Nebylo by lepsi, kdyby jste si penetracni testy a codereview delali sami? Nebo si na to nekoho najali, pokud to je nad vase schopnosti / kapacity.
Udelat "prohlizec" jako nadstavbu javasriptoveho programovani nad nejakym jadrem ma tu zajimavou vlastnost, ze je vam videt pod poklicku. A evidentne ze to neni hezky pohled. Nejde jen o predmetne chyby, ale o styl prace ve stylu Pejsek a Kocicka vari dort - pak jsou bezpecnostni chyby otazkou casu. Nabizi se otazka, jak asi vypadaji vase programy na serverech, kam tolik videt neni.
P.S. Nez nadavat na lidi co pisi o chybach ve zfusovanem produktu je lepsi jim za objevene chyby davat penize. Pak budou motivovani se chovat podle vasich pravidel. Firmy, ktere se Seznam snazi napodobovat na to davno prisly.
Když Google vypustil Chrome, byl to velmi rychlý a nenáročný prohlížeč, startoval bleskově a dodržoval webové standardy. Po letech je z něj obluda, která dokáže obsadit paměti kolik je jí, přetaktovává systémový časovač, takže na pomalém stroji nestíhá a brzdí i všechny ostatní programy.
Seznam dopadne stejně.
tohle je důsledkem zaměstnanecké politiky Seznamu - nabrat kupu levných ne moc dobrých pracovníků a nějak si je interně vychovat.
liší se tím třeba od Googlu, kteří se snaží finančně motivovat ty nejlepší z nejlepších.
takové v seznamu nepotkáte a jejich produkty podle toho vypadají
A kdyz to zkazi, tak nasledky puvodce chyby nenese (az nejake nadavani na Internetech) zadnou zodpovednost. Tak proc platit testery a penetratory, kdyz se da otestovat alfa verze na lidech.
To je celkovy problem IT. Tvurce software nema zadny duvod investovat do jeho tvorby vice, nez aby uzivatel byl spokojeny s jeho funkcnosti. Bezpecnost uzivatel posoudit neumi, takze se ji pozornost nevenuje. Az kdyz se neco provali, tak se to fixne.
To se tyka prakticky celeho IT oboru. Asi vam Microsoft nic neda, kdyz vam nekdo udela skodu zkrz jeho derave Windows.
S tim jak je stavjici civilizace cim dal zavislejsi na IT systemech se jedna o dle meho nazoru dlouhodobe neudrzitelny stav.
Děkuji tímto za jeden z mála článků, který jsem přečetl. Není totiž zvykem, aby se kriticky informovalo o takto velkých tuzemských společnostech.
Seznam by měl hlavně dát dohromady fulltext, co si před pár měsíci kompletně roz....., ale to je tak když se nějakej manager po vopici probudí s geniálním nápadem, že za týden vydá vlastní prohlížeč ve kterém nepůjde adblock :-D
Ten jich prekabateny Chrome jsem nezkousel. Pokud take instaluje sluzbu bezici trvale pod systemovym uctem, kterou nelze behem instalace odskrtnout a nelze ji ani (snadno) odstranit po instalaci, pak je odpoved nasnade.
Ten prohlizec vypada ze je stejne "bezpecny" asi jako Andorid. Ted jeste chybi vydat "omylem" jednu verzi, kde se o bezpecnost pokusi, tu vzapeti stahnout zpet a oznacit to cele za "chybu". Pak uz bude Seznam na svetove urovni ... :-)))
Ne, to je logika typu "nebudu zamykat barák, když ho někdo chce vyloupit, stejně se tam dostane". Krom toho většina lidí takto k prohlížečům nepřistupuje a Seznam své chyby zdůrazňovat nebude - dobře že existují takovéto články. Někde v managementu se očividně stala chyba - někdo něco vymyslel, to je v pořádku, ale ostatní ho nebyli schopní zarazit, což je horší. Jako velká zátěž na zdroje (i v případě, že to odfláknou, jak se stalo), která nemá dostatečnou přidanou hodnotu, to připadá i mně, a to nejsem programátor na plný úvazek.
