Elektronicky knizky se vymenovaly jeste davno pred erou PC ... uz za dob 8mi bitu. V ty dobe totiz byl kupodivu casto pocitac daleko dostupnejsi medium, nez kopirka, a taky bylo celkem bezny, ze lidi knizky prepisovali na psacich strojich ... a tak presli proste na pocitace ...
Jinak podobny zvasty svedci jen o zoufalstvi vydavatelu/nakladatelu a jejich naprosty neschopnosti pripustit, ze papir je proste mrtvola a ze za ebook jim nikdo tisice davat nebude.
A jaký v tom je rozdíl ? Dříve když člověk chtěl např. sám opravit něco na autě, tak si koupil knihu "servis Škoda Felicia" a postupoval dle ní. Dnes si konkrétní problém vygooglí na na nějakém odborném fóru a kromě postupu najde i popsané zádrhele či i jiná řešení. Většinou nepotřebujete celou knihu, protože máte jeden kontrétní problém který chcete vyřešit.
Obdobně když budete opravovat či vylepšovat dům. Nekoupíte si "stavba v kostce" když např. potřebujete zjistit jak spojovat vodovodní trubky. Tu knihu si možná koupíte když budete stavět celý dům, ale takových lidí bude mnohem méně než těch co potřebují jen něco opravit či upravit.
Stejné to bude i další oborech. Lidí co potřebují a jsou ochotní kupovat odbornou literaturu je prostě dnes méně, protože potřebné informace lze zjistit i jinak.
za menší prodeje nemohou až zas tolik piráti
doby kdy se hodně prodávaly „počítačové“ knihy jsou už za námi, dnes už nikdo nekoupí knihu, která je v podstatě přepsaný manuál a čtenář si ji kupoval proto, že k uwarezenému Photoshopu se manuál nedodává, nyní se uživatel naučí Photoshop používat ze spousty tutoriálů na webu, sw je už většinou v češtině a existují i školy, kde se nejen počítačová grafika vyučuje
velká část odborné literatury se pro e-booky nehodí a už vůbec ne ve formátu PDF, který není pro čtečky vhodný (nefungují kapitoly a ToC obecně, hledání jen tak, tak, nelze zvětšovat písmo ani obrázky)
navíc odborá literatura (zejména ta z oblasti sw) strašně rychle zastarává, většina sw má každý rok novou verzi a počítače obecně se stávají běžnou spotřební věcí, ke které není třeba studovat hory knih
myslím si, že jít cestou paranoidních restrikcí ve stylu Wooky 2 je jen opakováním chyb jiných, vždyť i provozovatel Wooky byl již nucen prodávat kromě těch svých zmetků i normální mobi
Dodal bych, že zrovna u Grady je toto pro zákazníka větší problém, než kde jinde... Ono totiž ne právě malé procento jejich zákazníků to kupuje jako studijní literaturu, kterou po čase (typicky konec semestru) už nepotřebuje a leckdy jde s jistou ztrátou prodat dalšímu studentovi. Takže dá za knihu třeba nemalých 500 korun, ale pokud ji za 350 prodá, tak je najednou na přijatelné ceně 150 korun. Ovšem u "ebooku" tohle legálně nejde, takže i kdyby ho Grada nabízela za 50% ceny, tedy 250 korun (a reálně je poměr horší), tak by to pořád bylo nevýhodné.
Mě už to tlachání vydavatelů skutečně připadá trapné. Pan Sviták tvrdí, jak chudák Grada trpí pirátstvím, ale v článku jsem nenašel jediné číslo, které by to potvrzovalo. Jediná čísla v článku byla pouze extrémně neuspokojivý počet knih bez DRM - pokud chcete prodávat takto, tak zapomeňte na lepší prodeje, řada lidí by, včetně mě, by s DRM nikdy nic nekoupila a dobře víme proč.
