Mě fascinuje, jak si spoustu lidí myslí, že už to přišlo. Přišlo leda prd. IoT, senzory a podobné kraviny mají před sebou ještě kurňa dlouhou cestu.
Navíc se teď každá firma snaží dělat věci na prasáka. Otevřené standardy ? Leda ve snu. Aktuálně bude vlna blbečků, kteří si od jedné firmy nechají vybavit dům spoustou senzorů a nechají se tak na dlouho zaháknout.
Není to k ničemu, některé věci mohou být docela fajn, automatizace není špatná věc. Ale to uchopení je zatím hrozné a v plenkách. A samozřejmě, milion debilních hipsterských startupistů okolo.
Dlouha cesta k cemu? Zatim totiz vidno jen ... rekneme hracky.
Date si teplotni cidlo do kazde mistnosti? OK, a k cemu to bude dobre. Budete mit pocitac v lednici? OK, a k cemu to bude. ... a takto muzem pokracovat. Stejne budete tu pizzu muset z te lednice vyndat a co vic, pokud budete chtit aby vam to vse fungovalo, budete te lednici muset tict, ze jste si z tech 400g vzal 180 ... a zbytek vratil. Jak dlouho vas to bude bavit? Odlejete z oleje a budete premerovat, kolik toho zbyva? Nebo budete prevazovat kolik zbyva masla po namazani? To aby vase lednice vedela, ceho a kolik v ni je? A budete nasledne poustet na svem PC analyzu moznych receptu z obsahu lednice? Nacez pak zjistite, ze vybrany recept pozaduje 1/2 masla, ale vy jste minule nezaznamenal svuj namazany chleb, takze 1/2 uz vlastne nemate.
Dam ale i daleko primitivnejsi priklad. Mate nebo muzete mit automobil, ktery umi v nastaveny cas zatopit. Reknete si, ze to je paradni, protoze nez prijdete k autu, bude snih ze skel dole a uvnitr bude teplo. Ve skutecnosti je to stejne knicemu jako ta lednice, protoze vy v 99% jednoduse dopredu nevite, jestli k autu dorazite v 8, 8:10, nebo 7:45. A co predevsim, nechcete to resit.
Proto se ptam znova, k cemu? Pokud totiz reknu, ze zbyva dlouha cesta k letu na Mars, tak proto, ze mam nejakou predstavu, proc by se tam melo letet. Ale opravdu nemam, a podle vseho vubec nikdo nema, predstavu o tom, k cemu by melo byt dobre IoT.
"Date si teplotni cidlo do kazde mistnosti? OK, a k cemu to bude dobre."
Tak nam je to dobre pro to, ze kazdou mistnost obyva jiny clovek s jinym teplotnim komfortem. A co vic - pres noc nekde nepobyva nikdo a naopak rano do ni dorazi nekdo v typickou hodinu a je dobre ji predtopit. A tohle vsechno se deje "samo", aniz bysme na to museli myslet. Vam to mozna pripada jako prkotina, ale nasi rodine to prijde nesmirne pohodlne. Kazdemu co jeho jest, ale delat z toho nepochopeni tema, to mi prijde trochu zvlastni :)
Jo jo chytrou farmu jo. Kladívko na vačce na rozbíjení ledu v napáječkách s půl hodinovým intervalem nebo topný kabel ve vodě, pozor aby se voda neuvařila, automatické otvíraní a zavírání kotců s při setmění a rozednění, automatický plašič ptactva aby neužíraly žrádlo drůbeži, a nešířily chřipku, automatickou dojičku s elektrickým obuchem, myčku a wellnes pro skot s programem, hudbu pro každou krávu zvlášť, dopravník na vejce přímo do chladírny. Farmář na polohovacím křesílku ve velínu, nebo z australské pláže s tabletem a obklopený společnicemi, utápějící se ve vodce s ledem.
