Pokud vám nedochází, proč byste si měl chytrou domácnost zařídit, tak si ji nezařizujte. Není to žádná povinnost. Někdo v tom smysl vidí, někomu se ale opravdu nic z těch věcí nehodí. Není potřeba jít s trendy za každou cenu. Dnes smysl těch věcí nevidíte, za rok se můžete dostat do situace (nebo někdo vynalezne něco, co vás zaujme), kdy si nějaký chytrý bazmeg do domácnosti pořídíte.
IoT jsem v domech viděl jen ve třech oblastech:
1. Vytápění. Tam to není žádná novinka, inteligentní termostat propojený s čidly po baráku je klasika už desítky let. Jediná nová věc je, že místo kabelů nebo proprietárního radia to používá internetový protokol.
2. Ovládání světel. Čím dál častěji se setkávám s tím, že se při rekonstrukci sekají nebo lištují jen kabely pro světla a vypínače se řeší jako dálkové ovladače. Přiznávám, že to kabeláž dost zásadně zjednodušuje, obzvláště když se bavíme o světlech ovládaných z více míst. Opět, nic úplně nového, jen se místo proprietárního radia začíná více používat internetový protokol. Jeden bonus, nezvládnutelný kabelem, jsem ale viděl: stmívač světla ovládaného z více míst. Tyristorový stmívač jsme měli doma už před revolucí, ale možnost mít stmívač jak u vchodu z terasy, tak u vchodu z kuchyně, to jsem nevymyslel.
3. Meteostanice. Několik teploměrů, měřič vlhkosti, indikátor, že prší, měřič větru. Roztahané po baráku. Opět, nic zásadně nového, jen je tam místo proprietárního radia teď internetový protokol.
Zkrátka, vlastně žádná revoluce, s radiem se to dělalo už dřív. Akorát byl problém, že to muselo být všechno od jednoho výrobce a občas se stalo, že už se to nevyrábělo. S internetovým protokolem není až takový problém to poskládat od různých výrobců, případně si něco předělat sám.
S pomocí pár čidel měřící různé teploty, vlhkost, hluk, světlo, pohyb, v ceně cca 30.000 Kč a aplikace se dá udělat:
- ekvitermní vytápění, beroucí do úvahy teplotu venku, teplotu doma a naučenou křivku jak rychle se vytopí/vychladne
- snadné nastavení "nejsem doma", vytápěj na 10C, odkudkoliv
- snadné nastavení "za hodinu přijedu", chci mít doma teplo
- větrání dle množství CO2 v místnosti (když vzroste CO2 nad 1000ccm)
- zapínání klimatizace a vypínání dle nastavených pravidel v létě
- zvlhčovač, co se zapne když vlhkost klesne po 45%
- světla v chodbě co se zapne v noci při pohybu na 3 minuty (někdo jde na záchod...)
- notifkace pohybu / jednoduchá EZS
- rozpoznávání lidí / kamera
Vše se dá ovládat přes internet / mobil / tablet, odkudkoliv. Většina zajímavých funkcí je automatizovaná, takže to člověk ovládat ale nemusí.
Jde o propojení více normálně nesouvisejících věcí, které ale dohromady dávají větší smysl.
"Zapínání klimatizace podle pravidel - k čemu to potřebuje Internet? Ta pravidla zadáte a jsou lokálně uložena v té klimatizaci." -- ne tak docela. Není třeba dobré klimatizovat a k tomu větrat. Nebo zapínat kotel na 21C, když klimatizuji na 18C :)
"To samé zvlhčovač." - málokterý se ale umí zapnout pod 43%, a to jen do 22:00, protože na noc to nemá smysl. S IoT trivialita.
"Světlo na chodbě ovládané pohybem máme v baráku už 15 let a ujišťuji vás, že to chodí perfektně bez připojení k Internetu." -> když je ovládáte přes IoT, můžete je učinit součástí EZS, při poplachu je vynuceně zapnout, aby kamera lépe snímala.
Ty věci propojit mezi sebou stojí pár Kč, a dává to smysl.
