Nejlepší by bylo, aby velké platformy na 24 hodin vypnuli pro české prostředí možnost mazat komentáře( všem, včetně vlastníků) Vyvoleným volům by to snad rychle došlo, co by právní paskvil znamenal. I když sebereflexe v rodině Klausů není příliš populární.
BTW: Testovací, slušný ale nesouhlasný komentář V.K. mladší samozřejmě smazal....:-D
Beru v úvahu, že nejde o objektivní článek, ale o komentář, který je v tomto případě krajně subjektivní a obsahuje více dezinformací než objektivních informací. I přesto musím říci, že více manipulativní článek jsem na lupě ještě nikdy nečetl a přitom trumfnout pana Dočekala opravdu není lehké.
V článků je tolik nesmyslů, že ani nemá cenu je všechny vyjmenovávat, protože pro objektivnější znění by se musel asi ze tří čtvrtin přepsat. Zmíním snad alespoň tu nejkřiklavější manipulativní konstrukci. Spam je v rozporu s dobrými mravy a mazání nabídek penis enlargementů tento návrh zákona nijak nebrání.
Pane Zandle, prosím, běžte si dělat propagandu někam jinam, váš komentář je učebnicová sbírka manipulativních technik a demagogie.
No to tak uplně není pravda. Pamatuji si doby, kdy internet a různé diskuze pod články či fora navštěvovali skuteční odborníci a do toho minimálně lidé, kteří měli zmáknutou podstatu problému, byť to byli lidé, kteří byli evidentně amatéři. Jenže pokud do takové diskuze začne přispívat obrovské množství lidí s názory o mimozemšťanech, dříve nebo později to odradí tu erudovanou část lidí. Takže moderace diskuzí určitě, minimálně off - topic věci.
Paradoxně třeba diskuze na idnes.cz byly do doby, než se tam začala vyžadovat registrace pod skutečnými jmény zajímavější než dnes.
Ten zákon bude určitě reakce na situaci na sociálních sítích, které vyvolalo Německo s "antihate" zákonem, kdy se hrozí pod pokutou až 50 mil. € za nemazání "nenávistné" diskuze o migrantech, protože se v té době zlomila spirála mlčení nad debatou o migrantech z neevropských zemí a jejich (ne)přínosu pro německou společnost a samozřejmě zamezit nástupu třeba AfD (první kdo byl objetí uplatnění toho zákona, byla poslankyně za AfD).
Vy jste placeny troll nebo tohle myslite vazne? Nechcete preventivne zrusit vsechny zakony, protoze by je nahodou nekdy nekdo mohl spatne vylozit??? A dalsi demagogie s tim, ze hned zminujete maximalni vysi pokuty pro nejextremnejsi pripady. Zacnete diskutovat seriozne a ne jak nejaky placeny propagandista.
Solidní clickbait titulek, což mě u Patrika Zandla hodně mrzí . Je napsán, jako by bylo vše jasné, schválené a jen se čekalo na účinnost. Nějak tak prostě vypadlo slovíčko "návrh" českého zákona.
Cenzura tedy ano či ne ? Jen ve státním nebo i v soukromém sektoru ani či ne ? ;)
V diskuzi vidím, že si uvědomujeme že tu jsou PRO i PROTI. Na jednu stranu je špatné někomu zakázat prezentaci jeho názoru na stranu druhou je tu ten plevel a ten může toho provozovatele poškodit. A také víme, že jsou teamy lidí, kteří šíří plevel účelově, aby vytvořili podmínky pro pozdější likvidaci diskuze. Provozovatel má mít právo se bránit.
Mé řešení je prosté. Právo smazat co se nezdá musí zůstat ale provozovatel by měl vždy své rozhodnutí zdůvodnit. Ne jako na FB, kam podle pravidel nesmíte dávat násilí, nahotu, šikanovat apod. a v reálu se běžně mažou politicky nekorektní příspěvky, kteří nic z pravidel neporušují. V "reklamaci" admin pouze odpoví, že jste porušil pravidla a nic nezdůvodňuje. Měl prostě DOJEM. Hotovo. Tečka. 30 dnů blokace.
Co je vlastně cílem zákazu cenzury v LZPS? Cíl je jasný. Dialektika. Ve svobodné společnosti má člověk právo říct svůj názor. Ten se střetně s protinázorem. Vzniká nějaká syntéza. Vývoj myšlení. Zpochybňovat a revidovat bylo vždy základem pro porušení paradigmat a růst. Nebo v některých případech i pád. Ale to je cena z demokracie a svobody. A těm excesům v důsledku "extrémismu" se vyhnout dá jediným možným způsobem za zachování našich principů. Ten druhý je potlačení názorů. Ten první způsob spočívá v opaku. Poskytnutí prostoru všem názorovým alternativám. Odpovídajícího prostoru. V odpovídajícím rozsahu. Místo umlčení nekorektního názoru pravý opak. Jeho vytažení do veřejné diskuze a argumentační konfrontace. Když nekorektní názor nepřediskutujete tak alespoň otupíte hrany. Potlačovaný názor má totiž přitažlivost mučedníka. Tím sílí bez ohledu na svou argumentační hodnotu. Pokud ale může být bez postihu vysloven, tak už tolik neláká a neslouží jako zbraň pro tzv. extrémisty. Otupení hran.
V této zemi alternativa prostor rozhodně nedostává. Mám na mysli tu skutečnou a ne nastrčenou a korektní alternativu. Skutečná alternativa je potlačována. Dehonestována z prostoru médií, které jsou z 99 % ovládané jednou propagandou. Označována i z pozice zmanipulovaných institucí státu coby dezinformační zdroje. Prostředek jakési hybridní války.
ale vždyť ten zákon popsal přesně. Jak chceš prakticky v takovém množství rozlišovat co je a co není trestní čin? Není od toho policie a soudy? Co s politickým spamem, kterého před volbami je všude tuny?
Nelze jednoznačně rozlišit co se týká veřejného zájmu a co již ne, riziko je tedy na provozovateli.
100t členů není vysoké číslo, to má kde kdo
Dělej co chceš, ale na svém písečku :-) Prostě majitel/provozovatel si v podstatě opravdu může dělat co chce.
Tedy - nelíbíš se mi jako diskutér? Píšeš za každým slovem vole? Zabanuju tě... to je svoboda... to, že si definuju, že vůl je pro mne v diskusi o pivech či vesmíru sprosté slovo - to je svoboda...
Svoboda není, že host mé diskuse si mluví svobodně a já nemůžu zasáhnout - to je pro mne nesvoboda. A z hlediska hiearchie já jsem výš jako provozovatel, nehledě na to, když s tím nebude host diskuse souhlasit, může si založit, naprogramovat či koupit jinou diskusní platformu...
Prostě připadá mi to o voze a o koze s tou svobodou.
Jednoznačně v diskusi je pán ten, kdo ji moderuje, jeho svoboda spočívá v tom, že si může řídit diskusi né jen dle zákona, ale i dle své vůle či svědomí...
Příklad: pokud bude majitel diskusní platformy milovník piva a někdo mu tam bude furt podsouvat, jak si tím ničí zdraví a jak tím poškozuje rodinu blabla a bude třeba přehánět... tak on sice neporušil zákon ani dobré mravy, ale majitel diskusní platformy by měl mít právo jej klidně zabanovat, pokud jeho příspěvky shledá dotěrnými, fanatickými apod. Ale dotěrné/fanatické né dle definice zase nějakého pošahaného zákona, ale dle své hlavinky a rozumu a citu :-)
Prehlizite nejdulezitejsi vec. Cela ta blbina je tu jen a jen proto, aby se o ni diskutovalo. Aby navrhovatele ukazali casti populace, jak za ni bojujou a jak ji chrani proti lepsim lidem.
Cele je to takovy nesmysl, ze to stejne musi shodit kazda nasledujici instance - a pak se o tom zase bude mluvity jako o teroru z Bruselu. A uz nebylo by to poprvy, kdy poslanci vedome schvalujineco nemozneho jen pro efekt.
Pokud tento nesmysl projde, tak je to konec všech konstruktivních diskusí. Správci stránek raději komentáře zakážou plošně, než aby řešili, který příspěvek je ještě v pohodě a který je již za hranou zákona …
Toto prostě musel vymyslet někdo s hlavou, ve které je bohužel absolutně nas… .
