Souhlasím se zbavováním se závislosti na pluginech zastávajících úkoly, které by měl běžně zvládat prohlížeč, takže věci jako přístup k webkameře jedině vítám. Nativní podpora záležitostí, jako jsou sociální sítě mezi takové úkoly ale podle mě nepatří a není třeba tím prohlížeč zbytečně zasírat - kdo to využije, ten ať si nainstaluje rozšíření.
Microsoft čeká na standardizaci, což mu nelze vyčítat, když mu roky bylo předhazováno, že jeho prohlížeč podporuje nestandardizované prvky
Microsoftu ovšem nebylo předhazováno, že by nějaký standard implementoval předčasně. Bylo mu spíš vyčítáno, že vždycky radši vymyslel nějakou vlastní šílenou technologii a tu implementoval, aniž by se obtěžoval domluvit s ostatními.
Představa, že bych měl e-maily nebo IM smysluplně používat v prohlížeči, mě upřímně děsí. Osobně nepoužívám jedinou webovou aplikaci, protože ke skutečné produktivitě mají setsakramentsky daleko a navíc je tady pro mne neakceptovatelná závislost na připojení k Internetu.
Naštěstí tam, kde se vývoj a trendy určují (a vývojáři ještě mají rozum), to na tak pochmurnou budoucnost nevypadá. Naopak. Apple v nejnovějším Mac OS X Mountain Lion integroval XMPP protokol velmi hluboko do systému a aplikaci pro IM vyšperkoval tak, že si můžu psát s lidmi, kteří jsou dostupní jak pomocí klasického IM, tak třeba na iPhone (SMS nebo FaceTime) a ani to vlastně nepoznám.
Totéž platí pro e-maily, bez Spotlight vyhledávání v jejich indexovaném obsahu si práci neumím (a ani nechci) představit. Totéž platí pro vyhledávání v historii IM zpráv.
Takže jako alternativa pro ty, kteří ke štěstí potřebují jen webový prohlížeč - prosím. Jako jediný možný evoluční směr ale v žádném případě.
Mám přesně ten samý názor. Celý AJAX je vlastně jen záplata na statičnost HTTP....a tak se záplatuje dál a dál, protože ta masa lidí je přece hnací faktor... s kvalitou řešení to (většinou) nemá bohužel co dělat. Doufám, že tady ten textový bazmek, do kterého to píšu je klasický HTML/form :-)
Zdá se mi, že nastupuje trend, který vyoutsorcuje veškerá naše data i s aplikacemi do rukou moudrého správce (S)systému a nám dá jen krabičku, která nám dříve uvedené dovolí využívat podle pravidel bdělého správce naší bezpečnosti. Vlastnictví krabice zvané počítač se stane znakem zpátečnictví a možná i terorismu!
lepší programovací jazyk
Pokud ti netačí JavaScript(který je sám o sobě pro dané účely víc než schopný, jen spousta lidí ho neumí pořádně/správně využít), tak sáhni po CoffeeScriptu.
lepší vývojářské nástroje
Pokročilé vývojářské nástroje přímo v prohlížeči(webkit DT, FireBug, DragonFly), WebStorm, Komodo, Aptana, Edge, Fireworks, ... Co konkrétně ti chybí?
"normálnější" vývojářský model
Mohl bys trochu rozvést, co si vlastně představuješ pod slovem "normálnější vývojářský model"?
musí se to vzít trochu víc od podlahy, než jen přilepováním technologií WebXYZ (třeba od jazyka Dart...)
Zrušit "od podlahy" všechno, co už je dávno vytvořené a spolehlivě funguje prostě nejde, takže nějaký dart, který nikdo nepoužívá, by opravdu nebyl nic jiného, než "jen přilepování technologií".
Podrobnější informace k implementaci WebRTC zatím Mozilla neposkytla.
