Dobrý den. Mám dotaz.Proč se bude v roce 2025 vypínat VKV 88-108MHZ vím ,že většině stanic končí licence.To je nařízení E.U.?Kdo má zálusk na pásmo 88--108MHZ?Proč ničit něco co funguje?Musíme se pořád po někom opičit?Potřebujem plechovou ořezanou kvalitu jako je DVB+ závislou na datovém toku?Můj názor je ,že jsou to vyhozený peníze a v ČR se to neujme. Luboš
Podle některých pomůže zavedení DABu rozšířit počet rozhlasových stanic v éteru. Pásmo VKV je totiž již zaplněno, třeba i vícenásobně jedinou stanicí, jen aby nebyl prostor pro konkurenci. Datový tok v DABu není jeho negativum, to jen provozovatelé rádií mohou ušetřit za ořezanou kvalitu, která v mnoha případech jejich posluchačům nevadí.
Tak na poslouchání doma je to asi úplně jedno. DAB bude mít pro spoustu lidí s nízkou počítačovou gramotností výhodu ve snazším naladění požadovaných programů.
A v autě (kde se poslouchá prakticky jenom rádio)? Se specifickými českými tarify kartelo... ehm...mobilních operátorů? Buď bude mít poslech po internetu neustálé výpadky z důvodů mizerného pokrytí, nebo dojde k vyčerpání "neomezeného" datového tarifu.
Protože na straně posluchače nejsou náklady za příjem.
Protože základní informační medium je plošná TV , rozhlast , místní\obecní rozhlas. Tedy o že na vás jde povodeň Vám nikdo nebude posílat na mail nebo do IM. První co v takových momentech vypadně bude právě připojení k internetu a pak GSM.
Případně na "server o českém Internetu" opravdu nebudeme řešit posluchače podcástů o vnitropolitické situaci v mimo Čr ale spíš ČR.
I kdyby k těm výpadkům z důvodů mizerného pokrytí nedocházelo, tak by síť nebyla schopná obsloužit tolik uživatelů požadujících najednou souvislý datový tok. Zahltil by ji už DAB, natož DVB-T2. Většina těchto výkřiků vychází z neznalosti.
Jiná věc je, že zrovna DAB mi přijde jako zbytečný uměle prosazovaný projekt, který si přes 20 letou snahu nedokázal získat posluchače. FM plně postačuje naprosté většině posluchačů a ta menšina už by to právě přes net zvládla.
24. 8. 2019, 08:27 editováno autorem komentáře
Souhlasím s tím, že modulační procesory jsou dneska u FM nastaveny na pendrek, někdy dokonce dochází k jejich řetězení (použijí se dva za sebou). To je samozřejmě dáno manažerskými příkazy. Žádný poctivý zvukař by to takhle dobrovolně nezmršil.
Neházel bych to ale kompletně na omezení modulačního výkonu na 0dBr. I nyní se dá vysílat se slušnou dynamikou. Taky si vzpomeňte, jak zněl hlas moderátora radiožurnálu před zavedením tohoto opatření - kytarový booster. Dneska už alespoň poznáte, že mikrofony ve studiu radiožurnálu stojí za pendrek. Za obojím stojí manažerská rozhodnutí.
Zvuky CD by neměl být brán, jako kvalitativní standard a to ze třech důvodů. Mizerná PCM, délka slova 16bit a vzorkovací takt 44,1kHz. V těchto oblastech máme dneska lepší (širší možnosti).
Jak už jesem psal, během těch pěti let bych kompletně znovu připravil kmitočtový plán pro Evropu. V ČR bych poté vypnul 50% vysílačů. Byla by nová veřejná online přístupná slyšení pro zájemce o ,,pokračování,, vysílání v analogu. RRTV by pak veřejně online obhajovala svoje důvody pro udělení i neudělení licencí. Dále by ČTÚ nastavil nové technické podmínky pro bezproblémové vysílání s lepší dynamikou.
Na zvuk, odcházející ze studia rozhlasové stanice by měl dohlížet ,,mistr zvuku,,. Zavedl bych pro ně a moderátory školy. Zvuk ze studia už musí odcházet tak ohlídaný, že pro účely digitálního vysílání už není třeba ho dále výrazněji upravovat. Pro analog FM bude vždy dobře nastavený procesor potřeba.
Na závěr bych chtěl upozornit na jeden manažerský nešvar. Každá FM stanice má dnes svůj jedinečný zvukový charakter (líbivý obal výrobku), naprosto extrémní, tvořený téměř výhradně nastavením modulačního procesoru. Což je sice velká manažerská móda, ale v rozhlasovém odvětví nesmysl.
