Kousek z Orwelova románu 1984. (vyšlo někdy v roce 1949).
S rozvojem televize a s technickým pokrokem, který umožnil příjem i vysílání týmž přístrojem, skončil soukromý život. Každý občan, anebo aspoň člověk dost důležitý, aby se vyplatilo ho sledovat, mohl být po čtyřiadvacet hodin denně držen pod dohledem.
Naštěstí máme možnost si ty štěnice nekupovat. Ale být neustále na pozoru kdo kde na vaše soukromí kde šije nějakou boudu je čím dál obtížnější.
Už se těšim na Internet věcí. Barák plný krámů co sledují každý prd a nahrávají to někomu do databáze (dnes se tomu říká do cloudu).
Je zajímavé že dnešní posedlost šmírováním obyvatelstva nepřišla od státu a jeho případných totalitárních manýrů, ale od korporací, které se snaží vydělat na tom sledovat chování zákazníků a pak to někomu prodat.
Co s tím? Tlačit na stát, aby služby co šmírují musely jasně deklarovat co sledují, proč to sledují a kdy se to smaže. Stejně jako např. výrobce potravin musí uvádět co do nich dává.
LG se snazi s kazdym prepnutim kanalu kontaktovat web vyrobce a poslat mu informace o prave sledovanem kanalu/poradech. Overeno odposlechem na siti.
Je sice pomerne snadne to na domacim firewallu znemoznit, ale kolik BFU to asi tak zvladne. Navic tim zcela pochopitelne odstreli i moznost aktualizace. Otazka zni, zda to neni jedno, protoze s aktualizaci se docka tak maximalne znefunkcneni nekterych funcionalit, ktere az doposud vesele uziva. Kuprikladu v pripade LG zcela konkretne propagovane podpory plex, coz je nahrazeno polonefunkcnim dlna klientem.
Hlavne ze ten firmware je zasifrovany, aby si ho nedejboze nekdo neupravil k obrazu svemu.
S rozvojem televize a technickým pokrokem, který umožnil příjem i vysílání týmž přístrojem, skončil soukromý život. Každý občan, anebo aspoň člověk dost důležitý, aby se vyplatilo ho sledovat, mohl být po čtyřiadvacet hodin denně držen pod dohledem policie a v doslechu oficiální propagandy, protože všechny ostatní komunikační kanály byly uzavřeny. Poprvé existovala možnost nejen si vynutit úplnou poslušnost vůči Státu, ale úplnou jednotu názorů všech poddaných.
Má to jeden drobný háček, vlastnit televizi není povinné.
Zatim, ale je to minimalne podezrele. Pokud mate pripojku elektriny, tak se hned predpoklada ze mate i televizi a mate timto platit poplatek za jakousi "statni" televizi, kterou treba ani nesledujete, protoze nemate potrebu tu statni propagandu poslouchat. Nemluve o Docista Velke Blbosti - Televizni :-)
Pokud ji nemate, musite aktivne tuto skutecnost pisemne sdelit. To je prece naprosto absurdni. Takto by si napriklad mohl stat myslet, ze jakmile bydlite ve meste, mate automaticky psa (pocet psu ve mestech v CR je astronomicky) a pak chtit dokazovat, ze psa nemate.
spíše půjde o moderní komunikační prostředky jako celek
Ne docela. Jde o jejich plizivou centralizaci a snadnost s jakou se lide nechali lapit do nesmyslu, kteremu o sobe sdeli bezmyslenkovite prakticky vsechno. A jeste pak hykaji, kdyz jim ucet v takove blbosti s jednostranne vyhodnou smlovou, zrusi. Specialni pripad jsou pak ti co si na tom zakladaji "byznys" :-)
Prirovnal bych to k situaci, kdy vam banka nabidne "vyhodny" ucet zdarma, u ktereho bude podminka, ze jej muze kdykoli bez vysvetleni zrusit a zustatek si ponechat. Reknete si kdo by do neceho takoveho sel, ze ...
Orwel popsal totalitni spolecnost, ktera mela propracovane metody jak sledovat obyvatele. Delala to za ucelem udrzeni moci, hledani Ideozlocincu (a fanousku Emmanuela Goldsteina).
Soucane sledovani obyvatelstva vychazi prevazne od firem (i kdyz se stat take docela cini), kterym nova technologie nabidla sledovani chovani svych zakaniku. Spolecnost jako takova je zatim jeste jakz takz svobodna.
Dle meho nazoru je na rade stat, aby tomu nastavil nejaka pravilda (napr. byt o sledovani informovan, pravo na vymazani dat a pod.).
Ne jak je to dnes, kdy musite s Wiresharkem na routeru koukat kam jaka vec hlasi domu.
Vypadá to, že se v Samsungu rozhodli vypustit více inovací, které boří hranice.
Třeba zde se píše, že jejich televize údajně pouští sama od sebe nevyžádané reklamy (co nesouvsí s přehrávaným obsahem).
http://www.theverge.com/2015/2/11/8017771/samsung-smart-tvs-inserting-unwanted-ads
Snad ještě nějakou dobu půjdou koupit hloupé televize.
Má to jeden drobný háček, vlastnit televizi není povinné. A tu paralelu nabourává to, že u lidí dost důležitých na to, aby se vyplatilo je sledovat, bude větší procento těch bez televizi než ve skupině nedůležitých, jejichž aktivity se omezují právě na to sledování televize (protože ti důležití vyvíjející podvratnou činnost jsou touto příliš zaměstnáni, než aby měli čas sledovat televizi).
