proč vyhazovat celou TV? to jako vyhodíte celé auto, když vám na něj nebudou pasovat disky? stačí přece koupit jenom T2 settopbox, nepochybuji že bude začínat někde na 3-5tis. Kč a postupně se dostane na nějakých 1-2tis. Kč, samozřejmě pro důchodce apod. je i 1tis. Kč hodně, ale na druhou stranu jim nic jiného nezbude, určitě nemá smysl držet T a T2 proti sobě se stejnými programy...
Jo, jasně, to máme na zemi tolik vysílačů a frekvencí, že si může vysílat Nova po celé zemi i analogově i v DVB-T, jo ? A všichni ostatní taky, jo ? Tak takovouhle pitomost jsem tady snad za celou dobu, existence tohoto serveru, ještě nečetl...
A to nehledě na mezinárodní závazky, kdy se stát zavázal, že to vypne, na základě čehož, dostala Nova, jakési kompenzace... Tedy v DVB-T jakási 2 místa.
A nehledě na to, že všichni čekají aby už konečně analog, vypnuli aby v tom mohlo jet rádio v DAB+.
Že se tady Novákům přezdívá analogový leader a ví se proč, to jste taky ještě neslyšel, že ? Tedy tu jejich storry s vypínáním, tedy neochotou vypínat a tu jejich storry se zapínáním...Tedy na Bukové hoře startovali asi o měsíc později...Atd... Atd...
Problém je v tom, že není umění si myslet totéž, ale vědět a plánovat, co skutečně bude v roce 2012 a později.
Výrobci TV si myslí, že se v našich domácnostech budou jejich výrobky měnit každé 2 roky, provozovatelé DVB-S/S2 si myslí, že je budou přijímat 2/3 domácností v Česku, ČRa si myslí, že londýnské LOH bude v HD sledovat pozemně většina našich občanů, Nova si myslí, že bude zásobovat všechny naše domácnosti svými 7 programy, včetně 3D a snad ani nemá cenu spekulovat s tím, co si dnes myslí provozovatelé kabelovek, kolik jejich abonentů bude připojeno optikou.
MPEG4-AVC bude jen chvilku, nebo dualne k MPEG-AAC (kvuli zvuku, ci vicekanalovemu zvuku v MPEG4 AAC+v2)...verte mi...bude to tak.
Dokonce jestli se nemejlim jistou dobu v MUXu4 se HD NOVA vysilala (mozna jeste vysila) obema "zvuky"...tedy MPEG3 a MPEG4AAC+ (bez v2...tedy fyzicke 2 kanaly, v2=jeden kanal a v nem zakodovany v parametric stereo 2 a vice kanalu...obdoba rozhlasoveho DRM a T-DAB+).
Standardni TV vysilani FullHD 1920x1080 v komprimaci MPEG4 ma zvuk zkomprimovany v MPEG3.
Ale pro vetsi usporu v bitstreamu se da pouzit i zvuk zkomprimovany v MPEG4-AAC/MPEG4-AAC+/MPEG4-AAC+v2 (tedy AAC = dva fyzicke audiokanaly, AAC+ = dva fyzicke audiokanaly + SBR, AAC+v2 = jeden fyzicky audiokanal prepinany levej-pravej pomoci ""Parametric stereo" + SBR).
Lepsi STB ci televizoru s MPEG4 umi zpracovat oba "zvuky"....tedy komplexni normy MPEG4-AVC (H.263), tak i MPEG4-AAC.
Navic i v rezimu obrazu budou nastavat zmeny.
Zakladni obraz zustane v MPEG4, ale doplnkove podobrazy (bezici lista s TXT na CT24/Z1) se prenaseji zvlast jako XML+Java a to vcetne loga....tyto normy se nazyvaji MPEG7 a MPEG21.
Proste je to MPEG4 v ktere se neprenasi ta cast obrazu do ktere se vklicovavaj dodatecne obrazove informace.
Tudiz stavajici MPEG4-AVC/AAC pujde po zaktualizovani fw "zvysit" v STB/iDTV na MPEG7 a MPEG21 bez nutnosti vymeny "strev" (hw).
Co se tyce toho zvuku i Ceska televize uvazovala o zmene zvuku v pripade, ze prejdou do MPEG4 a soucasne v MUXu zustane Cesky rozhlas na MPEG4-AAC misto standardni MPEG4-AVC.
Slo o to, aby se v pripade zachovani CRo v MUXu snizil bitrate tak, aby se navysila kvalita sluzeb v MUXu.
Kazdopadne CT predpoklada, ze v okamziku "ovladnuti" T-DAB MUXu plne v rezii CRo, CRo odejde z televizniho MUXu.
V tom pripade se uvazuje, ze HD program CT se bude vysilat spolecne ve stavajicicm DVB-T MUXu.
Takze by to vypadalo tak, ze vsechny programy by byly v MPEG4:
CT1, CT2, CT24, CT4, CT HD.
Pricemz CT1, CT2, CT24 a CT4 by byli v SD rozliseni v MPEG4-AAC a soucasne by se v MUXu usadil CT-HD v FullHD (1920x1080) v MPEG4-AAC.
Rozdeleni bitstreamu by vypadalo takto:
CT-HD - 9.5Mbps
CT1 - 2Mbps
CT2 - 2Mbps
CT24 - 2.4Mbps
CT4 - 2.8Mbps
S tim, ze v roce 2018 by se strihem preslo na novou normu DVB-T2, kde by bylo mozno vysilat vsechny programy v FullHD 1920x1080 v norme MPEG21.
Soucasne by bylo mozno ozivit projekt CT5-DOKU (ktery se pretrasa uz asi 3 roky).
Pricemz by se ukoncil program CT-HD.
Uvazuje se, ze CT4 by mohl nektere prenosy vysilat v 3D.
Ano i ne.
10kW ERP vs 32kW ERP ze stejnych anten/koty vcetne stejnych podminek prijmu/prijmace.
U DVB-T jen nepatrne.
U jednoduchych AM a SSB signalu ve stejnem kmitoctovem pasmu by to byl velky rozdil.
Tech 10kW jsem pouzil na 432MHz u kolegy v nemecku pri EME (odraz od povrchu Mesice) a pri CW/SSB modulacich je 10 a 32kW "strasne moc".
Ale napriklad v FM nebo "skladanejch" modulaci typu vicenosnejch QAM (DVB-T) v podobnem kmitoctu (350-700MHz) to zas tak velky rozdil neni.
V podstate co "slozitejsi" modulace tim je rozdil mensi.
Takze u zvlast slozite modulace typu DVB-T2 COFDM (30k) a 256QAM ten rozdil neni znat.
Obecne plati, ze zmena o jedno S (S-meter...treba z CB radiostanic) se rovna zmene o 3dB.
Dali zajimavou informaci je utlum ve volnem prostoru, na 500MHz je na 20km vzdalenost asi 112dB.
Jak bylo uvedeno včera na konferenci a je zde také zmínka v jiné aktualitě, tak TV Nova upřednostňuje terrestrické vysílání (i v HDTV) a o satelit namá zájem. vysílání přes sat nechť si platí poskytovatelé a zájemci příjmu ....
Pokrok se nedá zastavit. Proto nás asi nemine ani DVB-T2, pokud za ty 2 až 3 roky, které se rýsují jako uskutečnitelný interval celoplošného spuštění, někdo nepřijde s tím, že pro 3D by bylo ještě lepší DVB-X?
Nejlépe jsou na tom ČRa. Ty mají vybudovánu již nyní páteřní síť vysílačů a nebude pro ně problém vysílat z nich cokoliv, jen když to zákazníci zaplatí. Proto jistě zvládnou stávající DVB-T, v budoucnu nastupující DVB-T2 a pro analogového lídra i podrží vysílání analogové. DVB-T2 se ČRa možná líbí i proto, že díky robustnější modulaci si možná vystačí na pokrytí většího území s menším počtem vysílačů, bez zbytečných dokrývačů a opakovačů.
Největší brzdu ale tuším na straně diváků. Jak všichni víme, žádná TV nemá peněz na rozhazování a tak značnou část programové náplně tvoří programy z archivů, reprízy starých filmů a levné zahraniční seriály, hlavně v SD kvalitě. Co tedy bude většinu diváků nutit ke koupi nových TV a STB? Zejména tehdy, když již dnes jsou k dispozici za satelitů a kabelovek HD varianty i tuzemských stanic, které toho skutečně nativního ve vysokém rozlišení nabízí zatím prachmálo. Žádnou nadprůměrnou euforii pravděpodobně nevyvolá ani žádná olympiáda, nebo podobná nárazová sportovní akce. Je sice hezké, sledovat takové divácké svátky v krásném podání, ale stejně největším tahákem k obrazovkám jsou většinou úspěšní reprezentanti Česka. A ty nezajistí ani DVB-T2, ani ČRa, ani televize samotné.
