A zjistil jste si i proč? Je to zajímavá historie a dobrý příklad k zamyšlení. Já osobně jsem rád, že se z toho nezbláznil. A z toho, že dále alespoň publikuje, mám radost. A má za to moji úctu, já na jeho místě bych se tenkrát na všechny vykašlal a šel sázet les. Fakt, že diskusi zde nečte, zkrátka chápu.
no, jelikož teprve teď se uzavírá podávání přihlášek na analytickou část k EET, dovolím si říct, že náklady na současnou a již koupenou infrastrukturu k EET jsou výrazně nad úrovní, za kterou se podobné systémy staví v komerční sféře, tj. storage, warehouse ještě ani není vysoutěžený.
Martin Malý posuzoval technologickou část EET, nikoliv jeho užitečnost. A právě ta technologická část je naprostá katastrofa, technicky deset let pozadu, zbytečně datově a výpočetně náročná s příšernou distribucí tajných klíčů.
Myslite si, ze 250 uzivatelu ve spicce je nejaka obzvlastni zetez? Myslite si, ze 10M zaznamu v linearni tabulce o ... rekneme 50 sloupcich (prehanim) je nejaka obzvlaste narocna a obrovska databaze? To je "jen" registr aut v CR. Ktery dodnes nefunguje jak by mel, natoz adekvatne vynalozenym prostredkum.
EET je jeste o nekolik radu horsi. A predstavte si, jak asi bude fungovat ten proklamovany registr zdravotnich udaju (stat preci naprosto nezbytne potrebuje vedet, kdy vas bolela hlava, pripadne kdy jste konzultoval(a) anikoncepci), a jak bude zabezpecen.
Pricemz ten povzdech naprosto sedi - je to srovnani toho, jak se soukrome subjekty snazi veci provozovat s minimalnimi naroky (vykon i energie), nacez prijde stat, a provozuje aplikaci o nekolik radu mensi, s naroky radove vetsimi.
Kamile, píšeš, že "na jednu stranu říkáme, že by se do toho měl stát co nejméně plést, na druhou státu vyčítáme, že je málo akční směrem k operátorům a máme draho volání. Trochu si protiřečíme."
Řekl bych, že stát musí bourat monopoly/oligopoly (což tu přesně máme se třemi operátory ve vzácném frekvenčním pásmu), a naopak se stát nemá/nemusí cpát do sféry, kterou lépe zajistí soutěž mezi soukromými podnikateli.
Aby bylo jasno, tak náš stát to dělá přesně naopak - mobilní oligopol si hřeje na prsou jako hada (nejspíš protože stát je reprezentován stovkou podplacených poslanců a úředníků, podplacených právě tímto oligopolem, mezi jinými) a na druhou stranu neustále ničí rovné podnikatelské prostředí svými "pobídkami", kdy zvýhodňuje jednoho na úkor druhých.
U tohoto článku jsem hodně na pochybách. Pana Malého si vážím, ale tentokrát se podle mě zbytečně snaží lacině vést na veřejné antipatii k EET a státu..
EET neobhajuji (na zavedení jsem celkem neutrální, nedokáži posoudit, zda to bude ve výsledku + nebo -), ale nijak to nesouvisí s tímto článkem. Navíc jen tam vystřelit kritiku na cenu HW, když nezná žádné další okolnosti, podle mě není správné a profesionální, je to spíše takové přihřátí polívčičky. Je to obdobné, jako když jsem někde četl kritiku, že EET by zvládl Redis (fakt by někdo vůbec tohle zvažoval?).
Ještě k pletení státu do IoT - na jednu stranu říkáme, že by se do toho měl stát co nejméně plést, na druhou státu vyčítáme, že je málo akční směrem k operátorům a máme draho volání. Trochu si protiřečíme.
PS: Ke složitosti systémů - jádro našeho ISKN (Informační systém katastru nemovitostí) tvoří cca 50 tabulek, kde jsou hlavní vazby, což je z hlediska složitosti prkotina. Jenže další nutný "balast" kolem tvoří dalších více jak 1000 tabulek, ale to už nikdo na první pohled nevidí. Proto se snažím složitost systémů, o kterých moc nevím, neposuzovat.
Jaká Klausova ruka, když ti říkám, že tu máme oligopol (prakticky duopol, protože O2 a TM splývají v jednoho operátora)? Trh tu nefunguje a tam měl zasáhnout stát, což neudělal (dostatečně efektivně).
Když se pana Malého ptají, jak by měl stát zavádět IoT, tak odpovídá správně, že nijak. Volné pásmo má svá daná pravidla už dlouho, také má efektivního hlídače, co hlídá jejich dodržování, a víc prostě není ze strany státu potřeba.