Hračky? No jak se to vezme - v sídlištním 3+1 asi užitečnost chytrých prvků a automatisace opravdu nebude nic moc. V pětisetmetrovém domě 15+4 se to ale hned bude jevit trochu jinak. Tam se rozumným řízením dá ušetřit opravdu hodně energie a peněz a i na komfortu se to projeví.
Auta s bufíkem resp. elektrickým ohřevem motoru a interiéru máme. Je to sakra rozdíl v pohodlí. Buď to pustím když vstávám, nebo se to nastaví na nejčasnější pravděpodobný odjezd. Motor je předehřátý, skla nejsou zamrzlá, uvnitř je teplo. Zda k tomu přijdu v 7:45 nebo 8:20, to fakt neřeším. Pokud někdy musím odjet opravdu nečekaně, holt komfort oželím, ale to není důvod k tomu, abych si ho odpíral i když to nutné není.
Lednička s rozumným „stores managementem" by se mi moc líbila. Dost často se mi stává, že něco přehlédnu a pak to zbytečně vyhodím. Takže například warning ve smyslu „tohle máš ještě v ledničce" při sestavování nákupního seznamu , nebo „pozítří projde ten jogurt, co tam ještě pořád máš" by se hodil. Bohužel v současné době, kdy není možno informace načítat dostatečně rychle a pohodlně, to asi zatím použitelně naimplementovat nepůjde.
Ten primitivnější příklad moc nechápu, je nějaký problém si nastavit to vytápění tak, abych měl teplo od 7:45 do 8:10? Proč bych měl řešit nějakých pár minut? A i kdyby se to vytopilo jen na těch 7:45 a pak se to vypnulo, v 8:10 tam bude pořád výrazně příjemněji než bez toho předvytápění. A když někdy náhodou vyrazím v 7:00 či 10:00, tak holt budu mít zimu, opět ale nechápu, proč bych to měl řešit.
Mate pravdu, ze kdybych to mel bastlit a programovat sam, tak bych se na to dival stejne - byla by to hloupost. Poridil jsme to ale jako hotove reseni, se kterym uz nebylo moc prace - system se nase zvyky naucil sam (vi treba, ze v kuchyni se obvykle zacina zit kolem 7 rano a ze jeji vytopeni trva o neco dele nez v detskem pokoji, ze cas od casu se vetra a ma to takovy a takovy dopad na teplotu, atd.).
Rozdily teplot v mistnostech opravdu nejsou velke, ale pro nase potreby zasadni - nekde spi kojenec, ktery potrebuje i v noci kolem 23 stupnu, jinde ja, kteremu staci 19. A ten kojenec je na zmenu teploty opravdu citlivy, na rozdil ode mne :)
Jasne, dalo by se to nastavit termostatickymi hlavicemi, ale uprimne, jejich programovani v kazde mistnosti s tim, ze by stejne nepostihly vsechny vyjimky, mi prijde mnohem slozitejsi nez kdyz to odhadne nejaky algoritmus v domacim serveru za me proste na zaklade dodanych vstupnich informaci ("co je komfortni teplota v ktere mistnosti"). Jsou to drobnosti, ktere funguji na pozadi a vlastne nas odnaucily hlidat ruzne provozni potreby, coz je samo o sobe prijemne. Podobne zaluzie, ktere se oteviraji u ruznych oken v ruznou dobu podle toho, kdy kdo vstava a kdy se stmiva. Ano, slo by to resit konvencnimi zpusoby a ladit na kazdem miste zvlast samostatnym zarizenim, ale nejak me nenapada zadna vyhoda takoveho "stareho dobreho reseni" :) (podotykam, ze naklady na "chytry dum" byly hluboko pod 5 % jeho porizovaci ceny).
Chytrý dům je jako neúplatný ministr. Neexistuje.