Tato směsice přání a očekávání ze strany nedočkavců může být i v oblasti pokroku kontraproduktivní. Nevyvolají tyto téměř poplašné zprávy u zatím nedigitalizovaných diváků spíše zdrženlivost ve vybavování domácností novými televizory s jen DVB-T tunerem? A podobný handicap mají a ještě nějakou dobu budou mít i TV rekordéry jakéhokoliv typu. Neodrazí se to i na menším zájmu o nákup těchto technologií?
Vaše řešení sice vypadá logicky, ale v této oblasti bohužel logika nemá místo. Zde mají navrch platné zákony, dlouhodobé smlouvy a neexistuje žádná skutečná páka na ty asi nejdůležitější hráče a těmi jsou diváci. ČRa mohou budovat a nabízet co chtějí, ale bez diváků a jejich sledovanosti na to žádná komerční TV nebude mít finance, ani ČT nemá a nebude mít za stávající situace na rozhazování. Pokud nebude mít Nova zajištěnu větší sledovanost, ani ona žádné další slibované stanice nespustí. Celkově mohou rozhýbat náš televizní trh jen placené programy. Ale onen klasický problém, zda dříve slepici, nebo vejce, zde máme i v oblasti skutečné programové náplně a v ochotě diváků za něco navíc si připlácet.
Je dobre vedet, ze CRa si mysli ze by to umely, ze to je technicky mozne a maji plan. Na druhe strane pujde vzdy o prachy. Nasilny prechod z DVB-T na DVB-T2 si proti lidem si nikdo dovolit nemuze, soucasne vysilani DVB-T a DVB-T2 zase nebude zrovna levna vec.
Jinak se mi moc nezda prezentovana kombinace: udajne pokryti + vykon300w + 40mbps. Ale pocitat jsem to nezkousel.
S tím robustnější bych si dal bacha, domnívám se, že pokud bude modulace 256 QAM, tak to bude s pokrytím horší jak 64QAM v DVB-T. Nejlepší by bylo 16 QAM v DVB-T2 nebo zrovna QPSK.
Kdyby vychvalovaný satelit byl takový všelék, proč by výrobci nás zásobovali televizory pro příjem pozemního vysílání. Káždý si na barák nebo balkon připíchne talíř a budeme jako v Rumunsku, Polsku....
Zdravim pane Potucku.
Ve vasem zajimavem clanku vidim 4 dost zavazne chyby:
1)
V zakladnich informacih (kanal, kmitocet, vykon, QTH vysilace) schazi informace o polarizaci.
Muzete ji prosim zjistit a doplnit clanek o tuto informaci...dekuji.
2)
V rozsirenych informaci o contentu jsme zjistili, ze se vysilaji programy:
Nova FullHD, Nova SD, CT1 FullHD, CT1 SD, testovaci video smycka FullHD.
Co jsme se vsak nedozvedeli je v jakem komprimacnim kodeku se programy vysilaji.
Mam tim na mysli:
HD programy, jestli jsou v: FullHD1920x1080-MPEG2 nebo MPEG4-AAC
SD programy, jestli jsou v: SD720x570-MPEG2 nebo MPEG4-AAC
Muzete prosim clanek doplnit o tuto informaci?
3)
S chybou cislo 2 souvisi i chyba cislo 3.
Jde o to, ze bohuzel asi "modne" ci "tendencne" pletete automaticky dohromady:
DVB-T = automaticky jen SD rozliseni v MPEG2 (co tedy MUX4?, pripadne co SD rozliseni
programu vysilanem v MPEG4-AAC s kontejnerem MPEG2-TS????) a
DVB-T2 = automaticky jen s HD programy v MPEG4-AAC (co tedy SD programy v MPEG2/kontejner MPEG2-TS nebo...dokonce i SD programy v MPEG4/kontejner MPEG2-TS).
Vysilani DVB-T/T2 nikdy nesouvisi s konejnerem nebo s contentem.
Vzdyt i v DVB-T2 muse treba TV-Pohoda vysilat v MPEG-4AAC/kontejner MPEG2-TS v rychlosti dokonce jen treba 400-600kbps !!!!.
Cili i pro male televize vysilajici v SD rozliseni je DVB-T2 prinost, protoze vetsi mnozstvi takovych televiz muze vysilat treba jen v MPEG2, ale povetsinou uz v MPEG4-AAC s rychlosti do 1Mbps. Tim padem se dostane vice (treba tematicke nebo okresni televize) televiznich programu do takoveho DVB-T2 MUXu, protoze plati cim vice programu v MUXu, tim LEVNEJSI je pro male televize se dostat vubec do nejakeho MUXu.
Ale plati to co jsem chtel touto treti chybou rici, pane Potucku, prosim nepiste "tendencne", ze DVB-T2 automaticky znamena "JEN" MPEG4.
Vice o tomto problemu "modnosti a tendencnosti" zde: http://www.digizone.cz/clanky/televizory-samsung-2010-vsude-multimedia/nazory/150171/
4)
Z clanku jsme se nedozvedeli technicke parametry MUXu.
Napriklad zakladni vec...tech 300W je ERP, E.I.R.P. nebo PA?
A dale, vysila se v QAM64 nebo 256 ci jake je coding rate (1/2 az 7/9) atd..
Sice je zde clanek: http://www.digizone.cz/aktuality/zkuste-si-naladit-test-vysilani-dvb-t2-ze-zizkova/ kde je vse napsane, ale otazkou zustava, jestli tyto informace jsou potvrzene. Muzete tyto informace potvrdit u CRa a zverejnit je?
... DVB-T2 se ČRa možná líbí i proto, že díky robustnější modulaci si možná vystačí na pokrytí většího území s menším počtem vysílačů, bez zbytečných dokrývačů a opakovačů. ...
Pametniku neni to tak.
Pro stejne pokryti DVB-T2 jako u DVB-T, je treba bud VICE vysilacu DVB-T2 nez stavajicich DVB-T nebo ZVYSENI vykonu vysilacu z typickych 100kW ERP na 180-240kW ERP.
Prave kvuli vice nosnym v DVB-T2 a kvuli modulaci v techto nosnych QAM256 v DVB-T2 je treba bud zvysit vykon nebo vytvorit vice SFN vysilacu nebo udelat oboji.
Kazdopadne vyhodou je, ze DVB-T2 lze spustit ve stavajicich DVB-T MUXech temer pres noc.
Protoze anteny, splitery, zdruzovace, rozbocovace, combinery, PA se v obou systemech pouziji stejne...na to se na vysilacich sahat nebude.
Co se tyce modulatoru, tak predpokladam, ze na hlavnich visilacich CRa nasadila dualni system, ktery uz DVB-T2 umel...staci v menu jen prepnout...kliknout.
Pokud ne, tak staci vymenit racky od R&S.
Co se tyce multiplexoru, tak vetsina multiplexoru by kodovani v DVB-T2 mela umet pouhym dohratim aktualniho fw (ostatne to by teoreticky mohl umet i modulator).
Tudiz prechod z DVB-T na DVB-T2 nebude tak hroznej jako z PALu do DVB-T.
Prechod z DVB-T na DVB-T2 je ve vetsine pripadu v podstate jen softwerovej = "klikaci" ... uskutecnitelnej strihem pres noc.
Tak nějak, ale hlavně, hlavně nezapomenout na dva podstatné příspěvky k robustnosti DVB-T2, a to je za prvé rotace konstelačního diagramu, jejímž následkem dojde k rozptylu informace mezi ortogonální složky I,Q signálu (jak blahodárné na straně demodulátoru s dekodérem s měkkým rozhodováním) a za druhé aplikace výrazně silnějších kanálových kódů LDPC/BCH (jasně, tady za to zaplatíme dost strmým, prakticky velmi těžko měřitelným přechodem mezi Quasi Error Free a Complete Failure, je to pár desetin dB na rozdíl od DVB-T, kde to byly nějaké 2 až 3 dB). Výsledkem obého je výrazné přiblížení se Shannonovu limitu. Mrknu-li do křivek C/C/N, lze například odvodit následující (platné pro kanál AWGN, jistěže):
a) při přechodu z DVB-T 64QAM CR1/2 na schéma DVB-T2 256QAM CR1/2 bude při zachování stejného výkonu vysílače zachována i stejná oblast pokrytí, bitrate se ale zvedne o asi 10 Mbit/s,
b) přejdu-li z DVB-T 64QAM CR5/6 na DVB-T2 256QAM CR5/6, budu muset pro stejnou oblast pokrytí zvýšit výkon na vysílači o přibližně 3 dB, bitrate se ale zvedne o 20 Mbit/s,
c) pokud budu chtít při přechodu z DVB-T 64QAM CR5/6 přejít na DVB-T2 a zachovat stejný bitrate, vyberu si např. schéma DVB-T2 256QAM CR1/2 a na vysílači můžu jít s výkonem o 5 dB dolů.
