Zdravím, obecně s článkem nesouhlasím a ve sdílenou ekononomiku věřím. Zapomněl jste zmínit P2P lending, který stále zažívá obrovský boom. Ne vše lze převést na sdílenou ekonomiku, ale některé veci rozhodně ano. Myslím si, že v oblasti volně obchodovatelných komodit má ještě co říci.
Možná jsou to hlavně křeče chudnoucí nžší střední třídy, napřed začnu přemýšlet jak na ušetřit, pak z toho udělám službu, abych na tom vydělal, a než se přijde na to, proč to nefunguje, tak už stavím další vzdušné zámky a vynalézám kolo. Už tu máme alternativní peníze, taxi, ubytování, hospody v garážích, zanedlouho se dočkáme sexuální výpomoci, jenom to nebude prostituce ale sdílení těla za úplatu, aby si paní učitelka mohla přivydělat.
Jakožto vlastník pozemků v jedné malé vesnici v podhůří orlických hor, když vidím ten zesilující zástup zájemců o koupi pozemku na stavbu rodinného domku, mám o téhle teorii chudnoucí střední třídy své pochybnosti. Stále více zadluženější možná, ale současně stále více bohatší, když se kouknu na nabízené ceny!
Denne prichazim do styku s obema sluzbami - jak Airbnb, tak Uber (zijI mimo CR) - a z obou stran - jak uzivatel tak poskytovarel - a bohuzel autor clanku je zcela a uplne mimo misu, coz mne zejmena na Lupe docela mrzi. Nevidim v clanku jediny padny argument proc by to fungovat nemelo, jen hrube nepochopeni motivaci obou stran. Skoda...
Zmíněný airbnb je ve skutečnosti o mnoho horším konceptem, než zmíněný booking.com. Z reálné zkušenosti - potřebujete-li na cestách najít ubytování na dnešek - co jsem kdy registroval na booking.com, vždy platilo. Stačilo dorazit na místo. 100%. Airbnb jsem zkusil 4x, ačkoli jsem měl zvolenu podobnou nabízenou službu - okamžitá rezervace - fungovala pouze naposledy (a jediným motivem opakovaného pokusu byl doručený bonus za předchozí chyby). Ve třech případech přišlo sice potvrzení, ale ubytovatel po několika hodinách vše zrušil, s odovláním na již obsazené kapacity.
Sdílená ekonomika nemůže fungovat z velmi prostého důvodu, lidé, kteří v ní poskytují služby nejsou na nich existenčně závislí a proto kvalita a spolehlivost služeb je nízká. Funguje to podobně špatně, jako jakýkoliv jiný socialismus, který krachuje právě z tohoto důvodu. Ve sdílené ekonomice nevydělá více někdo, kdo službu poctivě odvede, ale ten, kdo ji ošidí, díky internetu nemá nouzi o další zákazníky, protože v normální ekonomice více zákazníků přináší šíření pozitivní informace, ve sdílené ekonomice slabší zpětnou vazbu zajišťuje šíření negativní informace a přísun zákazníků je zajištěn jinak. Poskytovatel může být penalizován jen tam, kam se negativní informace dostane a kdo jí popřeje sluchu. Což pro efektivní fungování ekonomiky je nedostatečné.
Zkuste pro nás ostatní něco udělat a rozepsat ty motivace obou stran. Pak se můžeme začít bavit o tom, co to znamená, tedy jaký je vztah Vámi identifikovaných motivací k možnosti růstu co do počtu poskytovatelů a konzumentů služeb.
Nebo jinak, co přesně myslíte tím "proč by to fungovat nemělo"? Fungovat v jakém smyslu? Pokud tyto služby vnímáte jako "omezené na jedince se správnou motivací", pak ano, pro ty skutečně fungovat budou, ale o to vlastně nejde, ve vybraných skupinách funguje leccos.
Autor článku se však snaží dívat na sdílenou ekonomiku jako na možné nové paradigma, alternativu ke "konzumerismu". Když píše o "splasknutí bubliny sdílené ekonomiky", jde opravdu jen o koncept jako takový, Airbnb a Uber můžou i poté vesele fungovat, ovšem dle autora čistě proto, že se odlišují od konkurence v rámci stávajícího systému (o což se v tržním prostředí snaží skoro každý).