A k čemu z toho potřebujete Internet? Kromě ohlášení, že za hodinu přijdu, vůbec k ničemu. (A i to je zbytečné, 20 minut chladu snad vydržíte.) Vytápění v závislosti na venkovní teplotě může být zcela autonomní, jediné, co dává trochu (ale opravdu trošilinku) smysl je ovládání termostatu (nebo jak tomu budete říkat) na dálku. Přičemž to nastavení "nejsem doma" udělám doma než odejdu, k tomu Internet opravdu nepotřebuju.
Větrání podle množství CO2 - to na něco potřebuje internet? Prostě čidlo měřící obsah CO2 je propojené s ventilátorem, nic dalšího to nepotřebuje.
Zapínání klimatizace podle pravidel - k čemu to potřebuje Internet? Ta pravidla zadáte a jsou lokálně uložena v té klimatizaci.
To samé zvlhčovač.
Světlo na chodbě ovládané pohybem máme v baráku už 15 let a ujišťuji vás, že to chodí perfektně bez připojení k Internetu.
Atd, atd. Z toho, co píšete, prakticky nic Internet nepotřebuje, tedy se o žádne IoT nejedná.
Internet neinternet, ovládání přes IP a alespoň částečně otevřená API v podstatě u všech těch věcí zjednodušuje kabeláž a případné výměny jednotlivých dílů. Dálkové ovládání topení např. na chatě je také užitečná věc, ne každý má chatu nízkoenergetickou aby se vytopila za 20 minut a ne každý přijíždí pravidelně aby to obstaral běžný časovač.
Ano, téměř všechny ty věci je možno řešit jinak - proprietární rádio (teploměry, termohlavice), vlastní kabely (alarmy), složité drátování n vypínačů (světlo) apod. Ale to je pak ještě větší pakárna, než natáhnout všude obyčejný ethernet a vše dělat po IP.
- ovládání ohřevu TUV - v domě nikdo není, jede se na protizámrzovou teplotu. V domě jsme my, ohřívá se na nízký tarif. V domě je halda hostů, kašle se na tarif a jede se na plno (já vím, že by to nemělo jít zapnout...)
- ovládání světel v obýváku. Obývák má ca 50 metrů čtverečných, je tam 12 LEDek ve stropě a dva lustry se žárovkami. IP ovládání mi umožňuje ovládat to ze 3 míst a přiřazovat jednotlivým spínačům (mechanickým na zdi nebo ve stropě se špagátkem) různé kombinace světel - typicky když si čteme v jednom rohu, svítí se jen tam. Z telefonu to pak mohu ovládat individuálně. Když už to máme, tak jsme IP ovládání udělali i na zbytek místností, byť je pravda, že v některých by klasika stačila.
- topení - nedělám na píchačky, vracím se dost nepravidelně. Dálkově ovládané topení je prostě skvělá věc.
- ventilace - v době nepřítomnosti se větrá tak, aby se uvnitř držela nízká vlhkost (starý kamenný dům, odvětrává se prostor uvnitř i kanálek ve zdi). Opět se to optimalisuje tak, aby venitlátory běhaly pokud možno na nízký tarif.
Teď se chystáme udělat splachování WC zadrženou dešťovou vodou - čerpadlo plnící pohotovostní nádrž na půdě z té pod zemí bude také ovládáno po IP, přes které budou připojena i čidla v obou nádržích atd.
Pak tam máme ještě takové blbůstky, jako upozorňování na to, že jsem odjel z domu a zapomněl jsem si tam peněženku/telefon/tablet...
To je sice pravda ale proč to mít zapojené do internetu když to může chodit samostatně. Leda tak abych k tomu měl dálkový přístup a ten nepotřebuji pokud jsem doma.
Větší smysl to má pak když nás chce někdo sledovat, to pak může sledovat vše a odvodit si od toho i naši přítomnost či nepřítomnost.
Dělám už léta do automatizace (domácí i průmyslové) ale doma bych to nechtěl.
Všechny ty snímače budou neveřejné jenom do určité doby než se to stane někomu neužitečnému potřebným či využitelným na jiné účely a to pak už bude o zneužitelnosti.