Článek je celkem zbytečný, protože celá věc už proběhla a byla probrána ze všech stran. V tuto chvíli by vše již mělo být opraveno, takže není třeba nijak strašit. Že jsou v software chyby je samozřejmě nešťastné, ale stává se to i v lepších rodinách, vzpomeňme například na mnohem horší bezpečnostní problémy tohoto končícího roku, například shellshock, nebo heartbleed. To ovšem není omluva, toho jsem si vědom.
Aby to nevyznělo špatně, nikdo se nikde oficiálně nevymlouval na opensource. Odkaz na opensource se prvně objevil v příspěvku ukradeného z mé soukromé zdi, kde jsem mezi přáteli šířil technické detaily celého problému - navíc to bylo vytrženo z kontextu. Bohužel jsou mezi námi lidi, kteří to nectí a bez toho, aby se obtěžovali zeptat, materiál dál šíří. Pana Dočekala jsem na to upozornil, samozřejmě bez jeho jakékoliv reakce... inu, to je "novinář".
Asi to bude z důvodu budoucí integrace svejch služeb - tak jako u Googlu. Komplexnost a robustnost v něm (ani v Chrome) hledat nelze.
Co lze třeba nastavit v Chrome (v mnohem vyšší a letitější verzi)? - skoro nic. Seznam to podle mě bude mít podobně (něco jako nová Opera - jádro, pak dlouho dlouho nic, a pak nad jádrem pár přidanejch funkcí, místo těch desítek, co měla do verze 12.17, a proč ji lidé, co ji používali... používali).
No, mám známý, co vyhledávají všechno na seznam.cz (i třeba samotnej seznam.cz :-) - takže jsou to mnohdy, i přes mnohý upozornění, že to takto nedává smysl, ultra BFU).
Ale protože jsem u nich "admin", "tohle" tam bloknu, protože ani pro ně nic takovýho nemá a nebude mít smysl.
To už radši ořezanej "skoro-holej" Firefox, s mnohem větší programátorskou i uživatelsko-testovací základnou, a narozdíl od Chrome trochu svéprávnou a nesvévolnou koncepcí "my víme co chcete, a tak to prostě bude"... zatím, relativně (ale rozhodně pořád mnohem víc než sebestřednost Chrome)...
Na tom, že procházení webu je rychlé, není nic překvapivého. O rychlosti procházení webu rozhoduje vykreslovací jádro prohlížeče, a to má Seznam prohlížeč stejné, jako Google Chrome nebo nová Opera. V JavaScriptu je napsané jen to okolo, tedy prostředí prohlížeče. Jinak webové technologie používá pro rozhraní prohlížeče i Firefox, vůbec to není divný nápad.
Antivir mi právě ohlásil, že něco našel a to jsem ani nikdy ten prohlížeč nespustil, protože jsem nenašel spouštěcí exe soubor. Někam po instalaci prostě zmizel.
Samozřejmě to nemusí souviset přímo s tím prohlížečem, něco se tam mohlo prostě schovat, ale je zajímavé, že zmizel ten spouštěcí soubor. Mám Windows XP SP3. Chtěl jsem to ohlásit technické podpoře, ale na webu mají jen telefon a žádný mail a bylo mimo pracovní dobu, takže jim na to kašlu.
Prohlížeč není ale desktopová aplikace, ale virtuální distribuovaný operační systém (jádro prohlížeče) běžící v různých operačních prostředích. Když součástí toho přenositelného jádra je interpret javascriptu, je logické, že v rámci tohoto operačního systému (prohlížeče) ho použijete na vytvoření UI. Mohli použít jádro s nativním Dartem a získali by moderní "javu" vytvořenou pro prostředí prohlížečů.
Lepší by byl Dart, zůstala by zachovaná přenositelnost UI, protože to by bylo definované na úrovni javascriptu, tedy na úrovni interpretované přenositelným jádrem, a získali by moderní a zároveň klasické objektové prostředí, které umožňuje nativně izolovat procesy, které komunikují jen pomocí zpráv a žádnou paměť nesdílí.