Já bych FM zachoval, ale spektrálně ho pročistil (povypínal z 50%). Nyní je přeplácané až běda (např. i dublované kmitočty - zde vidím ,,nátlak zájmové skupiny vlastníků větších skupin FM stanic a zároveň selhání RRTV).
Zájem vysílat i v DAB VHF pásmu mobilní internet může být ze dne na den. To bych nezlehčoval.
To, že se DAB nerozšířilo dříve, mimo jiné ovlivnily zájmové skupiny vlastníků větších skupin FM stanic. To je zase můj názor.
Nátlak ze strany výrobců zařízení ? Možná, ale zatím se tedy, co do designu a rozmanitosti přijímačů moc nevycajchnovsli. Taky čipů není zrovna přehršel.
Zajímalo by mě, proč ČRa nepoužívají tyto antény: https://dabcz.webnode.cz/_files/200000038-9ab789bb0e/P1080164.JPG
Dále bych rád upozornil, že na místech s možností realizace všesměrového rovnoměrného vyzařovacího diagramu se při použítí pentagonálního, či hexagonálního uspořádání antén docílí obecně vyrovnanějšího diagramu, než u klasické tetragonální konfigurace. Finanční aspekty (pořízení a údržba), hmotnost (úhosnost konstrukce stožáru) a rozměry stožáru v prostoru instalace VHF antén jsou zřejmě hlavními důvody nevyužívání pěti, či šesti sektorové varianty.
22. 8. 2019, 11:40 editováno autorem komentáře
Alternativu vidím právě ve stažení daného pořadu ve souboru MP3 při 128 kbit, než při kriticky slabých 64 kbit z DABu. Mohu si ho pustit kdy chci a pozastavit také. DAB nedosahuje ani kvality televizního vysílání, 64 vs. 128-256 kbit. Smutná skutečnost. Dalším problémem je dnes v rozhlasových studiích frekvenční procesor, zcela vám rozhází frekvenční vyrovnanost spektra zvukového signálu. Zlatý poslech CD, kompaktních disků z domácí aparatury.
Ja doma pouzivam IP TV a v aute mam WAZE + aplikace Radio TuneIn (radio po siti).
V praci na PC samozrejme radio po siti nebo Spotify.
V mobilu mam i Spotify, ale cast veci mam stazenou.
Vypadky nejsou zadne (signal je u nas vyborny, to se neda operatorum uprit, to se teda nezlobte, zrovna za toto je kritizovat nebudu) a vycerpani dat take nehrozi (mam pouze 4GB dat v tarifu). Jezdim casto - 35000 rocne.
Podle mne by k zadnemu zahlceni nedoslo, uz kvuli moznemu broadcastu.
24. 8. 2019, 18:33 editováno autorem komentáře
Dnes je FM vysílání v troskách. Omezený modulační limit od roku tuším 2012 činí vysílání neposlouchatelné. Mohu porovnat vysílání 105.3MHz Černá Hora a 104.9 Eska Wroclaw. Poláci mají "plnohodnotný" zvuk. Kdežto české vysílání i z Čro zní jak když má moderátor rýmu a nemá to hloubku projevu, katastrofa. Lze to poznat i na písni od Miley Cirus Mother, na polákách to má změnu v intenzitě hlasitost a charakter projevu. U nás v Čr je to díky omezení modulačního limitu silně nezáživný poslech a to si ještě říkají hitrádio, katastrofa to je. Na E2 vám k tomu ještě přidají, že je to maximum vaší muziky, katastrofa to je, nemá to vůbec nic společného s věrnou reprodukcí jako za starých časů, např. když moderátor promluvil silněji nahlas, tak to mohlo shodit i vysílač.
Mobilní internet může být pouze v takových pásmech, na jakých se dohodnou státy v rámci Evropy. A to VHF není ani omylem. Využití VHF je kromě upadajícího DAB hlavně pro TV, protože jak DVB-T, tak i DVB-T2 s tímto pásmem počítají a všechny tunery také VHF pásmo podporují. Že se nevyužívá je pak věc jiná.
4GB balíček vystačí při 96kbit/s streamu na 3,95 hodiny poslechu denně TuneIN radia, což ti na čas strávený ujetím 35000 km vystačí. Akorát mi nějak nehraje, jak si tam vecpal WAZE a ještě běžné surfování. Co se týká kvality, tak většina lidí, používající streaming v autě v životě neslyšela u tzv. USB Audio režimu a používá rekódující Bluetooth. USB Audio režim je nejlepším řešením z hlediska technické kvality zvuku, který chceme z telefonu přenést do autorádia. Bluetooth velice výrazně negativně ovlivňuje již tak pohnutou vstupní nekvalitu IP rozhlasové stanice. Takže jako vstupní (BT IN) minimum můžeme uvést 96kbps AAC, nebo 128kbpa mp3.
Je to opravdu tragédie s těmi datovými tarify.