2/ Vhodná charakteristika mikrofonu to řeší z hlediska PC. Ovšem neřeší to, že byste měl sedět v kanclu, kde si každý něco v lepším případě mumlá, v horším celý den řve.
A taky mi zatím není jasné, jak bych v textu rychle opravoval chyby - když člověk píše delší text, ne vždy se povede formulovat větu napoprvé správně. Je tedy potřeba přesouvat a přepisovat celé věty.
Nemyslím si, že klasickou klávesnici v dohledné době něco nahradí, pokud vůbec někdy - alespoň pro seriozní práci určitě ne. Psaní na tabletu není přiliš pohodlné, aspoň tedy na iPadu, se kterým mám zkušenost - je to spíš taková nouzovka. A jak už zde někdo zmiňoval, psaní hlasem je nesmysl. Ačkoliv to na první pohled vypadá dobře, v praxi je to nepoužitelné. Hlasové ovládání má smysl maximálně pro nějaké jednoduché úkoly, třeba rozsvícení světla, nebo ovládání Enterprise.
Jak už bylo řečeno, leckdo se možná bez klávesnice docela dobře obejde, ale pořád je (a bude) spousta lidí, kteří prostě potřebují efektivně psát.
Nemluvě o tom, že léta mlátím přes ruce čuňata, která mi zkoušejí sahat na monitor, a teď bych si ho měl kvůli dotykovému ovládání matlat sám? Děkuji, nechci.
Ja mam treba k noteboku v praci i doma pripravenou klasickou klavesnici. Uz na te notebookove klavesnici mam totiz nensi produktivitu. Pise se na ni pomaleji, zabijakem produktivity je absence numericke klavesnice.
A na dotykove klavesnici? Skoda mluvit. Jeste jsem treba nevidel dotykovou klavesnici s plastickym oznacenim klaves F a J bez cehoz neste schopni bez podivani chytit spravny prstoklad. Pokud pisete hure, tak vlastne ani nerozeznate jednotlive klavesy a klavesnici musite porad vizualne sledovat, coz je jakoby jste jeli v aute ze zatazenou rucni brzdou.
jsem jeden z těch co neradi mění zažité a tak nemám dotykový telefon tablet jsem zahodil po dvaceti minutách používání,zjistil jsem totiž že je uplně na nic a notebook srovnatelný s rychlostí sestavy na kterou jsem léta zvyklý by stál 50tisíc,klávesnice se nevzdám do smrti a i kdyby celá planeta říkala opak já zůstanu u svého rychlého spolehlivého a milovaného compjůtru s klávesnicí a to až do konce života
Aha, toto. http://www.youtube.com/watch?v=hShY6xZWVGE
Ahoj, počítači! :-)
Na jednom projektu jsem sedel na patre s call-centrem jedne banky (a to bylo spis rvani nez mumlani - vymahani pohledavek), takze nejakou predstavu mam ;) Prezit se to da, ovsem sluchatka jsou nutnost (alespon pokud clovek chce neco naprogramovat).
Navic pocet pozic, ktere celou pracovni dobu porizuji text (nepocitam programatory a podobne tvorici nediktovatelny text) a zaroven musi sedet v kancelari s tlupou dalsich lidi (a zaroven musi fungovat bez sluchatek) asi nebude tak velky. A v pripade hlas-only se to pracovni prostredi proste bude muset prizpusobit.
Já bych hardwarovou klávesnici nezavrhoval byť jsem si na ni také zvykl. Ideální je pro mne kombinace ve stylu Asus transformera s klávesnicovým dockem. Pokud používám pouze tablet pak vystačím se SW klávesnicí a pokud jsem připojený v docku využívám klávesnici HW. Pokud propojím tablet přes HDMI na TV tak do USB portu píchnu přijímač od bezdrátové klávesnice a myši, sednu do křesla a bezdrátovku si hodím na klín. Pohodička. Prostě proč si volit BUĎ a NEBO, když mohu mít vše a vybírám si podle situace ?!
Jen to ne. Ještě by si ten pitomý soft, který jsem nucen v práci používat přečetl, co si o něm myslím.