Takže proto bych to od internetu odpojil natrvalo ... ale ty "internet věci" budou založené na funkčnosti nebo třeba jen občasné nutnosti být připojeni. Být připojeni do systému znamená mnohem víc než něco co chceme. Můžeme být potom systémem ovládání a o to jde zase někomu jinému s jinými cíly. Že to má zadní vrátka je zcela jisté ... a když né, tak je to díra v plotě o které nevíte. Buď bude přes ní na vás někdo koukat, nebo jí udělá tak velkou že jí proleze a pak už je jedno jestli máte nějaký plot.
jenže ty přiklady se v praxi již používají. S chytrou domácností to je právě omyl, IoT má smysl tam, kde něco ušetří a zjednodušší, v průmyslu se už etabluje, v domácnostech, no nevím.
Domů ti Internet Věcí cpou jen reklamy a firmy, které tě přesvědčují, že rosvítit světlo jakmile ti zazvoní budík je spásou celého domu.
Nevím proč bys chtěl chytrou domácnost, když ti to nic nepřinese, jen kvůli reklamě a redaktorům, kteří o rom píší a nerozumí tomu.
Opradu ty popisované apliakci se dají zařadit do INTERNETU věcí? Co já vím, tak čas příjezdu spoje na zastávkách je dodávan informačním systémem příslušného dopravního podniku, který je kvůli bezpečnosti provozu od Internetu zcela oddělen. Podobně to asi bude s tou navigací záchranky - tohle svěřit internetu se rovná obecnému ohrožení. A i ty aplikace na sledování teploty v chlévě a na poli vznikaly dávno před tím, než vůbec vzniklo slovo Internet, to se datuje už do padesátých let minulého století (a možná i dříve). Lokální bezdrátová síť možná usnadní implementaci, ale s Internetem to má společného pramálo.
A i když si pořídím spoustu hraček pro automatizaci domácnosti, zase vůbec nepotřebuji jejich připojení k Internetu. Stačí, když budou spojené v lokální síti, od Internetu zcela oddělené a nanejvýš nějaká ústředna řídící jejich chod může mít extra fous do Internetu. Ale aby ho měla každá žárovka, lednička či pant na dveřích je holý nesmysl.
IMHO jde o princip, kdy ten "internet" muze byt ten "velky Internet" a nebo taky od site odpojeny stary desktop v kumbalu, ktery ty bazmegy ridi prez draty - rozdil je jen v tom, zda pouzijete wifinu, nebo kroucenou dvojlinku, ale ty veci tu logiku uz muzou mit v sobe.
Hlavni myslenku vidim v tom, ze je mozno takto domacnost propojit a udelat pohodlnejsi a pokud se to rozjede ve vetsi mire, tak budou jednak levne soucastky, jednak dostupne znalosti jak na to.
Stejne tak rozvoj PC umoznil (nebo aspon vyrazne usnadnil) notebooky, tablety, smartfony a nasledne Arduina a potazmo IOT at uz pripojene k netu, nebo jen lokalni, nevysilajici a neprijimajici. (Ano, to vse by slo i bez PC a spousta toho tu predtim uz v nejake forme byla. Ale az masova vyroba integracu s extra vysokou hustotou obvodu to umoznila provozovat snadno a levne a dostupne.
(Taky mam doma "internet", ktery neni s vnejskem propojeny, ale pouziva stejne technologie jako ten "velky")
Otevřené API = bezpotenciálový přepínací kontakt. Zatím nikdy nezklamalo.
Ono ovládání světel pohybem, na to fakt stačí PIR čidlo za 200.
Termostat, dle osobních preferencí, za 500-2500. Uřídí topení i klimu.
Snímač osvětlení vyjde na cca 800 včetně čidla.
Ekviterma je stejný nesmysl, jako kotel s připojením na net.
A největší sranda je, že na snímačích a akčních členech je cena stejná s konektivitou i bez a integrace se dá udělat i nějakým Simatikem za zlomek těch 30k...
A být offline je spíš výhoda.
To je jistě "skvělá" myšlenka, která dokonce počítá s tepelnou kapacitou budovi, což mnoho PR idiotů ani neví co to je. Imho je to ale blbost. Pro drtivou většinu budov stačí prostě ten blbej termostat na zdi, co už mají naisntalovanej 15let, kde mají nastavenou svoji teplotu, a který se postará o vše ostatní s přijatelnou časovou prodlevou.
