1) V ČR překážky do IT sektoru nejsou. Pokud v něm chce žena pracovat, může. Na internetu je spousta školení, zdrojů apod., takže se klidně může vzdělávat. Otázka je: chtějí to vůbec ženy? Touží po tom?
2) Rozdíl platů - platy jsou většinou smluvní, tzn. co si domluví, to mají. Tady nevidím žádnou diskriminaci.
Problém v samotném IT sektoru je minimální, většina lidí se zde zajímá o to, zda tomu daný člověk rozumí a je jedno, jaké má pohlaví apod., i když výjimky se vždy najdou.
Problém vzniká mnohem dříve, kdy spousta dospělých včetně některých učitelů (a učitelek!) vtlouká holkám do hlavy, že matematika a počítače nejsou pro ně. Pak logicky jich méně končí na odborných školách a mezi uchazeči o zaměstnání jich tedy také není tolik. V tomhle si myslím, že Czechitas nejsou tak efektivní, protože do IT konvertují ženy, které by se tam dostaly samy s trochou motivace, problém je ale už v základním vzdělání a smýšlení společnosti. Osvěta je fajn, a je potřeba ukázat, že to jde, ale aby se něco statisticky změnilo, je potřeba začít na základních školách a vytrvat alespoň 20 let.
Celá ta myšlenka je ovšem nesmysl, protože rozdíl mezi mužem a ženou není jen ve vercajku.
To co navrhujete už dávno praktikují skandinávské země, a výsledky odpovídají tomu, co psychologové dávno vědí: že rozdíl ve volbě práce mezi mužem a ženou není způsobený výchovou, a že přesně tím že muži inklinují k technickým činnostem a řešení problémů, a ženy spíše k péči a vztahům je dána volba škol, povolání, a vzniká tím démonizovaná wage gap.
Tím neříkám, že nejsou holky, co můžou programovat, ale je to prostě zlomek. Přírodu těžko přesvědčíte, že odteď bude vše jinak, protože "chcete".
muži inklinují k technickým činnostem a řešení problémů, a ženy spíše k péči a vztahům
Jenže tohle je dané výchovou. Neexistuje žádná věrohodná studie, která by prokazovala, že takovéhle rozdíly jsou vrozené. Dříve se myslelo, že jsou to vrozené věci, ale ukázalo se, že studie, které to měly prokazovat, byly špatně vedené a nedokázaly odlišit naučené chování od vrozeného.
Tím neříkám, že nejsou holky, co můžou programovat, ale je to prostě zlomek.
Ne, není. Dispozice žen k programování jsou úplně stejné, jako u mužů.
Přírodu těžko přesvědčíte, že odteď bude vše jinak, protože "chcete".
Jenže na přírodu se svádí věci, které nemají s přírodou nic společného. To, že holky od malička slýchají, že počítače nejsou pro holky, není žádná příroda, to je prostě hloupá výchova.
Tady nejde ani tak o překážky a rozdíly v platech, ale s vysokým rozpočtem se dá prosazovat leccos, příště se může zaměřit na to, o kolik géniů přicházíme tím, že se nám do IT nedaří zapojit obyvatele Chánova.
Chtělo by to trochu víc objektivity. Nejsem si jistý, jestli jsou ženský jen trochu odlišně vypadající chlapi, které mají jen pod tlakem okolí odlišné obory zájmu a perspektivy.
To neni jen o smluvnich platech, ale treba i o tom, ze se na tu zenskou kouka jako na nekoho, kdo bude s deckama na matersky, posleze casto s nima na OCR atd.. proste ze ta zenska nebude v "praci" kazdou chvili. Cest vyjimkam, ale spousta "tradicne" zalozenych firem zakladajicich si na tom, ze prace se musi vykonavat na pracovisti vam to sice nahlas neprizna.... ale nejaky pseudoduvod, proc i ten smluvni plat zenske nastavit nizsi vymysli. A samozrejme do smluv se strci dolozka, ze se o vysi platu nesmite s nikym bavit... aby to nebylo videt ;-)
Můžete prosím napsat, jaké jsou to překážky? Já teda nevím o jediné.. Co brání tomu, aby žena byla programátorka? Co brání tomu, aby byla správce serveru? Co brání tomu, aby byla (můžete doplnit další profese)..