Otázka pro programátory v Javě: to fakt nejde udělat dialogové okno tak, aby Enter fungoval jako OK a Esc jako Cancel a musím se mezi tlačítky přepínat Tab a potvrzovat mezerníkem, event. šahat na myš (příklad - výběr třetí položky a potvrzení nejde 2x šipka dolů a Enter, ale Ctrl+Tab, 2x šipka dolů, Tab, mezerník)? Opravdu nejde zavolat externí program, který se otevírá navrchu nad všemi okny tak, aby byl taky aktivní a já se do něj nemusel přepínat Alt+Tab nebo myší? Fakt nefunguje Shift+Insert, který je pro mě pohodlnější než Ctrl+V? Menu se musí vykreslovat jako samostatné okno, které občas nejde zavřít?
Ja se dostal k PC nekdy v roce 1987 a uz tenkrat se mysi pouzivaly bezne. Rada aplikaci se bez nich nedala rozumne ovladat (napada mne AutoCAD, P-CAD; tady ovsem kdo mohl, volil misto mysi radeji tablet, ktery poskytoval absolutni polohu snimace, umoznoval ale rovnez emulaci mysi). Pred Windows existovaly i jine grafické nadstavby nad MSDOsem; a vubec, byly i jine operacni systemy, pouzivajici grafiku, treba SCO Xenix, se kterym jsem mel moznost delat.
AS 400, CP/M, DOS, OS/2, Unix, Windows, Linux, různé klony 8 bitových systémů a asi 2x v životě (kolem r. 1994) Mac ;-) Aktuálně tak z 80% Windows a zbytek Ubuntu a Slax. Já vím, že to, co jsem popsal jde, jen jsem si potřeboval zanadávat, bo mě ten křáp fakt drtí. I když je pravda, že kolegyně to spokojeně používají a vůbec jim nepřijde divné 5x do minuty přehmatávat z klávesnice na myš, mám pocit, že vůbec netuší, že dialogy a menu se dají ovládat i z klávesnice.
Ta aplikace je interní systém jedné velké firmy v ČR, jinde než ve firmě se s ní (naštěstí pro uživatele :-D) nelze setkat.
Zabijákem produktivity je přehmatávat z alfa části na numerickou část. Ostatně vše je o zvyku. Já na laptopu (ovšem to se týká klávesnice Thinkpadů) píšu stejně tak dobře, jako na běžných desktopových klávesnicích.
A co se týče dotykových klávesnic. Máte pravdu, že se musíte neustále dívat na displej, ale shodou okolností se díváte jen velmi malý kousek od místa, kde právě píšete, takže to není takový prohřešek jako u počítače, kde uhýbáte zrakem klidně i o půl metru. A třeba já na iPhonu píšu velmi rychle a když mám dobrý den, tak i po slepu. Po čase se naučíte na čemkoliv.
a) Málokdo ve skutečnosti píše všemi deseti. Většina lidí, které znám píše v průměru osmi prsty a porušuje základní pozici rukou a také to, kterým prstem mačkají kterou klávesu. Všemi deseti píšou tak sekretářky a možná zapisovatelky u soudu, ale ty zase mají speciální vercajk.
b) Tak takovou bizarnost, jakou je klávesnice tvořená dotykovým displejem, která je oddělena od zobrazovací části, jsem ještě neviděl. Zatím jsem vždy viděl virtuální klávesnici vždy u místa, kde se píše. A to nejen na mobilu, ale i na tabletech a informačních kioscích.
c) O práci na mobilu tu nepadlo ani slovo - proč to sem pletete?
d) Používám českou qwerty a Alt + ASCII kód jsem nemusel použít už alespoň 8 let, ne-li déle. Účetní bych asi nemučil na klasické klávesnici laptopu, ale přiznejme si, že účetní jsou v use casu tabletů a dotykových interfaců asi tak na stejné úrovni jako programátoři. Takže nelze dost dobře argumentovat tím, že numerická část plošně zvedá, resp. její absence plošně snižuje, produktivitu práce s počítačem.