Víte právě v té ověřitelnosti bude ten zakopaný pes. Co to znamená ? Že nějakou informaci napsalo více zdrojů ? To nic neřeší. Klidně může deset zpravodajských webů opisovat z jednoho falešného a neověřeného. Může jít o interpretací nějakého orgánu, který vydává spekulace za fakta jak se stalo běžnou praxí. Může jít o zprávu, která se nehodí a někdo ji popírá nebo zamlčuje. Není moc informací zejména v politice, které by bylo možné 100% ověřit. Vždy bude více verzí. Z toho plyne, že každý orgán, který by byl určen jako ověřovatel informací bude podezřelý z manipulace. Ne. Ověřovat nechme lidi. Ať si sami ověřují. Není prací nějakého orgánu, aby lidem říkal jak jsou hloupí a že věří nesprávným informacem. To je totalitní praktika. Pokud chce zástupce moci bojovat proti něčemu co není pravda ať přednese svojí verzi. Pokud bude ten orgán na úrovni a bude mít skutečné důkazy pro svá tvrzení, pak dezinformacemi vyvrátí. Cenzura je důkazem argumentačních neschopností cenzora. Tak to vždy bylo a je i dnes
Neznám jediného trolla, spamera nebo lháře, který by si myslel, že jeho příspěvek není důležitý pro veřejný zájem. A jsem zvědavý na provozovatele sociální sítě, který bude ochoten riskovat padesátimilionovou pokutu proto, aby smazal něčí spam, když neví, zda bude jako SPAM uznán také soudem, nepochybně edukovaným a kvalifikovaným...
Autor článku samozřejmě zákon četl, akorát mu taky rozumí.
"Tak především dojde k zahlcení diskusních serverů spamem. Provozovatelé se budou obávat mazat běžné obchodní nabídky i ty velmi obtěžující „penis enlargementy“. " - tohle je podle mě nesmysl. Obchodní nabídka totiž nepatří do veřejné diskuse, návrh ji nijak nezmiňuje, čili provozovate ji bude moci s klidem smazat.
jenže třeba v tomhle případě jedna strana začala důkazy sbírat a snaží se dělat z nich závěry, naopak druhá strana chudí s jedním "pravdivým" vysvětlením podepřeným falšovaným důkazem za druhým (aneb svědectví dispečera, který dispečer nebyl, satelitní snímek letadla obřích rozměrů, bomba na palubě ač střepy byly z venku atd.), ten druhý se stává naprosto nevěrohodným, za to si může sám, že mu nikdo nevěří.
Nejsou to dva úhly pohledu. To jsi tak mladý, že nepamatuješ výmysly "ruských vědců"? :)
Neexistuje dobra a spatna cenzura. Existuje jen cenzura. Cenzura je vzdy spatna. Neexistuje v historii priklad, kdy nebyla cenzura zneuzita. To co se ale deje dnes, udavani, pronasledovani, nalepkovani a sprostoty, to dotahuje nejhorsi totalitni rezimy, ktere tez obhajovaly cenzuru zajistovanim bezpecnosti a demokracie. Navrhovany zakon je pouze tvrdou reakci na to, co se dnes deje.
1) Vážně si myslíte že bude soud na potkání dávat ty nejvyšší pokuty? Myslíte, že by to prošlo i u vyšších instancí, pokud by byla pokuta pro provozovatele likvidační?
2) Kde není žalobce... budou spam trollové podávat žaloby? Půjdou k soudu s kůži na trh? Pokud za spamem bude "serióznější" společnost půjde do soudního sporu za cenu negativního PR?
3) Výklad zákona - přečtěte si důvodovu zprávu k onomu návrhu, která popisuje smysl a účel zákona a v tomto případě celkem jasně vysvětluje jak by měl být zákon vykládán.
Podobnou legislativu současná doba bohužel opravdu potřebuje, leč návrh má opravdu řadu slabin - Zandl jako obvykle ale ani jednu ze skutečných neuvedl, napsali jse spíš ostatní diskutující. Naopak jeho argumenty jsou valem zcestné a smrdí z nich touha dávat online prostor jen těm správným názorům. V tom by si mohl podat ručku s progresivním korporátem silicon valley i úřendíky z Brusele.
Článek obsahuje hromadu nepravdivých tvrzení a kdyby ten návrh sám neodkazoval, měl bych za to, že autor ho ani nečetl.
Než to začnu shazovat jedno po druhém, ocituji čeho se návrh týká:
cenzury obsahu ".. jenž není v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy, a to v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu,"
dojde k zahlcení diskusních serverů spamem
žádná nabídka na zvětšování partií nemá vůbec nic společného s diskuzí o otázkách veřejného zájmu a jde zcela mimo tento zákon
zvýšení nejrůznějších forem diskusního plevele</strong
stejný nesmysl, opět se toho zákon netýká a banování bude úplně stejné
ztíží pozice státu v oblasti boje proti dezinformacím
to snad jediné, ovšem opravdu chceme, aby stát byl někým, kdo bude cenzurovat diskuzi svých občanů s odůvodněním, že jde o dezinformaci? Poslední diskuze na toto téma zdá se mi dopadla tak, že by dezinformace němely být cenzurovány ale doplněny o vysvětlení.
svoboda nemůže existovat bez odpovědnost a dnes to tak je
Opět nepravda: dnes je naopak nevyvážený stav, kdy provozovatel má pouze odpovědnost za nelegální obsah, na který byl upozorněn ( 480/2004 Sb. § 5). A protože nenese žádnou odpovědnost za cenzuru, dělá to, co je nejjednodušší: přijde moc stížností, tak to smaže. FB nebo YT přesně takhle fungují, pročež důsledkem je, že různé trollující skupiny likvidují názorové oponenty v zájmu svého dobra (kreml, elfo atd boti)
Navíc odstavec argumentuje anonymním dezinformátorem, čímž automaticky předjímá, jakým způsobem by sociální sítě se snažily zákonu vyhovět. Co když ty by naopak řekly, že české legislativě bude podléhat ověřená registrace občana v ČR a tedy by žádná anonymita neexistovala, současně by nešlo blokovat opoziční politiky?
Plus tedy je tu přesah k minulému bodu, kdy dezinformace by neměly být snad mazány ale označovány s vysvětlením. Pro můj světonázor je dezinformací lecos, co pro současný maistream je nezpochybnitelná pravda a naopak: až můj směr vyhraje, o cenzuře budou kvičet ti, co ji dnes obhajují? Nebo raději chceme pravidla chrnící svobodu vyjadřování bez ohledu na to, kdo bude u moci?
ve FB zákon jen vyignorují. Zvláště když bude v protikladu s legislativou EU
Pokud FB inkasuje od českých firem za inzerci a nechce o to přijít, bude mít problémy ho ignorovat. Ještě spíše u firem z EU, protože případný exekuční rozkaz na svůj majetek (třeba datacentra) by mohl soud zkusit vymáhat kdekoliv zde.
Pokud autor tvrdí, že je v protikladu s legislativou EU, měl by to tvrzení doložit. Já tam nevidím protiklad ani věcně, navíc citace nahoře explicitně uvádí "mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána" a EU legislativa je té naší nadřazena.
vyjde levněji odstřihnout než přeprogramovávat
Opět nesmyslné tvrzení: už kvůli GDPR FB musí obsahovat právní lokalizaci uživatele. I kdyby zvolil jinou metodiku, cenzura není automatická (tedy se nepřeprogramovává, jak se snaží autor nabulíkovat), ale provádí ji nějaký tým. Jediné co se změní jsou pravidla, kterými se tento konkrétní tým pro ČR (údajně sídlí v JAR, alespoň to padlo v nějakém rozhovoru) řídí.
Jediné logické řešení bude odstranit diskusní fóra pod články v té podobě, jak tam jsou dnes.
Logické nikoliv, nejjednodušší bezpochyby.
Je třeba si uvědomit, že ta legislativa jen mění pravidla hodnocení, jaká již dnes existují. Samo rozhodování nebude o moc těžší než dnes, když mi někdo napíše deset výroků, myslím že je snadno rozdělím na "netýká se", "smazat" a "nejednoznačné, bonzáku jdi na policii, ať to rozhodne".
Něco jiného je rizikovost kdy uznávám, že lehčí je diskuze zrušit a zabývat se primárním obsahem, ostatně ten trend tu je už nějakou dobu. Leč z pohledu trestnosti je jak v tomto návrhu tak v 480ce dostatečný prostor pro nejistotu a odkázání se na nejednoznačnost. Spíše tedy by muselo jít o přehlédnutí (tedy ne v "úmyslu mařit diskuzi") cenzora, v zásadě se nelze v rámci pravidel rozhodnout špatně.
předkladatelé
Ať si o VK myslí kdo chce co chce, od počátku říká, že se bude bavit s každým, kdo mu pomůže prosazovat jeho zákony.
Někdo má rád truc politiku, někdo pragmatický přístup. Odmítat návrh jen kvůli předkladateli je taková truc politika.
hospody vs sociální sítě
já jsem asi hodně nalevo, protože podporuji obojí. Ale sociální sítě jsou pro mne obdobou pošty: už dost na tom, že si tu poštu někdo třetí může číst, ale ještě aby se podle politické korektnosti jejího obsahu rozhodoval, zda ji doručí nebo zahodí, to už je na mne moc.
Sečteno a podtrženo: šokuje mne, kolik lidí pohybujících se v prostředí IT je schopna s vážnou tváří tvrdit takovéhle nesmysly, jaké tu splodil pan Zandl. Poučení pro mne sama, že hromada mých idolů z přelomu století jsou také jen lidé a občas blábolí nesmysly jako každý jiný.
