Zajímavé čtení ve What Witchcraft Is Facebook? se zmiňuje o tom, že známá psychogenní choroba známá jako „masová hysterie“ se dnes šíří novými cestami. Vychází přitom ze studie Roberta Bartholomewa z Nového Zélandu, který se studii masové hysterie věnuje už více než dvacet let. A hovoří také o nejvíce známém případu masové hysterie, tedy o čarodějnických procesech z let 1692 až 1693. Ty nakonec stály život dvacet lidí.
Podle článku se masová hysterie čerstvě projevila například v případech záhadných zdravotních obtíží zhruba dvou desítek studentů (viz Still no answers on Essex Aggie hiccups cases) v Danvers a Middletonu. A upozorňuje na to, že sociální sítě jsou často právě tím prostředím, které u šíření psychogenních chorob umožňuje. „Masová hysterie“ na sociálních sítích přispívá k šíření psychogenních příznaků, kdy lidé zcela zdraví vykazují příznaky neexistující nemoci pouze poté, co se jí „nakazili“ z příspěvků na Facebooku.
Bartholomew uvádí, že typicky se masová hysterie projevuje na skupinách dívek či mladých žen, které sdílejí společný fyzický prostor. Právě spojení s pohlavím je podle něj jasné a dokládá to studií více než šesti set případů za několik století zpět.
Sociální média jsou podle něj vybavený potenciálem pro širší a globálnější působení a je potřeba lépe pochopit jako mohou fungovat coby primární vektor či agent pro šíření poruch. Říká dokonce, že podobné události jsou na sociálních médiích nevyhnutelné a je pouze „otázkou času, kdy se setkáme s něčím, co není vázáno pouze na jednu školu“.
Zdroj: Mass psychogenic illness and the social network: is it changing the pattern of outbreaks?