A jak se na platu podepisuje to, že je žena? Přeci na pohovorech se ptají, jakou majá představu o platu. Ony nějakou řeknou a buď to firma akceptuje nebo ne. A případně něco navrhne firma a žena to akceptuje.
Nikdy jsem neslyšel to, že vám dáme méně peněz proto, že jste žena.
Můžete prosím napsat, jaké jsou to překážky? Já teda nevím o jediné.. Co brání tomu, aby žena byla programátorka? Co brání tomu, aby byla správce serveru? Co brání tomu, aby byla (můžete doplnit další profese)..
Brání tomu to, že od malička slýchá, že počítače nejsou pro holky. Třeba v rodině, od kamarádů, ve škole. Třeba učitel ve škole v hodině matiky, fyziky nebo informatiky řekne, že tohle je technická věc, to není pro holky, ať si sednou kluci dopředu a výklad bude pro ně, a holky ať si sednou dozadu a třeba si tam háčkujou.
Brání tomu to, že vidí, že v tom oboru ženy nejsou – takže je asi nějaká divná, kdyby se do toho oboru chtěla dostat. Vidí, že na vysoké škole je to 5 studentek na 100 studentů. Na meetupech a konferencích přednášejí převážně muži. Ví, že kdyby někam nastoupila, bude třeba v čistě mužském kolektivu, nebo tam budou ženy ve výrazné menšině a budou tam „ty divné“.
To všechno jsou překážky, které omezují vstup žen do IT.
A jak se na platu podepisuje to, že je žena? Přeci na pohovorech se ptají, jakou majá představu o platu. Ony nějakou řeknou a buď to firma akceptuje nebo ne. A případně něco navrhne firma a žena to akceptuje.
No jasně. Ale tohle přece nijak nezaručuje stejnou úroveň platů. Když budou firmy ženám systematicky nabízet nižší platy, než mužům, tak to proběhne přesně tak,jak to popisujete, a ve výsledku budou mít ženy nižší platy.
Nikdy jsem neslyšel to, že vám dáme méně peněz proto, že jste žena.
A taky jste nikdy neslyšel, že by o sobě někdo tvrdil, že je rasista. Přesto to neznamená, že rasismus neexistuje. Žádná firma samozřejmě nemůže říct, že někomu dá méně peněz, protože jde o ženu. To by vzápětí ta firma platila mastnou pokutu.
Prostě se obecně očekává, že ženy mají vydělávat méně peněz – např. proto, že muž je přece živitel rodiny. Firmy jim nabízejí méně peněz (oficiálně ne za stejnou práci – ta firma se tváří, že ženu přijímá na jinou práci která je zaplacena méně). Ženy očekávají méně peněz a musí se s tím smířit, protože by je jinak nepřijali – bylo by to brané tak, že chtějí příliš mnoho na to, co firmě přinesou.
Samozřejmě se to neděje všude a ve spoustě případů se to neděje záměrně. Ale o to složitější je s tím něco dělat. A že se to děje jasně ukazují statistiky, ze kterých plyne, že když porovnáte skupinu lidí, kteří mají stejné zkušenosti, odvádějí stejnou práci, ve stejném množství i kvalitě, tak když tu skupinu pak rozdělíte na muže a ženy, zjistíte, že v té skupině žen jsou průměrně nižší platy, než ve skupině mužů – a ten rozdíl je výrazně větší, než co by šlo vysvětlit náhodou. A systematicky v různých skupinách je to vždy v neprospěch žen.