Samozřejmě, jsou to jen teoretické výsledky získané nad velmi primitivním modelem přenosového kanálu. Jaká bude realita, např. jak velkou rezervu C/N bude nutné zajistit, aby to "nekostičkovalo", to se dozvíme, až se tu začne v DVB-T2 opravdu vysílat...
Závěrem: Jestli se nepletu, ČRa vysílají v módu DVB-T2 256QAM CR2/3 (opravte mě) a např. DVB-T mux 1 jede v 64QAM CR2/3. Přechod na DVB-T2 tedy znamená zvýšení bitrate o asi 16 Mbit/s, ale pro stejné pokrytí je třeba zvýšit výkon na vysílači asi o 2 dB.
Pane Miroslave, nedejte na Hrazdnyho Palyzu.
Je to takhle, z vaseho textu predpokladam, ze mate relativne drahou novou LCD televizi s analogem (PAL/SECAM/NTSC) a tez i s digitalnim tunerem v norme DVB-T.
To co mate Vam umozni sledovat vse co je v soucasnych MUXech.
Tedy i MUX4, ktery vysila i FullHD rozliseni (1920x1080) v kodeku MPEG4 (NOVA HD a CT1-HD). Dale v tomto MUXu cislo 4 muzete sledovat v SD rozliseni a komprimaci MPEG2 program Ocko a reklamni smycku od O2.
Dale muzete sledovat kompletni obsah v soucasnych MUXech 1, 2 a 3, kde se TV programy komprimuji do kodeku MPEG2.
Cili Vas televizor umi zpracovat digitalni programy v TV prenosove norme DVB-T s komprimaci TV programu v normach MPEG2 a MPEG4.
Pro lepsi predstavu si prenosovu normu DVB-T predstavte jako LAN-Ethernet 100Mbps (bezne pripojeni k internetu...8 dratku v kabelu UTP), ale co je obsahem onoho "LAN-Ethernetu 100Mbps" je vec druha. V tom UTP kabelu v LAN-Ethernetu 100Mbps se muze soucasne prenaset treba 5 FullHD TV programu v komprimaci MPEG4 a 8 SD TV programu v komprimaci MPEG2.
A vas televizoru umi tento LAN-Ethernet 100Mbps a soucasne umi dekodovat komprimaci MPEG2 a MPEG4.
Problemem je, ze nekdo vymyslel lepsi normu....DVB-T2, kterou pojmenujme treba LAN-Ethernet 1000Mbps (pouziva taky tech 8 dratku v UTP kabelu).
A bohuzel tuto novou prenosovou normu Vas televizor zpracovat neumi.... nezna ji.
A ano i v teto nove LAN-Ethernet 1000Mbps prenosove norme (stale jakoby DVB-T2) se TV programy komprimuji do stavajicich komprimaci, ktere Vas televizor umi zpracovavat ...tedy komprimace MPEG2 a MPEG4 jako pro SD, tak pro HD rozliseni (ano, i FullHD rozliseni se muze prenaset starou komprimacni normou MPEG2, jen na to potrebuje vyssi bitstream...proto byla vymyslena norma MPEG4, ktere staci priblizne polovicni bitstream...prenosova rychlost).
Takze sumarum, Vas televizor sice umi SD i HD rozliseni v obou komprimacich MPEG2 a MPEG4, ale bohuzel neumi se "pripojit" k LAN-Ethernetu 1000Mbps (DVB-T2), protoze ac se v tomto LAN-Ethernetu 1000Mbps "vysila" stejny SD i HD signal ve stavajicich komprimacich MPEG2 a MPEG4, tak bohuzel NENI kompatibilni s LAN-Ethernetem 100Mbps (DVB-T).
Takze bohuzel, ac mate pekny televizni digitalni televizor s normou DVB-T s moznosti "rozlousknout" SD/HD komprimace MPEG2 a MPEG4, tak bohuzel nedokaze zpracovat signal v prenosove norme DVB-T2, takze nezbyva nic jineho, nez tento Vas televizor zahodit a koupit si novy, ktery umi prenosovu normu DVB-T2 (zpetne je kompatibilni s DVB-T, takze stavajici MUXy dokaze "prehrat") a soucasne SD a FullHD rozliseni a soucasne i komprimacni kodeky MPEG2 a MPEG4.
Myslim, ze jsem Vas nepotesil a myslim, ze CRa vnesli do medii sok pro lidi, ktery maji hluboko do penezenky (typicky duchodci a lidi s deckama) a kteri si relativne nedavno koupili vysnenou LCD televizi, ktera vetsinou umi DVB-T s SD a poloHD rozliseni s komprimaci pouze MPEG2 a najednou se dozvedeli, ze do par let musi svoji televizi zahodit a koupit si novy LCD televizor co umi DVB-T2 a soucasne i SD/FullHD rozliseni a soucasne komprimacni kodeky MPEG2 a MPEG4.
Myslim, ze svou viru v aktualizaci fw a zachovani strev prehanite. Ukazte, kde v minulosti byla pouzita u spotrebni elektroniky na povyseni o generaci novejsi system. Ma to problem technicky (vyssi hw naroky, pokud je vubec neco delano programovatelnym obvodem) a ve zbyle mensine pripadu je neprekonatelnou prekazkou ekonomika. Neni to zajem vyrobcu.
Něco k bodu 3. Technicky máte sice pravdu, ale realita je taková, že každý přijímač na trhu který bude umět DVB-T2 bude současně umět i H.264 (MPEG4-AVC). Proto nevidím naprosto žádný rozumný důvod pro to, aby některé programy v DVB-T2 MUXu vysílaly v MPEG-2 (kromě úspory encodéru při souběžném vysílání).
A ještě ke kódování - pro video se používá MPEG4-AVC/MPEG4-Part 10 (Advanced Video Coding), MPEG4-AAC/MPEG4-Part 3 je pro audio (Advanced Audio Codec).
"Podle meho 20 a 32kW u DVB-T2 neni zadny prakticky rozdil."
Rozdil 20 a 32 kW je 2 dB rozdil. A ten bude videt vzdy. Je to prave naopak, cim vice sofistikovana modulace, kodovani (DVB-T2) tim strmejsi prechod mezi "jede-nejede". Takze zalezi na uhlu pohledu.
Je to tak Davide.
U "skladanych" digitalnich modulaci nelze jednodusse porovnavat jako u analogu.
Dejme tomu takovej PAL ma cast modulace v FM a cast v AM.
Ale kdyz se prihledne ke "znalostem z praxe", tak bych rekl, ze v PALu rozdil 20vs32kW je i kdyz dost malej. Mozna tak pri hranicnim prijmu, kdy pri 20kW mel divak cernobilej obraz s "rybickama" a sumem ve zvuku a pri 32kW "rybicky" zmizi a naskoci menezrnitej barevnej obraz. Ale ten kdo by bydlel na dohled vysilace, tak by rozdil nepoznal.
U slozitejsich "digitalnich" signalu je ten rozdil jeste mensi...prakticky zadny.
Jeden priklad z praxe.
Kdyz jsem pred 6 rokama zrekonstruoval STA (Zatec), tak na kanal 21 (vysilac Jedlova hora-Chomutov 3kW/stereo/VPS/Horizontal) jsem dal kanalovou Yaginu 12dBi s pasmovou propusti a predzesilovacem 10dB a pustil do do rozvodu STA v nasem panelaku.
Obraz byl kvalitni a kdyz by ho posilili na 15kW (pro porovnani k 20/32kW), tak by to sice bylo lepsi a pravdepodobne by byl obraz i barevne stabilni i behem snehove bourky coz bohuzel musim potvrdit, ze onech 3kW z 26km vzdaleneho vysilace na ktery neni opticky moc dobre videt (je temer na hranici pozemniho valu) nebylo moc. Meli jsme parkrat snehovou vanici, ze nebylo na krok videt a vecer pri zpravach na Nove byli videt urcite pohybujici se artefakty...ze zkusenosti bych rekl, ze pri 15kW ERP by tam ty barevne pohybujicise artefakty nebyli.
A to mluvim o jednoduchem "analogovem" signalu.
V pripade DVB-T.... mel jsem moznost za ten rok a pul porovnat 23kW Jedlak vs 100kW Bukovku. tech cca 78kW rozdilu je znat ve stabilite, ale neni to nijak kriticke.
