Při čtení článků na téma DS se mi v kapse otvírá kudla a zároveň se o mě pokouší mrtvice. Hrozná kombinace... Když už pominu přenos jednoho e-mailu za 13 korun (bože!!!), tak který velkorysý dement zaplatí ze svého těch 17 milionů za kvartál? Chci jeho jméno a vidět, jak to platí ze své výplaty... Nastavit šíleně předražený ceník a ještě ho nedodržovat v neprospěch státu, no není to na trestní oznámení?
Což jsme tvrdili už u jedněch z prvních článků o DS (není problém udělat hash třeba 10-ti různých algoritmů). A místo dnešních parodií typu SHA-1 používat např. 256 ekvivalenty.
Poslední odstavec článku do kamene tesat. Za "security through obscurity" ve veřejný aplikaci Přání smrti!
Na jedné straně brojíte proti "security through obscurity" a na straně druhé prosazujete obskurnost typu "použijeme 10 algoritmů".
Intuitivně sice cítíme, že více uskladněných hashů rovná se vyšší obtížnost nalezení "souhrnné" kolize. Jenže nedokážeme spočítat (tj. dokázat), jak velké to zvýšení bezpečnosti bude a zda neexistují nějaké mezní případy.
Tedy není-li matematický důkaz = máme jiný případ "security through obscurity"
to je samozřejmě nesmysl, protože byla vypsaná veřejná zakázka. A to že byla jako JŘBÚ nelze odůvodnit, že to zadává stát státu. Je to porušení rovné soutěže. A dodatečné navýšení ceny je pak ještě napadnutelnější. Stát se na státu neobohatil, ale to neznamená, že nikoho nepoškodil.
Mám tuto hypotézu k fikci podpisu (onomu "má stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný"):
V papírovém světě, pokud úředník obdržel nějaké podání, nejprve zkoumal, zda splňuje základní formální náležitosti. Mezi tím i to, zda je podepsané. Toť vše. Neměl totiž žádnou proceduru, kompetenci, nástroje a schopnosti posuzovat, zda podpis byl fyzicky učiněn tou osobou, o které se z textu podání zdá, že ho činí. Podobně neposuzoval, zda text podání nebyl po podpisu pozměněn. Tedy až na zjevné vady podpisu či textu.
Prostě se předpokládalo, že podpis je pravý a text nezměněný. A to až do okamžiku, kdy to někdo zpochybnil. Dokument se pak mohl dát ke zkoumání vyšetřovatelům a znalcům, kteří pravost podpisu mohli vyvrátit či potvrdit.
Takže ono "jako úkon ... podepsaný", znamená jen, že je úkon podepsaný a neřeší už kým.
Já nevidím žádný problém, že tyto služby dělá Česká pošta. Vzhledem k tomu že je to zatím podnik 100% vlastněný státem, tak to zůstává doma. Mnohem závažnější jsou platby státu O2 a podobným soukromým společnostem, kde platby za jejich zcela předražené služby končí v zahraničí.
Dobry den všem,
pisi diplomovou praci na tema Vliv zavedeni datovych schránek na efektivni komunikaci ve statni správě a chtěl bych Vás všechny tímto proprosit o vyplnění následujícího dotazníku:
http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/datoveschranky2012/
Všem Vám moc děkuji
Jen na okraj moje nejnovější zkušenost s DS:
pomocí Sw vyvinutého ve VisualFoxPro9 (produkt fy Microsoft) vytvoříme 1x měsíčně tabulku ve formátu MS Excel pro finanční úřad a odešleme ji jako přílohu pomocí DS. Skoro dva roky to běhá bez problémů, až v dubnu 2012 bum: nejde odeslat, protože obsah přílohy neodpovídá příponě. Po dotazu na supportu DS: hlavička souboru je chybně, udělejte ji správně. Na můj dotaz, jak to vůbec mohou kontrolovat, když strukturu tabulek Microsoft oficiálně neuvolnil, různě mlžili stylem "venkovští balíci nám do toho kecat nebudou" a ovšem nic neporadili.
A jsme v pytli: systému DS se tabulka XLS vytvořená pomocí SW fy Microsoft prostě nelíbí a nepřenese ji, paní na FÚ chce XLS a nic jiného, protože s tím umí pracovat a dodat to pomocí DS musíme že aby to bylo oficiální.
Předpokládám, že když se vypočítá a uloží více hashů (různými algoritmy), bude výpočet kolizní zprávy mnohem náročnější - reautorizace by tak mohla být možná (možná) i po desítkách let. Současně by to poskytlo rezervu pro případ, že by byl objeven postup, jak k některému z hashovacích algoritmů snadno najít kolizi.
Takže doufám, že DS těch hashů ukládají vícero. Bylo by dobré tlačit na to, aby to, které hashe jsou ukládány, byla veřejná informace...