U mobilních operátorů, kde se přidělují jednotlivé frekvence, tedy "národní bohatství" ("majetek všech"), je stát potřeba na rozbití toho dupolu, aby začala fungovat konkurence, tedy trh, a mohla nastoupit Klausova ruka (aspoň tak, jako v okolních státech).
Navíc tohle není o frekvencích. Když se pana Malého ptají, co by měl dělat stát, tak už se těší na *aplikace IoT*, nikoliv na práci s frekvencemi. A stát by pokud možno neměl vůbec IoT aplikace zavádět, protože to vždycky skončí akorát u sledování, šmírování a kontrolování ovčanů.
"Kdyby totiž český stát nějak “zaváděl IoT”, tak je velmi pravděpodobné, skoro jisté, že to dopadne podobně jako EET: za dvacet milionů se koupí server od IBM, software bude napsaný v Enterprise Javě a data se budou přenášet po “větách” ve formátu XML. Celé to bude neskutečně drahé a předpotopní, a zaplatíme si to my všichni."
mam to chapat tak, ze delat to soukroma firma, stacil by prenos SMSkou?
btw, "vyeliminovat" - ale fuj
Je to tak, autor ve svých úvahách řádně ujel, asi opravdu zapomněl odlišit primární zdroje od akumulátorů. Kvalitní PRIMÁRNÍ lithiové články či baterie mají životnost řadu let; tak třeba v dálkovém ovladači k autu mi slouží jedenáctým rokem. To už by podle autora měly být dávno samovybité, a přitom určitě nebudou průmyslové, "jen" kvalitní (ne z tržnice). A co třeba kardiostimulátory, tam je odběr je trvalý a baterie vydrží 5 - 10 let.
Promiňte, v poslední době tu situaci nesleduji, takže nemohu posoudit jak moc se situace změnila, ale mám za to že stát prostřednictvím ČTÚ ten oligopol vytvořil, a posléze ho velmi efektivně ho bránil. Pamatuji si na spousty článků o absolutně absurdních srovnáních tarifů se zahraničím psaným evidentně tak, aby ČR vycházela v nejhorším jako "průměr" (byť tarify byly často voleny úplně nesmyslně tak, aby to tak vyšlo)
myslím, že to byl právě dobrý příklad (z hlediska koncové technologie, ne jinak). Zatím toho napojení moc není, to se teprve soutěží a je obsahem právě zadávací dokumentace. Vzhledem k tomu, že to postavili za pár týdnů, toho ani víc nemohli stihnout :).
Dodavatel byl vybraný přímo a moc detailů o současném řešení tedy není venku a vše je pod pokličkou, kdo ví, máš pravdu v tom, že bez podrobností se dá složitě něco objektivně posoudit.
Tomu právě nerozumím - jaký je rozdíl mezi mobilními operátory (MO) a operátory pro IoT? Jen vím, že SIGFOX běží v nelicencovaném pásmu, kde to běží u ČRa nevím. Ale z principu mi to připadá velmi podobné. Kde máme jistotu, že to vyřeší konkurence, když to nijak nevyřešila u MO? Klausova neviditelná ruka trhu vždy nezafunguje.
Teď to vypadá, že bych chtěl, aby stát reguloval IoT, ale to opravdu nechci. Stejně tam by ale neměl regulovat MO, i když tam je rozdíl, protože MO hospodaří s přidělenými zdroji. Free pásmo ale také není nekonečné, takže je to opět podobné.
"Takže baterie po čase sice může mít stále ještě dostatek energie, ale už nebude schopna dát nárazově takhle velké proudy."
Asi pred 17ti lety jsem resil stav kdy GSM telefon (uz si nepamatuju znacku) s jetym NiMH akumulatorem jeste normalne fungoval, ale kdyz mi zazvonil hovor tak se vypnul tim, ze jsem paralelne k baterce pripojil elyt (dnez uz nezname kapacity, ale podle velikosti to sacuju na 220-500uF, coz zivotnost baterky prodlouzilo cca o pul dne az den.
2) můžeš zažádat o vyjímku, ta ale moc neřeší, vím
3) žádná vazba na SW tam není, celé EET máme postavené pro jednoho klienta nad Linuxem. Pokud prokazatelně za chybu nemůžeš, FÚ deklaroval, že k tomu bude přihlížet, pokuta je "až" a nikoliv "jen".