Aby se ta paralela dala zachránit, musíme se vzdát myšlenky, že onou "orwellovskou televizí" je "naše chytrá televize", spíše půjde o moderní komunikační prostředky jako celek. Orwell tak zachytil spíše "ducha velkého bratra" než jeho "technickou implementaci".
Ono by to jinak ani nebylo mozne.
FB a podpobne nemaji jednou pro vzdy definovane API a uzivatel by pak na fotaku neustale valcil s aktualizacemi firmware, aby se to mohlo nahrat primo. A tohle je proste dusledek, toho, ze uzivatel chce funkci a bezpecnost je mu u p....
Ale napsat by to tam meli. Nejen z bezpecnotnich duvodu ale i proto, ze funkce bude funkcni pouze do te doby nez ji Samsung prestane podporovat, protoze ma lepsi a tato je zastarala.
... jenom ten závěr bych poupravil:
PS: Některé chytré telefony, ať už je to iOS (Siri) nebo Android (OK Google), případně Windows Phone (Cortana) také občas naslouchají. Některé však naslouchají méně a ještě dají o sobě včas předem vědět kdy. Jiné telefony nám naslouchají pořád a ještě to skrývají, většinou drobným písmem ve všeobecných podmínkách, co nikdo nečte, ale přijmout je musí. Podle toho, zda výrobce živí reklamní obchodní model, nebo dlouhodobá důvěra jeho zákazníků v ochranu soukromí uživatelů.
Jenže otázka: "Co s těmi všemi informacemi někde u velkého bratra dělají?", tak ta zůstává nezodpovězena.
UPDATE: Another blogger has examined his LG Smart TV and found that the device was uploading file names not just from attached external storage devices, but from all files shared across his home network.
http://www.tomsguide.com/us/lg-tvs-spying-confirmation,news-17887.html
Takze poradte, jakou koupit novou televizi - 40 palcu, DVB-T2, ethernet, full hd
Ten fotoaparát má aktualizovatelný firmware i když přes OTA jen informuje o novém firmware. Pokud si tyhle služby mění API jak na běžícím pásu, tak jsou ještě hloupější než jsem si o nich myslel.
Problém je, že tam není ale nějaké obecné HTTP POST (s možností přes https a s možností vkládat vlastní CA) na definovaný server (s možností autorizace). Nechápu proč gigant Samsung nedá dohromady nějaké jednoduché API pro zasílání fotek, které pořádně zdokumentuje. Pak bude možné, aby jednotlivé služby takové API podporovaly a hlavně tím umožní vznik nových služeb či služeb lokálních (firemních/domácích). Určitě by to bylo plus pro nákup takového fotoaparátu s WiFi. Vlastně vůbec nechápu, proč přes HTTP POST neexistuje nějaké uznávané API pro zasílání fotek (videí/dokumentů), které by všechny strany podporovaly (jak výrobci zařízení, tak služby).
DVB-T2 je dost povrchní požadavek, má to "každá druhá" tv, ale výrobců, kteří uvedou podporu H.265 HEVC je jak šafránu (spíš ještě míň). Dřív to měl být H.264, dnes je to H.265 ...co bude za rok? Plno lidí za pár let zjistí, že ač mají TV s podporou DVB-T2, tak na DVB-T2 budou potřebovat set-to box :) Spíš bych doporučil tenhle parametr s klidem vyškrtnout z požadavků a zaměřit se třeba na obraz.
Jinak bych zvážil Sony Bravia KDL-42W805B, +2" se dají snad tolerovat a ostatní splňuje. IMHO slušný poměr cena/výkon a v dané kategorii i kvalita obrazu.
Mám Samsung fotoaparát s WiFi a ten umožňuje posílání fotek na různé ty Faceboky a podobně. Zadáte si tam přihlašovací údaje a můžete pak fotky posílat. Legrace ovšem je, že fotka není posílána na službu jako je Facebook přímo, ale přes Samsung. Tedy přihlašovací údaje a fotografie směrované na služby třetích stran jsou zasílány do Samsung a ten až je zasílá dál. Hlavní problém je, že Samsung to nikde v manuálu neuvádí! Přišel jsem na to posloucháním přenosu. Původní snahou bylo zjistit, jestli je nějaká naděje posílat fotky přímo z fotoaparátu na vlastní server - to žel možné není a také jsem zjistil, že to nefunguje přímo ani na ty služby v nabídce fotoaparátu...
Tedy varování u v článku zmíněné "chytré" televize považuji u Samsungu za velký pokrok.
Ovce se nabažejí různých technologických vymožeností, vychytávek, pokrokových ovládání, zobrazování, přenosu a využití dat. Zjistí co to je schopné a všehoschopné a poté vyhodí z domu. Za pár let se s těmito fičurami setkáte už jen na venkově, kdy si to pořídí Lojza který se to dozví z Novy a Blesku že něco takového existuje. (Existovalo)
Apple, Samsung, Google, MS zatlačí slzu a začnou hledat jiné způsoby jak vléz "do slip a do kalhotek" Ti otrlejší si nechají vyrobit v europarlamentu zákon na míru a za podpory budoucího EUpolicejního teroru ho začnou uplatňovat a vymáhat. Bude to ještě veselé...