OK. Akorát argument, že "to i se vsemy zaznamy vpohode fungovalo a tu 0,1s co to SQLko nacitalo" neberu - on je velký rozdíl když to dělá 1 uživatel, 100 uživatelů, 1000 uživatelů... Ale jinak souhlasím, že ve Vašem případě bude příčinou omezení počtu řádků spíš šlendriánství vývojářů než záměr zlepšit škálovatelnost :)
Samozřejmě. Z osmibitů jsem přešel na 386 v 92 a myš jsem používal od počátku. INT 33h si pamatuji dodnes ;o) Windows 3.0 jsem tenkrát už měl, ale neměl jsem pro to jedinou aplikaci, takže z počátku takřka nepoužívané.
Já neříkám, že dotykové ovládání je špatné, ale v současné podobě klávesnici nenahrazuje.
Hlavne to jednoduse nebude fungovat, dokud ten komp nebude "chapat" souvislosti a vyznam toho co mu dotycnej rika.
Testovali sme s kolegou rozpoznavani psanyho textu, a jako hracicka to fungovalo celkem slusne, ovsem na klavesnici pise i podprumerny pisar rychleji a navic si usetri opravy kdyz PC rozpozna neco jineho nez by chtel.
Ono to neni jen o jave, ono to plati vseobecne - taky mam tu cest s jednim uzasnym "erp" - prozmenu v NET.
Jen pro predstavu nepatrny detail - pusti se login, kurzor blika na pass .... ale wokno nema focus ... sem schvalne hledal ani hodinu v dokumentaci (netu prirozene), jak takovyho jevu docilit (nejsem programator), neb kdyz sem si sosnul visualko a rek mu na cca 5 klipu jak velky ma byt okno aplikace po startu ( a jen tak pro formu tam flaknul zakladni file menu bez funcionality) tak to fokus melo at sem se snazil jak sem se snazil ...
Dtto grid ... neumi to zobrazit vic nez 5 000 zaznamu (ano, skutecne, v roce 2012 existuje cosi, co si rika ERP a neumi to do gridu zobrazit vic nez pet tisic zaznamu). Rolovani temi zaznamy pak probiha rychlosti sneka a naprumerne kancelarske doujadro to zatizi ("tenky" klient, ze?) na 80%. Tak sem si to zkusil, natah tam vizuelne grid, flaknul do nej cca mega zaznamu z DB ... a ono to tak nejak uplne vpohode fungovalo a tech mega zaznamu to odrolovalo behem vterin ...
Toz tady by spis nebylo od veci vzit ty (pry uz neuzitecne) klavesnice, a jit je "programatorum" vecpat do vsech telnich otvoru. Aspon nejaky uzitek by to melo.
a) na dotykove klavesnici se neda psat vsemi deseti (prsty nemaji zpetnou vazbu)
b) na dotykove klavesnici cumite kam pisete jen v pripade, ze misto monitoru pouzivate mobil
c) na mobilu se pracovat neda, a pokud nejaky managor tvrdi ze da, tak dela cele dny leda houno.
d) numericka klavesnice je bozky dar v pripade, ze potrebujete zadavat hromady cisel - napr plati pro ucetni - a pak taky v pripade, ze klavesnice kterou mate pod rukama je prepnuta do nejakych hieroglyfu (napr cestiny ;D ). V tom pripade se na ni daji spolehlive vymackat vsechny potrebne alt sekvence (napr alt + 92) coz na nenumericke klavesnici jaksi nelze.
1. Logon dialog - pokud je spouštěn před spuštěním hlavního okna aplikace (v době, kdy se zobrazuje splash screen), je problém ho k tomu focusu přemluvit (s tím jsem zápasil docela dlouho).
2. Grid - samotné zobrazení je v pohodě; jakmile je ale vyžadováno podmíněné formátování (když je částka záporná, celý řádek červeně apod.), tak to dost zpomaluje. Co se týče omezení počtu řádků, šel jsem radši rovnou o krok dál a implementoval stránkování po 50 řádkách (tj. co se vejde na oibrazovku) - velký grid totiž postrádá smysl, uživatel se ve stovkách (natož tisících) řádek stejně ztratí a nic nenajde, takže zobrazování velkého počtu řádek by vlastně jenom zbytečně zatěžovalo server a síť (a tenkého klienta). Samozřejmě, bylo nutné to doplnit o uživatelsky jednoduché vyhledávání/filtrování => půl roku vývoje :)
Problem gridu neni pocet zaznamu primo v nem, problem je, ze oni proste neumi listovat vsemi daty - netrvam na tom aby to vsechno bylo nacteny najednou, ale trvam na tom, ze kdyz budu chtit, musim mit moznost pochazet zaznam po zaznamu aniz bych vymejslel nejaky filtr (navic to i se vsemy zaznamy vpohode fungovalo a tu 0,1s co to SQLko nacitalo ...).