Kolecka businessu se hybou dal a musi hybat. Takze tu po Y2K, cloudu a mnoha dalsich mame dalsi buzzword "IoT". Ja chapu Intel/Cisco a vsechny ostatni producenty cehokoliv ze jejich manazeri maji vlhke sny z toho ze prodaji ty tisice CPU/portu aby vytvorili IoT jenze skutecnost lehce drhne a imho to moc nedava smysl. Kdyby se me jakozto danoveho poplatnika nekdo zeptal jestli chci "super cuper intelignenti IoT tabuli s prijezdem tram/busu na kazdy zastavce", tak se zeptam kolik to bude stat v porizovacich a v provznich nakladech a pak s diky odmitnu.
Právě mi přišlo: https://twitter.com/i/moments/785912826875420672
Enjoy IoT ")
Na nádražích to řídí nádražáci. Konkrétně v Brně se tak u některých spojů opravdu chovají. Nechtějí přiznat, že vlak na Prahu ještě nevyjel z Břeclavi, protože by lidé vrátili jízdenky a šli na autobus.
Co se týká panelů pro tramvaje apod., tak to víceméně funguje. Osobně to mám rád, protože má každou chvíli něco zpoždění. A já pak na přestupu vidím, zda mi to už ujelo, nebo zda to má také zpoždění. Protože na jedno místo vede cest několik, tak docela ocením informaci o tom, která z linek pojede první. Obvykle mohu jet více různými spoji přes různá místa (byť každá trasa trvá jinak dlouho), takže mi ty tabule pomáhají. Přiznávám, že v Praze to bylo už před deseti lety vychytanější, tam byla i informace, že tramvaj stojí v zácpě. V Brně zřejmě akorát ví, kdy a ve které stanici ten autobus naposledy byl, takže některé úseky to neměří nejlíp (papírově 1 minuta, skutečnost je 10 minut v koloně).
To už se ale dostáváme k otázce, zda má to zařízení být viditelné na Internetu. Můj názor je, že nemá, že má být na vlastní síti a ven má jít maximálně řídící stanice. U lokální sítě není NAT žádný problém, zařízení na sebe vzájemně vidí. A z venku je NAT ten nejmenší problém, větší problém bude dostat se přes můj router, který tenhle okruh na WAN nespojí.
Jenže všechny tyhle udělátka bez energie ze zásuvky nefungují pokud nemají zdroj v podobě akumulátoru. Potom je potřeba připojení k síti a to buď dráty nebo bezdrátově ... musí to být schopné vysílat a je jedno jestli někam posílat souřadnice o poloze nebo posílat fotografie či data třeba o teplotě.
Fungovat to bude až do vybití akumulátorů a rozhodně ne dlouho.
Je otázkou jak je důležitý smysl těhle "zbytečností".
Všechno jsou to novodobí udavači - bonzáci ... štěnice - > centralizované do internetu. Data cyklicky ukládaná do databází.
Je to velký krok k tomu nás všechny povinně očipovat :)
S očipováním ztratíme pomyslnou svobodu a pak běda tomu kdo se nepodřizuje systému. Hezké pasti se na nás chystají :(
Elektronika a např. spolu s gsm usnadnují lidem ( a šetří lidi ) už desítky let. Wifi, internet a cloud přináší jen další možnosti. Jen nechápu proč a kdo vymyslel nový název. Že by internet věcí fungoval léta bez názvu.
Pro lidi je to stejně španělská vesnice a nějakou blbku ani nenapadne že chůvička je IoT. Co lidi nechápou, ani je nezajímá. Pak příjde Jouda od sousedů s tím že má na zdi tablet a může na něm hezky graficky sledovat jestli má stažené žaluzie nebo rozsvíceno. A druhý exot to hned musí mít také i přesto že mu to nějaký dýler elektroniky nabízel před půl rokem i s odborným výkladem. Bez výsledku.
"tak se zeptam kolik to bude stat v porizovacich a v provznich nakladech a pak s diky odmitnu."
Tomu se říká dělat naschvály. Místo abyste ho nutil plýtvat časem a úsilím na nějaké analýze nákladů, tak máte rovnou odpověďet "já MHD nejezdím, takže díky, ale nechci". Ostatně více než pětina daňových poplatníků bydlí v oblastech, kde ani žádné MHD nemají.
