VKontakte.ru (známá nově jako VK.com) je nejenom největší sociální sítí s 200 miliony uživatelů (Rusko je ještě stále jednou z mála zemí, kde Facebook není v sociálních sítích jedničkou), ale také teoretickou hrozbou pro ruské snahy ovládnout a cenzurovat Internet. Podle deníku Новая Газета (Novaja Gazeta) VKontakte.ru spolupracovali s FSB, následovníkem KGB. A navíc se síť měla podílet na politických machinacích na přelomu let 2011 a 2012. Včetně předání informací o uživatelích FSB a blokace uživatelů, kteří podporovali opozici.
Новая Газета se odvolává na zprávu mezi Pavlem Durovem (CEO a zakladatel VKontakte.ru) a Vladislavem Surkovem (v tehdejší době šéf administrace prezidenta Medveděva) ve které Durov ospravedlňuje spolupráci a předávání informací „národními zájmy“, „zabráněním monopolizace trhu ruských sociálních sítí Facebookem“.
Газета nabízí i dokumenty, které mají dokazovat vinu VKontakte.ru. Ty vyvolaly řadu diskusí o tom, zda jsou zfalšované či nikoliv. Včetně reakci tehdejšího tiskového mluvčí VKontakte.ru, Vladislava Cypluchina – ten nejprve dokumenty měl označit za padělky, aby později obrátil a přiznal, že lhal a ve skutečnosti s Kremlem spolupracoval.
The Guardian pro změnu informuje o vyšetřování a prohledávání kanceláří VKontakte.ru (a také bydliště Pavla Durova) na základě podezření, že Durov byl účastníkem dopravní nehody. A také o zvláštním dění okolo vlastnické struktury Vkontakte.ru. „Putin je nyní de facto vlastníkem VKontakte.ru,“ cituje Guardian zdroj ze společnosti. V praxi by tak 88 % společnosti mělo být v rukou lidí, kteří jsou loajální Putinovi, uvádí dále Guardian.
Guardian ale také nabízí zcela opačný pohled na spolupráci s FSB. Podle jejich zdroje se tlak na největší ruskou sociální síť objevil poté, co Durov odmítl spolupracovat s FSB. Vše měla způsobit neochota VKontakte.ru mazat protestní stránky v době, kdy v Moskvě zuřily protestní akce.