Digitální vakuová klasika
Firma Sencor pro český trh uvedla dva modely integrovaných digitálních televizorů v provedení CRT s úhlopříčkou ploché obrazovky 55 cm. Typ STV 2112DVBT je o několik centimetrů hlubší než jeho bratříček v SLIM provedení STV 21S13DVBT. V době, kdy je v prodejnách nepřeberné množství LCD televizorů, se na první pohled může zdát, že CRT obrazovka je již přežitek. Po týdenním testovaní přístroje však mohu prohlásit, že zobrazovaný obraz je u vakuové obrazovky mnohem příjemnější na oči než u LCD či plazmových televizorů. Na rozdíl od LCD nebo plazmy totiž nedostatky v kompresi (dané příliš velkým kompresním poměrem v Českých MUXech) příliš vidět nejsou.
Plastový obal televize je v černém nebo stříbročerném provedení. V přední části pod obrazovkou najdeme decentní rámeček podsvětlený modrou LEDkou a tlačítka (mechanické vypnutí/zapnutí televizoru, přepínání programů, nastavení hlasitosti a průsvitný plast nad fotodiodou pro dálkové ovládaní.
Reproduktory jsou po obou stranách obrazovky
Na pravém boku ve spodní části naleznete tři konektory typu CINCH jako vstup AV2. V horní části boků jsou praktická madla pro přenášení televizoru.
Na zadní straně najdete jeden SCART konektor v menu označený jako AV1, digitální koaxiální zvukový výstup na konektoru CINCH, anténní vstup a světe div se i slot CI pro dekodéry nebo konverzní moduly (například pro příjem v kompresní normě MPEG-4). A samozřejmě napevno připojený 130 cm dlouhý síťový napájecí kabel.
Technické možnosti
Napájení 230V~. Paměť je pro 100 analogových a 899 digitálních programů. Zvukový výkon 2×7W. Příjem v pásmech VHF (k1–12, kabelové kanály S1-S41) a UHF (k21–69) je možný v televizních normách PAL-SECAM BG/DK/LL/I/NICAM. Digitální část tuneru (DVB-T) je určena jen pro kanály 5–12 a 21–69 v šířce pásma 7/8MHz (podle verze fw umožňuje naladit i v III pásmu MUXy se šířkou pásma 8MHz). Spotřeba v provozním režimu je 65W a ve stand-by jen 2W.
Instalace a ovládání
Po prvním zapnutí televize se na obrazovce objeví prvotní průvodce nastavení, který po zadání jazyka menu, lokality příjmu a nastavení napájení antény (+5Vdc/100mA) naladí digitální a analogové programy do jednotného seznamu stanic. Takže i ovládání je jednodušší než u LCD/Plazem, kde u většiny typů musíte manuálně přepínat mezi digitální a analogovou částí. V nastavení zvuku si mimo jiné můžete nastavit ekvalizér či prostorový zvuk. U obrazu je možno nastavit i podání barev
V základním menu, které je mimochodem dobře provedené a jednoduché, najdete položku DIGITÁLNÍ NASTAVENÍ > INSTALACE > ÚPRAVY a upravíte si poměr zobrazených stran. Doporučuji použít LETTERBOX. A zde narazíme na problém, pohyb v menu je opravdu dost pomalý, takže než se dostanete na požadované menu, tak to chvilku trvá. Další zvláštností je zapínání televize ze stand-by do provozního režimu. Po zapnutí pomocí dálkového ovladače se na malou chvilku objeví uprostřed obrazovky přesýpací hodiny jak je znáte z PC-Windows. Asi po 2s se televize zapne.
Druhou nepříjemností je přepínání mezi TV a RADIO, kdy je pro přepínání nutno jít do hlavního menu a následně do tabulky programů. Zde si červeným teletextovým tlačítkem přepnete režim TV/RADIO. V EPG je příjemné zobrazování časové lišty právě vysílaného pořadu v oranžové barvě.
Jak je vidět z následujících fotek, kvalitně provedené české menu je samozřejmostí
Pochopitelně český teletext je k dispozici jak v plném zobrazení, tak i “průhledném”
Další příjemnou funkcí je možnost si naprogramovat vypnutí či zapnutí televizoru na předem nastaveném programu. Dálkový ovladač na dvě “mikrotužky” typu AAA dobře padne do ruky.
Pohled dovnitř
Pro technicky založené čtenáře bych se zmínil o vnitřním uspořádaní televizoru. Po odejmutí zadního krytu uvidíte na první pohled klasické „analogové“ provedení CRT.
Ale pokud se podíváte pozorněji, tak nad hlavní deskou elektroniky je připojen „digitální“ počítačový díl.
A po detailnějším pohledu na počítačový díl je snadno rozeznatelný centrální procesor (CPU), paměť RAM (vlevo) a FLASH (vpravo) a též (vpravo nahoře) čip digitálního tuneru
Dalo by se konstatovat, že digitální část byla do stávající analogové následně dodána. Tomu odpovídají i dva oddělené vstupní tunery. Na obrázku je vlevo vidět analogový a vpravo dole digitální.
Při poslechu zvuku vás překvapí kvalitní přednes nejen řeči, ale i hudby. Je to díky větší rozměrnosti přístroje nežli u LCD/Plazma „placek“ a vhodnému umístění reproduktorů uvnitř přijímače.
Též na desce plošných spojů u konektorů CINCH je vidět, že deska je připravená pro vyšší modelové řady, protože hned vedle CINCH konektorů je připraveno místo pro konektory Y/C (S-VHS) a „stereojack“ pro sluchátka.
To samé platí pro druhý SCART konektor na hlavní desce,
a telefonním modemu pro MHP aplikace DVB-T.
Shrnutí
+ zcela plochá obrazovka (real flat)
+ kvalitní obraz i zvuk
+ české menu
+ snadná instalace a ovládání
+ dekodér českého teletextu
+ volný CI slot
+ příznivá cena
+ citlivost tuneru
- pomalý pohyb v menu
- nepohodlné přepnutí režimů TV/RADIO
Televizor byl zakoupen v prodejně www.dvbtshop.net za 5 228,– Kč včetně DPH a recyklačního poplatku.
Fotografie: autor