Co je to za kec, že když je něco smluvní, není tam diskriminace? To jako že když se dva svéprávní lidé domluví na ceně za práci, tak ten jeden se může cítit diskriminován? A proč???? Pokud se cítí diskriminován, tak přeci neměl tu nabídku přijímat, ne? Vy jste asi úplně mimo, ne??
Kec je to od vás a úplně mimo jste vy. To, že je něco smluvní, přece vůbec nijak nevylučuje diskriminaci. Když budou systematicky všechny restaurace účtovat Romům desetiprocentní přirážku, tak sice všude platí smluvní ceny, ale bude v těch restauracích diskriminace.
Všechny vaše odpovědi jsou demagogické a odvádějí pozornost od hlavní věcí - tzn. že diskriminace v IT není. Platy se řídí nabídkou a poptávkou - pokud dotyčný dobrovolně souhlasí s tím, že akceptuje nabídnutý plat, nejedná se o diskriminaci. Mohl projevit více snahy, nabídnout více znalostí a dostal by plat lepší.
Znovu opakuji - kdo chce v ČR pracovat v IT a má na to znalosti, může. Ať je to jedinec se samčími nebo samičími orgány. Ale může. Nikdo neřekne - jsi samice, v IT pracovat nesmíš.
Všechny vaše odpovědi jsou demagogické a odvádějí pozornost od hlavní věcí
Moje odpovědi odpovídají na vaše otázky – pokud odvádějí pozornost, pak jste pozornost odvedl svými otázkami. Co je na těch odpovědích demagogického? Ty odpovědi jsou pravdivé, vycházejí z toho, co jsem slyšel od žen, které se někdy po VŠ nebo během ní rozhodly jít do IT, přestože původně se zaměřovaly na jiný obor.
tzn. že diskriminace v IT není.
I kdyby bylo vaše tvrzení pravdivé, znamenalo by to, že jste vyvrátil můj argument, ale ne moje tvrzení.
Platy se řídí nabídkou a poptávkou - pokud dotyčný dobrovolně souhlasí s tím, že akceptuje nabídnutý plat, nejedná se o diskriminaci.
To není pravda a už jsem vám vysvětlil, proč.
Mohl projevit více snahy, nabídnout více znalostí a dostal by plat lepší.
Když musí ženy obecně projevit více snahy a více znalostí, aby dostaly stejný plat, jako muži, je to právě diskriminace.
Znovu opakuji - kdo chce v ČR pracovat v IT a má na to znalosti, může. Ať je to jedinec se samčími nebo samičími orgány. Ale může. Nikdo neřekne - jsi samice, v IT pracovat nesmíš.
Opakovat to můžete, kolikrát chcete. Ale míjíte se s podstatou diskriminace. Diskriminace neznamená, že někdo něco může a jiný nemůže. Diskriminace je i to, když jednomu kladete do cesty překážky a druhému ne.
Když se poběží běžecký závod a kluky postavíte 100 metrů před cílem a holky 120 metrů před cílem, mohou běžet kluci i holky – ale i vy musíte uznat, že to nejsou férové podmínky a je to diskriminace holek.
> Brání tomu to, že od malička slýchá, že počítače nejsou pro holky.
A jak konkrétně to tomu brání? Stále si může koupit počítač, přečíst si knížku o programování, podívat se youtube na nějaký tutoriál stejně, jako kluci.
Že nemají pít, kouřit a mluvit sprostě slýchají holky mnohem častěji a přesto jim to v těch věcech nebrání, tak proč by jim něco méně intenzivního mělo bránit chodit do IT?
Chápu, že fakt, že by byla v kolektivu "bílá vrána" a tím pádem automaticky vystavená pozornosti může být nepříjemné. Ale podobně to bylo v jiných původně čistě mužských povoláních - lékařky, učitelky, ... Tam ženy čelily mnohem většímu odporu a přesto se v nich prosadily. Jen v tom programování ne.
