A? Ja bych zamestnaval ty, kteri mi za investovane penize prinesou nejvice. Zda to bude muz, zena, trans, bily, cerny, zluty, muslim, krestan.... je mi uplne jedno. Nebudu si do firmy davat lidi jen proto, ze maji nejake pohlavi, nejakou barvu kuze, nejakou sexualni orientaci, nejakou viru, ale jen proto, ze jsou proste v dany okamzik z tech, co se hlasi ti nejlepsi.
Takze je uplne normalni, ze firmy zamestnavaji ty, kteri maji pro ne vetsi hodnotu. A pokud je to obor, kde to plni veskrze muzi, tak to tak proste bude. Nemam pocit, ze by bojovnici za rovnopravnost stali frontu napr. u poplaru, aby tam byly kvoty na zeny... nebo v dolech apod.
Rád bych zmínil, že výše mzdy je daná výkonem a stráveným časem. Ženy obecně mají nižší produktivitu (z různých důvodů od péče o děti po trochu jiný způsob uvažování nad plněním úkolu) a tím pádem mají i nižší mzdu.
Jsou samozřejmě typy co tím netrpí, ale těch je spíš méně.
Pokud si dobře pamatuju došel k tomu i Google při nějaké té interní studii.
Nějaké komunistické "stát by měl nařídit aby se to dorovnalo" je cesta do pekla.
Jinak defakto souhlasím s tím co je zde psáno. Každej nechť ukáže co umí.
btw. AI nahradí jen tupé lopaty a je problém s copyrightem na takovou práci.
I kdyby natrénovaný zdroj byl pod CC licencí (seznam autorů by mohl být delší jak vygenerovaný text) :-)
"Rád bych zmínil, že výše mzdy je daná výkonem a stráveným časem. Ženy obecně mají nižší produktivitu (z různých důvodů od péče o děti po trochu jiný způsob uvažování nad plněním úkolu) a tím pádem mají i nižší mzdu."
Zensky nemasturbují na diskusních na fórech nad linuxem, ani nedělají tupě nadřazené frky na windows. Netrpí paranoiou (což neznamená že nejsou obezřetné) ohledně poskytování dat službám na netu. Nepodléhají dogmatům typu opensourcový fanatismus, nepaří tolik gamesky, a obecně dokáží svůj čas lépe využít. Takřka vůbec pak ženy netrpí fachidiocií...
Produktivita se ale nemeri ve stravenem case :-) Naopak, ta zena muze byt i produktivnejsi, kdyz za zlomek casu, co na tom stravi cas zvladne stejnou praci...
Mimoto zrovna v IT jsou veci, ktere zenske zastanou lip - treba dotahovani veci. Chlap, kdyz mu to "nejak funguje" se na to dal uz vykasle a jde od toho, nejaka tvorba dokumentace je pro nej taky opruz, takze ji odflakne... atd.
Z mojich pracovných skúseností z tímu, kde ženy tvorili cca. 25 % (pravda, nešlo o programovanie, až na nejaké drobné skripty, ale najmä o support určitej infraštruktúrnej aplikácie), bola, že ženy podávali primerané, priemerné výkony, ale tí najväčší makači, ktorých produktivita bola nad 150 % priemeru, boli všetko muži. Tie baby sa proste do toho nikdy "nezažrali", bola to pre ne proste práca, ktorú robia za peniaze, a niektoré časom odišli robiť niečo úplne iné, mimo IT.
A s dokumentáciou je to tak ako so všetkým - v ideálnom prípade by všetko robili len tí najlepší, ale to je pochopiteľne nemožné, preto si zamestnávateľ (prostredníctvom vedúcich pracovníkov) určuje, kto bude na čom robiť tak, aby sa mu to najviac vyplatilo a obstál v konkurencii (použiť výraz "hodiť to na niekoho" by dávalo zmysel v nejakom demokraticky riadenom družstve, kde o tom rozhodla väčšina lenivých chlapov). To, že prístup "hodnota za peniaze" (ktorý je v konkurenčnom prostredí nevyhnutný) nevedie k maximalizácii kvality je snáď známy a všeobecne prijímaný fakt - zákazníci tiež nehľadajú najvyššiu kvalitu za každú cenu, ale nimi akceptovateľný pomer kvality a ceny.
Však to ani nikto nerozporuje, že byť produktívnejšia môže byť aj žena. Ale ako často to býva?
A s tým doťahovaním vecí je to rozhodne pravda, ale to hrá skôr proti ženám, lebo "jemné doťahovanie" typicky býva práca, ktorá vyžaduje nižšiu kvalifikáciu, je to teda horšie platená pozícia, a hneď je tu ten slávny wage gap. Tá tvorba dokumentácie je dobrým príkladom - nevyžaduje príliš veľké schopnosti programovania v zmysle tvorby nového kódu, stačí zhruba rozumieť tomu, čo je na čo, a potom vedieť úhľadne písať a štruktúrovať text a pod. (čo je oveľa menej vzácna schopnosť než "tvrdé" programovanie).
