My Spectristi bychom vám pochopitelně článek napsali z pohledu toho, jak báječný procesor byl Z80 a jak fantastický vizionář (obchodník už horší) byl sir Clive Sinclair :-)
Na konci bychom zmínili nějaké zoufalce s 6502, montující tu ubohost do bezvýznamných značek Commodore nebo Atari ;-)
Pokud autor uvažuje o pokračování v tématu, prosím věnovat pozornost tomu "klonování". Z mne dostupných informací se použila metoda brutálního reverzního inženýringu, kdy se vrstvy čipu jedna po druhé odbrousily a ofotila se struktura.
Rozhodně to nedělal závod Katoda Olomóc, ale ZPA. Výsledné klony pak šly do IQ151 montované v ZPA Nový Bor.
JavaScript je nuda, on vznikl přehledný "simulátor" v hardwarové podobě. http://monster6502.com/
Oceňuji smysl pro humor autora předchozího příspěvku. Ale dodnes mne fascinuje, že 6502 na taktu 960kHz (PAL verze, NTSC měla nepatrně víc) byla podobně výkonná jako i8080/Z80 s taktem několikrát vyšším. Ona ta trochu RISC architektura byla zajímavá, Apropó, co má ARM SoC ve všech našich mobilech v rodokmenu?
6502 vlastně RISC byl, už jen proto že jeho instrukční sada byla proti Z80 opravdu dost redukovaná (Reduced Instruction Set Computing) :-D
Jestli odvozuješ výkon procesoru od jeho frekvence, sundej růžové brýle. On ten 6502 byl na 2MHz stejně výkonný jako Z80 na 4MHz (dej si naživo Acorn BBC vs ZX Spectrum), ne-li dokonce výkonnější, protože spoustu instrukcí zvládal v jednom taktu, zatímco Zilog potřeboval minimálně 4 tiky!
Samozřejmě těch jednodušších instrukcí je na stejný program zase potřeba víc, s tím se v RISC počítá, jinak by Ziloga převálcoval totálně. Má i další výhody, třeba počet registrů. V Z80 jich je sice hromada a navíc ještě zdvojená, ale 6502 má kromě A,X,Y ještě Zero Page, takže jednoduše dokáže pracovat vlastně s 259 registry (v té době byly RAM rychlejší než CPU), tomu se Z80 prostě nemůže rovnat.
Další věc, 6502 je čistý osmibit se vším všudy včetně mnoha omezení, zatímco Z80 už je napůl šestnáctibitový, má šestnáctibitové dvouregistry, hromadu šestnáctibitových instrukcí...
Ale když si vezmu že stejný počet tranzistorů jako Z80 měl i dvaatřicetibitový ARM1, to mi připadá jako nebetyčné plýtvání! 6502 se do něj vešel sedmkrát.
A tohle píšu jako fanda Zilogu, což můj dodnes opatrovaný Didaktik Gama '89 může potvrdit ;-)
6502 je legenda a zaroven z dnesniho pohledu mrnousek. Dejte oboje dohromady, a vysledkem je simlulator procesoruaz na uroven jednotlivych tranzistoru (takze funkce presny) bezici jako web stranka v javascriptu.
Slovy klasika: "Teda to muselo dát příšernou práci, a přitom taková blbost, co?"
Kouknete sem http://www.visual6502.org/JSSim/