Jak si ale mají udělat nějaký smysluplný názor lidé, kteří se v IT ani nepohybují? Dobře tu manipulaci dokresluje nadpis tohoto článku nebo třeba anketa na SeznamZprávy, kde už v otázce (nadpisu) je nepravdivé tvrzení...
Myslím si, že napsat na fungující sociální síť ohavný a lživý příspěvek je něco podobného, jako nasprejovat mu na dům nápis. Vlastník sociální sítě má určitý plán, chce, aby jeho produkt nějak vypadal, a najednou někdo začne trollit... To je to samé, jako když sprejer kreslí na cizí fasády. Ať si sprejer kreslí na svoji fasádu, tam mu to odpustím. Pokud je jeho dům tak přitažlivý jako můj, bude z toho mít stejný užitek. Ať si založí svůj Facebook, nebo Assbook, a tam může publikovat co chce.
jasně, polarita a více verzí ať si každý vybere, není tohle přesně ten problém? Informace má být předkládána ověřitelně, jednotlivé informace musí do sebe zapadat. Pokud existuje pouze jediný zdroj, který zároveň tu informací šíří, je to dost na štýrů s ověřitelností...
Stačí si přečíst některá "ukřivděná" média předkládající svoji pravdu, velká část informací je bez zdroje a neověřitelná, pouze jedna paní povídala a ještě se občas nebojí napsat, že to pochází z emailu od čtenáře.
Tak je za ním i Marek Benda, což je dlouhodobě konstatní člověk, který fakt za svobodu jedince bojuje. Například byl jeden z poslanců, kteří stáli za návrhem zrušit data retention v ČR, což by v současné konstalaci poslanecké sněmovny mimochodem mohlo projít snáze, než zákon z článku.
Dovolím si poznámku pro všechny, který shazují článek, neboť dle jejich názoru dostatečně nezohledňuje podmínku "úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu", která je zahrnuta ve skutkové podstatě navrhovaného trestného činu.
Navrhovaný zákon vedle trestného činu porušování svobody projevu navrhuje také přestupek porušení svobody projevu s pokutou do 50k pro fyzické osoby a 50M pro právnické nebo podnikající fyzické osoby. Ve skutkové podstatě navrhovaného přestupku přitom výše citovaná podmínka není. Ve zkratce (pro přehlednost pomíjím např. počet uživatelů apod.): "Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že (...) neoprávněně odstraní (...) příspěvek (...), jenž není v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy a zasáhne tak do jeho svobody projevu."
Autoři návrhu k tomu v důvodovce dodávají: "Případy méně závažného úmyslného či nedbalostního porušení svobody projevu, které však nebude vedeno úmyslem o zmaření či ztížení svobodné diskuse k důležitým otázkám veřejného zájmu, se navrhuje sankcionovat jako přestupek."
Stojí za to vypíchnout podmínku "hrubého rozporu", tedy nikoliv jakéhokoliv rozporu, a to pouze s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami a dobrými mravy, nikoliv právním řádem jako celkem. Zkuste v tomto světle opětovně zvážit např. diskutovanou otázku oprávněnosti mazání spamu.
Prosím tedy ty, kteří apelují na autora článku či některé diskutující, aby si návrh zákona pořádně přečetl, aby si návrh zákona pořádně přečetli.
Nikoliv, stát si platíme proto, aby vynucoval naši Ústavu i silou. Takže naší Ústavě se musí podřídit i každá soukromá firma, nemůže si stanovit vlastní pravidla, která odporují naší Ústavě. Proto odvádíme státu 70% svých příjmů a ne proto, aby z nich živil partu nějakých nafoukaných lenochů.
Jirsák zase mimo... Definice cenzury rozhodně není jen kontrola státu:. ... cenzuru mohou také z vlastního zájmu a motivů provádět náboženské organizace, veřejnoprávní, ale i soukromé instituce, média. https://cs.wikipedia.org/wiki/Cenzura
Ne, na Lupě to funguje tak, že je tady napětí mezi odborníky a mezi outsidery, kteří stáčejí diskuzi jinam (zábava, politika, společnost). A admin se snaží mazat ty outsidery, ale druhý den je tam má znova. Protože diskuze odborníků vždycky zahrne jenom několik málo lidí.
Ten zákon (resp. jeho návrh) říká - cituji doslova
Provozovatel či správce (bla bla) který zasáhne do svobody projevu jiného tím, že neoprávněně odstraní (bla bla) příspěvek (bla bla) jenž není v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy, a to v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu, bude potrestán...
Takže reklamu na zvětšení penisu by soud - potom, co dotyčný penisovač podá žalobu - musel uznat zaTen zákon v pořádku není. Ale pomůže něčemu, když se budeš/te snažit ten zákon překrucovat a budeš nakecávat lidu obecnému polopravdy a lži? Tenhle zákon fakt nebude mít za následek reklamy na obří penisy na každém kroku.
[*]: nakolik by byla taková reklama v souladu se zákonem třeba na alíkovi.cz?
Ten návrh zákona není o nic lepší nebo horší než zákony které přikazují mazání.
Demokracie je o různých názorech a o diskuzi. Pokud nějaká skupina "Lepšolidí" začne prosazovat svůj názor nad ostatní z pozice moci a začne pro to budovat systém (zákony) tak je po demokracii. A to se bohužel nyní děje.
Informace se ověřují třeba buď z primárních zdrojů, kde jsou záznamy nebo naopak nepřímo z jiných informací, které již ověřitelné jsou. Časové a místní údaje se dají srovnávat. Metod jak získat věrohodnější pohled je spousta.
Tvoje tvrzení, že všechno si je rovnou a ať si každý vybere čemu chce věřit, je hodně pokřivené a demagogické.
Protoze kdyz 10 let stavite v akci Z hvezdarnu, tak vam neni prijemne, ze nekdo rika, ze casto byvaji mraky, zejmena kdyz vite, ze to rika z nenavisti. Jinak P. Z. je tak silne exponovany, ze se nedivim ze na to nema nervy. Ted tu krizi stredniho veku spojil s politikou, coz je asi lepsi nez s cim to spojil herec Dusek, ale i tak by bylo lepsi, kdyby 70% veci nechal v draftu. Uz chybi jenom sestava 10 temat jako ma Kraus karticky, ktery postupne nad veci okomentuje a otcovsky upozorni pomylene. Kdyz uz teda pominu tu hereckou Donutilovskou licenci "kazdych 30 minut se mi neco stane", to by me zajimala cilovka teto aktivity a proc to musi bejt.
Zkuste se oprostit od toho, jaký máte pohled na světonázor VK a zabývat se jen tímto jeho návrhem.
Obecně máte pravdu, že diskuze je snazší znehodnotit zahlcením a takový útok na cizí (ne vlastní diskuzi) je nejefektivnější.
Myslím, že zcela mylně ale toto vztahujete na tento návrh: primárním účelem zákona je nikoliv omezovat správce diskuzí či vlastních profilů v blokování toho, co u sebe(!) nechtějí, ale znemožnit provozovatelům(!) cenzurovat politický obsah, který není v rozporu se zákony atd.
Tedy konkrétně VK na svém FB profilu, kde má něco přes 100k sledujících, si bude moci banovat koho chce, protože se ho to nebude týkat. Ale FB nebude moci politické komentáře jež neporušují zákon z jeho profilu sám odstraňovat ani jeho profil jen tak zablokovat (což se obojí v minulosti stalo).
Bezzubost pak vidíte v čem? Že to je omezeno právě jen na to druhé a ne na to první? To mi připadá, že byste si protiřečil.
EU nemá legislativu, která by nařizovala "dezinformace" mazat, proto tam rozpor není. Bude-li v budoucnu přijata, tak tento zákon již předem zahrnuje pro ně výjimku (neplatí, že zákon má přednost, protože má své upozoadění rovnou
v sobě), takže by ani poté rozpor nebyl, jen by se zmenšil okruh komentářů, na které by byl aplikovatelný (například kdyby předseda vlády nějak přesvědčil FB, že má cenzurovat zprávy o jeho dotačních kauzách, nebylo by toto chráněno unijním předpisem a taková cenzura by byla tímto zákonem trestná).
Společenská diskuze na téma mazání dezinformací u nás proběhla v souvislosti se zaváděním Odboru proti dezinformacím a její výstup byl, že ty by měly být označovány a doplěny o vysvětlení, nikoliv cenzurovány. Opět toto není v rozporu s návrhem zákona.
Vaše tvrzení o bipolární logice podle ne nestojí na faktech: jeden zákon jasně specifikuje, co se mazat musí, druhý jasně říká, co se mazat nesmí. Pročež ty skupiny se nepřekrývají a mezi nimi je hromada, které se netýká ani jeden, jejíž existenci popíráte.