Ono by se stačilo třeba zeptat. Posílám tedy některé zajímavosti sem do komentářů:
Funkční demo ukázka takového WebRTC klienta ve speciálním sestavení Firefoxu byla prezentována již v březnu - viz článek a video
https://hacks.mozilla.org/2012/04/webrtc-efforts-underway-at-mozilla/
Byla dokončena implementace MediaStreams (a odpovídajícího API
https://dvcs.w3.org/hg/audio/raw-file/tip/streams/StreamProcessing.html )
která je zahrnuta ve Firefoxu 14 a která má na starosti kompletní práci s audiem/videem.
Kodek Opus, který bude ve WebRTC použit pro přenos audia, byl začleněn do Firefoxu 15 - více viz https://hacks.mozilla.org/2012/07/firefox-beta-15-supports-the-new-opus-audio-format/
Byla dokončena implementace specifikace DOM API getUserMedia(), která je zahrnuta ve Firefoxu 16 - popis a demo ukázka získávání lokálního video/audio streamu viz
https://hacks.mozilla.org/2012/07/getusermedia-is-ready-to-roll/
K plně funkčnímu WebRTC v desktopovém Firefoxu tak už jenom zbývá dokončit síťovou komunikaci a hlavně pak vznikající standard PeerConnections, který se aktuálně řeší na půdě IETF. Poslední zápis ze schůzky kolegů pak je "Microsoft lobbed a hand-grenade into the WebRTC spec work Monday. If you get questions on this, point them to Maire Reavy (mreavy@mozilla.com)", takže uvidíme jak to nakonec s tou podporou v IE dopadne.
Omlouvám se, rád bych, ale dnes nemám čas na dlouhou diskusi. Chtěl jsem pouze upozornit na fakt, že za použitím Flashe nejsou vždy jen jeho možnosti (kamera, RT komunikace, ...), ale to, že když k němu přijde vývojář z desktopového světa, tak se zorientuje rychleji než by se zorientoval ve standardních webových technologiích. Tak to prostě je - jestli za to můžou ti vývojáři nebo ta technologie, to by bylo na dlouhou diskusi. Jinak rozhodně nechci nic rušit - Dart je navržen docela chytře tak, že se k němu může dospět pomalou evolucí.Samozřejmě jinak to dnes nejde, slovem "od podlahy" byla pořád míněna evoluce, ale zaměřená na základnější věci.
Ok, takze existuji pluginy, ktere umi vse co je potreba, maji za sebou dlouhy vyvoj, plne objektovy programovaci jazyk a kdyz je problem daji se zkazene procesy odchytit a stopnout aniz by byl nutne sundat cely prohlizec.
Misto toho se vymysli, jak vsechno nacpat do DHTML, aniz by to byl standard - ten se z toho teprve udela (ze by neci objednavka?)
Takze vsude jsou tuny javascriptu, ktery jako programovaci jazyk stoji za vylizprdel, jeho procesing je mnohem narocnejsi nez procesing funkcnosti pluginu a z prohlizecu se nam misto platformy na prohlizeni stranek stava spis nejake runtime prostredi pro javascript, bez ktrehi ted uz neuprdne ani obycejna textova strnak....
Je to asi jen muj pocit, ale podle me to neni ten spravny smer...
Spíše se obávám opačného trendu, hlavně s příchodem Windows 8 - pro každý pšouk, na který by stačilo HTML 4, se bude dělat aplikace do marketu. On i ten Flash se totiž nepoužívá jen pro to, co umí, ale pro lepší programovací jazyk, lepší vývojářské nástroje a vůbec "normálnější" vývojářský model (nebo pro takovou drobnost, že reklamní banner je jedno kompaktní SWFko izolované od zbytku stránky - proč se animované reklamy pořád ještě nedělají v HTML/JS, když to už dávno spolehlivě funguje?). Já webu jako platformě fandím, ale musí se to vzít trochu víc od podlahy, než jen přilepováním technologií WebXYZ (třeba od jazyka Dart...).