Spíš je potřeba mít sebevědomí na to, aby se člověk o své výtvory podělil s veřejností a unesl kritiku (např. "je to k ničemu", "Arduino je k ničemu", "autor je k ničemu", "to zveřejněné schéma zapojení (Fritzing) vypadá jak omalovánka pro děti"), která se na něj snese... bohužel.
Jsem "softverář". Na HW sahám jen ve chvíli, kdy je ten SW třeba někam nalít. Na PC píši v C#, tudíž jsem sáhnul po Raspberry Pi2 a Windows IoT Core. Snažím se vytvořit Gateway mezi komunikačními protokoly používanými v průmyslové automatizaci a infrastrukturou MS Azure. Na serveru www.enika.cz jsem objednal průmyslovou skříňku na DIN lištu do rozváděče.
Nyní přijde konečně ta otázka: jaká razítka a schválení potřebuji, abych mohl prodat zakrytované Raspberry koncovému uživateli???
Samotné Raspberry má od výrobce "prohlášení o shodě". Do skříňky jsem ještě doplnil destičku se sériovou linku RS-232. Ta je od českého výrobce, tudíž na ní mám také "prohlášení o shodě".
Prosím zkušené "hardveráře" o radu.... Děkuji.
Já jsem se dřív podobnými problémy zabýval, chodil jsem na školení co pořádala tahle firma: http://www.cczdata.cz/
Co se potřebných bumážek týká, je nejlepší zeptat se zákazníka, co bude potřebovat. Může být, že to zařízení bude do výbušného prostředí, do jaderného zařízení, na vývoz zahraničnímu zákazníkovi nebo to zařízení musí splňovat nařízení vyhlášky BFLM ve znění vyhlášky PSVZ. A podle toho budou potřebné bumážky z těch zkušebních ústavů co jsou k jejich vystavování akreditováni.
Veselá historka z natáčení:
Firma, kde jsem měl to potěšení být zaměstnán, aby mohla vyvážet do jednoho nejmenovaného státu musela mít bumážku kde byly tři podpisy a tři razítka. Obrátila se na mne firma co takovou bumážku chtěla získat taky a měla problém kdo by jim tu bumážku podepsal a orazítkoval. Dvě razítka a dva podpisy by získat mohla, ale činovník co vládnul třetím podpisem a razítkem v té době seděl v ťurmě za korupci.
Tak hodně štěstí a pevné nervy.