Řešení existuje. Paní Továrková z ČTÚ se ale rozhodla poškodit pozemní platformu a sedí na kmitočtech, které měly sloužit pro dvě rozvojové sítě. Tím řešením je použití právě kmitočtů z nerealizovaných rozvojových sítí a rozbití velké SFN České televize změnou kmitočtů na některých velkých vysílačích. Kdyby se taktéž překoordinovaly kmitočty MUX24, aby se dostaly pod 600MHz, všechny stávající sítě by mohly funkčně sloužit i po roce 2030 a pásmo nad 600MHz by se mohlo bezbolestně přenechat mobilním operátorům. Už i Velká Británie prodloužila příděly pro pozemní televizní vysílání do roku 2034. Problematické fungování veřejnoprávní ČT by si zasloužilo žalobu na ČTÚ pro nečinnost, zaujatost a neschopnost šéfové ČTÚ.
Reseni je. Kabelovy a satelitni prijem pokud pozemak nefunguje. V tehle situaci nepomuze vetsinou ani mistni dokryvac protoze SFN a ten problem lezi jinde.
Kabel... ze v tech obcich chybi? Co se tedy celych 30 let delalo? Aha. Ona se i v nekterych za moje penize vybudovala kanalizace ale nekdo neprihodil ani chranicky... hmmm ze by chybel pravni ramec? To je brzy zjistovat po 30ti letech.
A kdyz to neslo tak satelitni prijem? Drahy? Ale kdez. To nam jen chybi narodni vysilaci platforma/muxy ktere by zrcadlili pozemni nabidku s kartou za symbolicky poplatek a musi to dojit soukroma spolecnost. Takze satelit je u nas sproste slovo.
8. 10. 2021, 18:34 editováno autorem komentáře
Dipól přijme nejen požadovaný TV signál, ale rovněž kmitočtově blízké signály od nejrůznějších vysílačů v okolí, zejména od základnových stanic mobilních operátorů. Tyto signály mohou být natolik silné, že negativně ovlivní chování anténního zesilovače a ten bude užitečné signály zkreslovat, takže přijímač bude mít problém tento signál správně zpracovat.
Uvedený problém je samozřejmě řešitelný, typicky zařazením kmitočtových filtrů PŘED zesilovač, což ovšem nelze realizovat, pokud je zesilovač připojen přímo k anténě.
Existuje také varianty, že zesilovač zesiluje užitečný signák příliš a přijímač takto silný signál nedokáže zpracovat.
Nepoužít zesilovač je obecně dobrá rada, pokud by to ale bez něj nešlo, pak by bylo dobré přizvat si někoho, kdo věci rozumí a v ideálním případě má vhodný měřicí přístroj. U analogového vysílání to bylo jednodušší, jako jednoduchý tester se dal použít samotný přijímač.
Ano, vím, dá se to dále rozvádět a možností je řada.
Musí ředitelka ČTÚ rozumět i technické problematice svého úřadu, nebo může zmateně veřejně prohlašovat: "Zahuštění signálem ten problém nevyřeší, naopak by ho zvětšilo, protože ty signály spolu interferují. Řešení neleží jen v současném systému DVB-T2,“ komentovala stížnosti předsedkyně ČTÚ Hana Továrková."?
A kdo by tu "národní vysílací platformu" asi tak platil? Samotné stanice zájem nemají (kdyby měly, tak už dávno taková platforma je), vy to asi také platit nebudete chtít a charity se věnují jiným činnostem. Takže zbývají pouze komerční subjekty.
Co se týká České televize, tak satelitní karta Skylink-ČT je bez jakéhokoliv pravidelného poplatku, takže žádný problém pro ty, kteří mají s terestriálním signálem potíže.
Objasní mi někde proč CITACE -> „Praxe ukázala, že pro příjem je nejvhodnější použít směrovou anténu (bez anténního zesilovače), ... <- KONEC CITACE užívat antény "bez anténního zesilovače"? Pokud vím, když dipól přijme signál, tak stejně (ne)kvalitní signál je jen zesílen, aby se pouze pokryly ztráty na delším svodu k TV přijímač.
Žaloba proti nečinnosti
Slouží tomu, kdo bezvýsledně vyčerpal prostředky, které procesní předpis, platný pro řízení u správního orgánu, stanoví k jeho ochraně před protiprávní pasivitou správního orgánu a bývá často používána i jako prostředek proti průtahům ve správním řízení. Žalobce se může žalobou domáhat, aby soud uložil správnímu orgánu povinnost vydat rozhodnutí.
Osoba, jež podává žalobu, byla účastníkem správního řízení a tvrdí, že byla rozhodnutím zkrácena na svých subjektivních právech.
Pokud vím, starostové obcí podali stížnost k ČTÚ a ten neprovedl žádná opatření, ačkoliv k tomu má kompetence a prostředky.
7. 10. 2021, 13:21 editováno autorem komentáře
Když se to vezme obecně, výrobci a prodejci TV antén často uvádí celkový zisk antény a anténního zesilovače. Z toho také u nich vyplývá použitelnost na blízké vysílače, nebo třeba např. do vzdálenosti 80km. Takto koncipovaná sestava neumožňuje jí provozovat bez napájení, tehdy má obvykle 0 zisk. Pro ztráty na delším svodu k TV přijímači je vhodné používat jiný typ zesilovačů s odstupňovaným ziskem, kompenzujícím pouze ztráty ve svodu.
Samotná směrová anténa nemá vlastnosti antény s anténním zesilovačem, který může negativně reagovat na všechny signály přijaté anténou a příjem občas/většinou dále spíše komplikovat. Proto nemůže dipól se zesilovačem nahradit zisk kvalitní směrové antény, která může být určena jen pro určité pásmo kanálů a z principu funkce přirozeně potlačuje rušivé signály z jiných směrů.
Zatracené SFN - dokonce i s horizontální yaginou se u nás chytne děsnej guláš zejména na kanále 26 muxu 1 (každá frekvence se samozřejmě šíří trošku jinak), kdy přijímač se pak co chvíli rozmýšlí, jestli si má ze dvou přibližně stejně silných signálů, kdy chvíli je silnější jeden a chvíli druhý, vybrat dřívější Žižkov nebo pozdější Cukrák a následkem jsou logicky výpadky ve zpracovaném signálu … A to tam ještě lezou pozdější a slabší Ještěd a Černá Hora.
Takhle se správně musí yaginou s vertikální polarizací vybírat Žižkov (MUX 21, 22, 23 - dřívější než Cukrák a se správně polarizovanou anténou i permanentně silnější) - to je jeden vstup a tři kanály, a další yaginou s horizontální polarizací směrovanou trošku vedle Ládví (mux 24) - druhý vstup a jeden kanál. (Pak ještě třetí vstup anténa FM a čtvrtý vstup anténa DAB+).
A jak píšete, tak bez měřáku za sto tisíc jste v háji, tu situaci jinak nezjistíte …