Mě teď nedávno zklamal jeden prodejce elektroniky - někdo z rodiny se chystal na plánovanou operaci s následným pobytem v nemocnici a rehabilitačním zařízení. I dotyčná osoba se rozhodla, že chce tablet, že jí to trochu zpříjemní čas a ukrátí dlouhou chvíli. Již v únoru jsme tablet zakoupili (operace měla být až někdy v dubnu).
Jenže ouha - už když jsem ho nastavoval se začal zasekávat. Takže reklamace (dnes už vím, že to byla chyba, měl jsem jim to prostě vrátit "bez udání důvodu" a chtít zpět peníze). Prý že to pošlou do servisu výrobce a dají vědět. Ale že nějaké reklamace s tím, že se tablet zasekával, v systému mají. A prý že nahrání novější verze firmwaru obvykle pomůže (já se o něj pokoušel také, ale než se firmware stáhl - tak vždycky zásek). Asi po dvou týdnech se opravdu někdo ozval, že prý přeflashováno, ať se buď zastavím, nebo mi zboží pošlou (aspoň že zadarmo). Jenže závada se opakovala. Zase se tablet zasekával. Při třetí reklamaci nechtěli uznat, že je to stejná závada. Až po čtvrté reklamaci, kdy už tablet ani nešel zapnout, nakonec vrátili peníze. Hlavně nechápu, proč pokaždé museli na vyjádření k reklamaci posílat zboží do onoho servisu kdo ví kde. Že tablet nejde zapnout snad může zhodnotit i obchodník na pobočce... Takže samozřejmě blízká osoba šla do nemocnice a po více než dvou měsících ani tablet, ani peníze...
Takže příště, až budu něco kupovat a vyskytne se jakýkoliv problém - a bude to do dvou týdnů od nákupu - tak žádná reklamace, hezky vrácení bez udání důvodu a penízky zpátky. A pak se uvidí, jestli si to samé koupím někde jinde, nebo třeba i u stejného obchodníka. Ale do reklamace už nepůjdu, pokud nebudu muset. A tím jim také trochu přispěji k oné statistice "do 5 % vratek"...
Na servis jsou produkty zaslány z toho důvodu, že pracovník není autorizovaný technik dané značky a není kvalifikován k posudku a sepsání servisního protokolu aby si prodejce mohl výrobek vyměnit nebo vydobropisovat.
Je mě líto hlupáků jako si ty, kteří vše vidí jednoduše a ne do hloubky jak dané věci vůbec fungují.
Ještě, že na lidi, kteří vrací reklamované zboží do 14 dnů existuje uvedení do původního stavu a prodejce Vám to pěkně naúčtuje a vrátí Vám peníze až do měsíce.
Stejnak by ti i v případě vrácení tabletu tablet poslali do servisu. Tím, že se reklamace prodlužují můžou servisy a ne prodejci.
A jaké je poučení pro tebe? Nekupuj si tablety za 2 tisíce ( jedná se o krámy, které se k nefunkčnosti vyrobili) a vše bude v pořádku.
ano, je to paradoxní situace, několikrát se mi právě už v Alze stalo, že jsem koupil nefunkční elektroniku, nakupuji docela často.
Z počátku jsem naivně vše řešil přes reklamace, trvalo to řadu měsíců a flexibilita alzy naprosto nulová. Teď už na pobočce nic nekupuji, raději vše objednávám klidně na pobočce z mobilu a využívám dvoutýdenní dobu na vrácení zboží.
Když už jsme u té alzy, poslední dobou se mi i stává, že si asi omylem objednám právě už rozbalené zboží, nevím, co provádí, dávám si na to pozor, ale stejně mi to tam nějak vloudí a nevšimnu si toho.
Aha, takže není autorizovaný technik dané značky? Nikdo po těch prodejcích nechce hned diagnostiku příčiny závady, ale to že se to po 2 minutách od zapnutí kousne, to snad zvládne vstřebat i prodavač. Nebo to, že nejde vůbec zapnout, ani když se připojí na nabíječku...
Mně jako zákazníkovi ale tohle může být celkem jedno. Mně vadí výsledek - blízká osoba šla někdy na konci dubna na operaci, už na začátku února jsme koupili tablet - ale na tom konci dubna jsme neměli ani tablet, ani peníze. Co jsem měl v takovém případě dělat? Koupit jiný tablet někde jinde? Aby mi pak tenhle ještě vrátili a měli bychom tablety dva?
Ten tablet nebyl žádné Prestigio ani Sencor za 2 tisíce. Byl to Asus ME176CX, i teď stojí asi přes tři tisíce. Ohlasy na něj jsou celkem pozitivní. Zrovna Asus považuji co se týče tabletů za docela solidního výrobce, mám od nich sám prvního Transformera a funguje dodnes, první asi 3 roky jsem ho používal dost intenzivně a není to na něm ani moc znát.
Jak můžete vědět, jak moc do hloubky u kterých věcí vidím? Jednu dobu jsem podnikal i v maloobchodě, reklamace jsem řešil taky - a obvykle tak, že jsem zboží zákazníkům rovnou vyměnil a s výrobcem jsem si to pak řešil sám. Označit někoho rovnou za hlupáka je od vás dost arogantní.
