O záměru společnosti Samsung uvést vlastní set-top-box na český trh jsem se poprvé dozvěděl na tiskové konferenci už letos v březnu. Firma pomocí něj obhajovala skutečnost, že její tehdy čerstvě představený LCD televizor R71 nemá vestavěný digitální tuner. Přijímač DVB-T se měl objevit v prodeji se zpožděním za televizí, což Samsung zdůvodnil laděním podpory norem kódování české diakritiky v programovém průvodci (EPG). Výrobce uvedl set-top-box na trh v květnu a hned ho začal přidávat k televizorům jako dárek zdarma, což podpořil i televizní reklamou. Na podzim se produktová upoutávka na zboží od Samsungu vrátila na obrazovky a po půl roce jsem konečně i já získal digitální přijímač na test. Čekal jsem od něj opravdu hodně.
Samsung DTB-B460F se určitě nemusí stydět za svůj zevnějšek. Kombinace dominantní černé se špetkou stříbrné barvy, zaoblené hrany a modré světlo kolem spínače na předním panelu přispívají k šarmu set-top-boxu. Design byl zvolený tak, aby výrobek ladil právě s televizory řady R71, známé také pod obchodním jménem Bordeaux. Přístroj má rozměry 27×20×4,5 centimetru, a řadí se tak mezi středně velké set-top-boxy, což potvrzuje i hmotností 1,2 kilogramu. Na předním panelu není kupodivu žádný displej, divákům musí stačit informace podávané přes obrazovku.
Digitální obrazový výstup na zadním panelu
Zadní panel poskládal všechny konektory do jedné řady. Mnoho jich není, přesto je set-top-box vybavený nadstandardně. Dvě přípojky SCART, vstup anténního kabelu a koaxiální výstup doplňuje dvojice digitálních rozhraní. Optická varianta S/P-DIF se postará o digitální zvuk, zdířka HDMI umožňuje digitální přenos obrazu. Samsung DTB-B460F je prvním přijímačem recenzovaným na DigiZone.cz, který má konektor HDMI ve své výbavě. Jeho výhodou je věrnější podání obrazu na televizorech s patřičným vstupem, význam rozhraní ale začíná stoupat až při vyšších rozlišeních, která nejsou u současného DVB-T v České republice k dispozici.
Set-top-box spotřebuje maximálně 15 wattů za běžného provozu a pětinu energie v režimu standby. Citlivost ladicího obvodu je určená intervalem –25 až –65 dBm, alespoň podle uživatelské příručky.
Malá funkční tlačítka na dálkovém ovládání
Součástí balení je čtyřjazyčný manuál, ve kterém si počtou všichni znalí francouzštiny, španělštiny, angličtiny a češtiny. Grafické ztvárnění příručky je ve všech jazykových oddílech shodné, text je doplněný schématy výrobku a screenshoty z menu. Obrázky jsou přes menší velikost v dobré tiskové kvalitě, k úrovni češtiny nemám výhrad. V krabici je také kabel SCART a koaxiální smyčka, dále pak dvě baterie AAA i dálkové ovládání.
Design ovladače je netradiční, při pohledu z profilu je vidět zřetelné ztenčování od mohutné základny až po útlý vrch. Dálkové ovládání se přesto drží pohodlně. Kladný bod si Samsung zaslouží za označení tlačítek pro změnu programu a hlasitosti písmem pro nevidomé, orientační výčnělek je i na prostředním tlačítku programové volby. Mínusem je naopak omezení směrové růžice pouze na pohyb v menu, běžnou praxí je angažovat horizontální šipky také pro zvuk a šipky vertikální pro listování stanicemi. Zatímco klávesa Info
je dobře přístupná na vrchu ovladače, tlačítka pro EPG, teletext, výběr zvuku, jazyka nebo zapnutí titulků se krčí dole a mně se tiskla spíš obtížně. Jsou velmi malá. Překvapivý je klíč označený jako Timer
. Nefunguje, výrobek totiž nemá žádný časovač událostí.