Nez o neco pozdeji rozebehli Jedlak, tak jsem par mesicu jeli jen na Bukovku a az na spicky ve snehove bouri nebo prodkem hustem desti to bylo dobre.
Pri tech blbejch podminek lital signal 62-63% a kvalita 80-99%.
S nastupem Jedlaku je trvale signal 63% a kvalita 99% i za nejhorsich podminek.
Podle meho 20 a 32kW u DVB-T2 neni zadny prakticky rozdil.
Poznat je to pouze na specialnich mericich pristrojich, ale ne na beznem televizoru nebo STB, kde by se zmeninal kvalita signalu napriklad 95% vs 99%, pricemz by to na silu signalu v bargrafu ani nesahlo.
Nejsem ani ČRa, ani moc velký teoretik a praktik v oblasti modulace DVB. Pokud ale pane -=RYSe=- platí pravidlo, že divák u DVB-T2 nepozná rozdíl ve vysílacím výkonu 20 a 32kW, neměl by podobně poznat i rozdíl mezi 20 a 15kW? Když nepozná zvýšení o několik %, neměl by snad poznat i snížení o podobný počet %?
Možné ja ale všechno a teorie se nemusí rovnat praxi. Proto možná ČRa tolik stojí o to, moci testovat DVB-T2 již nyní a opět dlouhodobě. Jen se divím, že tyto zkušenosti se nedají získat jinde, třeba v Anglii a že nedokáží, či snad nechtějí, výsledky takového experimentu poskytnout provozovatelům TV sítí třeba výrobci vysílačů. Nebo by se mohly ČRa poradit s Vámi a ušetřit na zbytečném experimentu nemalé peníze?
Na to se dá kontrovat tvrzením, že ze satelitu má každý možnost příjmu ČT HD. Proto jsou pro všechny poplatky stejné, mají srovnatelnou možnost. Nyní už vážně. Žádná anketa nemůže být zcela univerzální. Nebo snad měla mít pochopitelný doplněk "v dosahu DVB-T2 příjmu"? On si někdo dnes těžko zbytečně koupí přijímač pro DVB-T2, když se u nás neprodává, ani se v této normě nevysílá. To snad jen někteří nadšenci, kteří věří, že by jim mohla sloužit nová televize ještě za 10 až 15 let a dnešní koupě by byla perspektivní. Bohužel tato víra nebude pravděpodobně platná. Proto je zbytečné dnes závidět lidem, kteří na svých DVB-T2 HD televizorech sledují ČT HD. Takoví totiž zatím nejsou a možná ještě delší dobu nebudou.
Kdo nemá přístup k MUXu4, ten ho pochopitelně pomlouvá. Ale plno obyvatel velkoměst si nestěžuje na jeho HD nabídku. Je věcí provozovatelů kde a za kolik budou vysílat. Samozřejmě je účinnější vysílat jen ve velkých aglomeracích, kde je sledovanost relativně největší a proto zde mohou být v rovnováze náklady na vysílání a zisk z reklam.
Za blábol to rozhodně nepovažuji, jen za prostý fakt. Ale na revanš ani neoznačím Vaši připomínku jako blábol já. Když už srovnáváte TV s benzínem, není přece nutné VYRÁBĚT benzín ve velkoměstech, na to jsou rafinérie a u TV televizní studia. Ale program může být vyroben i v zahraničí, stejně jako pohoné hmoty. Smysluplnost TV vysílání pro hustě obydlené aglomerace souvisí s hustotou a výkonem TV vysílačů. Ve velkých městech je vždy více benzínových stanic a mívají i více výdejních stojanů, než na vesnici. Tam často není pumpa žádná, případně jen s pár stojany. A motoristé to považují za normální. Proč by někdo provozoval obrovskou benzínku někde na vesnici, kde přijede načerpat pohonné hmoty za den jen pár motoristů? Kolik by na tom takový pumpař tratil? Zato v Praze je pump nepočítaně a všechny na sebe musí vydělat. Efektivita provozu pump a TV vysílačů je proto na tom ekonomicky zcela srovnatelně.
Samozřejmě si diváci v dosahu HD nabídky nestěžují, ale opět venkovští diváci mimo pokrytí takovým vysíláním by to bez milosti zrušili, bez ohledu na to, kolik má taková síť diváků. Podle hesla : "Když nemám já, nemusí to mít ani někdo jiný". Každá lokalita má svá pro a proti. Někdo je v dosahu HDTV, kulturních akcí, hromadné dopravy a někdo má čistý vzduch, klidné životní prostředí, blízko do lesa i možnost na dvorku pěstovat slepice.
Já nemám nějaký osobní problém s většinou diskutujících a doufám, že na stránkách tohoto webu jde většině právě jen o tu diskuzi. Není snad hlavním účelem přesvědčovat ostatní o správnosti jen mého názoru, nebo odmítání názoru jiného. Mělo by jít zejména o prezentaci vlastních zkušeností a pocitů. Pokud se zbytečně nesklouzává do napadání v osobní rovnině, do užívání urážlivých poznámek, může být taková diskuze přínosem pro všechny.
Pokud Vám připadají mé názory pro Vás jako nepřijatelné, nemusíte je ještě označovat za bláboly. To obecně považuji bez solidních protiargumentů za zbytečné.
Téma HD a benzínové pumpy jste spustil sám, svým příspěvkem 26.5. ve 21:41. To srovnání mi připadalo trefné, tak jsem ho jen rozvinul právě na paralelu TV vysílačů a benzínových pump.
Možná jsem mohl množinu diváků "z vesnice" označit pro Vás přijatelněji za "venkov". Změnilo by se ale něco zásadního?
Vezměme to tedy obráceně. Jak byste navrhoval Vy řešit problém neochoty provozovat TV distribuční síť některými soukromými provozovateli po celém území republiky? Koncesní poplatky totiž souvisí jen s dofinancováním veřejnoprávního vysílání stanic ČT. V lokalitách, kde ČT vysílá jen analogově, plátci platí stejné poplatky jen za ČT1 a ČT2. Tam, kde je již přijímatelný MUX1, mají diváci k dispozici 4 stanice ČT. Je to spravedlivé? Má to cenu řešit a podle jakých pravidel? Jsou i tací, kteří si zatím žádný přijímač pro DVB-T nepořídili a proto sledují jen analogové zbytky, bez ČT. Koncese a MUX4 s vysílaným HD ale spolu vůbec nesouvisí. Nikdo přece nemůže nutit diváky a provozovatele TV vysílačů k tomu, aby měli všichni absolutně stejné podmínky příjmu televize. Ani té ČT.
Proto máte smůlu a Vaše rozhořčení "Za koncesionářské poplatky platíme všichni stejně, ale signál nemáme všichni stejný" je sice pochopitelné, ale prakticky neřešitelné. Pokud nastane doba a vysílání ČT v HD se stane standardem a ne jen nějakým nedefinovaným experimentem soukromého vysílatele, potom se k HD s největší pravděpodobností dostanete i Vy a přestanete mít pocit nespravedlnosti z nerovnosti diváckých podmínek při sledování ČT.
Nemusím mít za každou cenu poslední slovo, ale také mohu citovat Vaše jiná slova : "proč vysílá třeba multiplex 4 již delší dobu pouze ve vybraných oblastech? A např. Barrandov a Prima na satelitu v mpeg4 není." Ano, máte pravdu, HD vysílání mám k dispozici z MUXu4, ale i další HD nabídku z kabelovky UPC, za kterou si normálně platím. Tady proto nejde o nedokonalost a nefunkčnost, ale ani o rovné komunistické právo všech na všechno zadarmo.
MUX4 a DVB-S provozují soukromé společnosti a co, pro koho a za kolik vysílají nemůže moc zajímat ani úředníky Česka, ani EU a proto Vaše starost o ty ostatní, kteří nemají jednoduchý přístup k našim v HD vysílaným stanicím, je jen dojemná, ale veskrze zbytečná.
Frekvencí máme víc, než kolik je zájemců o vysílání, takže co řešíš? Jedině ty pitomosti...
Vypnutí analogu bude v některých státech EU ještě později než u nás, takže opět nic v čem by ČR cosi porušovala.
Všichni, to jest kdo? Ty a ty, ne?
Mě osobně nějaká Nova vůbec netrápí, vysílání si platí ze svýho, tak ať si dělají co chtějí. Mají platnou licenci, tak není žádný důvod do nich pořád kafrat a ostatně je to soukromá stanice, takže z mé kapsy to nejde.
