Ruská firma chce v Evropě prorazit s ohebnými čtečkami e-knih, začíná v Česku

15. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na český trh míří značka Wexler, za kterou stojí ruský holding Avirsa. Zpočátku nabídne dvě čtečky e-knih, přičemž jedna z nich je vybavena ohebným polymerovým displejem. Zahýbou nové čtečky českým trhem?

V Česku se začíná prodávat první e-inková čtečka elektronických knih vybavená šestipalcovým pružným displejem od společnosti LG. Na český a slovenský trh s ní vstupuje značka Wexler, která vznikla v roce 2008 v Rusku jako součást firmy Avirsa. Ta sdružuje několik společností, které na ruském trhu působí v oblasti IT a profesionální a spotřební elektroniky. Česko a Slovensko jsou prvními trhy, které si firma vybrala pro svoji evropskou expanzi. 

Firma plánuje globální expanzi

Podle Lea Prozumenta, generálního ředitele společnosti Wexler, chce firma v blízké budoucnosti vstoupit také na německý, italský, rakouský, polský, maďarský a rumunský trh. Na svém webu firma píše, že v prosinci 2012 chce začít prodávat své produkty také v Severní a Latinské Americe. Loni Wexler přitom otevřel své kanceláře v Singapuru, Hongkongu a Chicagu. Ve Spojených státech firma pracuje na vývoji a designu nových výrobků.

Aktivní byl Wexler dosud hlavně v Rusku a zemích bývalého Sovětského svazu. Právě v Rusku a na Ukrajině se firmě podařilo za dva roky získat více než 30 procent trhu čteček e-knih a stala se tak nejsilnějším hráčem. Pomohlo jí, že v Rusku vlastní maloobchodní distribuční síť, kterou měla vybudovanou z minulosti a jejímž prostřednictvím prodávala další produkty jako osobní počítače, tablety či další počítačové komponenty.

Firma má ambiciózní globální ambice, do roku 2015 chce patřit mezi top 5 světových značek, co se týče množství prodaných čteček. Velký potenciál vidí představitelé firmy na evropských trzích.

V Česku bude k mání čtečka s ohebným displejem

Brněnská společnost BookHaus, která bude čtečky e-knih Wexler do Česka dovážet, nabídne nejprve dva modely. Již zmiňovanou Wexler. Flex One se šestipalcovým  pružným e-ink displejem a Wexler. Book T7004, čtečku se sedmipalcovým displejem s LED podsvícením. Bookhaus byla založena před rokem a vlastní ji Pavel Fries, Alexander Pavlov a Jiří Jízdný. Základní jmění firmy je 10 milionů korun a v současné době má přislíbený od bank úvěrový rámec až do výše 80 milionů korun. Kromě čteček Wexler dodává BookHaus na český trh také čtečky PocketBook.

Zajímavější z obou čteček je na první pohled Flex One. Je první komerčně nabízená čtečka e-knih s polymerovým e-ink displejem od společnosti LG s rozlišením 1024×768. Při jeho výrobě se na rozdíl od běžné e-inkové obrazovky nepoužívá skleněná, nýbrž polymerová podložka. Výhodou Flex One by měla být hlavně odolnost. 

Displej je zasazen do pružného pláště a čtečka by tak bez úhony měla přečkat pád, náhodný úder nebo třeba i situaci, kdy si čtečku strčíte do zadní kapsy kalhot a sednete si na ni. Podle Friese je právě sednutí si na klasickou čtečku jedním z nejčastějších důvodů poškození jejího displeje.

Čtečka Flex One je také velmi lehká, váží pouhých 110 gramů a zároveň velmi tenká. V části, kde se nachází displej, dosahuje tloušťky 4 milimetry. V dolní části, která obsahuje microUSB konektor, se tloušťka pohybuje okolo jednoho centimetru. MicroUSB slouží nejen k nabíjení, ale pouze jeho prostřednictvím lze do čtečky nahrávat e-knihy. Čtečka nemá WiFi. Podle Alexandra Pavlova ze společnosti BookHaus má absence WiFi několik důvodů. WiFi u čteček e-knih používá aktivně 10 až 15 procent uživatelů. WiFi by čtečku nejen prodražilo, ale současně by o dost zvýšilo její hmotnost, uvedl Alexander Pavlov.

Je však otázkou, zdali právě nízká hmotnost a větší odolnost vyváží u zákazníků absenci WiFi, obzvláště když maloobchodní prodejní cena byla stanovena na 5990 Kč. V Rusku se stejný model přitom prodává za 6990 rublů, což je na přepočet necelých 4500 Kč. Flex One disponuje vnitřní pamětí o velikosti 8 GB, tuto paměť není možné rozšířit pomocí MicroSD karet. Čtečka podporuje formáty: FB2 / PDF / TXT / RFT / DOC / CHM / HTM / HTML / EPUB / DJVU. K dispozici je v pěti barevných provedeních.

Multimediální čtečka

Druhá z představených čteček Book T7004 je vybavena klasickým TFT displejem 800×480 a podle představitelů značky Wexler je to nejtenčí čtečka s tímto typem displejů na světě. Maximální tloušťka čtečky je 6 milimetrů. Zadní kryt čtečky je vyroben z hliníkové slitiny. Čtečka má vestavěnou paměť o velikosti 4GB. Disponuje slotem na MicroSD kartu a zdířkou pro připojení sluchátek. Kromě textových formátů si poradí také s obrázky (JPEG / BMP / GIF), hudbou (MP3 / WMA / FLAC / AAC) či videem (WMV / RM / AVI / RMVB / 3GP / MP4 / MPEG / MKV).

Wexler T7004
Autor: Wexler

Wexler T7004

Stejně jako Flex One ale nemá WiFi, tudíž lze do ní nahrávat e-knihy pouze prostřednictvím microUSB konektoru. K dispozici je osm barevných provedení. Maloobchodní cena byla stanovena na 1790 Kč. V Rusku se i tato čtečka prodává levněji, i když rozdíl už není tak propastný jako u Flex One. Rusové koupí T7004 o necelé dvě stovky levněji. V balení obou čteček najdete koženkové pouzdro, microUSB kabel a síťový adaptér.

Na podzim nové čtečky s OS Android

Na přelomu září a října Wexler představí dvě nové čtečky s operačním systémem Android a e-ink displejem. Jedna z nich bude vybavena dotykovým displejem. Ten má například i čtečka Kindle Touch, Wooky nebo Cybook Odyssey, kterou mají v nabídce Palmknihy.

Jednotliví tuzemští distributoři e-knih se v poslední době doslova předháněli v nabídce čteček e-knih. Svou první čtečku představila na veletrhu Svět knihy v květnu společnost Wooky. V červnu pak představily Palmknihy rovnou tři různé čtečky e-knih, které se liší nejen velikostí, ale také funkcemi a míří na různé cílové skupiny. V červenci pak představil novou čtečku i eReading.

Wexler v první fázi plánuje spolupracovat se zavedenými tuzemskými prodejci e-knih. Do budoucna se ale nebrání ani přímé spolupráci s nakladateli.

Obě čtečky máme zapůjčeny a připravujeme ve spolupráci se sesterským serverem Root.cz jejich otestování.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).