Přehledné české menu a možnosti nastavení
Instalace set-top-boxu není řešená průvodcem prvního startu, jak je obvyklé u jiných značek. Samsung uvede majitele přístroje po spuštění přímo do menu. Tady si uživatel může změnit jazykové nastavení, aby výrobku dobře rozuměl. Uživatelská nabídka má čtyři záložky: Průvodce
, Kanál
, Předvolby
a Systém
. Výběr jazyka je součástí systému, odkud je také možné změnit PIN kód, aktualizovat firmware, informovat se o přístroji nebo ho vrátit do továrního nastavení.
Předvolby ukrývají možnost změnit formát obrazu televize (4:3 nebo 16:9) a řešení jeho ořezu ( Full Screen
, Letter Box
). Stejná záložka slouží i pro výběr barevného kódování mezi CVBS a RGB, zájemci si odtud mohou zapnout pětivoltové napájení pro anténu. Kanál je souhrnnou kategorií pro hledání stanic, jejich uspořádání do oblíbeného seznamu a rodičovskou správu. Samsung se probíral kmitočtovým spektrem DVB-T zhruba pět minut, všechny vysílané programy ale našel bez obtíží. Záložka průvodce slouží pro aktivaci EPG.
Funkce set-top-boxu
Informační pruh zobrazovaný po každém přepnutí je poloprůsvitný a na první pohled mnoho údajů nenabízí. Divák se dozví pouze jméno programu a časové rozpětí aktuálního pořadu, jeho název ale už chybí. Situace se výrazně zlepší druhým stiskem tlačítka Info. Obrazovka se rázem zaplní podrobnostmi o pořadu, jeho délce a nabídce dalších funkcí.
Programový průvodce má příjemnou podobu časové osy zaplněné proporčně velkými obdélníky, které symbolizují jednotlivé části vysílání na vybrané stanici. V malém okně je vidět obraz pořadu, vedle něj je i jméno a další popis. Barevné klávesy na ovladači může uživatel využít na listování do dalších dní.
Podpora české diakritiky není přes proklamace na březnové tiskové konferenci dostačující. Samsung DTB-B460F sice zvládá normu ISO 8859–2, u dnes požívaného standardu ISO 6937 jsem se ale setkal pouze s polovičním úspěchem. Přijímač rozumí prefixu CZE
a multiplex A má proto češtinu bez problémů. Přípustnou variantu CES
užívanou ve vysílací síti B ale výrobek nezvládá – Prima, Óčko a spol. mají místo čárek a háčků popis pořadů zaplněný chybnými znaky.
Jak už jsem zmínil, set-top-box nemá časovač. U výrobku téměř čtyřtisícové ceny je to velmi zarážející. Teletext naopak funguje dobře a uživatel si může dokonce vybrat, zda je mu milejší vkládaná varianta dekódovaná přímo set-top-boxem, nebo celoobrazovkový VBI teletext závislý na podpoře funkce na televizoru. Po chvíli čekání si služba nahraje všechny stránky do paměti a divák mezi nimi může začít přeskakovat bez čekání.
Vyplatí se produkt zákazníkům?
Samsung DTB-B460F má zatím prodejní cenu blízko čtyřem tisícům korun. Za tuto sumu si může divák pořídit kombinovaný přijímač i se sloty pro rozšiřující moduly. Set-top-box omezený na zemský digitální příjem má zájemcům ale přesto co nabídnout. Silná značka a konektor HDMI můžou přesvědčit k nákupu především ty, kteří dnes neváhají utratit desítky tisíc za LCD televizory s úhlopříčkou od metru výše. Neúplná podpora české diakritiky v EPG i chybějící časovač jsou skvrnou na jinak působivém plášti přístroje, časem ji ale nejspíš odstraní nový firmware. Pro diváka, který se bez HDMI obejde, je však set-top-box od Samsungu zbytečným vyhozením z kopýtka. Výrobek je mimochodem Made in Slovakia
.
Celkové hodnocení | 7,5 b. |
---|---|
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) | 3 b. |
Podpora češtiny (max. 3 body) | 2,5 b. |
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) | 2 b. |
Přístroj zapůjčil: obchod.digizone.cz
Databáze: Samsung DTB-B460F
Orientační cena: 3490 Kč (Koupit)
Foto a screenshoty: Autor