Co existuje, tak je takzvaná "systémová instalace". Tam jsou věci propojený na sběrnici (nejlíp se zatím jeví KNX nebo CIB) a jednotlivý věci se dokážou domlouvat - proč by se zapínala klima, když nikdo není doma a stačí stáhnout žaluzky?
Ale...
1) Cena je pekelná. Pokud do toho vložím 50k Kč, životnost je 10 let (u většiny systémovek míň, výrobce zařízne podporu a konec) a dokáže to uspořit 2 litry na energii ročně (při zanedbání vlastní spotřeby), tak to nemá moc smysl.
2) Pokud jde o closed standard a výrobce se rozhodne nepokračovat v dané řadě, nikdo to nerozšíří a neopraví bez výměny za jiný systém.
Švára shodou okolností takovou blbost doma má. V rozvaděči PLC za 15 litrů, ke každýmu světlu navíc relé za 800, ale stejně na WC rozsvěcí vypínačem a možnost rozsvítit si z mobilu ještě nevyužil. A švagrová taky při vaření raděj cvakne vypínačem, než by hledala mobil, spouštěla appku, přemýšlela, jak se to světlo jmenuje,... A když náhodou vypadne ta ze tří fází, na který je PLC, je nahraný.
A reálná úspora? 24/7 to žere 30W, tj. cca 260kWh ročně. Na světlech už ale za dva roky něco ušetřil. Když jeli na týden na dovolenou a zapomněli zhasnout v koupelně (LED osvětlení 20W) a na dálku zhasli, uspořili celých 3,5kWh. A to se vyplatí...
Doma inteligenci řeší bedna relátek, a to ještě jenom topení. Nic jinýho se zatím nezaplatí.
Zkusím vysvětlit. Máte na to stejný pohled jako já. Opřu se o to, co jsem již zmínil. Dneska máme spoustu lidí, kteří dají čidlo "něčeho někam" a budují kolem toho PR. Rozhovory, články, přednášky, konference. Každý se chce dostat ke kormidlu. Takhle vzniká a zase zaniká většina starupů a je to spíše způsobené demencí trhu a schopností lidí nalít peníze do kdejakého pitomce.
Ta skutečná věda je v plenkách a zatím nemáme nic. Využití spočívá v "ambiguous" zařízeních a je potřeba zkombinovat několik principů. SMART algoritmy (opět kombinace spousty věcí - strojové učení založené třeba na statistice a dalších asi milion věcí), senzory a automatickou komunikaci. Poté jste schopen dosáhnout toho, že na věci nemusíte myslet a prostě se dějí.
Myslí se na to hodně v energetických clusterech, kdy si celé bloky domácností dokáží půjčovat energii a dopředu velmi přesně odhadnout, kdy je pro který blok výhodné spotřebovávat a kdy dodávat ostatním. Lze odhalit problémy starých lidí v domácím prostředí. Senzory se naučí jejich rutinu a pokud dojde k jakémukoliv porušení zaběhlého scénáře, člověk nemusí doma ležet a hodiny čekat do druhého dne na ošetřovatelku, než bude pozdě. Využití najdete v energetické síti velkých společností i malých clusterů, například aut a domácností která dokáží predikovat a hlásit potřebu elek. energie - síť tak může reagovat dostatečně s předstihem a mnohem přesněji.
Internet věcí zkrátka není nic jiného než ekonomický stav, kdy už se nám vyplatí cpát malé počítače všude, protože to je možné a levné. Use cases jsou. Jen někteří hledají další a nesmyslné, jen aby si splnili svůj vlhký sen o startupu. Každý chce prodávat, myslet chce málokdo. A tak blbci kupují od blbců tyhle žvásty. Ostatně celý tenhle článek je žvást. Profíci tyhle triviální věci dávno umí a normálním lidem je to k ničemu už právě z toho důvodu, že se do teploměrů v každé místnosti fakt nebudou hrnout.