Tak to jistě, ale už vidím, jak někdo útočí na všechny IP adresy. Ale vážně, masový útok na mnoho adres by byl dříve odhalen. S počtem adres zase roste pravděpodobnost odhalení. Rovněž tak, více krádeží například z bankovních účtů nějaké banky, spustí obranné mechanismy banky. Toho už si všimnou. Navíc dá se to statisticky odhalit z provedených transakcí. Útočník nikdy nebude znát tak přesně, jak vypadá typická transakce. Podle vašeho scénáře by útok znamenal velké množství netypických operací. Častější útoky posilují obranyschopnost stáda a útoky predátorů jsou méně efektivní.
No, ale realita funguje poněkud jinak, program se stále upravuje, chyby se opravují, z hlediska jeho rozšíření není zatím zajímavý pro napadení, medializace chyby pomůže jeho rozšíření, protože je to reklama zdarma. Stále má šanci se na českém trhu prosadit. Jinak je to technicky zajímavý koncept, multiplatformní jádro vyvíjené open source a jednoduché uživatelské prostředí běžící nad tímto jádrem. Prostě programy ani lidé nejsou bez chyb. No a jsou země, kde ploty nemají a domy nezamykají.
Je to stav zcela udržitelný, existence predátorů je zcela přirozená a predátoři se vždy vyskytují v menšině a nijak podstatně neovlivňují stav stáda. Proto věnovat přehnaně mnoho zdrojů na bezpečnost má stejně negativní dopad, jako socialismus. Vede k neoptimální alokaci zdrojů, věci se mají řešit teprve, až se projeví jejich negativní důsledky tak, že si jich všimne běžný uživatel a teprve potom "ohrožují" prodejnost produktu. To je vhodný filtr, který je odpovědný, protože zajišťuje optimální rozdělení zdrojů. Ono více testerů znamená třeba méně lékařů, počet inteligentních lidí je v populaci omezen. Je jich jen o pár procent více než těch predátorů. Většina lidí je totiž slušných, dělat zlo jim nečiní potěšení. Navíc důraz na větší bezpečnost znamená jen zkvalitnění schopností predátorů, ne snížení množství jimi poškozených. Je to kontraproduktivní.
A reálný svět funguje takto, jsou-li všechny prohlížeče bezpečné, banky kladou menší důraz na bezpečnost internetového bankovnictví. A výsledek je zase stejný. Bezpečnost bankovního účtu není věcí tvůrce prohlížeče, ale bankovního software. Společenské (částicové) systémy optimalizuji rozdělení zdrojů na základě nezávislého individuálního konání, nikoliv na jeho synchronizaci zákony, které jsou mu spíše na překážku a vedou k neoptimálnímu rozdělení zdrojů, systém svázaný zákonnými regulacemi pak podlehne přírodním výkyvům dříve, než by musel. A na přírodu lidské zákony nemají žádný vliv.
A ještě něco, příslušník stáda je chráněn stádem, jeho početnost snižuje pravděpodobnost jeho napadení mnohem více, než jakákoliv bezpečnostní opatření, navíc je chráněn svým strachem z napadení, což vede k jeho snaze vytvořit si zásoby zdrojů, které mu umožní se napadení ubránit, nebo ho přežit. Panuje-li ve stádu pocit falešného bezpečí, pak tento dodatečný mechanismus je oslaben a útok predátora je snadnější. Proto obecné přesvědčení, že prohlížeče jsou bezpečné, oslabí celkovou odolnost systému daleko více a vede k vyššímu počtu predátorů. A tu míru mezi tím hledá trh. Autem taky jezdíte, i když je to mnohem nebezpečnější, než používání prohlížeče.
Taky mi tohle ofenzivní chování nepřipadá jako úplně vhodné. Aneb "Jak sis dovolil říct, že tam mám chybu! Sice tam opravdu je, ale běda příště!"
P.S:
zvýrazněný text
kurzíva
Horní index
Dolní index
void main() { printf("Vono to umí i zdrojáky!"); }
Ty většinou nic nenastavují ani v jiných prohlížečích, ale mohl by jim to třeba někdo nabídnout. Proto je žádoucí podstrčit opici prohlížeč, kde nic takového udělat nelze. Síla zvyku bude po čase opici odrazovat od alternativ a tím ji chránit před konkurenčními službami i kacířstvím zapovězených doplňků.
