nového. Dokud za HD vysílání nebudou televize ochotné platit, tak se jiného než dotovaného vysílání nedočkáme. A pokud se něco v poslední době nezměnilo, tak je kvalita v multiplexu O2 nesrovnatelně vyšší oproti satelitu. Daleko větší rozdíl než DVB-T2 přinesou nové MPEG4 enkodéry, ty současné mají k možnostem MPEG4 ještě dost daleko.
To že se objeví něco lepšího než MPEG 4 je možné, kde tvrdím opak? Ale rozhodně to nebude v dohledné době, spíš se budou dál zlepšovat možnosti jak v MPEG4 nahrát co nejvyšší kvalitu při co nejnižším bitrate.
O čem to mluvíte? Odpovídal jsem na vaše tvrzení, že kdo by chtěl DVB-T2 tak si už pořídil satelit nebo kabel. DVB-T2 nemá s kabelem ani satelitem nic společného, je určené jen pro pozemní vysíláíní!
Taky se přidávám, se svými 8 dioptriemi vidím rozdíl mezi HD a SD zcela jasně.
Na druhou stranu, HD doma nepřijímám a nemám žádnou velkou nunost si ho pořizovat. Až to přijde, tak přijde. A ono HD v T2 přijde, tím jsem si jist.
Pánové zaspali ... to je jasná věc. I kdyby to spustili ze všech vysílačů, tak je to stejně pozdě a o ničem. 1.) nejsou STB v prodeji 2.) lidem stačí už to co mají krásně nyní a na další box budou prdět bobek pokud pojede DVB-T1. Nějaký pofiderní tuner do USB za tolik nebudou lidi ochotni investovat. Navíc recenze tu pěkná byla že to nebylo nic moc funkční a kopa potíží. Takže říkám - NEREÁLNÉ a bez efektu.
Proč by neměli .... u nás měli a zrovna mám. Kdoví kam ty chodíš se na to vůbec ptát ... :-D Ty by ses měl jmenovat spíš TKR-pesimista. Dle Tebe nic nejde, nic nehraje, nic není. Takže problém máš opravdu jenom TY :-)
Až na vyjímky, kdy bude možné využít univerzálních přístupových obvodů integrovaných přímo v televizorech, bude součástí placené služby také přijímač
Souhlas, kromě téhle věty. U pozemního příjmu, i placeného, není a asi nikdy nebude výjimkou, že se očekává možnost příjmu na TV bez použití speciálního přijímače maximálně doplněného o CAM dekodér. U satelitu nebo kabelu je to jinak. Tam ta integrace úplně zvykem není a potenciální zájemci o placené kanály tam nutnost další krabičky líp zkousnou. Řada lidí si koupila nový TV právě kvůli tomu, aby mohli pozemně přijímat HDTV. Je jim v zásadě jedno jak se vysílá (aktuálně v rámci muxu 4), ale při koupi určitě většina z nich předpokládala, že možnost pozemně přijímat HDTV programy v kompresi MPEG-4, kterou jim výrobci a prodejci slibovali, bude přinejmenším po několik následujících let platit. U pozemního příjmu je požadavek na podporu dalšího zpětně nekompatibilního standardu marketingová sebevražda.