ČRa pořád jenom mluví, ale skutek-utek. Kdyby se tak vehementně drali o nějaký mux, tak ho jistě dávno měli. Ale ono je mnohem snažší vydávat PR prohlášení a fantazírovat, než skutečně něco dělat. Mimochodem tato firma není státní, ale soukromá, takže dost těžko její vlastník bude nadšeně přikyvovat tomu, že se buduje mux "do šuplíku". Napřed musí být alespoň náznak toho, že jsou nějací zájemci schopni o naplnění muxu a pak teprve ten mux někdo postaví, protože jinak dopadnou jak hubkaři z CDG.
Právě proto je velice zarážející, že ve středu Evropy se dovoluje budovat tak silná medialní zbraň jako je ČRa, kde se člověk přes USA dostává někam až k arabským šejkům. No absolutní získání monopolu bez konkurence je zřejmě jejich prvořadým cílem... Ona si snad o2 nepořídila Mux 4 také do zásoby ??? Nebo kolik firem si tu něco pořídilo jen proto aby vyřadili konkurenci a nikdy to dál k nějakému vytváření zisku nepoužili...Ono takových případů bylo snad málo ? Já bych řekl, že jich naopak bylo až příliš...
Na kolik se zavázala, která země, je její věc... A nehraje to žádnou roli...
Ale my to musíme vypnout 2012 !!!
Jinak samozřejmě by nedošlo k dodržení mezinárodních smluv a nejspíše by následovaly, zcela oprávněné sankce.
No. ČRa třeba...Teleko Třeba... ČTÚ třeba aby mohla být vypsána už pořádná výběrová řízení na Muxy atd. / O L Band nebyl zájem / Ale je o III. band
Který ovšem blokuje právě Nova...
Původní analogová Licence jim už byla zrušena... Tu měli do roku 2017 a ta už je neplatná. Právě proto, že se jí dobrovolně vzdali a přistoupili k TPP, tedy technickému plánu přechodu na DVB-T, tak za odměnu, že tedy milostivě
přistoupili k tomuto plánu, tak si právě vymohli ty dvě místa v Mux 2 / já osobně bych jim nedal nic, ale to je jedno, stát jim tam 2 místa dal.../
Takže musí dodržovat TPP, když se k tomu zavázali. Pokud ho dodržovat nebudou, tak by mohli o ta dvě místa v DVB-T zase docela klidně přijít... Myslím, že by stát soud tentokrát bez problémů vyhrál... Analogová licence jim zaniká s konečným datumem, který je uvedený v plánu TPP o vypnutí analogu v ČR.
Já bych se zase žádných analogových licencí nevzdal, protože ty 2 místa v muxu si klidně mohli pronajmout od CDG jako převzatý vysílání a ještě by i tak zbylo místo pro další program, nehledě na prázdný mux 4...
Ale abychom tady netlachali o ničem - je věcí státní správy jak naloží s příp. porušením zákona a nemá smysl se tady o tom dohadovat, my to stejně nevyřešíme :-)
Jenomže dnes není včera, takže kdo dneska získá nějaký mux, tak o něho taky klidně může přijít, když tam nezačne vysílat. Což dřív nebylo, tudíž si O2 klidně mohla jeden mux sušit pro strýčka Příhodu.
No to právě o něj přijít nemůže. Tady jsou zajímavé paradoxy, co se v tomhle státě totiž vyvádí, tedy, co zde vyvádí úředníci.
1) Muxy na DVB-T /1-4/ se pěkně po socialisticku PŘIDĚLOVALY. Tedy soudruh úředník ROZHODOVAL ! A jsou NEODEBRATELNÉ !
2) Muxy na DAB už chtěli poučeni...Třeba i DRAŽIT, tedy PRODÁVAT, kdo dá nejvíc...
Ale přitom, právě po skušenostech s O2, chtěli mít právo, je znovu ODEBRAT, DEFAKTO ZNÁRODNIT...
Vidíš a chápeš ty nesmysly, co tu vyvádí ? První rozdávají, kdo se jim více líbí...
A sebrat zpět nemůžou ať tam něco bude nebo nebude...
A jiné chtějí prodávat za peníze, ale když se jim kupující nebude líbit, tak mít právo mu je zase zabavit...
Je tohle vůbec možné ? No asi u nás, je možné všechno..
I přesto budou náklady na provoz velmi vysoké a efektivita rozhodně neodpovídající. A nějakých 8 SD stanic ledatak jako PayTV. Vůbec - proč radši nejdou ČRa touto cestou? To by snad někoho mohli ulovit...
Mux 1 nemá smysl řešit (ten se přidělit musel) a odebírat muxy už dneska lze (novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání). Navíc ani dřív to nebylo na věky, protože přidělený mux byl jenom na dobu určitou.
nápad s DVB-T2 sice přišel nějak moc brzo (vždyť ještě ani není dokončená digitalizace DVB-T), ale když vidím jak velký počet diváků u nás na ostravsku pokrývají ty současné provizorní vysílače s úplným pidivýkonem, tak bych se nebránil myšlence pokrýt pátým DVB-T2 muxem pár nějvětších měst. Náklady na to nebudou nijak enormní.
Ale s celorepublikovým přechodem na DVB-T2 bych určitě počkal nejmíň 5 až 10 let, až bude u všech výrobků DVB-T2 tuner standardem. Kdo nevydrží čekat, ať jde na satelit ...
dvb-T2 a mpeg4 jsou dvě naprosto rozdílné věci. Že se v DVB-T2 vysílá MPEG4 neznamená, že MPEG4 = DVB-T2. Každé je to o specifikaci v jiné rovině přenosu.
Tohle všechno znamená že je mi moje lcdtv s hdtv tunerem k ničemu???nebo je dvbt-2 zase nějaká "ultranovinka"?!tyhle tanečky mě začínají docela unavovat, protože si kvůli tomu, že se tu nikdo nedokáže dohodnout na nějaké kvalitě a standardu, nebudu pořizovat co dva roky novou tv!!!Rád bych věděl jaký je rozdíl mezi stávajícím hdtv a dvbt-2???
"DVB-T2 se ČRa možná líbí i proto, že díky robustnější modulaci si možná vystačí na pokrytí většího území s menším počtem vysílačů, bez zbytečných dokrývačů a opakovačů."
To je vcelku pravděpodobné, vzhledem k tomu, že to je účel DVB-T2.
co do praktičnosti máte 1 parabolu a ta přijme celou programovou nabídku! kdežto u digitálu je běžné, že nezachytíte s jednou anténou třeba mux 3 nebo mux 4, prostě nějaké programy vám v nabídce chybí potřebujete více antén atd. takže je to nepraktické, parabola je jedna a je to jedna anténa na všechny programy, rozhodně praktičtější a zeptejte se doma vašich drahých poloviček, co jí přijde estetičtější, jestli 1 parabola nebo x antén na střeše - totiž ta parabola může být malá a vzhledově je rozhodně přijatelnější (už proto, že může kolikrát být schovaná někde za domem, pokud to podmínky domu umožňují) než mít x antén na střeše, které tím, že jsou na střeše, jdou vidět ze všech směrů a jde tedy vidět, jak jsou kolikrát rezavé špinavé a vzhledově odporné a navíc šílené monstrum na střeše je samo o sobě děs :-) to radši tu parabolu, to řeknu i já jako chlap a moje přítelkyně by mi dala, kdybych na barák, co chceme postavit jsem cpal bůhvíjak velký stožár a na to kopu antén, ta by mě hnala :-DDD takže to radši tu parabolu, ale chápu, že to někdo uvidí jinak ;-) jinak si myslím, že DVB-T se hodí na další TV v domácnosti např. do dětských pokojů, ale na hlavní TV do obýváku podle mě jednoznačně satelit, totéž třeba do ložnice a zbytek klidně DVB-T :-) můj názor no
Holt před nákupem je dobré sledovat vývoj technologií, ale buďte v klidu současná verze DVB-T bude tak pět let ještě fungovat, jen nebudete mít možnost sledovat HD programy, které budou v DVB-T2. Ale i s vaší současnou LCD TV s dekodérem pro H.264 můžete sledovat HD nabídku z DVB-T (ČT HD, NOVA HD) pokud jste v dosahu vysílání multiplexu4.