Brání není ideální slovo, ale použil ho jlmd, proto jsem v něm pokračoval. Lepší slovo by bylo třeba „zabraňuje“, „odrazuje“, „komplikuje“.
Diskriminace není jenom o tom, že někomu něco úplně znemožníte. To se děje málokdy. Většinou diskriminace znamená, že mu to „jen“ komplikujete, odrazujete ho od toho apod.
Chápu, že fakt, že by byla v kolektivu "bílá vrána" a tím pádem automaticky vystavená pozornosti může být nepříjemné. Ale podobně to bylo v jiných původně čistě mužských povoláních - lékařky, učitelky, ... Tam ženy čelily mnohem většímu odporu a přesto se v nich prosadily. Jen v tom programování ne.
Tohle je ovšem nesmysl. V učitelském povolání se ženy „prosadily“ proto, že přestalo být dobře finančně hodnocené – no a převládající společenská představa je, že muž je živitel rodiny, takže lépe placené práce musí dělat muži a na ženy zbydou ty hůře placené. Tak se ženy dostaly do školství.
Od některých lékařských oborů jsou ženy stále odrazovány.
V obou případech – lékařství i učitelství – bylo k tomu prosazení žen spousta času, např. světové války, ve kterých byl nedostatek mužů pro civilní povolání.
V programování bylo toho času výrazně méně. Navíc první programátorky byly ženy. Teprve když získalo větší prestiž, najednou se z toho stalo mužské povolání a začaly se objevovat ty nesmysly o tom, že ženy nemají k programovámí předpoklady.
Dobrý den,
popravdě si nejsem jistý, kde je hlavní problém, ale v praxi jsem se už několikrát přesvědčil, že u nás je žen v IT oproti jiným zemím velmi málo. Jinde to tedy jde, u nás nějak ne.
Měl jsem vývojářské i sw testovací týmy v Egyptě, většinou v nich převažovaly ženy (různé middleware komponenty v C++ na automotive ECU). Bylo zajímavé je vidět na místě, prostě řada programátorek v openspace v barevných šátcích na hlavách. A za tím šátkem obvykle zastrčený mobil. :)
V současné firmě mám vývojový tým u partnerské firmy v Srbsku a je to až na ty šátky velmi podobné, žen je tam určitě polovina. Některé jsou výborné programátorky, některé jsou slabší, jako u mužů. Na technických oborech u nich prý studuje často žen cca. polovina.
Zároveň jsem se v ČR osobně nesetkal se snahou diskriminovat uchazečky (ehm, říká muž).
Myslím, že jejich nedostatek v IT je o výchově a podpoře v dospívání, jak už tady několikrát zaznělo. V neposlední řadě také o nastavení mateřské, která je u nás velmi dlouhá. Někdo to chápe jako benefit a výdobytek sociálního státu, při návratu to ale pak mají ženy po těch letech složité.
Dost mi vadí různé kvóty na počet zaměstnaných žen ve firmě, protože tím se tlačí na napravení problému, který vzniká jinde (v rodině, vzdělávacím a sociálním systému).
Zrovna tu dlouhou materskou by elegantne mohly resit zkracene uvazky v kombinaci s moznosti pracovat z domova. Zrovna u toho vyvoje to neni nerealne. Ale ono se casto ani do tech zkracenych uvazku nechce jit a ani statni byrokracie tomu dvakrat nepomaha - kdy se i z homeoffice udelal dalsi byrokraticky opruz.
po zkušenosti z několika firem mohu říct, že to funguje skvěle. Maminka na mateřeské dochází na pár hodin týdně do práce, drží si kolektiv, drží si zkušenosti, drží si vztah s firmou atd.
Teď i několik velkých firem zkouší rozjet interní školku, to sice není hromadně použitelné, ale řeší to problém, kdy matka po dovolené se nemůže vrátit, protože jsou školky nepřijatelně plné a 3 leté dítě tam prostě nevezmou.