Omyl, IoT způsobí, že v případě té tramvaje tu budoucnost znát budeme, protože budou k dispozici informace i z jiných tramvají, mapujících provoz jinde, dynamika změn průjezdnosti křižovatek je určitě pomalejší, než frekvence tramvají, takže informace z tramvaje jedoucí před tou sledovanou, jsou relevantní i pro odhad dojezdu naší tramvaje.
Navíc se odhad může učit na datech, která v sobě zahrnují cyklicky opakované hustoty dopravy, v závislosti na denní době a ročním období.
Cílem samozřejmě není zobrazování času, ale dynamické řízení počtu tramvají na trase, kdy nakonec linky budou virtuální a jednotlivé tramvaje budou přizpůsobovat svou trasu aktuálním požadavkům. Například počtu lidí čekajících na zastávce (data mobilních operátorů).
A toto pojetí získávání informací a jejich zpracování, je nová technologická kvalita, jejíž dosah si málo kdo dnes uvědomuje.
Bude možná i komunikace směrem k MHD. Na zastávce na svém mobilu označíte cílovou stanici a systém sám vyhodnotí trasu dané tramvaje tak, aby co nejméně tramvají převezlo co nejrychleji co největší počet pasažérů.
Trasa konkrétní tramvaje bude řízena požadavky lidí co v ní už sedí a požadavky lidí čekajících na zastávkách.
Například 80% tramvají bude jezdit na pravidelných linkách a mezi ně systém zařadí dynamicky posilové tramvaje, které budou mít trasu sestavenou ad hoc.
Například u divadla po představení přijede více tramvají, protože MHD bude vědět, kolik lidí bylo v divadle (data mobilních operátorů). Budete tak žít v inteligentnější MHD, ale ani si toho nevšimnete, prostě tramvaj bude na zastávce tehdy, když budete chtít jet, a ani nebudete přemýšlet o tom, proč tomu tak je. Bude to pro vás samozřejmé.
Jo od různých výrobců a otevřené API. Ha ha ha. Z věcí pro běžné uživatele se takový vendor lock-in jako v případě IoT, EZS a HVAC už jen tak nevidí. Každý si syslí data pro sebe, aby na nich mohl vydělávat (někdy). Pak vznikají zrůdnosti typu ifttt. A BFU nadšeně hýkají.
Lokální data pro lokální řízení mají zůstat lokální a případné participování na "smart" aplikacích má být opt-in.
Jestli myslíte Revolv, tak to je příklad uzavřeného zařízení, do kterého nikdo moc nevidí. Už jen fakt, že to k funkci potřebuje server dodavatele, je dost velké varování. Že to končí na skládce je jedině dobře. A překvapení to nebylo, Nest to přestal prodávat okamžitě, jak tu firmu koupil.
Ještě bych k tomu přidal, ze ty senzory, které umožňují ty nadstavbove a život zprijemnujici fce, samozřejmě zaznamenavaji ohromnou spoustu dat. A ty když se dají dohromady, tak to teprve vytvoří veci, které mají poradnou pridanou hodnotu a o kterých se nám zatím možná ani nezdá. Takže článek opravdu není o chytre zarovce ani o chytre kuchyni, ale o IoT. Dík za něj, jako za summary i za tu diskusi pod ním
Nejde o regulaci teploty, ale o regulaci nákladů na topení. Nebudete topit zbytečně, topení se vypne ještě před tím, než se teploty vyrovnají díky tepelné setrvačnosti, protože budete dopředu vědět, jak se změní vnější teplota.
Jen díky rozmístění pár čidel a standardnímu sw vybavení, bez nutnosti tahání nějakého vedení, získáte přesný a personalizovaný teplotní model vytápěné budovy, který se bude schopen sám učit. Bude se sám přizpůsobovat třeba degradaci budovy v čase. Co víc, získáte i přesné kvantifikované informace o průběhu oné přirozené a postupné degradace budovy.
A to jen díky tomu, že na zdi nalepíte pár čtverečků a naistalujete sw na mobil, tablet, či PC.
