Přesně tak, je to i v nápovědě Seznamu - http://napoveda.seznam.cz/cz/fulltext-hledani-v-internetu/komunikace-s-vyhledavacim-robotem/protokol-https/
Přesně tak, je to i v nápovědě Seznamu - viz konec stránky http://napoveda.seznam.cz/cz/fulltext-hledani-v-internetu/komunikace-s-vyhledavacim-robotem/protokol-https/
(prosím redakci o smazání předchozího příspěvku, zařadil se špatně)
To je jenom trochu zašmodrchaně řečeno, že je méně odkazů na HTTPS variantu než na HTTP variantu. Jenže to, že stejný obsah na stejné adrese lišící se jenom protokolem, chápe Seznam jako dvě různé stránky, je implementační detail Seznamu - tedy ne "dá se získat mnohem méně signálů", ale "Seznam neumí získat stejné signály".
Aspoň že už Seznam vzal zpět ta svá dřívější prohlášení, že je to chyba autorů webů a že HTTP a HTTPS jsou dvě různé stránky, a uznal, že je to chyba na jeho straně.
Máme ubytovací server na https již nějaký ten pátek a obsazeno máme, poptávek chodí dost. Navíc https na začátku adresy vypadá dobře, budí to v klientech pocit důvěry, "zámeček z internetového bankovnictví" velmi dobře znají. Zpátky bych to neměnil, už jen kvůli googlu, kde kombinace https a mobilního webu pomáhá více, než jen https, nebo mobilní web. I když jsem samozřejmě zvědavý, jak moc s tím seznam cukne, jestli se podíl návštěvnosti ze Seznamu koncem prázdnin zvýší, nebo ne.
Ono by stačilo, kdyby oba roboti brali jako rovnocené URL s http a https.
Člověk by tak jednoduše na svém webu zapnul HTTPS a nemusel by se starat o nic dalšího.
Vyhledávaše by s tím měli umět pracovat a pokud by někdo volal službu s HTTP, tak by ho automaticky přesměrovala na stejnou stránku s HTTPS.
Technicky je to možné, přiřadit každému jiný obsah. Ale proč by to proboha měl někdo dělat? Jaký to má smysl?
Ostatně stejným způsobem lze podstrčit jinou stránku pro každý prohlížeč zvlášť, jako se to dělávalo, kdy Google bot dostal jiný obsah než uživatel. Jenže to už Google penalizuje. A klidně by mohl penalizovat i ty, co dodávají jiný obsah pro HTTP a pro HTTPS.
Pokud ovšem nemyslíš takzvané oddělené stránky, jako třeba frontend v HTTP a backend v HTTPS pod jednou doménou. Přičemž frontend nemá HTTPS a backend má vynucené HTTPS (HTTP požadavek se přesměruje na HTTPS).
Tady pak jo. Nemělo by se to brát takto automaticky, protože při zadání https://frontend by to hodilo 404. Na druhou stranu, když už zavádí HTTPS, tak proč ho nezavést všude? Je pak na uživateli, zda pro frontend použije zabezpečený nebo nezabezpečený přenos.