Konkrétně třeba tato diskuze není ošetřena ani jedním z těch zákonů, proto nechápu, co máte na mysli.
Plus tedy návrh tohoto obsahuje i změkčení ve formě "...v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu...", pročež takovým úmyslem by asi těžko bylo chybné vyhodnocení čehosi na hraně muset a nesmět. Tam by soud nutně konstatoval, že bylo rozhodnuto špatně ale nešlo o úmyslný trestný čin.
Asi nejsnazší je uvést tvrzení, které jsou podle vás na hraně oněch dvou zákonů a která vnímáte jako problematická.
Nedovedu si představit, jak se budou posuzovat kritéria, jestli komentář je nebo není na smazání a kdo o tom nakonec rozhodne v případě sporu.... musel by vzniknout nějaký speciální úřad, takže další byrokracie. I když samozřejmě cenzura v diskuzích mi taky vadí.
Myslím že by jen stačilo, kdyby u každého mazání byla třeba ***povinnost redakce nebo toho, kdo to maže (i v případě programu) stručného zdůvodnění*** (např. byl to spam, porušovalo to pravidla, bylo to mimo téma, protizákonné). Stejně předpokládám, že jak v případě operátora, tak programu to při mazání vždy vyhoví nějakému typu filtru nebo operátor zaklikne nějakou interní kategorie, do které to spadá....
Protože nejvíc mi vadí takové to pututelné nenápadné promazávání v diskuzích normálních názorů,které mají hlavu a patu, jsou k tématu, ale třeba nevyhovují zaměření serveru nebo vývodům autora. Tím se pak zkreslí celá diskuze a vychází z toho zmanipulovaný výsledek. Povinností označkovat provedené smazání, by se takové chování lehce a jasně demaskovalo a čtenář by si mohl uvědomit, že nejde o názor všech, ale jen vybraných jedinců a mohl by si pak doplnit informace jinde.
Přímo vynucovat takové chování obří pokutou mi nepřijde správné, ale v zásadě si s tím spoustu fór poradí jiným nastavením než je dnes.
V podobném duchu se nese i projek SoLiD od Tim Burners Lee, kde každý má absolutní kontrolu nad svými příspěvky a celý systém dokáže fungovat bez mazání vybraných příspěvků. Obecně platí, že když někde napíšete příspěvek, tak tento je stále Váš a provozovatel ( fóra, sociální sítě, ..) nad ním nemá kontrolu.
V zásadě klady převáží nad zápory.
Že konkrétní média mají svou více či méně zjevnou afilaci (nejen politicky motivovanou) je dlouho známá věc :-). V tom fakt nevidím problém. Ani v minulosti (ani dnes) neměl nikdy nikdo automaticky nárok napsat cokoliv se mu zachce do konkrétních tištěných novin nebo si něco libovolně prohlásit v televizi. Když mi v Haló novinách nevydají názorový článek odsuzující anexi Krymu Ruskem, tak to také nebudu nazývat cenzurou. Podle logiky VKml (kterou chce aplikovat provozovatele internetových diskuzí) by to analogicky ale cenzura byla...
Profil na fb není platforma a vy jako jeho vlastník nejste provozovatel ale uživatel. Hledáte v tom něco, co tam není.
Pokud by váš dle mne nesprávný výklad měl nějaké opodstatnění, v rámci čtení ve Sněmovně to jistě někdo upřesní.
Pokud se bude brát vážně to ustanovení zákona, kterým jste sám argumentoval, tedy „[…] není v hrubém rozporu […] s dobrými mravy, a to v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu“, pak by Facebook stále mohl komentáře i profil Václava Klause mladšího zablokovat, protože by neprošly tímto testem. U většiny komentářů Václava Klause mladšího platí, že jejich smazání by usnadnilo svobodnou veřejnou diskusi.
Snažil jsem se, aby zde příliš neprosakovaly subjektivní názory o autorovi, bohužel zde to vystříklo naplno.
Tohle by cenzor musel obhájit před soudem a myslím, že vaše formulace stojí a padá jen na vašich antipatiích k osobě VK a je objektivně neobhajitelná.
Nemluvě o tom, že "nesmí zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu“ je něco jiného než "usnadit ji" posláním opozice do gulagu.
Ohledně bezzubosti protože "nic nevyhoví" jsem vás vyzval k uvedení příkladu. Já jsem si celkem jist, že bych uměl rozstřídit na "cenzurovat" a "necezurovat". Pročež pokud by opravdu něco bylo na hraně, soud by to bral v otázkách trestnosti v potaz, ale já tu hranu nikde nevidím.
U vašeho příkladu by cenzor vyhodnotil "nespadají pod 480/2004 Sb. §5, proto nemazat. Modlit se nemusí, pokud se splete, bonzák se obrátí na policii a ta vyhodnotí-li to jinak, upozorní ho. V tu chvíli to smaže protože "dozvěděl-li se prokazatelně o protiprávní povaze obsahu" od orgánu veřejné moci a případný poškozený si to vyřídí s nimi. Trestnost pak nehrozí, maximálně soud nařídí obsah obnovit.
Nikoli. Jeden zákon říká, co se mazat musí, a druhý říká, že všechno ostatní se mazat nesmí.
Zde se v druhém tvrzení zcela mýlíte a proto tu hromadu mezi nevidíte.
Jo, ale špatnou reakcí... Osobně mám jiný návrh viz můj další komentář.
Myslím, že hlavním cílem je transparence, ne další byrokracie, která může být v podstatě jen mírnější formou totality, v méně viditelné podobě. Daně a všeobjímací zákony můžou učinit život nesnesitelným i když naoko se dodržuje svoboda. Bylo to ve středověku a může být znova v podobě "svobodné" dystopie (svoboda ano, ale jen pro některé).
Víte jaká je se soudy byrokracie a jak dlouho to trvá? Aktuálně spor prezidentské kanceláře o Peroutku se tahne 4 roky... Myslím, že by mělo být maximálním cílem takovým nekonečným sporům předcházet a ne vytvářet mechanismus, aby se každý musel soudit anebo spoléhat na nějaký úřad. To je úplně jedno, jsou to další kolečka v mechanismu, který užírá z prostoru osobní svobody... život je krátký a prožít ho v kancelářích vyplňováním formulářů nebo posedáváním v advokátních kancelářích není žádné terno (tedy pokud se tím neživím, tak takové postoje pak chápu).
Když už tak to udělejme jednoduché a odolné proti sporům a bez nároku na byrokracii a soudy... anebo vůbec.
No vidíte a druhá strana napíše příspěvek v přesně stejném znění. Ona uvede vlastní ověřené důkazy a důkazy protistrany zpochybní :)
A nakonec skončíme všichni jen u víry. Neboť ani vy a ani já jsme si žádné nezávislé ověření neprovedli. A ani nemůžeme. Stejně jako novináři ;)
A teď mi prosinec někdo napište, že se snažím relativizovat tu jednu, jedinou, správnou a svatou pravdu :)
to by byl skutečně právní paskvil, ale protože nic takového to neobsahuje, tak tu vlastně nezazněla ani jedna smysluplná kritika k návrhu.
Tedy v článku jsou dvě:
- hůře mazatelná zahraniční propaganda - poslední veřejná diskuze zdála se skončit úzusem, že ta má být značkována a nikoliv odstraňována
- nejsnazší pro správce stojící mezi dvěma kameny ( 480/2004 Sb. a tohle) je diskuzi zrušit, zatímco doteď tím nejsnazším bylo cenzurovat cokoliv kontroverzního. Klaus to v zákoně omezil ale na docela velká čísla, pročež kdo jich dosáhne, už bude porovnávat leda náklady na objektivnější cenzuru s výnosem z diskuzí než že si to nemůže dovolit vůbec
nedovete si představit současnou realitu?
Dnes existuje zákon, který nařizuje konkrétní věci, jež mají být smazány.
Tenhle návrh tuto povinnost nijak neovlivňuje, jen ošetřuje některé(!) případy, kdy dochází k mazání politické diskuze jež zákon neporušuje.
Žádný úřad není nutné zavádět, ostatně ten odkazovaný návrh stejně jako jiné návrhy zákonů musí informaci, jak to ovlivní výdaje státu nebo procesní řízení.
Již dnes za porušení zákona můžete být trestně stíhán, třeba za nesmazání propagace nacismu trestně stíhán. A tady se přidává další důvod, jako nejsou úřady pro předchozí, není třba ani pro tento.
ad "profil je platforma" a navazující: zde další diskuze nemá moc smysl. Dle mne, mám-li na platformě svůj profil, neprovozuji tím vlastní platformu ;-) Ale budiž, není-li to jednoznačné, mělo by to být v rámci legislativního procesu upřesněno. Jen dolplním, že i VK vyjádřil zpětně záměr v tom smyslu, že profilu na fb se to netýká.
ad "musel obhájit před soudem": moc nechápu, kam se tato diskuze zvrtla. Pokud vás SZ dostane k soudu, že jste cenzuroval dle něj neoprávněně, bude soud posuzovat, zda jeho nebo vaše tvrzení odpovídá záměru a znění zákona. Asi bych se v tom dál nešťoural.
ad "roztřídit" a navazující: myslel jsem tím, že se to dá objektivně roztřídit dle obou zákonů. A opakuji, kdyby opravdu existovalo něco na hraně (příklad jste nedodal), tak by omyl nebyl trestný, protože chybí "úmysl ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi".