Rád bych zmínil, že výše mzdy je daná výkonem a stráveným časem. Ženy obecně mají nižší produktivitu (z různých důvodů od péče o děti po trochu jiný způsob uvažování nad plněním úkolu) a tím pádem mají i nižší mzdu.
Jsou samozřejmě typy co tím netrpí, ale těch je spíš méně.
Pokud si dobře pamatuju došel k tomu i Google při nějaké té interní studii.
Nějaké komunistické "stát by měl nařídit aby se to dorovnalo" je cesta do pekla.
Jinak defakto souhlasím s tím co je zde psáno. Každej nechť ukáže co umí.
btw. AI nahradí jen tupé lopaty a je problém s copyrightem na takovou práci.
I kdyby natrénovaný zdroj byl pod CC licencí (seznam autorů by mohl být delší jak vygenerovaný text) :-)
A? Ja bych zamestnaval ty, kteri mi za investovane penize prinesou nejvice. Zda to bude muz, zena, trans, bily, cerny, zluty, muslim, krestan.... je mi uplne jedno. Nebudu si do firmy davat lidi jen proto, ze maji nejake pohlavi, nejakou barvu kuze, nejakou sexualni orientaci, nejakou viru, ale jen proto, ze jsou proste v dany okamzik z tech, co se hlasi ti nejlepsi.
Takze je uplne normalni, ze firmy zamestnavaji ty, kteri maji pro ne vetsi hodnotu. A pokud je to obor, kde to plni veskrze muzi, tak to tak proste bude. Nemam pocit, ze by bojovnici za rovnopravnost stali frontu napr. u poplaru, aby tam byly kvoty na zeny... nebo v dolech apod.
zatím jsem zažil jen takové pohovory o kterých píšeš, že jsi je neviděl.. nevím co děláš na pohovoru ty, ale já tam mám člověka a posuzuji jak se s danou pozici a náplní popere a zda má na to, dodat lepší výsledek, než ten další člověk na pohovoru...
Ale zatím jsem tedy pohovor nevedl rozdílně ať mi přišel někdo, do se identifikuje jako muž, žena, trans, zda je žit, muslim, křesťan, bílý, žlutý, černý. A neměl jsem ani jiný požadavky. Dokonce i podmínky mají stejné, které jim nabízím
tedy možná dělám něco špatně, to je možné.
Prakticky nedelaji odborne pohovory jen muzi :-) Ze to tak funguje ve vasi socialni bubline neimplikuje, ze to tak funguje kdekoliv. A ta hruza, ze i v IT se najdou zeny, co ty muze dokazi "skolit", videt a poukazovat na chyby v jejich vystupech. Jo, ti chlapi to pak obcas tezce nesou.... ze je zenska opravuje :D
Kdyz pozadam kolegu, zda nezustane dele a nedodela XYZ ... tak v 99% zustane. Kdyz o totez pozadam zenu, dozvim se, ze musi vyzvednout deti, uvarit veceri, ...
A muž nemůže vyzvednout děti, uvařit večeři? Navíc pokud takhle posuzujete všechny ženy, i ty, které nemají děti nebo mají normálního manžela, je to diskriminace z vaší strany. A to, že se automaticky předpokládá, že o děti a domácnost pečuje výhradně či převážně žena, je právě jedna z diskriminace žen, která ústí i v diskriminaci žen v IT (mechanismem, který jste popsal).
O děti se ale musí vždy někdo starat, je jedno, jestli to je žena nebo muž. Chodím vypomoc do jedné mezinárodní společenosti, která to řídí primárně z CZ (desetitisíce zaměstnanců celosvětově) a čísla vypadají obráceně, absence kvůli dětem mají více muži než ženy.
PS: ona AI ale nahradí i ty velice dobře placené pozice lidí, který jsou špičky ve svém oboru, to není problém, prostě přejdou na jinou práci, ale je totální nesmysl, že AI nahradí jen tupé lopaty, kde na to chodíš?