Ako podobný (možno ešte extrémnejší) príklad môžeme vidieť inde - parta stavbárov-remeselníkov niečo postaví, narobí pri tom kopec bordelu, a potom príde parta, čo to všetko upratuje. Tá druhá môže byť kľudne snaživejšia a menej to odfláknuť, ale aj tak nikdy nebude platená tak ako tá prvá.
zatím jsem zažil jen takové pohovory o kterých píšeš, že jsi je neviděl.. nevím co děláš na pohovoru ty, ale já tam mám člověka a posuzuji jak se s danou pozici a náplní popere a zda má na to, dodat lepší výsledek, než ten další člověk na pohovoru...
Ale zatím jsem tedy pohovor nevedl rozdílně ať mi přišel někdo, do se identifikuje jako muž, žena, trans, zda je žit, muslim, křesťan, bílý, žlutý, černý. A neměl jsem ani jiný požadavky. Dokonce i podmínky mají stejné, které jim nabízím
tedy možná dělám něco špatně, to je možné.
Kdyz pozadam kolegu, zda nezustane dele a nedodela XYZ ... tak v 99% zustane. Kdyz o totez pozadam zenu, dozvim se, ze musi vyzvednout deti, uvarit veceri, ...
A muž nemůže vyzvednout děti, uvařit večeři? Navíc pokud takhle posuzujete všechny ženy, i ty, které nemají děti nebo mají normálního manžela, je to diskriminace z vaší strany. A to, že se automaticky předpokládá, že o děti a domácnost pečuje výhradně či převážně žena, je právě jedna z diskriminace žen, která ústí i v diskriminaci žen v IT (mechanismem, který jste popsal).
Prakticky nedelaji odborne pohovory jen muzi :-) Ze to tak funguje ve vasi socialni bubline neimplikuje, ze to tak funguje kdekoliv. A ta hruza, ze i v IT se najdou zeny, co ty muze dokazi "skolit", videt a poukazovat na chyby v jejich vystupech. Jo, ti chlapi to pak obcas tezce nesou.... ze je zenska opravuje :D
A ešte je tu otázka (na ktorú sám nemám odpoveď, nemám dostatočnú skúsenosť), či tým ženám prekáža, že majú robiť na tých dokončovačkách/dokumentácii, alebo je jediná výhrada, že príslušné práce sú horšie platené.
Napriek tomu (či to už zhodíme na vrodené rozdiely medzi pohlaviami alebo patriarchálnu výchovu zlého bieleho muža), sú nezanedbateľné psychologické rozdiely (v priemere!) medzi mužmi a ženami, ktoré určujú, aké druhy činností si ktoré pohlavie (v priemere!) volí, a to potom determinuje deľbu práce - preto v nejakom momente trebárs muž doma montuje nábytok a žena robí domáce úlohy s deťmi, lebo opačne by súčet ich frustrácie bol vyšší.
O děti se ale musí vždy někdo starat, je jedno, jestli to je žena nebo muž. Chodím vypomoc do jedné mezinárodní společenosti, která to řídí primárně z CZ (desetitisíce zaměstnanců celosvětově) a čísla vypadají obráceně, absence kvůli dětem mají více muži než ženy.
PS: ona AI ale nahradí i ty velice dobře placené pozice lidí, který jsou špičky ve svém oboru, to není problém, prostě přejdou na jinou práci, ale je totální nesmysl, že AI nahradí jen tupé lopaty, kde na to chodíš?
No casto to nebyva treba proto, ze v IT tech zenskych proste tolik nepotkate :-) A tyhlety vase radobyshazovaci nic nedokazuji.
Dokumentaci by mel delat ten, kdo neco plodi - protoze on ma nejlip v hlave, co a proc udelal. Hodit to na nekoho je takove typicky chlapske a projev lenosti - akorat ze vysledky pak tomu taky odpovidaji, dokumentace psana nekym jinym tu a tam nejakou tu vec opomene nebo proste jen prehlidne.
No, zkuste sverit psani toho dila nekomu, kdo tomu za mak nerozumi. Vznikaji z toho bizarni texty... :D
dokumentace je literární dílo a je otřesné, když to píše někdo, kdo psát neumí. Nejsem zastánce toho, že kdo programuje, musí být i spisovatel.
U nás se to zatím tolik nedaří, ale mám projekty třeba ve Větnamu a tam je žen více než polovina a je ten vztah tam je daleko přirozenější a vlastně se neřeší.
V nově nastupující generací je ale i nás spousta žen, řekl bych, že to je i půl na půl a kategorii 20 - 25 let, co potkávám třeba na pohovorech na programátora (scala, lua). Devops, sítě nebo architektura obecně je ale pořád dominantou mužů. Naopak BI, práce s daty jsou muži v menšině (aspoň v mé bublině).