Vy pořád opakujete "natěsno" ale já nic natěsno nevidím a příkladu jsem se nedočkal, vidím tam obří prostor (např. diskuze o kočičkách), který se nikdy k oběma současně nepřibližuje.
ad "Nikoli. Jeden zákon říká, co se mazat musí, a druhý říká, že všechno ostatní se mazat nesmí.
Zde se v druhém tvrzení zcela mýlíte a proto tu hromadu mezi nevidíte."
Myslel jsem především to, že tenhle návrh se týká "v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu" a navíc ještě "jenž není v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy"
Vaše "každý žvást" nedává moc smysl: proč by FB cenzuroval žvásty? To je mu i tvůrcům "kodexů" zcela ukradené.
Možná bych tuto diskuzi raději ukončil, pokud nemáte nové argumenty nebo nedoplníte ty stávající: už to spíše vypadá, že máme jiné názory než že si dokážeme něčím novým oponovat. Každopádně za ni děkuji.
ad omyl a údajná bezzubost: pokud zde bude již několik existujících rozhodnutí soudů označující nějaký výrok za nespadající do povinné cenzury a spadající naopak do chráněného, těžko bude možné další obdobný rozlišit špatně. Leda "ukliknutím" se, pročež na to má i dnes FB opravné prostředky (jinde můžete napsat email správci) nebo by soud u molocha ala FB uznal, že když sto jiných obdobných pustil a tento zcela nesystematicky ne, navíc to po upozornění napravil, zjevně nešlo o úmysl. Vůbec nepochybuji, že udání pro takové později napravené uklepnutí se by zastavila již policie jako neopodstatněné.
ad natěsno: toto jsem vám tuším již psal, ale zopakuji: zákon2 NEŘÍKÁ, že s výjimkou všeho pod zákon1 se nesmí mazat! Když postnu apolitický komentář o své kočce, zákon1 ho nenařizuje smazat a zákon2 ho nechrání.
Pokud smažete "neexistující pseudokoncentrák" a autor se odvolá, soud pokud mu dá za pravdu, nařídí vám maximálně obsah obnovit. Leda byste to činil opakovaně i po tomto výroku, bude zjevný úmysl takové tvrzení umlčet.
Ale dávám vám za pravdu v tom, že takový výrok zdá se na hraně: dle mne na něj čtyřistapětka nelze vztáhnout, ale nepochybuji o tom, že hromada lidí to vidí opačně. Pěkný příklad!
ad "žvást": zablokoval mu možnost šířit jeho politické názory k těm, kteří ho dobrovolně poslouchají. Žástem jsem myslel něco úplně jiného.
Souhlasím, že tímto zákonem se diskuze tzv. zaplevelí. Spam, provokace trollů či tzv. elfů apod. To může odlákat návštěvníky z diskuze a tím dojde k "zabití" diskuze což může někomu prospět. Lidi už trochu moc aktivně kecají do všeho a to propagandě jednoznačně škodí. Mohl bych jmenovat několik webů, kde diskuze "zabil" sám provozovatel. Složitou registrací, cenzurou apod. Třeba seznam zavedl video-komentáře. A je klid. Kdo by se chtěl vystavovat, že ? Není každý hérečka jako třeba pan Novotný ml. Nebo došlo k omezení. Na novinkách dva komenty a dost.
Proč to dělali ? Aby omezili šíření nepohodlných názorů, které systém aktuálně nazývá tzv. dezinformacemi ? Třeba. Myslím ale, že ten hlavní důvod byl jiný. Právní odpovědnost za obsah ! To je oč tu běželo a stále běží. Určitými precedenty byli provozovatelé "naučeni" že odpovídají za to co jim uživatel napíše do diskuze. Čechokanaďan Vladimír Stwora dostal kdysi podmínku za uveřejnění článku jednoho autora, který nastínil jisté pochybnosti ohledně historického výkladu holokaustu. Podle V Stwory chtěl vyvolat diskuzi. Podle práva byl odpovědný za názor na jeho webu a byl odsouzen za zpochybňování holokaustu. Velmi dobře pamatuji, kdy začal soustředěný nátlak na provozovatele webů a ti začali mazat příspěvky, vydávat pravidla diskuze a kodexy coby alibi před postihem. Bývaly časy, kdy se diskutovalo všude. Ty časy jsou pryč. Celkem se divím, že se dá diskutovat ještě na Lupě. Dokonce anonymně ! Velká odvaha. Admin sice občas něco podle nějakého svého klíče promaže ale diskutuje se. Takových webů už moc není. A chápu proč. Riskují totiž mnoho. Nejen právní postih ale třeba mohou na základě určitých aktivit přijít o inzerenty a příjem. To je bez dotací praktická likvidace.
A nyní k navrhovanému zákonu. Pokud nebude smět provozovatel smazat to co považuje za problematické směrem k zákonu nebo balast, pak někdo bude muset říct i B a bude muset zbavit provozovatele právní odpovědnosti za zveřejněný obsah. Nebo bude muset provozovatel zaručit jasnou a důvěryhodnou identifikaci "pachatelů" příspěvků, aby to bylo na někoho jiného.
Je jasné co se stane. Důvěryhodné ověření uživatelů v diskuzi ji prakticky zabije. Uživatelé se vyprdnou na nějaké dokládání občanek apod. A tak v diskuzi zůstane jen pár najatých diskutérů - propagandistů prezentujících korektní ideové schéma a vydávajících se za názor "všeho lidu". Druhou možností je, že to provozovatelé zabalí a diskuze prostě vypnou nadobro. Jako to už udělali jinde. Někde jen u žhavých témat u nichž se dá očekávat nekorektní odezva. Jinde to vypli úplně. Někde můžete nahrát videjko :)
CENZURA ? Koho se to týká ve vazbě na LZPS české ústavy ?
Oddíl druhý
Politická práva
Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
(5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.
V první řadě si všimněme, že je tu nějaký bod 4, který definuje výjimky podle kterých lze zákonem omezit svobodu projevu. Tj. uplatnit cenzuru coby prevenci před postihem za porušení zákona. Nechci nyní jmenovat všechny zákony omezující svobodu projevu ale je jich docela dost. Jeden příklad jsem už nastínil v případu V Stwory. A proto milí zákonodárci namůžete zakázat provozovatelům (adminům), aby cenzurovali příspěvky, které dle jejich názoru porušují zákon. To nejdřív budete muset promazat LZPS ;) Druhá věc je bod 3. který říká, že je cenzura nepřípustná. Ale to se týká KOHO ?? Podle mě určitě státu, který by neměl z pozice své moci něco cenzurovat. Státních orgánů. Veřejnoprávních médií. Ale týká se to i soukromých informačních zdrojů ?? Podle mne ne. Ale nejsem právník. Třeba se pletu
No a nakonec tzv. DEZINFORMACE. Tak to je to poslední čeho bych se obával. S tzv. dezinformacemi, které mohou ve skutečnosti znamenat pouze nálepku systému pro nekorektní názor se nemá co vypořádávat nějaké Ministerstvo pravdy. To bychom byli v Orwellovské totalitě jako vyšité. Pokud nepovažujeme občany voliče za naprosté hlupce, pak jim musíme dát právo aby se sami vypořádali s dezinformacemi. Aby si sami mohli vybrat čemu budou věřit. Vždyť přeci máme prostředky na poskytnutí informace vůči té údajné dezinformaci, ne ? Ať se občan rozhodne. V svobodné diskuzi má každý dost prostoru na přednesení své verze. Leda ... Leda by systém byl až tak neschopný argumentace, že by prostě nebyl schopen oponovat. Pak musí prostě dosah těch "podvratných" názorů vůči své moci OMEZIT nebo ty názory a jejich nositele (prostředníky) ELIMINOVAT.
Spory v demokraticke spolecnosti rozhoduji v konecne instanci nezavisle soudy, ne urady.
Samozrejme nesmi jit o soudy obsazene lidmi jako jsou tihle dva (tj. Baxa ale bohužel i ten Koudelka nosí máslo na hlavě, prostě někdy si nevybereš):
Čímž bohužel hned trochu svůj názor oslabuji, ale stále si myslím, že takové řešení (rozhoduje soud) je to nejlepší možné co teď máme. Proti zaspamování soudů bych tam dal jasnou a citelnou sankci pro toho, kdo spor prohraje. Dále bych tam možná implementoval nějaký pořadník řešení sporů, kdy spammeři (podávající podněty opakovaně ale prohrávající spory) by byly odsouvání časově, jejich další stížnosti k soudům by se řešily později až v nedohlednu.