Ale notak :)
Pokud je v zamku vlhkost, tak to v mrazech muze nefungovat. Ale ze vam nefunguje odemykani diky ruzny tepelny roztaznosti?? To jakofakt??? :DDD
Pardon ze se smeju ale to je takova habadura :)))
A v lete diky tomu taky?
Ze prasknou koleje, to je fakt, ale odemykani zamku... Vy jste takovej Pinocchio, ze jo?
To je zásadní otázka: K čemu to? Nejen chytrý dům, ale i minulý článek, proč by se měl lékař naučit programovat nebo třeba proč dětem na hraní kupovat 3D tiskárnu.
Co se týká chytrého domu, možná by mne zajímal nějaký udělátor co bych ho strčil do ledničky a kdybych na několik dní musel odjet z bytu, občas bych z mobilu poslal serepesku a ten udělátor by mi odpověděl, jaká teplota je v ledničce. A pokud by nebyla v přijatelné hodnotě, brnknul bych někomu, ať se ke mně podívá, co s tou lednicí je.
Kvuli ztracenemu klici od vchodovych dveri nikdo zamek ani klice nemeni, A je vskutku vyhodne misto 4 klicu po 20Kc/ks nechat kazdou domacnost zaplatit 4x 100Kc/ks za chipy. A jako bonus resit naklady spojene s tim, ze novy chip je treba registrovat a tudiz nekdo s admin chipem musi k te krabici dojit.
Pricemz ve finale stejne vsichni musi mit i ten mechanicky klic, protoze kdyz nejde elektrina, tak by si dvere neotevreli. Ovsem tuto drobnost je mozne resit i v incencich nasich nejmenovanych spoluobyvatel a prevazne sklenenou vypln proste vykopnout.
Chytry dum je pro hracicky, firmy nabizeji HW a ve skutecnosti umi nascriptovat maximalne topeni a audio-video. Bydlim jiz v druhem "chytrem" dome, ktery jsem si delal a me zkusenosti jsou nasledujici:
Vicenaklady pri stavbe:
- drazsi a vice kabelu (ke kazdemu vypinaci J-Y(st)Y) ktere se nesmyckuji (jde to udelat sbernici, ale v priprade jednoho blbnouciho vypinace clovek rozkope pul baraku) a zasuvky budto solo nebo po blocich kazda sve vedeni do rozvadece
- rele cca 100Kc/ks a par kusu s vetsim proudem za 300Kc tam kde je hrozi vypnuti v zatezi (rychlovarka, primotop v garazi)
- 1200 Kc/ks vyfrezovani a cidla v oknech/dverich
-je potreba myslet na dobrou kostru a roztahat zlutozelenou hvezdici a uzemnit co nejvice spotrebicu (rele jinak hori kontakty pri bource, v mnozstvi vetsim nez malem a neprenasi se bruceni do AV zesilovacu)
- mozek - aktualne Control4 (cca 100k)
- Rpi na kamery a ruzna ovladani, Odroid s Kodi na audio-video
Abych nebyl existencne zavisly na rizeni, ovladam co jde ciste mechanicky aut.spinac/vypinac - rele (svetla, dvere, brany), mozek je jen dalsi ze zpusobu ovladani.
Priklady z praxe:
Jedno dalkove ovladani, kterym se stejnym zpusobem ovladaji ruzne mistnosti (oceni hlavne zeny).
Automatizace svetel, temer jiz nerozsvecime rucne, cidlo ridi tlumeni svetel v za tmy, zesileni za dne. Deti se neboji sami na zachod, ani si jit v noci treba pro piti do kuchyne.
Rizeni topeni, klimatizace, rolet na zaklade aktualniho pocasi (neni potreba topit kdyz venku sviti, staci zvednout rolety na jihu a po zapadu slunce je stahnout, obracene stejne tak klima).
Rizeni tepelneho cerpadla dle predpovedi pocasi, natapeni akumulacni nadrze pres den v zime, vytapeni bazenu v lete
Alarm oken/dveri, kdyz deti pri odchodu zapomenou zavrit dvere na zahradu.