Nešlo mi o přesný návod, ale o ilustraci možností a vlivů, které díky IoT můžete zpracovávat.
Bez internetu by to nejelo.. Ty čidla / termostat / atd. jsou různých výrobců, aplikace je propojuje přes otevřené API. Samozřejmě, všechny ty jednotlivosti co píšu se dají zajistit vždy jedním proprietárním zařízením. Jo, dají. Ale když se propojí dohromady, funguje to lépe a dají se nastavit a vymyslet desítky akcí, co by jednotlivě nešlo udělat.
I ten kotel či klimu je dobré ovládat přes internet (když si člověk vzpomene, že jej mohl nastavit na 10C až poté co na týden odjede..).
Jiz jsem mel take tu pochybnou cest, vypinace komunikujici bezdratove to je vskutku poteseni, misto trochy prace a neporadku pak budete 30 let resit, proc to uz zase nefunguje, protoze jsou uz zase vybite baterie. Vubec nemluve o tom, ze kdyz dnes budu potrebovat vymenit vypinac, klidne 100let stary, tak ten zcela novy (dratovy) naprosto bez problemu vlozim do stejne diry ve zdi. Kdyz vy budete za 2-3 roky potrebovat vypinac vymenit (nebot elektronika prevazne sotva prezije zaruku), tak s pravdepodobnosti blizici se jistote nesezenete zadny, ktery by komunikoval s vasim systemem, takze budete muset vymenit uplne vse.
A to se, zcela jiste, vyplati.
1. IoT je celkem drahá sranda a při investici do něj očekávám vyšší nebo stejnou přidanou hodnotu, než je investice. Jinak to nemá smysl.
2. Rozdíl mezi IoT a lokálním kabelem dělá to, že zařízení (a) využívá ke komunikaci LAN, nebo (b) je dostupný zvenčí z internetu.
3. Pro (2a) platí, že je potřeba lokálně propojit dvě krabičky. Řekněme, že jedna posílá neměřenou hodnotu (4B) s periodou 300s té druhé. Jakou přidanou hodnotu pro takovou komunikaci má 2x https://www.soselectronic.cz/products/xp1001000-05r proti 2x https://www.soselectronic.cz/products/sn-75176-bd? Komunikovat po UTP zvládne obojí.
4. V případě (2b) je připojení do LAN proto, aby to šlo dálkově řídit i mimo barák, tak musí komunikovat s něčím z venku. Za NATem a CGNATem je vyloučeno, že si popovídá přímo s NATovaným mobilem, takže je potřeba nějaký prostředník s veřejnou IP adresou. Provoz tohoto prostředníka (virtuální server, čmoud,...) jde na stranu nákladů. Opravdu je tam taková přidaná hodnota, aby člověk šel do plateb za konektivitu toho bazmeku a do rizika, že jednoho krásnýho dne ten server nějaký dobrák sestřelí?
5. Jaká je přidaná hodnota v případě, že místo CANu nebo RS-485 použiju dražší Ethernet a připlatím si ještě za managovaný switch s oddělenou VLAN, nebo další switch, který bude jenom přehazovat pakety mezi třema krabičkama a žrát elektriku, aby to nevidělo ven?
Prostě je to celý nesmyl... Když nemusím ven, není pro krabičky v LAN důvod. Jedině snad tiskárna s CUPS, NAS a podobný věci. Ale rozhodně ne chůvičky, kamery, automatizace,...
Vporadku, jdu si zapnout vase topeni, rozsvitit vase svetla a prave nastavuji, ze idealni teplota je bud -30 nebo +50.
Staci se podivat, kolik lidi ma derave routery. A ne, aktualne jim to nevadi, protoze dokud je to nijak neomezuje, je jim to (a zcela opravnene) jedno.
Jinak chci vazne videt, jak budete svemu systemu posilat denne informaci "jedu domu, zatop"... znam osobne nekolik lidi, kteri maji ve svych vozech nezavisle topeni, ktere se umi zapnout bud na dalku nebo v urceny cas. Ani jeden z nich to nepouziva. Jednoduse proto, ze bud bude vuz topit zbytecne, nebo prijdou driv, nez se vyhrat stihne.