Jako vždy, když někdo přijde s vykastrovaným, podřadným softwarem, byl i zde nedostatek funkcí obhajován bezpečností. Seznamácká blamáž jen znovu potvrdila, že skutečné důvody takového počínání jsou úplně jiné.
Seznam s takovým "produktem" asi díru do světa neudělá. Mohl by tím ale trochu zpomalit odliv uživatelů. Sám si musí spočítat, zda se mu to vyplatí.
Lidem utkví v paměti, že seznam má svůj prohlížeč. A že se o něj Seznam řádně stará. Bezpečnostní chyby mají všechny programy. Myslíte, že lidi přestanou kupovat routery za 300 Kč, protože se u nich objevily bezpečnostní chyby? Naopak, mnozí zjistili, že router může stát jen 300 Kč, a tak ho budou chtít. Nebo myslíte, že když se objeví v TV zpráva, že se někdo zabil na dálnici, když jel 160 km/h, že lidé poté začnou dodržovat rychlostní limit? Ale kdeže. Někteří začnou jezdit taky 160, protože zjistili, že ostatní tak jezdí. Úzkostlivých lidí je jen menšina. Ta samozřejmě reaguje jinak.
Skype je již generačním průšvihem a špinou Google vs Microsoft. Autora članku neznám , ale právě třeba vyzdvižení tématu a třeba i opakované, vnímám v tomto připadě jako téma v zájmu uživatelů a článek je tedy zcela namístě. Jak dalece je článek tématicky ,,obšhlehnutý,, od nějakého jiného článku mohu a chci jako čtenář pouze srovnávat, ale nechci ho posuzuvat ! Vzájemné posouzení nebo případné srovnání je přece výsadou pouze autora nebo autorů.
Uprimne, vim, ze node.js je popularni, ale Javascript by se mel pouzivat co nejmene - je to jazyk priserny pro maintainance, neprehledny. Je prilis jednoduche jednou trivilani chybou rozbit vsechno. Lide, co v nem delaji, urcite vi, o cem mluvim.
Javascript je jazyk pro web. Psat v nem desktop aplikace vetsiho razu je proste blbost. Ono je dnes moderni nadavat na jazyky jako je Java, ale ten jazyk by byl pro dany ukol 10x vhodnejsi nez Javascript.
Jen uvedu na pravou míru některé nepřenosti. Chyby z článku jedenbod NEBYLY nahlášeny 16.12. a to ani na twitteru. Jednalo se o jinou chybu, která byla nahlášena z vícero stran a byla ihned opravena.
Autor původního článku nejspíš při dlouhých zimních večerech udělal penetrační testy produktu. Je fajn, že si s tím dal práci, nezbývá než poděkovat. Kdyby ještě něco objevil, ať se ozve ... teď už určitě ví komu...
A já seznamu s jeho prohlížečem fandím. Aby si udržel svou pozici na trhu, tak ho potřebuje. A i toto je výborná reklama. Problémem toho prohlížeče není, že není bezpečný, ale, že o něm nikdo neví. K čemu bezpečný prohlížeč o kterém nikdo neví? A žádné zabezpečení je lepší než nějaké, protože pak se spolehnete na to, že vaši kameru nikdo nemůže použít na špehování, ale problém je v tom, že jediné spolehlivé zabezpečení kamery, je její přelepení neprůsvitnou páskou. Vše ostatní je jen iluze. Koho špehovat počítačem chcete, toho špehovat budete a není proti tomu žádná obrana, protože každá se dá obejít.
Chyba s nw dispatchem, ktera davala strance vyssi prava byla v pohlizeci 15h, tzn do 16.12 cca 8h rano.Ve verzi 1.0.1 byla opravena. Kamera, microfon a poloha je ucite problem na ktery jsme zapomneli. Sandboxing na taby dodnes nema ani firefox na windows.
Tento kod zabije Firefox.
for (i = 0; i <= 5; ){
document.write("Ahoj " + i);
document.write("br element");
}