V tom mém případě to nebyla Alza, ale T. S. Bohemia. Jednání pracovníků na pobočce sice jinak vždy korektní, i jak jsem psal bylo fajn, že když už jim zboží přišlo ze servisu, tak mi ho zadarmo poslali. Jenže - k nim na pobočku jsem ho vždycky vezl. A celkově mě to stálo takového času a starostí...
Myslím si, že někdo na pobočce se mohl chytnout za nos a už při třetí reklamaci (nebo i při druhé, když to bylo ze stejného důvodu) být trochu vstřícnější a ne nechat zákazníka se s tím takhle babrat.
K te T.S.Bohemii musi rict, ze me docela mile pri vraceni zbozi prekvapili. Koupil jsem spatny inkoust do tiskarny a samozrejme jsem to zjistil, az kdyz jsem roztrhnul ten papirovy obal a snazil se cartridge narvat do tiskarny. Napsal jsem tedy do Bohemie, jestli by bylo mozny zbozi vymenit a k memu prekvapeni mi bez jakychkoliv reci vyhoveli. Predpokladam, ze ten muj spatny roztrhany cartridge uz prodaji jen s velkou slevou, takze na tom prodelali, ale za ten pristup si jich cenim.
Já jsem před asi 15-ti lety kupoval na tehdejší prodejně Oskara mobil. Nebyl to prodej přes internet, ale tehdá deklarovali, že je možno od koupě do asi týdne odstoupit.
Po rozbalení a pokusu o první nabití jsem zjistil, že je tam díra, ale konektor chybí. Na prodejně jsem čekal, že mi ho obratem vymění, a bude vyřešeno. Ne. Prý ho musí poslat na posouzení do opravy. Co na tom chcete posuzovat? To prý jinak nejde. Tak jsme sepsali reklamaci a zároveň odstoupení od smlouvy. Po vyřešení reklamace mi přišly peníze na účet. A mobil jsem hned ten den koupil jinde.
Tohle vždycky dokáže otrávit. Já si zase před Vánoci koupil u CZCOMu drahou značkovou myš. Doma jsem bohužel zjistil, že avizovaná funkčnost v XP se jaksi nekoná, protože vůbec nefungoval instalační program driverů (i když měl). Druhý den jsem ji tam donesl zpět s tím, že bych si vzal hned jinou ve stejné kategorii. Ale protože to bylo kupované na IČ, tak mě donutili to vracet přes reklamaci. Výsledek: prachy stejně vrátili, jen jsem si myš objednal jinde a na ně se příště vykašlu.
Rozhodnout o ní prodejce podle zákona musí ihned, ve složitých případech do 3 pracovních dnů. Jen pokud si reklamace vyžádá odborné posouzení nebo odstraňování vady, může prodejce vyřídit reklamaci nejpozději ve lhůtě 30 dnů.
Pokud to není jasné, tak po lopatě - nejpozději do tří dnů prodejce musí rozhodnout o tom, že si to vyžaduje odborné posouzení a pak to poslat do servisu, tzn. má na vyřízení každé reklamace 30 dní. Takže na jakoukoliv jinou lhůtu zapomeňte, bude to pro vás jednodušší.
zakaznik co si jde zbozi koupit s tim, ze ho vrati si ho leckdy pak i necha a ten co ho vrati, priste nakoupi zase tam kde mu bez problemu zbozi vzali zpet. jo ale kdyz se eshop vsemozne vytaci a zakaznikovy vraceni komplikuje tak pro nej to bude jen ztrata ten si reklamu neudela to jo no....
Přesně toto jsem si při čtení článku říkal.
Už v minulém rozhovoru na Lupě, viz diskuze http://www.lupa.cz/clanky/miroslav-udan-shoptet-proc-jsme-se-museli-stahnout-z-brazilie/nazory/ p. Uďan evidentne nemluvil pravdu ohledně skutečného počtu jeho platících zákazníků a až komicky se vykrucoval.
Mám lehké podezření, že p. Uďan, i když je to asi jeho práce, udělá pro svojí propagaci úplně všechno a to i za pomoci čísel vycucaných z prstu a aspiruje tak na letošního finalistu v soutěži o největšího mediálního onanistu.
Az na ten detail, ze prodejce (kazdy) je ze zakona povinen mit na kazde prodejne kvalifikovaneho cloveka schopneho reklamaci posoudit.
Hlupaci samozrejme blaboli o servisech. Prodejce je ten, kdo musi reklamaci pousoudit a to nejdele do 3 dnu. Zbytek do 30 dnu ma na reseni reklamace, nikoli na jeji posuzovani.
Ona to není ani tak otázka zákona jako kultury, pozadí obchodu může být jakkoliv složité, ale to, co o něm jako zákazník musím vědět, je akorát to, že dávám prodejci své peníze a on mi za ně dává zboží. A v případě problémů to může zůstat na této úrovni... A nebo taky ne, ale to rozhodnutí, zda propojí svého zákazníka s mašinérií v pozadí, je na prodejci.