"Rád bych zmínil, že výše mzdy je daná výkonem a stráveným časem. Ženy obecně mají nižší produktivitu (z různých důvodů od péče o děti po trochu jiný způsob uvažování nad plněním úkolu) a tím pádem mají i nižší mzdu."
Zensky nemasturbují na diskusních na fórech nad linuxem, ani nedělají tupě nadřazené frky na windows. Netrpí paranoiou (což neznamená že nejsou obezřetné) ohledně poskytování dat službám na netu. Nepodléhají dogmatům typu opensourcový fanatismus, nepaří tolik gamesky, a obecně dokáží svůj čas lépe využít. Takřka vůbec pak ženy netrpí fachidiocií...
Produktivita se ale nemeri ve stravenem case :-) Naopak, ta zena muze byt i produktivnejsi, kdyz za zlomek casu, co na tom stravi cas zvladne stejnou praci...
Mimoto zrovna v IT jsou veci, ktere zenske zastanou lip - treba dotahovani veci. Chlap, kdyz mu to "nejak funguje" se na to dal uz vykasle a jde od toho, nejaka tvorba dokumentace je pro nej taky opruz, takze ji odflakne... atd.
Však to ani nikto nerozporuje, že byť produktívnejšia môže byť aj žena. Ale ako často to býva?
A s tým doťahovaním vecí je to rozhodne pravda, ale to hrá skôr proti ženám, lebo "jemné doťahovanie" typicky býva práca, ktorá vyžaduje nižšiu kvalifikáciu, je to teda horšie platená pozícia, a hneď je tu ten slávny wage gap. Tá tvorba dokumentácie je dobrým príkladom - nevyžaduje príliš veľké schopnosti programovania v zmysle tvorby nového kódu, stačí zhruba rozumieť tomu, čo je na čo, a potom vedieť úhľadne písať a štruktúrovať text a pod. (čo je oveľa menej vzácna schopnosť než "tvrdé" programovanie).
Ako podobný (možno ešte extrémnejší) príklad môžeme vidieť inde - parta stavbárov-remeselníkov niečo postaví, narobí pri tom kopec bordelu, a potom príde parta, čo to všetko upratuje. Tá druhá môže byť kľudne snaživejšia a menej to odfláknuť, ale aj tak nikdy nebude platená tak ako tá prvá.
No casto to nebyva treba proto, ze v IT tech zenskych proste tolik nepotkate :-) A tyhlety vase radobyshazovaci nic nedokazuji.
Dokumentaci by mel delat ten, kdo neco plodi - protoze on ma nejlip v hlave, co a proc udelal. Hodit to na nekoho je takove typicky chlapske a projev lenosti - akorat ze vysledky pak tomu taky odpovidaji, dokumentace psana nekym jinym tu a tam nejakou tu vec opomene nebo proste jen prehlidne.
dokumentace je literární dílo a je otřesné, když to píše někdo, kdo psát neumí. Nejsem zastánce toho, že kdo programuje, musí být i spisovatel.
U nás se to zatím tolik nedaří, ale mám projekty třeba ve Větnamu a tam je žen více než polovina a je ten vztah tam je daleko přirozenější a vlastně se neřeší.
V nově nastupující generací je ale i nás spousta žen, řekl bych, že to je i půl na půl a kategorii 20 - 25 let, co potkávám třeba na pohovorech na programátora (scala, lua). Devops, sítě nebo architektura obecně je ale pořád dominantou mužů. Naopak BI, práce s daty jsou muži v menšině (aspoň v mé bublině).
No, zkuste sverit psani toho dila nekomu, kdo tomu za mak nerozumi. Vznikaji z toho bizarni texty... :D
Z mojich pracovných skúseností z tímu, kde ženy tvorili cca. 25 % (pravda, nešlo o programovanie, až na nejaké drobné skripty, ale najmä o support určitej infraštruktúrnej aplikácie), bola, že ženy podávali primerané, priemerné výkony, ale tí najväčší makači, ktorých produktivita bola nad 150 % priemeru, boli všetko muži. Tie baby sa proste do toho nikdy "nezažrali", bola to pre ne proste práca, ktorú robia za peniaze, a niektoré časom odišli robiť niečo úplne iné, mimo IT.