Tak si pusťte německé ARD, ZDF... mít naše programy 6 Mb/s, jsem ticho :-) Nejde jen o pohybovou neostrost, ale i o celkovou gradaci a jemné detaily. DVD má okolo 8 Mb/s, Blu-ray až 50 Mb/s! DVB-T2 s plánovanými 11 Mb/s je takové lepší DVD pro vesničany, kteří ještě neviděli pořádný obraz. ČT-HD v CS-linku DVB-S2 jede 23 Mb/s!
opět se mýlíte pane Ryse, pro stejné pokrytí jako má DVB-T bude při použití DVB-T2 stačit nižší výkon, stačí porovnat mapu teoretického pokrytí signálem DVB-T2 ze Žižkova při 20kW s mapou pokrytí DVB-T při výkonu 32kW - plocha pokrytí stejná, ale v případě DVB-T2 nižší vysílací výkon.
výkon pro DVB-T2 je pro stejné pokrytí potřeba nižší a jestli o hodně nebo málo už není podstatné, ale každopádně nebude třeba vyšší výkon, jak se domnívá pan Rys.
O par radku vejs jsem jasne napsal...neplest HD s DVB-T2 !!!
Predstavte si DVB-T jako 100Mbps Ethernet a DVB-T2 jako 1000Mbps Ethernet LAN.
Co je v obsahu (content) toho Ethernetu je onomu Ethernetu uplne "sumak".
Obsahem muze byt live stream audio video TV programu v kodeku MPEG2 nebo MPEG4.
Ale take obsahem muzou byt textove a Java-XML (MPEG21) informace s web strankama.
Tedy HD programy muzou byt jako v DVB-T, tak i v DVB-T2.
A taky muze byt operator site co v DVB-T siti bude vysilat 1x HD program a 10 SD MPEG4 programu.
Dosel jsem k podobnym, ale ne uplne stejnym hodnotam.
1) Pro soucasne CZ DVB-T2 je nutne zvyseni vykonu o asi 1-2 dB pro stejne pokryti CZ DVB-T.
2) Pokud se ma zachovat moznost SFN jako u CZ DVB-T, musi klesnout tok na 38 mbps.
3) Pokud se ma zachovat CZ SFN a nezvysovat vykon, klesne tok na 34 mbps.
4) Pokud by se melo prejit z CZ DVB-T na DVB-T2 pri stejnem toku, bude stacit asi o 6 dB slabsi vysilac.
I tak jsou "vysledky" T2 pekne. Je jen otazka, jak choulostive 256QAM bude fungovat v SFN, to ukaze praxe.
Podrobne rozepsano (dva odstupy jsou ze dvou ruznych zdroju):
CZ DVB-T
8k,64QAM,1/4,CR 2/3 = 19.9 mbps
AWGN 16.7 dB
AWGN 18.7 dB
CZ=UK DVB-T2
32ke,256QAM,1/128,CR 2/3,PP7 = 40.2 mbps
AWGN 17.8 dB
AWGN 20.5 dB
DVB-T2 pro GI z CZ DVB-T (224us)
32ke,256QAM,1/16,CR 2/3,PP7 = 38.1 mbps
AWGN 17.8 dB
AWGN 20.5 dB
DVB-T2 pro GI a C/N z CZ DVB-T (224us)
32ke,256QAM,1/16,CR 3/5,PP7 = 34.3 mbps (+72%)
AWGN 15.9 dB
AWGN 18.5 dB
DVB-T2 pro tok z CZ DVB-T
32ke,64QAM,1/16,CR 1/2,PP2 = 19.8 mbps
AWGN 10.0 dB
AWGN 12.2 dB
Nevím jakou to má souvislost. DVB-T i DVB-T2 umožňují různě silné ochrany proti chybám, rozdíl je v tom, že stejně robustní signál DVB-T2 má vyšší bitrate.
Německé programy mají stejný bitrate jako ty české, něco přes 3 Mb/s.
DVD nemají 8Mb/s, ukažte mi, které takový bitrate používá. Obvyklé hodnoty jsou nižší, kolem 4,5Mb/s, maximálně 6Mb/s. Víc jednoduše není třeba. 50Mb/s bluray dokonce ani nepodporuje, dovolené maximum je 40Mb/s a pochybuji, že to někdo plně využije.
Píšete nesmysly. AAC je pro zvuk, AVC je pro video, MVC pro 3D video.
H.263 není AVC, AVC je H.264.
MPEG7 a MPEG21 se vůbec netýkají videa a pochybuju, že je někdo bude zavádět jen kvůli liště ve zprávách.
Ohledne financovani soucasneho DVB-T a DVB-T2, jsem narazil na "zajimavou" predstavu komercnich subjektu na http://duspiva.blogspot.com/
"Kromě kmitočtů pak komerční sféra požaduje/očekává od státu (spolu)financování přechodu na DVB-T2 po dobu nezbytného, nyní zřejmě mnohaletého, souběhu DVB-T a T2. Představa komerčního sektoru je, aby stát využil pro financování dalšího přechodu například prostředky získané z prodeje digitální dividendy."
Technicka inovace soukromeho sektoru ze statnich penez? To doufam nemysli vazne, nebo snad ano?
No tak co ukazuje? Video, nebo kompletní datový tok? Pokud jsou na DVD dvě DD + 1 DTS stopa, je to dost podstatný rozdíl.
A je pořádný nesmysl posuzovat to podle jednoho disku. Podívejte se na další, uvidíte, že budou většinou mít průměr kolem 4-5Mb/s, kromě nějakých akčních scén.
Pro mě je HD zatím úplnou zbytečností .... na ty naše české seriály a zprávy není třeba nějaké HD. Zatím mám navíc jen CRT telku, která je na toto nynější vysílání ve standardním rozlišení stále nejlepší volbou. Mé comba také umí jen SD rozlišení ... a že by mě to nějak žralo, to teda ani náhodou. Jen si to HD klidně užívejte :-) na HD přejdu, až se bude všude kolem opravdu vše vysílat v HD, jinak zatím naprostá zbytečnost ;-) (pokusnej králík Mux4 tu není)
Ano a přesně proto, je Nova na satu /i když jí tu její legraci platí Sky Link a jiní/ v pohodě v HD, zatím co na zemi není ani v DVB-T /např. Ještěd, Černá hora / a drží se analogu jako klíště !
To samozřejmě mohli. Protože prvořadá chyba byla především na straně státních úřadů.
Kdy jeden úředník jim dal linci do roku 2017.
A jiný úředník se zase dohodl, že to vypneme.
Úředník B si vůbec nezjistil a nevzal v potaz, že tady má někdo licence do roku 2017, jinak se mohl samozřejmě snažit sjednat vypnutí 2017.
A úředník A, zase uděloval licence na nesmyslně dlouhou dobu aniž tušil,co se jen bude dít v roce 2010... Takže tam se měla licence Nově dát tak na 4 roky a vždy po 4 letech by si jí pěkně museli obnovovat... Ovšem to zase lidi od vysílání tvrdí, že za takto tvrdých podmínek, tedy, co 4 roky nutné obnovení licence, by nikdo vysílat nezačal...
Čímž by se nebylo o čem dohadovat na takovýchto fórech...
Protože je to levnější a nemusíš např. platit za licenci Irdeto/Cryptoworks. Takhle prostě do TV strčí výrobce obyč. šunt tuner, který neumí ani PIP (což bylo v analogu celkem běžné) a hlavně že tu TV vypálí s 1000x rabatem...
Martine, co se bodu 3) týká, tak máš jednoznačně pravdu, lidi pletou do sebe a zaměňují neuvěřitelně mpeg2/4/dvb-T/dvb-T2 a ještě se k tomu přidává totální mišmaš kde si lidi myslí že mpeg4=HD. Kdysi jsem na toto téma myslím tady i vypustil nějaký článek.
Máš pravdu, že na odborném serveru, jakým DZ jistě chce být, by takovéto záměny a zjendodušení měly být na nulové úrovni.
Martine, dle info z R-S není třeba nic měnit, jen doplnit.
___
Tomáš Straka, R-S:
"Na stávajících instalovaných DVB-T vysílačích není třeba nic vyměňovat, stačí jen doplnit stávající systém o malé zařízení. V tom spočívá výhoda pro operátory provozujicich DVB-T sítě na vysílačích R&S. I nové vysílače dodávané čistě pro DVB-T2 budou dodávány stejným způsobem, tzn. vysílač pro DVB-T + externí malé zařízení zajišťující nároky na DVB-T2."
Jak "MPEG4-AVC bude jen chvilku"?!
MPEG4-AVC alias H.264 je kodek pro video a prozatím to nevypadá, že by v dohledné době bylo něco lepšího. AAC, AAC+, AAC+v2 jsou varianty kodeků pro audio.
Každopádně pokud diskutujeme o HDTV v DVB-T2 máme na mysli především použité kodeky pro video, tj. MPEG4-AVC alias H.264.
Štěpáne to bylo psáno v uvozovkách a tudíž s nadsázkou. Doufám že jsi to tak pochopil. I když na druhou stranu jak znám hrázného on by ti to stěhování místo např. pořízení HD sat. kompletu určitě doporučil.