Odpojeni na ohen rizikovych spotrebicu po zamknuti prazdneho domu (rychlovarka, kavovar, varna deska)
V pripade detekce pohybu a nepritomnosti nekoho doma, se zacne posilat duplicitni zaznam na server umisteny mimo.
Postaky mame vytrenovane na otevreni brany a garaze, nemusi nikdo z nas domu (u nas na malomeste se ten podpis tak neresi).
Neni nic prijemnejsiho nez rano ucitit cerstvy pernik, ktery se sam zacal pect hodinu pred nastavenym budikem.
Pradlo posbiram, nanosim, dam do pracky a zena si to zapne na dalku, aby ji to vyslo az prijde domu.
Rano, ve vsedni den, mimo svatek, se mi pri mrazu a po vypnuti PC automaticky zapina v aute nezavisle topeni, nez se obleknu sedam do tepleho.
Tisice blbnin, podle prani, casu, chuti a financnich moznosti.
Ano, segment ma pred sebou jeste urcite 10 let vyvoje, je potreba zjednoduzsit nastaveni, stanovit standarty. Co chutna me, nemusi chutnat vsem. Chytra domacnost je dnes pro geeky, po trose zkouseni a laborovani je to pecka. Kdo to u nas videl, pouzival, je trosku IT a bude stavet dum, jde do toho take. Skoda ze se o "chytre domacnosti" vyjadruji lide, kteri ji videli max na vystave, nebo dokonce jen na videu.
Nejpodstatnejsi informace ...
"Chytra domacnost je dnes pro geeky"
Tzn, musite byt programator, elektrikar, obecne kutil od vseho, aby tu byl nekdo, kdo to vsechno bude nejak ("zadarmo") udrzovat v chodu. Videl jsem rd, kde v kazde mistnosti byl v drzaku na zdi cvaktuty tablet, a z nej se dalo ovladat cokoli (nejen v te mistnosti). Vypadalo to paradne .. tedy do okamziku, kdy majitel prozradil jaka je realita.
Problemy s napajenim - aby se nemusely tahat ty draty je to vse bezdratove ... a polovina toho ma akumulatory, ktere je treba nejen nabijet, ale casem i vymenit, coz v 30% pripadu znamena vyhodit dotycny prvek a vymenit jej. Coz prozmenu znamena, ze v dohledne budoucnosti bude muse vyhodit komplet vse, protoze dodavatel nebude vecne podporovat a vyrabet prvky kompatibilni s prave jeho realizaci. Pripadne problemy s BFu pristupem - jednoduse se mu opakovane povedlo smazat nejakou cast konfigurace, a dodavatel si za rekonfiguraci rekne 30k. Nebo tablet nepozna, ve ktere je prave mistnosti, takze kdyz rozsvitite svetlo, tak jej rozsviti, ale jinde atd.
Kolik za to dotycny celkem zaplatil vlastne ani nevi, ale vzhledem k rozsahu a pouzitym komponentam zcela jiste 1M+.
A kdyby jste to nemel, tak by jste si pamatoval, ze kdyz do te kancelare nahodou jedete (sam pisete ze vyjimecne), tak musite vyrazit o hodinu drive, aby se zatopilo. A voiala, zadne IoT nepotrebujete. Takze usporu mate presne 0%.
Navic, jak jsem zminil vyse, pamatovat si, ze musite neco nastavovat na dalku, je daleko narocnejsi, nez prijit do zimy ... a logicky zatopit. Navic musite takovou akci planovat, viz zminene auto, a musite dodrzet casovy plan, jinak to cele prestava fungovat.
Nemluve o tom, ze pokud v te kancelari konate nejakou akci ... tak zcela jiste neni zatopeni zdaleka jedina vec, kterou musite predem pripravit, takze tam stejne tu hodinu nebo dve pred akci byt musite.