Prostě k diskuzi, vést to tímto směrem..
Souhlasím rovněž s povinností zdůvodnění mazání, možná i označení zodpovědné osoby.
Stanovil v zákoně jasná pravidla co mazat lze (posouzení co je např. trolling by v případě sporu měl právě v pravomoci ten soud), co se mazat nesmí. Nesouhlasím s tím, že je nějak zvlášť těžké pro provozovatele rozlišit co je k smazání hodné a co ne. Spíše se mi nelíbí ta povinnost něco mazat pro provozovatele, ta povinnost monitorovat celé, někdy extrémně dlouhé diskuze.
To je čirý idealismus nebo utopismus. Já se snažím být pragmatik a proto s Vámi nemohu souhlasit. Stát ve všech svých podobách by měl ovlivňovat a zasahovat do života lidí co nejméně, ne naopak. Vymýšlet zákony na všechny možné i budoucí případy, kdy by někdo mohl být poškozen na nějakém svém právu je zlo!
Já rozumím. Příklad: Nad Ukrajinou spadlo letadlo. Ověření z primárního zdroje = ověření, že letadlo opravdu spadlo a existuje věrohodný záznam o jeho pádu. Bohužel zatímco konstatování události je ověřitelné, tak s interpretací průběhu události už to tak snadné není. V danou chvíli nevíme jistě, proč spadlo. Byl to sestřel jak onde napsali? Třeba to byl blesk, pták v motoru apod. Ve fázi konstatování, že se událost stala se nakonec všichni shodnou a ta shoda vymezuje ono ověření. V sekundárním ověření zjistíme, že jsou ve zbytku trupu díry po střepinách a najdou se střepiny. Potvrdí se sestřel a existuje shoda napříč různými stranami. V interpretaci ale nastává často neshoda. Různé verze o tom, kdo letadlo sestřelil a proč.. Problém je ten, že v dnešním světě média nevystačí jen z konstatováním, že se stala nějaká událost. Média interpretují či předkládají jednu vybranou interpretaci, přičemž tu druhou popírají nebo ji označují za dezinformaci. Reflex popisuje odlišnou verzi než RT. Je to vcelku pochopitelné. Dva relativní přístupy. Úhly pohledu dle zájmů té či oné skupiny. Jde o to, že informaci obvykle nerozdělujeme na tu ověřitelnou část, kde je shoda a na různé interpretace. Předkládán je konstrukt jako celek. V tom se už ověřuje velice těžko když stojíte na jedné straně. Nemyslíte ? ;)
"Právo smazat co se nezdá musí zůstat ale provozovatel by měl vždy své rozhodnutí zdůvodnit."
Inspiraci asi čerpáte z fóra na Lupě, kde se to takto běžně děje. To přeci nic neřeší, když nad takovým mazáním není veřejná kontrola, tak je to komplet špatně.
Alternativa je příspěvky upozadit, tj. schovat za odkaz, nebo jen změnit barvu textu na šedou. Nevzniknou pak nesmyslné vlákna, kdy je reakce na smazané příspěvky.
Profil na fb není platforma
Profil na Facebooku je platforma umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu. Nebo vy snad na profilu na Facebooku nemůžete okamžitě sdílet vámi vytvořený obsah? Slovo „platforma“ je v tomto případě jen obecné označení zastupující cokoli, jakýkoli nástroj umožňující ono okamžité sdílení.
vy jako jeho vlastník nejste provozovatel ale uživatel
Jenže já jsem nepsal vlastník, já jsem psal správce. Což je termín přímo ze zákona.
Hledáte v tom něco, co tam není. Pokud by váš dle mne nesprávný výklad měl nějaké opodstatnění, v rámci čtení ve Sněmovně to jistě někdo upřesní.
Ono to tam bohužel je. Autorům toho návrhu došlo, že není možné napsat zákon: „Nikdo nebude Václavovi Klausovi mladšímu mazat příspěvky!“ Takže zobecňovali a zobecňovali, ale už nepřemýšleli, co vše se do té obecné varianty vejde. To upřesnění ve Sněmovně je dobrý vtip – pokud se tímhle poslanci budou vážně zabývat, navěsí na to akorát další hrůzy.
Tohle by cenzor musel obhájit před soudem
Nikoli, je to opačně – státní zástupce by musel dokázat, že daný příspěvek byl smazán s úmyslem ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi.
myslím, že vaše formulace stojí a padá jen na vašich antipatiích k osobě VK a je objektivně neobhajitelná.
Myslet si to klidně můžete. Jenže lež a manipulace vždy svobodnou veřejnou diskusi ztěžují. Takže už zbývá jen otázka, jak často Václav Klaus mladší ve svých komentářích lže a manipuluje, kterou tady ale momentálně řešit nemusíme.
Já jsem si celkem jist, že bych uměl rozstřídit na "cenzurovat" a "necezurovat".
Jenže v tom je právě ten problém, že vy to roztřídíte takhle, někdo jiný o kousek jinak, další ještě trochu jinak, a soud pak také jinak. A za každé to „jinak“ zaplatíte pokutu nebo půjdete sedět. Protože jeden zákon vytváří jednu hranici, a tenhle návrh zákona k téhle hranici natěsno přirazil hranici z opačné strany. Je to jako když má někdo na hranici s vaším pozemkem plot, a vy si postavíte plot kolem svého pozemku a postavíte ho tak, aby obepínal celý pozemek až k hranicím sousedního pozemku – mezi těmi ploty pak nebude žádný prostor.
U vašeho příkladu by cenzor vyhodnotil "nespadají pod 480/2004 Sb. §5, proto nemazat.
No jo, ale co když to někdo vyhodnotí, že spadají pod 480/2004 Sb. § 5?
Zde se v druhém tvrzení zcela mýlíte
„Jenž není v hrubém rozporu s trestními předpisy“ – tohle je jediné reálné omezení v tom návrhu, které povoluje nějaký příspěvek smazat. Pokud ten dodatek o veřejné diskusi budeme brát tak, jak si ho představují předkladatelé toho zákona, totiž že každý žvást je příspěvek k veřejné diskusi.
Je to stejné jako nepouštět někoho do baru, když se mi nelíbí jeho obličej nebo způsob jeho chůze. A ty bys mi řekl, podívej se ty parch-ante, kde bereš právo mi sem lézt? A já bych ti řekl: To je přesně jako ve Švejkovi. Otevřel si lokál, ale lezli mu tam lidi. A ty bys mi řekl: Ale ty nejsi člověk, ty parch-ante.
derk: I když přijmu ten váš výklad, který je zjevně v rozporu se záměrem autorů návrhu zákona, znamená to, že pro určitou část výroku platí, že se buď musí mazat podle jiných zákonů, nebo se mazat nemusí, protože se na ně tento návrh nevztahuje. Problém je ale v té druhé skupině výroků, jejichž smazání by ztížilo veřejnou diskusi. U těchto výroků platí, že je buď musíte mazat podle jiných zákonů, nebo je smazat nesmíte. Přičemž u hraničních případů se to, zda jste je smazat musel, dozvíte po několika letech soudů od nějakého soudu vyšší instance. Takže v těch hraničních případech prostě nemůžete předem určit, jak soudy rozhodnou, a je to vlastně jen loterie – můžete se rozhodnout akorát o tom, zda chcete jít sedět spíš za smazání nebo za nesmazání. Samozřejmě by ve skutečnosti soud v takovém případě nejspíš od potrestání upustil. ale špatně je už ten samotný princip. Zákony vymezují hraniční případy a pokud se někdo nesnaží záměrně těžit z toho, že se pohybuje kolem hrany zákona, každý normální člověk se drží aspoň nějaký kus od té hrany zákona, aby se mu nestalo, že zákon překročí omylem, nebo že náhodou narazí na přísnějšího soudce. Jenže ten návrh zákona v některých případech znamená, že se od té hrany zákona nelze držet dál, protože tím už by člověk porušil zase jiný zákon. A nejsou to žádné výjimečné situace.
Pár otázek. Nejsem si jist kolik znáte trollů ani jaká je vaše definice tzv.trolla. Uvedete ji? Jistě jste zaznamenal existenci tzv.elfů. Myslíte, že je mezi trolly a elfy rozdíl nebo jde o totéž v jiné uniformě? Jak se podle vašich zkušeností projevuje v diskuzích SPAM tj.šíření nevyžádaného pošty? Jsou vaše články důležité pro veřejný zájem? Přijdou vám mé dorazy jako trolling ?
Tady se ovšem bavíme o významu českého slova „cenzura“. Ten nezjistíte z významu úplně jiného slova v jiném jazyce.