Mám ,,chytrou" tiskárnu. Nedávno mi sdělila, že některé díly jsou na hranici životnosti a následně odmítla tisknout. Naštěstí se mi podařilo sehnat crack, kterým jsem tu ,,chytrou" část zneškodnil, (počítače výtisků a bůhví čeho ještě jsem vynuloval a zablokoval, takže už nic načítat nikdy nebudou) a tiskárna opět jede. Samozřejmě, že jediné, co bylo potřeba udělat a co dělám průběžně, bylo odsátí odpadního inkoustu z parkovacích polštářků, na což stačila injekční stříkačka a cca pět minut. Takže od takovýchto vychcaností, chraniž nás všemohoucí všemi svými silami.
já se na nazávislé topení vysjal... mám benzín a ten hřeje po pár minutách a při největších mrazech mám ve voze 3kw přímotop pro topení během pár prvních metrů jízdy. Alternátor a baterie (nějaký šunt typu strachline po předchozím majiteli) mě sice nemají rády ale zatím drží (už třetí zima). Měnič 5kw stál pár šušňů a hodí se i jindy než v zimním období.
Jistě. Když to pozná člověk, pozná to i dům. Zatopí více, pokud se výraz vaší tváře nezmění, teplotu sníží, pokud nereagujete, teplot nastaví dle vlastní zkušenosti, protože bude předpokládat, že vám něco je.
K regulaci teploty na základě vaší pohody je ale možno použít objektivnějších metod, například měřit průtok krve ve vašich nohách díky speciálním papučím s vhodnými čidly.
Tepelná setrvačnost budovy zase naopak způsobí, že topení se bude moci o něco dřív vypnout, ale po poklesu teploty zase o něco dřív zapnout. Takže úspora veškerá žádná, navíc tímto předpotopním způsobem už se topení dávno nereguluje. A ovládat směšovací ventil s krokovým motorkem umí i velejednoduchý analogový regulátor; jediná smysluplná regulace je taková, která do budovy pustí přesně tolik tepelné energie, kolik jí z budovy unikne a na to není žádný ,,chytrý" bazmek potřeba, stačí spínací hodiny, (nejlépe vícekanálové) a příslušný počet ovládacích prvků, tedy potenciometrů, na nich se nastaví požadované teploty pro dané provozní režimy a nazdar bazar. Výhodou je, že v případě výpadku napájení to není nutné restartovat a hackeři mají smůlu, protože takto pojednaný systém je dokonale blbuvzdorný.
Co přinese IoT?
Díky informací z ostatních domů a jejich propojení, bude hořák vašeho kotle reagovat s předstihem i na závany větru ve vzdálenějším okolí vašeho domu. Váš kotel začne topit už, když studená fronta bude v sousedním městě. A a přitápět přestane, když se tam ochladí, tak aby se využila tepelná setrvačnost budovy i klimatu.
Pricemz pokud to tam neni, tak se na tom, ze holt nejakou dobu pockate, stejne nic nezmeni. Nehlede na to, ze ta cedule, bez ohledu na to zda je nebo neni nekam pripojena, bude vzdy fungovat spatne. Jen pokazde jinak spatne. Presne stejne, jako vam navigace zcela vzdy spatne spocita dobu jizdy, nebot muze brat v potaz tak maximalne aktualni stav, ale nezna stav za minutu.
Staci se jit podivat na zcela libovolne nadrazi, ty cedule ukazujici zpozdeni uz tam jsou par desitek let, a zcela vzdy to funguje tak, ze tam naskoci 5 minut, po 5 minuchach 10 minut ... a ve finale po 2 - 3 hodinach se klidne muze stat, ze naskoci hlaseni ze spoj nejede, pricemz jste za tu dobu alternativni cestou mohl cile dosahnout jiz nejmene 3x.
"Není to povinnost" až do teď, kdy, si tuto větu přečetli naši stupidní paskvildárci v poslaneckých lavicích a jejich lobisté. Jejich mozkové závity na ojeb jedou na full. Protože udělat zákon na podojení je dnes tak nehorázně jednoduché.
jak si bastlíři lámou hlavu s tím kde to IoT ještě využít na poli neoraném, tak poslanci už začínají mít své "starosti"