Nesmysl, maximální limit videa na bluray je 40Mb/s. Víc tam být prostě nesmí. http://www.blu-ray.com/faq/#bluray_vs_dvd_comparison
To zároveň činí nevěrohodným i to DVD. (Podle čeho to určujete? neukazuje vám to náhodou kompletní bitrate, včetně všech zvukových stop atd? dál to že je průměrný bitrate 4-5Mb/s neznamená, že v akčních scénách nemůže být víc. Dál stará DVD měly víc, ale kvalita byla nižší)
Chtěl bych se zeptat a možná, že už to někdo napsal. Zajímá mě když platíme všichni stejnou výši poplatků za příjem tv (není podstatné jestli ČT nebo nějaké jiné, ve své podstatě platíme všechny), tak proč má některá oblast HDTV a ostatní né? Kvůli nějakým úředníkům? Kvůli legislativě? Nejde o těch pár korun, ale není zbytečná otázka "Byli by jste ochotni pořídit si DVB T2 přijímač? Přijde mi to stejné, jako kdyby se někdo zeptal před 40ti léty "koupili by jste si barevný televizor těď, když bude někdy barevné vysílání". Přijde mi to jako okrádání lidí, kteří možnost sledování např pozemního vysílání ČT HD nemají.
Asi jsem se špatně vyjádřil nebo jsem míchal hrušky s jablkama (né záměrně).Já osobně satelit mám v HD , ale přesto mi příjde nefér, proč vysílá třeba multiplex 4 již delší dobu pouze ve vybraných oblastech? A např. Barrandov a Prima na satelitu v mpeg4 není. 20 let po revoluci se řeší věci jako 20 let před revolucí. Samozřejmě to není důležité a už vůbec to není závist. Ono zase tolik lidí, kteří v poznají rozdíl mezi SD a HD není. Ale pokud budeme uvažovat takhle, pak se nemusíme bavit ani o DVB-T2.
No tak bez pardonu tohle je blábol!!!!!!!!!Tak to si jako mají vyrábět benzín třeba v Praze, brně nebo v Ostravě, protože se tam víc jezdí? Co to je za nesmysl? A proč by si měli stěžovat na to, že mají HD nabídku?
Opět nusím reagovat i když jsem si přečetl Vaše názory na jiná témata, tak to bude asi zbytečné.
1. Za vším si může každý zaject - kultura, čistý vzduch,z vesnice do města - z města na vesnici, to není problém.
2. Nechápu Vaše srovnání HD vysílání s benzinovými pumpami
3. Kde myslíte,že utratí většinu příjmu lidé jak Vy píšete "z vesnice" za spotřební zboží, které je nejvíce propagováno v tv reklamě?
Chápete, že mi nejde o nějaké stěžování? Víte ono mi to přijde trochu jako když v oblastech, kde žijí rómské komunity, tak je nárůst rasismu. Ale člověk který tam nikdy nebydlel, tak nikdy nepochopí co těm ostatním lidem na rómech vadí. A stejně tak je to(pro Vás nepochopitelně) s vysíláním HD. Za koncesionářské poplatky platíme všichni stejně, ale signál nemáme všichni stejný
Reaguji naposledy, protože je to jak jsem již vzpomenul. Vy pravděpodobně bydlíte v lokalitě, kde chytáte vše. Proto je logické, že budete obhajovat nedokonalost a nefunkčnost
danné problematiky. O benzínových pumpách jste psal Vy, já vzpomenul výrobu benzínu a to cituji "Tak to si jako mají vyrábět benzín třeba v Praze" jako nesmyslné porovnání. Já osobně mám satelit s HD příjmem a může mi to být celkem jedno. Moje poznámky byly směřované
na nepružnost systému a úředníků. Pokud se chceme srovnávat s EU v čemkoliv, tak obhajování vlastních nedostatků patří do doby dávno minulé.
Po pravdě řečeno, mne to moc nezajímá. Mám ale takový dojem, že v MUXu4, jako součást experimentu, je to zdarma, přes satelit nevím, ale v režimu poviného dokrytí míst kam teresteriál nesahá a nikdy dosahovat nebude, je to vlastně jedno a v kabelovce UPC je to také snad jen v režimu testu. Protože ze satelitu je ČT HD přístupná všem, neměl by mít nikdo problém s pocitem, že to musí platit těm ostatním. A pokud se týká cena úvah šíření v DVB-T2, hlavního tématu tohoto vlákna, to opravdu bude otázka až budoucích nákladů a zatím nás z toho hlava bolet nemusí.
Podstatně vyšší náklady ale musí ČT vynakládat na výrobu, nákup a distribuci pořadů v HD. A měla by snad v této činnosti šetřit? Zde už mohou mít diváci, kteří si nepořídili přijímače a zobrazovače pro HD, pocit nespravedlnosti. Ale pokrok se nedá zastavit a čekat, až budou na příjem HD všichni diváci ČT připraveni, to snad také nikdo nemůže žádat vážně.
Tak ČRa mluví o Mux 5 už velice dlouho a je velice pravděpodobné, že Mux 5 postaví... A je jím nejspíše úplně jedno s čím, chytají se každé možnosti, která jde kolem... Ovšem, co potom bude dělat O2 se svým Muxem 4 anebo zda CDG dokáže provozovat svůj Mux 3, to je otázka ? Ale ČRa Mux 5 v rámci potlačení konkurence a posílení monopolu chtějí, to je celkem jasné. Mají přímo Mux 2. Stejně fyzicky jedou Mux 3 a CDG je pouze překupníček s licencí, mezi nimi a těmi, kdo z toho vysílají. A provozují i Mux 1 pro veřejnoprávní televizi. Takže Mux 5 je pro ně poslední tečnou a dovršením tohoto monopolu a posledním hřebíčkem do rakve, usilují o něj dlouhodobě a nepočítám, že by je to někdy přešlo, je to v souladu s jejich strategií.
;-) Hlavně aby nepospíchali s vypínáním současného DVB-T z Vraňáku a Montyho. Ostatní se mě stejně netýká, takže je mi to vlastně fuk.
Jinak jsem zvědav, jak se bude šířit ten novej standard DVB-T2, jen aby to nebylo ještě horší kvůli QAM a podobným parametrům oproti současnému DVB-T1.
Mux4 je jen jakýsi pokus a omyl. Kyslík stejně nic velkého neplánuje. S ním asi stejně nikdo nehne. Lépe kdyby se na to vykašlal a nevysílal nikde. Testovat může přeci i do zdi.
