Šéf britských špionů navštívil Prahu. Varoval před čínským sběrem dat a tamní umělou inteligencí

20. 7. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ředitel MI6 Richard Moore Autor: Jan Sedlák
Ředitel MI6 Richard Moore
Britská MI6 už také do aktivit kolem Číny posílá nejvíce prostředků. Více než na ty ruské.

Ředitel britské tajné služby MI6 Richard Moore navštívil Prahu a při té příležitosti měl jedno z nemnoha veřejných vystoupení. Velká část se věnovala Rusku a jeho útoku na Ukrajinu, kdy mimo jiné vyzval nespokojené ruské občany, aby s MI6 spolupracovali. Moore kromě tohoto náboru okomentoval Čínu. „Na Čínu dáváme více prostředků než kamkoliv jinam. Reflektuje to její důležitost ve světě,“ sdělil šéf britských špionů.

Jedním z rizik ze strany asijské velmoci je podle Moora snaha o získávání dat. „Kontrola dat je zásadní pro národní suverenitu. Povinností vlád je zabezpečit data generovaná jejich občany. Když předáte data jinému státu, riskujete, že se stanete zranitelnými. Když Čína například prodávala vakcíny proti covidu, často požadovala sdílení informací. Takové podmínky by v každém obchodu a spolupráci měly varovat,“ popsal Moore.

Čína podle jeho slov těží z obrovského rozsahu svého trhu a velkého množství uživatelů generujících data. To zemi mimo jiné pomáhá ve vývoji prvků umělé inteligence. „Čína má obří domácí datasety a další získává ze zahraničí,“ shrnul šéf MI6.

Nebyl konkrétní v tom, jak zahraniční datasety extrahuje. Je možné, že mluvil i o sociální síti TikTok od čínské společnosti ByteDance, kterou jen v Česku používají více než dva miliony lidí.

TikTok doluje velké množství informací, včetně těch, které nutně nepotřebuje ke svému chodu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti vůči TikToku vydal varování. Více aktuálních detailů v našem textu Počet uživatelů TikToku v Česku i přes varování NÚKIBu narostl. Úplný zákaz se nechystá. „Čínské služby nemají příliš velké obavy ohledně soukromí a bezpečnosti dat,“ navázal Moore.

Počet uživatelů TikToku v Česku i přes varování NÚKIBu narostl. Úplný zákaz se nechystá Přečtěte si také:

Počet uživatelů TikToku v Česku i přes varování NÚKIBu narostl. Úplný zákaz se nechystá

Ředitel britské tajné služby se v návaznosti k datům věnoval umělé inteligenci. „Autoritativní režimy se snaží skrývat své úmysly v zástupu propagandy a dezinformací. Tyto snahy rostou z nástupem AI, která otevírá úplně nové možnosti pro věci jako fake news,“ varoval Moore. „Není pochyb o tom, že někteří aktéři budou chtít vyvinout AI, jež bude představovat hazard a nebezpečí. Z toho máme obavy.“

Evropa si dává větší pozor

Země jako Velká Británie nemohou rozsahem v podobných věcech Číně konkurovat. Podle šéfa MI6 nicméně mají jiné přednosti. „Máme výhody lidí inspirovaných jejich misí a hodnotami. Dále je to podnikavost, vedoucí postavení v technologiích a partnerství postavené na přátelstvích, a nikoliv transakcích,“ popsal s tím, že agenti MI6 už AI také používají a rozšiřují tak své schopnosti.

Čína se snaží rozšiřovat svůj vliv ve světě právě i díky partnerstvím postavených na obchodní či transakční spolupráci. I proto byla spuštěna rozsáhlá akce Belt and Road Initiative, o které jsme před pár dny psali reportáž z Maďarska a Řecka: Návštěva města duchů. Nejmodernější terminál v Evropě má Čína, kvůli válce ale stojí. Někde to funguje, jako třeba v Maďarsku, jiné země jsou kritické. „Čína rozšiřuje svůj vliv a nabízí dealy, které vypadají až moc dobře,“ řekl k tomu Moore.

Návštěva města duchů. Nejmodernější terminál v Evropě má Čína, kvůli válce ale stojí Přečtěte si také:

Návštěva města duchů. Nejmodernější terminál v Evropě má Čína, kvůli válce ale stojí

Britové a Evropská unie si už také dávají mnohem větší pozor na čínské investice. Zavádí se screeningy nákupů ze strany čínských podniků, což zásadně ovlivňuje prodeje. Mnoho dealů se zastavuje z obav o národní bezpečnost. Konkrétně Britové například zablokovali prodej čipové továrny Newport Wafer Fab do čínských rukou, i když už obchod byl uzavřen. Podobné kroky se na starém kontinentu množí. Tři čínské banky působící v Česku ostatně loni měly výnosy pouze v nižších stovkách milionů korun.

Moore každopádně v Praze zdůraznil, že je absolutně nutné být s Čínou v kontaktu a spolupracovat s ní, protože to při její velikosti, vlivu a důležitosti jinak nejde.

Marketing meeting Ai a tvorba obsahu

Podobně se nedávno mluvilo na setkání telekomunikačních odborníků na britském velvyslanectví v Praze na téma regulace Huawei a dalších dodavatelů. Zástupci britských telco regulátorů tam kromě jiného řekli, že s Huawei dále mluví. Viz náš text Měli jsme pravdu a přes obří nátlak Číny jsme neuhnuli. Souboj o zákaz Huawei v českých sítích jde do finále.

Ředitel britské tajné služby sice v Praze před Čínou varoval, doma v Británii ale zaznívá kritika. Tamní The Intelligence and Security Committee (ISC) nedávno uvedla, že Čína „úspěšně penetrovala každý sektor britské ekonomiky“ a vláda nemá žádnou strategii, jak s tím bojovat.

“Měli jsme pravdu a přes obří nátlak Číny jsme neuhnuli.„ Souboj o zákaz Huawei v českých sítích jde do finále Přečtěte si také:

“Měli jsme pravdu a přes obří nátlak Číny jsme neuhnuli.„ Souboj o zákaz Huawei v českých sítích jde do finále

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).