Výhoda to je pouze na papíře nebo v pdf firmy, která to chce prodávat.
Domy s čipy místo zámků - podle mě to mají tam, kde majitel (správce...) je trochu hračička, nebo fanda. Praktické využití, usnadnění, nebo jiný přínos pro obyvatele je nula. Vzato do reality - neznám panelák, bytovku apod, kde by fungoval systém výměny klíčů od vchodu tak, že by se měnila celá sada i s vložkou, pokud někdo jeden ztratí. Když někdo ztratí klíče, vymění si zámek u svého bytu. U bytovky se 7 patry a 3 byty na podlaží by je to přestalo brzo bavit. Prostě argumentovat IoT u dveří paneláku je nepraktický nesmysl.
Zabezpečovačka - ok, ale jako čistokrevné zařízení IoT mi to nepřijde.
Termostaty na dálku - kolikrát, jak často a na jak dlouho jezdíte na dovolenou během topné sezony, aby to mělo nějaký reálný a praktický smysl? Já ani v tomto moc smysl nevidím... jako v ty praktičnosti a přínosu. Při odjezdu na hloupém, do IT nepřipojeném, termostatu zmáčknu tlačítko s obrázkem kufříku a nastavím počet dní, na který platí předem nastavená snížená teplota. Po uplynutí doby přejde termostat sám na běžný topný režim. Takže v den příjezdu funguje normálně. Ale třeba jezdíte častěji, nevím.
Noo jak je vidět z názorů, tak nejen hardware na to není připraven, ale ani člověk. Za prvé dle názorů je to drahé a za druhé ještě nikdo neví, jestli mu to náhodou někdo nehackne a nebude mu doma ovladát topení, sprchu, v noci zapínat světla, otevírat bránu, garáž apod. :) Dle mého názoru si na to nejdříve musíme zvyknout a naučit se s tím žít. Bude super vědět, že mě autobus pojede o něco déle, protože řidič zaspal, že se mě doma někdo prochází a nedej bože něco krade nebo že dcera zapoměla při odchodu do školy zhasnout a topení nechala na pětku. Takže jen ať to přijde, je to bezpečné a intuitivní. Uvidíme jaký standard se povede prosadit a jaké firmy se toho chopí. Snad to nebude jako se vším, že pokud to máš od stejného výrobce, tak ti to šlape, ale běda jak tam připojíš něco cizího! :)
U dveri do bytovky? Neverim :)
U dveri u bytu mate stejne klic takze jako opilec byste se domu stejne nedostal. Uprimne, netrefit se klicem do zamku vyzaduje skoro bezvedomi.
Zima - neverim ze prijdete tak zmrzlej, ze neotocite klucem. Ani obyvatele Longyearbyenu nejsou takhle zmrzli.
Taska - pokud mate tak plny ruce, ze nevyndate klice, tak vam nepujde vyndat ani cip.
Můžu auto nechat topit, vybíjet akumulátor a pálit naftu třeba jen deset minut a pak to vypnout s tím, že když přijdu za půl hodiny, pořád v něm bude celkem teplo. Nebo můžu vytopit na 7:45 a pak znova na 8:00, nedošlo-li k otevření dveří. A když nikam nepojedu, tak to holt bude topit naprázdno, no a, celý koncept předvytápění je žrout energie ve prospěch chvilky pohodlí, takže když už do toho půjdu, topení do luftu není problém. A kdybych nikam nejel týden, může chytré auto po třech dnech nečinnosti v daném období to topení vypnout, a až do něj někdy ráno zase sednu, tak budu mít jednou zimu, ale nahodí se nový odpočet. Tím by se předešlo i situaci, kdy by chytrému autu tím vytápěním došla nafta/energie v akumulátoru.
Takze staci prijit se sroubovakem, vrazit jej mezi ty zehlicky ktere jsou hned vedle dveri, a voiala, dvere jsou otevrene. Genialni. Jdu si koupit mechanicky klic.