nechci rejpat ... ale myslím, že tady čra ujel vlak ... v roce 2013 už bude mít troufnu si tvrdit tak 30% ze současných satelitních diváků doma DVB-S2, které vesele ve skylinku běží, do toho tu máme UPC direct s HD kanály a samozřejmě pozadu nezůstane ani CS link (co udělá Digi TV, nevím) každopádně je jisté, že ať přijde DVB-T2 kdykoliv, tak stejně lidé, co dneska mají satelit nepřejdou na DVB-T2 nýbrž na DVB-S2, protože to pro ně znamená pouze výměnu přijímače a ty budou s ohledem na vývoj techniky cenově klesat a než tady bude DVB-T2 budou tady dávno levné DVB-S2 přijímače a bude tady spíš obrovský hlad po DVB-S2 a ti co mají DVB-T2, tak třeba časem mít DVB-T2 budou, ale chce to čas ... je tady hospodářská krize, takže lidé nepůjdou hned kupovat novou tv nebo set-top box, aby čra mohla mít kšeft .... a to nemluvě o tom, že těch HD kanálů terestrických vždy bude po skromnu!!! vždy jich bude podstatně více na satelitu a kabelovkách, takže je jasné, že si lidé raději pořídí DVB-S2, aby měli případně i placené HD kanály typu discovery history a další, které prostě budou pro lidi větším tahákem než pár programů v HD přes antény ... nehledě na fakt, když už tu někdo mluvil o pay-tv, tak rozhodně si člověk radši pořídí satelitní balíček programů, kde těch pay-tv za dobrou cenu má člověk na výběr podstatně více než by jich měl přes antény, a už vidím jak dnešní pay-tv, co na satelitu a kabelovkách jsou a úspěšně podnikají, jak jdou do DVB-T nebo DVB-T2 aby o své zisky přišli vysokou cenou za šíření signálu ... celí žhaví :-DDD proboha lidi probuďte se, DVB-T2 já tvrdím ,že tu bude max 1 nebo 2 sítě a ten počet programů bude max 9 a to si myslím, že jsem ještě přestřelil ... není obsah a jentak nebude a ikdyby byl, tak zas cena za šíření signálu ... a konkurence DVB-S2 a případně DVB-C2 ... holt myslím, že terestrika jako taková se stává stále méně používanou, doporučuju přítomným rozhlédnout se kolem sebe jak přibývá parabol ... :-)
no tak měnit celou TV rozhodně né, ale už vidím každého, komu dneska jde DVB-T přímo z DVB-T LCD TV na jeden ovladač dálkový, jak si hned jde koupit set-top box, aby měl zase dva ovladače, všichni žhaví :-DD myslím, že nástup DVB-T2 bude trvat tak dlouho, že do té doby bude na skylinku tolik HD programů a bude tolik lidí s DVB-S2 příjmem, že DVB-T2 bude skutečně jen pro pár nadšenců z HD technologie a jak sleduju např. u mého strejdy kousek ode mě, mu nějaké HD nic neříká, mu jde především o sportovní programy, aby měl, proto digi tv, a kvalita obrazu ho absolutně nezajímá a určo by si nepořizoval DVB-T2 ani kdyby teď měl DVB-T, pokud by DVB-T2 nestálo stejně jako DVB-T a byly tam stejné programy jako v DVB-T a to DVB-T se urgentně nevypínalo, takže si myslím, že takových lidí, co HD kvalitu neřeší je spousta, takže tady prostě mnoha lidem bude stačit, že obraz nemá duchy zrnění atd. že je to prostě čisté :-) to je oproti analogu velký pokrok, který spoustě lidem bohatě stačí, stejně usínají po práci u tv atd. takže asi tak :-) prostě neříkám, že DVB-T je o ničem, ale říkám, že to bude za chvilku naprostá minorita příjmu, dominovat bude satelit, koneckonců je to tak ve většině evropských zemí, protože holt více programů větší kvalita lepší signál a slušná cena jsou holt velké lákadlo :-) přeju hezký den jdu koukat na satelitní TV :-)))) čaute
Rozumím že vývoj nezastavím ale do roku 2012 by se vysílalo,i třeba zkušebně na Krašov-BukovaHora-Černá Hora-Kleť-Hošťálkovice-Kojál,proč zrovna tito vyvolené vysílače a vůbec proč nutně to vysílat přes DVB-T2,proč nevyužít Sat cestu DVB-S2,kde je lepší možnost vysílání oproti pozemnímu a vysílat můžou prakticky hned a nemusí čekat na ukončení analogového pozemního vysílání,no hold zase Štěpán a jeho Mariánky budou bez signálu...to bude tragédie pozemního DVB-T2 vysílání,ale jinak asi pokud se pojede paralelně se sat cestou DVB-S2,tak to lidem nijak vadit nebude,minimálně mně by to nevadilo,i když bych neměl pozemní příjem z Krašova na to že ho mám.
Mux 5 v DVB-T2 bude vysílat pouze s několika hlavních vysílačů a proto jeho provoz bude mnohem levnější než u muxu 1 nebo 2. A navíc pokud se náklady rozdělí mezi např. 3 stanice v HD a dalších 8 v SD, budou ceny konkurovat za šíření přes satelit ;-)
11 Mb/s u DVB-T2 je výsměch. Kdyby se zvýšil datový tok u DVB-T na 5-6 Mb/s (3 programy v MUXu, ne 5), tak je obraz jako víno už teď s 90% pokrytím a vyjde to několikanásobně levněji.
Myslím si totéž - kdo chce HD programy, ten si je dávno zaopatří jinde a nebude čekat na jakýsi pozemní mux, kde to zase může obnášet úpravu antén a apod.
+1 už vidím každého, jak každý jde vyměnit svůj LCD televizor za DVB-T2 LCD televizor :-DDD celí žhaví
už vidím, jak většina lidí se satelitem ruší paraboly a jde si nahodit antény na střechu a koupit si DVB-T2 televizor :-DDD
už vidím, jak každý má jen starosti s příjmem TV, lidé mají daleko důležitější starostti ... to by si měli všichni uvědomit ...
DVB-T se bude vypínat 02.02.2020. :-) Ale na HDTV v DVB-T2 se těším. Doufám, že sem začne Sony a Panasonic brzo dodávat ty DVB-T2 televize, které prodávají v Anglii.
Hrazdny Palyzo vy uz jste nekdy vyrobil QAM vysilac a zkousel ruzne QAMY?
Ja ano s vykonem 20W PA jsem experimentoval na HAM pasmech.
A verte mi...cim vice nosnych v COFDM a cim vyssi cislo QAM, tim jsou vetsi naroky na prijmac, ktere se vyrovnavaji bud vyssim vykonem nebo viceo SFN vysilaci. Levnejsi je zvyseni vykonu (da se provest okamzite), ale pro lepsi sireni signalu je lepsi vicero SFN vysilacu.
Kdyz jsem testoval DVB-T QPSK/2k/6MHz/FEC1-2/GI1-32, tak vuci QAM64 s nejvyssim "kodem" rozdil byl. Za "kopcem" na 437MHz kde jsem mel pri QPSK 6-7 carek z deviti, tak pri QAM64 jsem mel maximum signalu 1 (z deviti...standardni S-meter), ale spise same "vypadky"..typu "no signal" nebo kostickovani a koktani zvuku z testovaciho DVD.
Takze milej pane, verte mi..praxe je praxe a ta mi rekla co jsem zde napsal.
Mam jeste jeden priklad z rozhlasoveho DRM. Vyrobil jsem si vysilac, oboje modulace meli 10kHz, ale jedna byla s QAM64 s co nejmensi ochranou a s nejvice nosnyma pro nejvetsi bitstream (35kbps, audio bylo Radio Wave z DVB-T....dva cinche do modulatoru jako testovaci audio zdroj v MPEG4-AAC+v2 vcetne EPG/RDS) a druha modulace mela nejvetsi ochranu "air" prenosu (5kbps). http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/drm_software/xxx/DRM_test_modulatoru_pomer_robustnosti.png
Kdyz byla modulace s nejvetsim bitstreamem, tak sice audio bylo kvalitni, ale problem byl, ze bylo hodne vypadku zvuku pro sile signalu do S1.
Naproti tomu modulace s nejvetsi "air" robustnosti nemela moc kvalitni audio, ale s-metr ukazoval S6 az S8 a vypadky nebyli zadne.
To vse s 10W PA a prijimac Himalaya DRM2009 jsem mel v aute na autoantenu 14km od vysilace za "dvema kopci" v udoli.
Mapy pokryti by meli vypadat trochu jinak.
S kolegou jsme delali pokryti meho HAM prevadece OK0BEZ v Zatci v programu RadioMobile.
Juknete jak by to melo spravne vypadat: http://www.ok0bez.com/files/pokryti/
Jejich PowerPointove mapy nemuzete brat vazne.
Vice v jinych prispevcich.
Vaše předchozí "argumenty" byly ořezaná mapa a rozdíl 20 a 32kW. Teď už radši nemáte žádné, jen to "prostě tak" tvrdíte. Já neříkám nic, nevybavím si jak to přesně je, ale energeticky bych se přikláněl k Martinovu tvrzení. Bylo by třeba nahlédnout do specifikací a vše důkladně propočítat.
První věc z hlediska energie a měření výkonu je 32k nosných místo 8k nosných. další věc je počet stavů amplitudy (tj. vlastně síly signálu) každé nosné, při 64QAM je jich 10 a při 256QAM je jich 36. Dále má každá nějakou šířku pásma, kterou zabere. Dle toho které se statisticky jak často vyskytnou je třeba spočítat průměr a přepočítat ho na celý kanál. Představa nějakého jednoduchého srovnávání výkonu, jako to bylo u analogu, je značně zjednodušená a naivní...
Neboj, on ten US vlastník Novy až uvidí účet za pozemní šíření v dalším muxu, tak rychle změní názor... Jediný co se jim v DVB-T2 může podařit je ČT, kterou Radiokomunikace zase tradičně podojí a tu šaškárnu zaplatíme my všichni :-(
Rozdíl je velký, ale navzájem se nevylučují. Detaily jste jistě schopný si najít na webu. Zdejší publikační úroveň je spíše charakteru populárně naučného, pro většinu návštěvníků to tak i stačí.
:-) tak tak .... zatím jen zbožné plány a vzdušné hrady. +1 Počkejte až jen dojde na možnou platbu za vysílání ... to je hned rychle přejde úsměv, ba i zájem. Navíc ted' ta nestabilita v Evropě, ještě krize do toho. nemyslím si, že by se takto ty plány uskutečnily. Lidé jsou taky bez peněz, nemají na nová zařízení a opět nové televizory.
PS: Ještě že mi stále jede ta moje CRT skleněnka ... :-) Stále není ta vhodná doba na výměnu TV.