Nešlo, u sms nezaručíš odesílatele, existuje řada brán a dá se číslo odesílatele podvrhnout a opět jsi závislý na pokrytí signálem, tím stejným signálem, kterým putuje internet (3G, gprs). Cena sms pro komerční účely není zdarma a neomezená, jako to máš u osobního čísla a těžce platíme za sms desítky haléřů.
lithio socl clanky vydrzi leta, ale ty odbery jsou opravdu minimalni, tipoval bych ze pri pozadavku na desitky mA, nebo stovky se urcite zhrouti. V dalkaci od auta to budou max desitka mA...ani to mozna ne. (ale nikdy jsem to nemeril - klidne se rozepiste kdo to zmeril ?)
jinak SOCL se hodi do ruznych stenic :-)
Tipnu si: Philips Fizz/Diga, Alcatel One Touch *? Do těchto telefonů jsem běžně cpal miniaturní 470uF/6.3V a když se ještě mírně stáhnul tx zisk na PA, ty telefony vydržely i měsíc ve standby.
Další můj skutek byla Nokia 6210 s TX power sníženým přes WinTeslu, ta dala s tlustou li-ionkou taky měsíc a ve městě 100mW na 1800MHz (Oskar) stačilo bohatě.
Je to možné, ale netroufám si to hodnotit, neznám detaily návrhu, nevím, co vše probíhá na pozadí, na co je to všechno napojeno, na jaké špičky je to dimenzované, co znamená z hlediska HW nutnost kompatibility a integrace s ADIS atd.
Ale raději dost o EET, o té ten článek (doufám) primárně není, jen mě přišlo škoda, že se na tom takto p. Malý snaží svést.
Zeptám se jinak. Kdo, když ne nějaký na technologických firmách nezávislý regulátor, zajistí bezpečnost? Patlafoun s Androidem dostává aktualizace běžně jenom půl roku, před časem se zhroutily celý sítě, stavěný na Ubiquity kvůli virům, byly tady kamerový DDoSka, úniky dat z panenek, hyperaktivní bagrista v Brně,...
Úloha státu, kterou samozřejmě stát neplní ani ve snu, je nastavit mantinely pro podporu a bezpečnost a dát drsný kartáč těm, kdo na ty mantinely kašlou.
Pane Malý, fajn článek, jen by bylo dobré trochu neplést pojmy a dojmy - to co Vy nazyváte baterií je ve skutečnosti akumulátor, ano ten nevydrží záporné teploty, zemře samovolně, jak píšete. Slyšel jste ale někdy o průmyslových lithiových bateriích (nanabijítelných! ) 3.6V a s kapacitami přes 2000mAh? Prosím nastudujte si tuto problematiku, pak už Vaše závěry ohledně životností zařízení budou trochu jiné. Věřte, že když se chce a když se to umí, pak se spotřebou a životností se dají dělat divy. Cosi o tom vím :-)
Pana Malého jsem si vážil do té doby, než jsem zjistil, že zcela systémově pod svými články nekomunikuje (a to i na zcela konkrétní věcné dotazy) a na svém blogu pak žebrá o hlas do Křišťálové lupy. Takhle si člověka, který si zaslouží vážnost a úctu nepředstavuji. Takže další morální úpadek v podobě laciných prohlášení na EET už jen dokresluje jeho charakter.
1. EET je pitomost sama o sobě
2. Její zavádění v době, kdy internetem není pokryto celé území, na němž se vyskytují prodejny, které by měly EET provozovat, je pitomost na druhou
3. Její zavádění v podobě, kdy je to celé vázáno na předraženou shitnapodobeninu OS od Microsoftu a zcela konkrétní programy od shitfirem, které se na tom nakapsovaly:
Takže investice přes deset tisíc jen do SW. Potom zpravidla zjistíte, že nepojede řada HW (prostě Microshit a jeho výplody), takže další tisíce do HW. U lidí, kteří si přivydělávají k jinému zaměstnání nebo důchodu jste na několikanásobku měsíčního výdělku, což stačí samo o sobě k likvidaci.
K tomu musíte ještě reálně připočítat náklady na servis (zpravidla mezi 500 - 1000/hodinu + hrazení dopravy.
K tomu musíte připočíst i likvidační postihy za chyby, za které provozovatel podniku prokazatelně nemůže (např. zablokování internetu v některé lokalitě).
To vše dohromady je pitomost na třetí.
Ono by to opravdu šlo nějakou formalizovanou SMS (řada údajů na EET účtence by se dala na pevno propojit s konkrétním telefonem, takže by se nemusela posílat stále znovu), ale
- to by na tom nikdo nevydělal
- nebylo by to likvidační pro menší firmy a živnosti
Což jsou oboje hlavní důvody pro zavádění EET.