Nechápu, kde odkud se bere ta představa, že existují jakési univerzální významy slov, které se akorát v různých jazycích zapisují různými slovy. Kdyby to tak bylo, nejsou přece potřeba žádní překladatelé a tlumočníci ani žádné překladové slovníky popisující významy slov nebo uvádějící alternativy. Překladový slovník by pak jen uváděl 1:1 dvojice slov, které mají stejný význam. Jenže tak to evidentně není, jedno slovo z jednoho jazyka se do jiného jazyka překládá různými slovy v závislosti na přesném významu, protože významy těch slov v obou jazycích nejsou navzájem ekvivalentní.
Článek zcela ignoruje nutnou podmínku pro trestnost a to "úmysl ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu".
Mazání trollingu, spamu, sprostých slov, offtopic, lží, dezinformací, atd je podle tohoto zákona zcela v pořádku.
Ten zákon není formulován optimálně, nicméně autor tohoto článku ho buď nečetl, nebo se záměrně snaží podávat čtenářům nepravdivé informace.
Nějak vám při tom citování z Wikipedii vypadly dost podstatné části: „Je prováděna státem, případně stát přenáší její výkon na spřízněné subjekty, cenzuru mohou také z vlastního zájmu a motivů provádět náboženské organizace, veřejnoprávní, ale i soukromé instituce, média.[zdroj?] Slouží pro udržení státního zřízení a integrity státu, a proto střeží uchování státní ideologie, státního či vojenského tajemství. Je využívána k prosazování společenských, stranických či jiných skupinových zájmů.“ Ve výsledku jste tedy odcitoval jenom část, jejíž věrohodnost je zpochybněna. Skoro to vypadá jako pokus o manipulaci z vaší strany.
V Internetové jazykové příručce si můžete dohledat slovo cenzura v Akademickém slovníku cizích slov a ve Slovníku spisovné češtiny.
Myslím, že zcela mylně ale toto vztahujete na tento návrh: primárním účelem zákona je nikoliv omezovat správce diskuzí či vlastních profilů v blokování toho, co u sebe(!) nechtějí, ale znemožnit provozovatelům(!) cenzurovat politický obsah, který není v rozporu se zákony atd.
Tedy konkrétně VK na svém FB profilu, kde má něco přes 100k sledujících, si bude moci banovat koho chce, protože se ho to nebude týkat. Ale FB nebude moci politické komentáře jež neporušují zákon z jeho profilu sám odstraňovat ani jeho profil jen tak zablokovat (což se obojí v minulosti stalo).
To je pouze vaše interpretace, možná víte, že to tak navrhovatelé mysleli – ale v tom návrhu zákona je to napsané jinak. V návrhu novely je uvedeno:
Provozovatel či správce veřejně přístupné elektronické sociální sítě či jiné platformy umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu používané více než sto tisíci registrovanými uživateli
Profil na Facebooku je platforma umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu, pokud má daný profil více než sto tisíc sledujících, splňuje nepochybně i podmínku na počet uživatelů, a správce té platformy je Václav Klaus mladší (nebo někdo jím pověřený).
Ale FB nebude moci politické komentáře jež neporušují zákon z jeho profilu sám odstraňovat ani jeho profil jen tak zablokovat (což se obojí v minulosti stalo).
Pokud se bude brát vážně to ustanovení zákona, kterým jste sám argumentoval, tedy „[…] není v hrubém rozporu […] s dobrými mravy, a to v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu“, pak by Facebook stále mohl komentáře i profil Václava Klause mladšího zablokovat, protože by neprošly tímto testem. U většiny komentářů Václava Klause mladšího platí, že jejich smazání by usnadnilo svobodnou veřejnou diskusi.
Bezzubý by ten zákon byl tehdy, pokud by se důsledně testovala ta podmínka, že smazání bylo uděláno v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu. Pokud se tenhle test udělá poctivě, nikdy nic mu nevyhoví (v naší současné situaci – v historii, třeba za protektorátu, by možná některé činy tyto podmínky splnily).
EU nemá legislativu, která by nařizovala "dezinformace" mazat, proto tam rozpor není.
Tohle je chybné zdůvodnění, rozpor může samozřejmě vzniknout i jinak než přímo. Rozpor může být třeba se svobodou podnikání, svobodou slova, ochranou osobnostních práv atd.
Vaše tvrzení o bipolární logice podle ne nestojí na faktech: jeden zákon jasně specifikuje, co se mazat musí, druhý jasně říká, co se mazat nesmí. Pročež ty skupiny se nepřekrývají a mezi nimi je hromada, které se netýká ani jeden, jejíž existenci popíráte.
Nikoli. Jeden zákon říká, co se mazat musí, a druhý říká, že všechno ostatní se mazat nesmí. Není žádná hromada mezi – jediná formální podmínka daná tím návrhem je „není v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy“. Pak je tam ta druhá podmínka o úmyslu mařit veřejnou diskusi, která se bude buď vyhodnocovat podle představ Václava Klause mladšího, tedy že sebevětší blábol je jakýsi příspěvek k veřejné diskusi a je třeba ho chránit tímto zákonem, nebo se bude vyhodnocovat podle toho, co je v ní napsáno, a pak je ten zákon úplně zbytečný, protože nikdy nikoho nepostihne.
Asi nejsnazší je uvést tvrzení, které jsou podle vás na hraně oněch dvou zákonů a která vnímáte jako problematická.
Třeba ta tvrzení Václava Klause mladšího, která byla smazána. Jak by je podle vás měl provozovatel posuzovat? Vyhodnotil by, že podle jeho názoru jsou sice na hraně, ale v rozporu s českou legislativou přeci jen nejsou. Jak by postupoval dál – hodnotil by je ještě nějak, nebo by konstatoval, že když asi nejsou v rozporu s českou legislativou, smazat je nesmí? A pak by se modlil, aby jeho hodnocení, že je to ještě před hranou, bylo správné a ztotožnil se s ním i soud.
omyl [by] nebyl trestný, protože chybí "úmysl ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi"
Pokud to berete takhle, pak ten návrh zákona nedává žádný smysl, protože takovýhle úmysl u mazání nedokážete nikdy nikomu. A Václav Klaus mladší určitě nechce, aby se opravdu posuzovalo, kdo ztěžuje a maří svobodnou veřejnou diskusi, protože zrovna on na maření svobodné veřejné diskuse postavil celou svou politickou kariéru.
Vy pořád opakujete "natěsno" ale já nic natěsno nevidím a příkladu jsem se nedočkal, vidím tam obří prostor (např. diskuze o kočičkách), který se nikdy k oběma současně nepřibližuje.
Zákon č. 1 říká „v určitých případech musíte smazat“. Diskutovaný návrh říká, že s výjimkou případů z první věty nesmíte mazat. Žádný prostor mezi tím není, je „musíte“ a hned vedle „nesmíte“. Není mezi nimi žádný prostor „můžete, ale nemusíte“. Příklad je cokoli, co je na hraně zákona, podle kterého mazat musíte. Třeba když někdo o koncentračním táboru v Letech mluví jako o „neexistujícím pseudokoncentráku“. Smažete to s přesvědčením, že to porušuje § 405 TZ, ale pak soud rozhodne, že to porušením § 405 nebylo, a zaplatíte pokutu nebo zavřou vás, protože jste smazal něco, co jste smazat nesměl.
Vaše "každý žvást" nedává moc smysl: proč by FB cenzuroval žvásty? To je mu i tvůrcům "kodexů" zcela ukradené.
Tvůrci toho návrhu to ukradené není, protože se tím návrhem snaží zabránit opakování toho, když mu právě Facebook nějaké žvásty zablokoval.
Celé se to točí kolem tohohle: „v úmyslu ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu“. S tímto úmyslem publikují (nikoli blokují) Václav Klaus mladší a další. V západním světě dnes svobodnou veřejnou diskusi nikdo neblokuje zatajováním něčeho, protože všichni dobře vědí, že to nejde – naopak ji blokují tím, že ji zahltí spoustou nesmyslů.
Takže máme dvě možnosti, jak se se zákonem bude zacházet – buď bude úplně bezzubý, protože s úmyslem ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi o důležitých otázkách veřejného zájmu v posledních deseti letech nikdo nic nezablokoval. A opačnou činnost, tedy publikování s tímto úmyslem, navržená novela nijak neřeší. Nebo se zákon bude vykládat tak, jak by si Václav Klaus mladší (nebo Miloš Zeman) představoval, totiž že veřejnou diskusi obohacuje každé jejich prohlášení, byť je v rozporu s fakty, hloupé, zavádějící, urážlivé a po diskusi v něm není ani stopy. No a pak se ten zákon samozřejmě bude muset úplně stejně vztahovat i na všechny podobné příspěvky, a pak už opravdu nebude šance rozlišovat, jestli v tom spamu je jedno potřebné slovíčko, které z něj udělá „názor“, nebo jestli na něj spammer zapomněl.
Já tam nevidím protiklad ani věcně, navíc citace nahoře explicitně uvádí "mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána" a EU legislativa je té naší nadřazena.