Mimochodem nikoli, zadny predpis nevyzaduje, aby dvere byly otevrene. Dokonce se domovni vchody pomerne bezne zamykaji, coz pochopitelne zpusobi to, ze v pripade ze by nekdo chtel pri pripadnem pozaru z domu ven, tak si neotevre jinak nez nasilim.
Pokud pak jde o budovy, kde se vyskytuje vetsi mnoztvi osob (napriklad obchodni domy, kina ...) tak tam se predepisuje, ze dvere musi jit bez klicu a zamku otevrit zevnitr ven, nikoli vsak opacne. Coz by jaksi nijak neresilo tech 10 partaji stepujicich pred nefukcnim elektrozamkem.
Aby to bylo mozne napojit na vytah, tak by na to zcela jiste bylo treba alespon 30 ruznych certifikatu. Tudiz by to zcela jiste nestalo stokoruny ani tisicikoruny ale desitky tisic. A za tu cenu by jste usetril mozna 10s (to pokud behate ven 5x denne) casu.
Zcela jiste by to podlehalo revizim, a zcela jiste by to nevydrzelo dele nez 5 let. Tudiz jediny kdo by z toho mel profit by byl dodavatel.
Jsou bytové domy, kde dveře na čip mají. Výhoda je, že když ho někdo ztratí, tak se dá zablokovat, a nemusí se měnit zámek a všechny klíče.
A k tomu výtahu - stačilo by, aby se při odemčení dveří výtah přivolal. Což je jednodušší problém.
Sám za sebe mám zkušenosti:
1) zabezpečkovačka = asi 15 čidel. Občas falešné poplachy, jedno čidlo jsem musel vypnout úplně.
2) termostat (Nest) - ovládání na dálku. Výborné na dovolenou - udržovací teplotu můžu dát mnohem nižší, a zatopím včas předem. A na normální používání to má mobilní aplikaci, a tak ví, že už jsem na cestě domů a zatopí.
Ale nic složitějšího nechci. Nechci se o to starat, řešit problémy, aktualizace, rozbitá čidla...
Znám pár paneláků, kde to mají, a podobný problém se nekonal. Buď je poslední roky každá zima tak mírná, nebo jsou "erbéráci" tak rychlí, nebo je prostě někdo chytřejší než vy a dokázal to vyřešit.
Nápověda: když vypadne napájení, tak se dveře odemknou. Ostatně bezpečnostní předpisy to tak přikazují.
Ona ostatně i taková krásná věc, jako požární předpisy, může takovou věc pěkně zkomplikovat:
- Pokud hasiči vypnou šťávu, musí být možnost otevřít si. Takže to dají za central stop, nebo za total stop?
- Pokud bude elektronika s akumulátorem hned u dveří, jak zajistit, aby akumulátor nevybuchl utíkajícím do xichtu?
- Pokud bude instalace na CHÚC, tak to smrdí bezhalogenovou kabeláží atd.
Ano, to je nástin reálného využítí. Jenže lidi jsou konzervativní. Pod kůži si čip nedají a tahat a hledat ho po kapsách taky nechtějí. Měli-li by si ho připnout ke klíčům, postrádá to smysl. Když už mám klíče v ruce, vyjde to nastejno přiložit ke čtečce, nebo zasunout do dírky.
Přivolání a naprogramování výtahu je fajn. Akorát nesmíte chtít jet nejdřív do suterénu ke kójím. Nebo vás nesmí jet víc.
A řešil jste bezpečnost? Z čtečky by šel krásně vytáhnout přehled, kdy, kdo, s kým a jak často chodí pryč, bývá doma, nebývá doma... Dokonalá evidence. Fe firmě se to pro tyhle důvody právě používá. V soukromém bytovém domě to je spíš na škodu.
Tipuju, tohle by v bytovým domě neprošlo.
Tohle je zase míchání švestek a ananasů.