A s dokumentáciou je to tak ako so všetkým - v ideálnom prípade by všetko robili len tí najlepší, ale to je pochopiteľne nemožné, preto si zamestnávateľ (prostredníctvom vedúcich pracovníkov) určuje, kto bude na čom robiť tak, aby sa mu to najviac vyplatilo a obstál v konkurencii (použiť výraz "hodiť to na niekoho" by dávalo zmysel v nejakom demokraticky riadenom družstve, kde o tom rozhodla väčšina lenivých chlapov). To, že prístup "hodnota za peniaze" (ktorý je v konkurenčnom prostredí nevyhnutný) nevedie k maximalizácii kvality je snáď známy a všeobecne prijímaný fakt - zákazníci tiež nehľadajú najvyššiu kvalitu za každú cenu, ale nimi akceptovateľný pomer kvality a ceny.
A ešte je tu otázka (na ktorú sám nemám odpoveď, nemám dostatočnú skúsenosť), či tým ženám prekáža, že majú robiť na tých dokončovačkách/dokumentácii, alebo je jediná výhrada, že príslušné práce sú horšie platené.
Napriek tomu (či to už zhodíme na vrodené rozdiely medzi pohlaviami alebo patriarchálnu výchovu zlého bieleho muža), sú nezanedbateľné psychologické rozdiely (v priemere!) medzi mužmi a ženami, ktoré určujú, aké druhy činností si ktoré pohlavie (v priemere!) volí, a to potom determinuje deľbu práce - preto v nejakom momente trebárs muž doma montuje nábytok a žena robí domáce úlohy s deťmi, lebo opačne by súčet ich frustrácie bol vyšší.
Dalsi ziskovka zivena z nasich dani ...
Nekolik zen v IT znam, vsechny by dotycnou nazvaly velmi priznackymi pridomky ...
Kdyz sem chodil na SS, v technickych oborech nebyla devcata zadna. Kdyz sem chodil na VS, tak na cca 1000 chlapcu pripadlo 5 divek, z cehoz 4 tam byly (a nijak se tim netajily) proto, ze se nedostaly jinam.
Dalsi ziskovka zivena z nasich dani ...
Lžete.
Nekolik zen v IT znam, vsechny by dotycnou nazvaly velmi priznackymi pridomky ...
To taky může znamenat, že se vám normální ženy vyhýbají.
Kdyz sem chodil na SS, v technickych oborech nebyla devcata zadna. Kdyz sem chodil na VS, tak na cca 1000 chlapcu pripadlo 5 divek
No právě.
Že je tady nerovnost šancí pro muže a ženy a potažmo příjmová nerovnost je evidentní. Každý z vás se zeptejte své mámy nebo babičky, zda je šťastná, že bere menší důchod než táta (čest výjimkám). Asi vám těžko odpoví "to jsem si, synku, zasloužila, dobře mi tak".
Já jsem v tomhle ohledu feminista a myslím, že chlapi by měli holkám pomáhat i když si někteří chlapi myslí, že odsud podsud.
Ehm ... duchod se pocita z prijmu, pokud ma nekdo nizsi prijmy ma i nizsi duchod. Kdyby se ovsem duchody pocitaly spravedlive, tak by zeny musely i pri stejnych prijmech dostavat o 1/3 mene, jednoduse proto, ze se v tom duchodu typicky doziji o 1/3 vice let.
Jinak receno, jsou to muzi kdo doplaci na zeny.
A nejsou ty v souctu za celou dobu predmetneho pojisteni nizsi prijmy dusledek treba toho, ze nekdo je taky s deckem doma? :-) Vy sam jste se na svete zhmotnil jak? Zablesklo se a na tomto svete jste hned zacal fungovat v plne produktivni konfiguraci? :D A ta delka doziti je treba take dost dana zivotnim stylem, ze?