Věcný protiklad je v tom, že EU se snaží proti dezinformacím bojovat, tenhle zákon se je naopak snaží podpořit a boj proti nim zakázat. Legislativa EU má přednost, ale pokud náš národní zákon říká přesný opak, je s tou legislativou EU v rozporu, bez ohledu na to, že nemůže být aplikován a je v příslušné oblasti prakticky neúčinný – a takový zákon je zmetek a nemá v právním systému co dělat. Je to to samé, jako ustanovení smluv, která jsou v rozporu se zákonem – přeci o nich nebudete tvrdit, že jsou v pohodě, protože zákon má přednost.
Mimochodem, tenhle návrh zákona je extrémně nebezpečný v jedné věci – zavádí do práva binární logiku. Normálně v právu platí, že je poměrně široké pásmo jednání „na hraně“ zákona, kdy není úplně jisté, zda je jednání v souladu se zákonem nebo proti zákonu, a musí o tom případně rozhodnout soud. Člověk má vždycky možnost držet se dostatečně daleko od té hrany a mít tak jistotu, že zákon nepřekročí. Tenhle návrh ale říká, že když je něco protizákonného, tato změna se na to nevztahuje a podle jiných zákonů to provozovatel musí smazat, a když to není protizákonné, tak to podle tohohle návrhu nesmí smazat. Není tam žádné měkké „může“ nebo „nemusí“ – na jedné straně je „musí“ a hned vedle je „nesmí“. Není tam žádný prostor pro nejistotu, prostě musí provozovatel každý jednotlivý příspěvek posoudit naprosto přesně, a když se splete, poruší zákon – buď jeden nebo druhý.
Nesouhlasim. Staci, aby prislusne ustanoveni zakona dovolilo provozovateli odmitnout vlozeni prispevku. SPAM pak vyresi overene Bayesovske techniky, zapleveleni zase kolaborativni filtrovani.
S cim s panem Zandlem zasadne nesouhlasim je manipulovatelnost obcanu. Tu stat vyresi pouze vetsi otevrenosti a kvalitnim vzdelanim. Cenzurovane vyplachy mozku skrze masmedia nevyresi vubec nic. Zvlast kdyz jednou licomerne plati A a pozdeji zase B - z toho je pak zmateny nejeden absolvent zakladni skoly.
Ano, v Zandlově fakenews interpretaci to vypadá jako právní paskvil. Pakliže to napíšeme celé, tak jak to je ve skutečnosti navrhováno, už to jako takový paskvil, jak z článku na lupě vyplývá není:
"Nový trestný čin nazvaný porušování svobody projevu by se vztahoval na sociální sítě s více než 100 000 uživateli. Trestné by podle návrhu bylo neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by zároveň musel být veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi.
V pátek odeslanou předlohu podepsalo 34 poslanců v podstatě napříč celým sněmovním spektrem. Kromě zástupců ODS jsou mezi i zákonodárci vládního ANO, sociální demokracie, SPD, komunistů, lidovců i STAN. Chybí podpisy poslanců za Piráty a TOP 09. " echo24.cz
Jinými slovy nejde o žádnou nemožnost mazat spam (rozpor s dobrými mravy, není vedeno úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskuzi a netýká se otázky veřejného zájmu).
Kdyby majitel Internet info nebyl člen správní rady Sorosovy nadace, divil bych se, že takový žurnalistický Zandlův paskvil je ochotný uveřejňovat.
Samozřejmě je to přesně obráceně. Dělej co chceš, to je nejvyšší zákon. To bys měl vědět, když máš ve znaku zrovna tenhle symbol. Často se to vykládá jako nejvyšší stupeň anarchie, ale zkuste se zamyslet, jestli svobodný (zejména vnitřně svobodný) člověk má tendenci páchat zlo.
S názorem autora vesměs souhlasím, možná ještě navrch bych přidal další problematický aspekt tohohle "úžasného" návrhu. Podle současné legislativy (mimochodem transpozice evropské směrnice) je ISP povinen po upozornění smazat příspěvek, který obsahuje závadný obsah. Typicky se jedná o obsah, který zasahuje do práv duševního vlastnictví. Jestli tedy například přidám odkaz na ulozto a autor nahlásí uživateli, že se jedná o odkaz který je závadný, ISP je povinen je odstranit. Provozovatel by pak měl obrovský problém posuzovat, jestli musí nebo nesmi smazat. Tohle fakt nemůžeme po správcích chtít.
Rád bych tímto doporučil všem začít psát hlouposti a spam do komentářů pod příspěveky p. Klause. Uvidíme, zda se jen bude dívat až diskuse bude nepoužitelná, nebo jestli se z něj stane "cenzor"...
Proč? Kdo vám dal právo rozhodovat o tom, který příspěvek je přínosný? Jak to víte, který je přínosný a pro koho? Prostě mazat by se nemělo nic a výsledek záleží na slušnosti všech zúčastněných a ne na nějakém pohůnkovi. To je konstruktivní diskuse, moderovaná diskuse není nikdy konstruktivní, protože moderátor neví, co je konstruktivní a co ne, protože není schopen vylézt ze své kůže a oprostit se od svých vlastních názorů. Ve slušné komunitě je slušná diskuse. Pokud někdo tu slušnost narušuje, má být z komunity vyloučen, ale není možno strpět stav, kdy někdo něco cenzuruje. Pokud je vyloučen, má možnost založit si komunitu vlastní a tím není dotčeno jeho právo na vyjádření názoru, ale pokud je cenzura, je dotčeno právo ostatních na pravdivé informace, protože část informací je cenzurována a ani nemají šanci se o té cenzuře dozvědět. Provozovatel soukromého média není oprávněn záměrně lhát. A cenzura je forma lži, zamlčování nepohodlných názorů či vyjádření.
ze klaus nema integritu vi snad kazdy a je jedno který klaus, vcetne santy, ale s tim, zda je zamer/zneni navrhu zakona (dve ruzne veci) spatny nebo ne to nema moc co do cineni a to, zda klaus nyni maze nema ani moc spolecneho s jeho integritou - v konkurencnim prostredi se kazdy chova co nejvyhodneji pro sebe, to neznamena, ze nemusi souhlasit se zmenami podminek toho prostredi, ale pro vsechny.. viz. takove EET.. tezko bude jeden obchodnik platit dane a mit drazsi ceny nez ostatni, kdyz ostatni obchodnici dane platit nemusi.. pokud musi dane platit vsichni, muze zdrazit.. lide nakupovat nekde musi a v konkurenci znevyhodnen uz nebude a jako bonus se od ted nemusi bat, ze na nej dopadne sekera financaku jen proto, ze majitel obchodu vedle ma manzelku na financnim urade..
Jenze integritu klaus nema naprosto stejne jako drtiva vetsina zbyvajiciho osazenstva poslanecke snemovny, tak nechapu to zavadejici Zandlovo zduraznovani predkladatelu, jako kdyby snad ostatni poslanci byli nejaci ti, jak se dnes rika, lepsolide.. ne jsou to vesmes stejny gauneri jako vsichni ostatni.
Proč máte potřebu mazat komentáře. Každá diskuse nemusí být přínosná, není to povinné. Stát místo cenzury má mít řádně rozvinutá internetovou armádu a ta má zablokovat ip adresy cizích internetových vojsk, ruských a čínských. A rozvíjet obranný systém v tomto směru. Necenzurovat podle názorů, ale podle útočníka, neidentifikovat názory, ale útočníky.
Nejhorší co se společnosti může stát, je všeobecné přesvědčení, že to, co je někde napsané, nebo to má punc nějaké organizace, je i pravda. A je jedno zda jde o vědeckou instituci, či církev.
Já ty doby pamatuju taky, bylo to zhruba kolem roku 2005. Sám jsem tenkrát provokoval na fóru Vesmír na Lidé.cz příspěvkama o šedivých mimozemšťanech. Do dneška jsem naprosto přesvědčen o tom, že Vesmír je mnohem tajemnější místo, než si dokážeme představit. Tenkrát jsem nevěděl, že věda to v podstatě potvrzuje. Protože kdyby se realita chování kvantových částic projektovala do našich běžných životních zkušeností, tak by člověk normálně prošel zdí. A nejenom prošel zdí, on by nebyl přesně lokalizovatelný v prostoru, to je ještě o jednu kategorii divnější.
Dobrý zákon. Akorát bych měl výhrady k tomu, že je to zaměřené cíleně na nejpoužívanější služby jako Facebook a YouTube.
Co se týče příspěvků, které odbočují od tématu, tam je věc dosti sporná. Rozhodně tyto příspěvky nelze označit suverénně za plevel. Když vám někdo ve fóru o kosmonautice a výzkumu Vesmíru začne psát konspirace o mimozemšťanech, tak je to sice mrzuté, a přímo to svádí všechny tyto příspěvky smazat. Ale ve skutečnosti je to jeden z proudů, který v té diskuzi klidně může být a nebrání ostatním uživatelům diskutovat odborně. Jedná se spíše o alergii a snahu vyprat to fórum dočista do čista.