Ohledně "teploty v každé místnosti", tomu se říká zónová regulace a je to jedna z mála věcí, kde se domácí automatizace zaplatí. Ono jde nejenom o teplotní komfort, každá místnost je totiž jinak velká, jinak orientovaná, ... Jiná bude tepelná ztráta podkrovky se střešním oknem na sever, jiná u obýváku s obrovským oknem na jihozápad do zahrady a děcák s klasickým oknem 100x150cm na sever je zase jinde. A to nepočítám lokální zdroje tepla třeba v kuchyni. Pokud se nemá v jedné místnosti větrat a v druhé klepat kosa, jde to jenom lokálně regulovat.
A termostatická hlavice v každé místnosti není řešení, protože by kotel musel jet trvale, nebo spínat podle teploty v referenční místnosti. Ale pokud je v té jedné referenční místnosti víc teplo, kotel se vypne a zbytek baráku mrzne. Naopak pokud je tam moc zima, kotel zase jede trvale. A vůbec nezmiňuju situaci, kdy nějaký dobrák nastaví hlavici u radiátoru jinak, než ten termostat.
A vůbec to není tak šílená investice, jek by se mohlo zdát - hlavice Honeywel MT4 na 24V kolem 650Kč, nejlevnější termostat od Elektrobocku kolem 300, instalace kabelů do podlahové lišty. Místnost vyšla na cca 1200 + 1200 zdroj a ovládání kotle. Dělal jsem to postupně, první rok dvě místnosti, úspora 2300 za zimu...
Druhá věc je ovládání z netu a z mobilu. Nebudu psát na rovinu, co si o tom myslím, jsem slušně vychován. Ale když to řeknu diplomaticky - na jednu misku vah dejte pořizovací cenu a zařazení vašeho kotle do spambotu, na druhou to, že kamarádům u piva můžete ukázat klikátko v mobilu a honit machra (víc bych od toho nečekal, hraní si s teplotou člověka baví tak maximálně měsíc, než se na to vykašle a nastaví si tam něco napevno). A třeba u podlahovky, která má 15 hodin setrvačnost, taková konina ztrácí smysl úplně.
Nedá mi to se nezeptat. A nemyslím to nijak konfrontačně.
Proč to tak máte? Myslím tím prakticky. Věřím, že tak, jak to bylo naprogramované, tak vám to funguje. Já mám na mysli ale význam praktický. Jestli to je vůbec smysluplné. Pokud jste si tím ověřil, že to umíte vymyslet, naprogramovat, zapojit a rozchodit, tak super. Ale má to pro život v domě skutečně nějaký podstatný význam?
Mě totiž smysl uniká. Několik lidí obývá několik místností v jednom bytě/domě. Ti lidé tam během dne chodí, pobývají ve společných prostorách, přemístují se. Přičemž teplota v jednom pokoji stejně ovlivňuje teplotu vedlejší místnosti. A navíc budou ty nastavené teploty podobné +/- pár °C. Tohle vše umí podobně nastavit i hloupé termostaty spolu termostat. hlavicema na radiátoru.
Rád bych totiž našel nějaké konkrétní praktické, ale hlavně smysluplné využití IoT. Nechápu, proč dávat všude čidla, propojovat to s aplikacema, přistupovat vzdáleně, ovládat mobilem atd., když to samý lze udělat bezpečněji, levněji, napevno. Ano, jsem skeptik. IoT je podle mě větší bublina, než všechny bubliny realitní a "jánevímjakýdohromady". IoT vytvořili a stále přiživují obchodníci a markeťáci, kteří cejtí vejvar z prodeje a vůbec je nezajímá smysl těch věcí.
Pokud jste nadšenec do programování a celý jste si naprogramoval, tak smekám, já bych to nedal. Přesto celou praktičnost považuju za stejně přínosnou, jako lepení plastikových letadýlek. Pěkný, ale k čemu jako...