Jenže i to, že jsou s dítětem doma převážně ženy, je diskriminace. A často je to dané tím, že vydělávají méně – pro rodinu je finančně lepší, když s dítětem doma zůstane ten, kdo vydělává méně. To je trochu začarovaný kruh. Nakonec z toho zase vychází „ženy vydělávají méně, protože jsou ženy“. A to je diskriminace.
Žil si ty vôbec niekedy s nejakou ženou?
Prevažná väčšina žien je od prírody stavaná na to, aby sa o malé dieťa (minimálne tak do roka) dokázala postarať lepšie ako muž, a aj ich to k tomu oveľa viac ťahá. Preto sa (väčšinou!) žena stará o malé deti a muž chodí do práce, lebo opačne by im to vyhovovalo menej. To, že to má za následok znevýhodnenie žien (rozumej: osôb s maternicou), ktoré chcú mať deti, na pracovnom trhu, je síce pravda, ale táto "diskriminácia" je založená biologicky, nie spoločensky!
Prevažná väčšina žien je od prírody stavaná na to, aby sa o malé dieťa (minimálne tak do roka) dokázala postarať lepšie ako muž, a aj ich to k tomu oveľa viac ťahá.
Nikoli. Není to „od přírody“, je to výchovou. Takže vychováváme ženy, které by byly např. dobrou programátorkou nebo chirurgyní, ať raději zůstanou doma s dětmi, a na ta místa nastupují muži, kteří nejsou tak dobří – a třeba by byli lepší než ty ženy v tom být doma s dětmi. Tratí na tom úplně všichni, protože kvůli hloupým předsudkům dělají lidé práci, která jim nejde tak dobře a někdo jiný by ji dělal lépe.
táto "diskriminácia" je založená biologicky, nie spoločensky!
Nikoli, je to založené společensky, biologie s tím nemá nic společného. Na biologii se pořád někdo akorát vymlouvá.
To, ze sa ludia rodia, ako nepopisany list papiera si mozu nahovarat tak maximalne feministky na gener-studiu.
To ovšem nikdo netvrdil. Jenže obhájci diskriminace svádějí na „přírodu“ spoustu věcí, které s „přírodou“ nemají prokazatelně nic společného. Třeba když je rozdíl mezi státy desítky procentních bodů, asi to těžko vysvětlíte tak, že v těch státech jsou jiné geny.
Do minimalne dvou let je to rozhodne durazne doporucovane. A rozhodne vam nikdo nerekne, ze s 24.mesicem to mate utnout... samoodstaveni muze klidne nastat mezi 3-4 rokem veku decka a treba i pozdeji a rozhodne to neni nic neobvykleho a mate to i v materialech od WHO, kdybyste to chtel zpochybnit...
To zalezi spise na okolnim prostredi. Nekde na vas porad koukaji divne, kdyz na verejnosti nekde na lavicce uspokojite potrebu ditete a nebo kdyz vezmete to decko treba do kancelare. S tim kozlem ma grg tak trosku pravdu a pojmout to systemem ted ne, ted se pracuje rozhodne optimalni reseni take neni. Ty podminky pro praci musi pocitat s podobnym nemaskovatelnym prerusenim... aneb jsou veci, ktere jsou nenahraditelne. A zkracovat to kvuli kariere fakt dobry napad neni...
Jo, ale ta zenska to neovlivni a muze ji to bejt ve vysledku neprijemny. A ano, prace z domova za covidu fungovala celkem v pohode, ale jednak nektere korporaty do toho hodili po opadnuti krizovych casu vidle... a zakonodarci tomu nasledne take moc nepomohli a udelali z toho dalsi byrokraticky opruz. Ono ta cesta do pekel byva casto dlazdena dobrym umyslem, ze? ;-)