Dost casto totiz nekdo neco vizuelne hleda a nevi presne co, jen vi, ze az to uvidi, vsimne si ... na to se dost blbe stavi filtr.
O tom, ze nelze neco zmenit na vice polozkach najednou netreba ani mluvit ... primo nehoraznost.
BTW: Smazani zaznamu v logu nepodstatnych operaci trva aplikaci 15s (jednoho zaznamu, jsou jich tam desitky M), za stejnou dobu jich rucne primo v DB smazu milion ... Aplikace totiz zaznamy generuje vetsi rychlosti, nez je dokaze mazat ...
Na dotykový mobil jsem si zvykl rychle, co se psaní týče. S přijímám hovoru na zamčeném telefonu mám problém i po půl roce a často se mi stává, že volající dřív zavěsí, než se mi to povede zvednout.
Tablet nevlastním, ale co jsem měl v ruce iPad 2, tak docela ok. Tablet na stole, ruce v poloze všemi deseti a šlo to docela rychle, ale ta hmatová odezva mi chyběla. Měl jsem i víc překlepů.
V posteli bych musel psát palci a to už bude rychlostně velký problém. U klasického notebooku mi nevadí, že na prsty a klávesnici nevidím, takže pohoda. U desktopu si to bez klávesnice vůbec představit nedovedu.
Hmat je taky důležitý smysl a jeho eliminování se někde projevit musí.
Ten, kdo se alespon minimalne vyzna ve speech recognition tak vi, ze je to hodne dlouha cesta k uziti. Nemluve k tomu, co tady psali ostatni, ze v praxi by asi v kaclu rvali lide a sileli behem par chvil pro napsani pitomych par radku textu (viz. odkazovana videa). Taky vlastnim tablet, mam nekolik verzi smartfounu a mam i stare mobily (delame vyvoj pro mobilni zarizeni pro enterprise) a doposud nic nenahradilo HW klavesnici a muzu na ni psat i kdyz ridim a pamatuji si automaticky umisteni klaves. sms na hw klavesnici napisi ani ne do 10s, na sw klavenisnici je ovladani na nic. dotykace pouzivam jen na hry, gps aplikace, testovani nasich aplikaci apod. Proto clanek pokladam za hovadinu novinare, co nema o cem psat.
Naprostý souhlas. Používání hlasu je velmi šikovné. a třeba u Google navigace funguje perfektně. Ale ovládat všechno hlasem je naprostá hloupost. Lidé nebudou chtít vést monolog s počítačem....
Nehledě na soukromí nestojím o to, aby někdo poslouchal, co někomu píšu. Často ani u hovorů to nemám rád.
Občas napsat sms. Něco vyhledat apod - určitě. Ale mluvit s kompem a vše dělat hlasem. Tomu nevěřím(tím netvrdím, že to není možné). Příkazy hlasem jsou v mnoha případech pomalejší než kliknutí / zmáčknutí.
1. na klávesnici lze psát rychleji než mluvit
2. občas chceme napsat něco co nechceme aby slyšel někod jiný
3. nedovadu si představit ovládat excel bez klávesových zkratek, případně jak bych je převedl do hlasové podoby :D
4. představa. že v kanceláři každou chvíli někdo diktuje nějaký text do PC a ruší mě je strašná, stejně jako představa, že bych kvůli tomu musel mít na hlavě 8-12hod sluchátka.
5. No zkuste si diktovat 100 stránkovou diplomku :D
6. strategické hry
Co si budeme povídat, psaní na tabletu příliš pohodlné není. Už jen z fyziologického hlediska. Zkuste chvíli jen tak sedět a klepat konečky prstů do stolu nebo do skla. Co se stane po chvíli? Ano, začnou bolet prsty. Klávesnice je geniální v tom, že částečně tlumí nárazy prstů o podložku.
I telefon mám s klávesnicí, resp. v kombinaci s dotekovým displejem (BlackBerry Torch).