Nicméně, já jsem si dal tu práci a nahlédl do účetních závěrek Grady za roky 2010 - 2012. Účetní závěrka za rok 2013 zatím nebyla zveřejněna, ale myslím, že nás tam vzhledem k trendu žádné velké překvapení nečeká. Můj závěr na základě těchto čísel je, že Grada je poměrně stabilní firma, vcelku zřejmě dobře řízená (ačkoliv na platbách managementu by se myslím ještě dalo něco ušetřit). Mezi roky 2011 a 2012 tu byl určitý pokles v příjmech, ale podle čísel to zřejmě bude odpovídat nižšímu počtu vyrobených knih. Pokud tedy Grada něčím trpí, tak zřejmě celkově neuspokojivým stavem naší ekonomiky (jak ostatně sami zmiňují v účetní závěrce), ale za tu piráti nemohou.
Abych to tedy shrnul - neděláte to špatně, ale šlo by to dělat lépe. Grada rozhodně ekonomicky netrpí, tedy ne více než jiné podniky z jakéhokoliv oboru podnikání v této pohnuté době a rozhodně nesvalujte vinu na piráty, žádná tam není.
Abych nebyl jen kritický, nápad zpřístupnit odbornou literaturu za nějaký jednorázový poplatek a za předplatné je přesně to, co má naději na úspěch, ale už to tu mělo několik let být vážení. Všichni co jsme studovali vysokou víme jak to je, páni profesoři si vymyslí nějakou knihu (ideálně tu co sami napsali), bez jejíž znalosti neprojdete, ale na konci semestru ji můžete hodit do stoupy i přes to, že vás stála třeba šest stovek nebo více (sám jich mám ještě pár doma a je to naprosto neprodejné). To si pak člověk rozmyslí, jestli bude investovat, nebo se poohlédne po nějakém mizerně naskenovaném PDF. Možnost dostat se za rozumný poplatek k takové literatuře v kvalitní elektronické sazbě je tedy velmi lákavá.
"Elektronické knížky nevymysleli nakladatelé. Je to produkt hardwarových firem. Šlo o to, aby se prodaly nové technologie."
Co je to za nesmysl? E-knihy jsou tu daleko déle než nějaké specializované e-ink čtečky pro jejich čtení.
Já sám jsem první českou e-knihu (v TXT formátu) četl cca v roce 1995 - tenkrát získanou ještě ne přes Internet ale z BBS. Kolem roku 2000 se české ebooky začaly objevovat na Internetu už ve větším množství, obvykle v DOC nebo PDB formátu - tak začaly i Palmknihy.
HW firmy jen zareagovaly na požadavky zákazníků.
Jenom taková drobná poznámka na okraj – počet e-knih je zvlášť na místní poměry úctyhodný a celé to navenek působí dojmem, že má Grada dobře navržené a prakticky zmáknuté sofistikované převodní postupy, ale jakoby někomu ne vždycky docházelo, k čemu odborné knihy vlastně slouží (že si je lidi kupují, aby je k něčemu konkrétnímu používali).
Proč zařazovat do nabídky knihu věnovanou deset let staré verzi Wordu? Když si někdo koupí knihu „Údržba a opravy auta XY na koleně“ s tvrdým DRM, co přesně s ní bude dělat? Vezme si do dílny iPad a bude šmatlat po displeji rukama od oleje? Když na ilustracích v knize pro kutily kvůli nízkému rozlišení není poznat o co jde, jak si podle nich může člověk něco vyrobit? (Určitě si člověk příslušný soubor rychleji stáhne, resp. prodejce si míň odrbe server, když je díky malým obrázkům menší, ale co s tím pak?)
Jistě se mezi zmíněnými 2000 tituly najde spousta e-knih které jsou použitelné tak jak jsou, ale co ten zbytek, u kterého si už při zařazování do nabídky nemohl soudný člověk představit žádného konkrétního zákazníka, který by měl z e-knihy nějaký užitek? Proč taková zdánlivě obrovská nabídka? Aby se mohlo v roce 2020 říct „převedli jsme X knih, stálo nás to Y peněz, z toho se vrátilo H, český trh není perspektivní, nemá to cenu“? :)
Ale každopádně díky za vynakládané úsilí i za tu větší část použitelných e-knih.
Přesně tak. Výrobci HW si jen všimli existence elektronických knížek dřív než nakladatelé a podařilo se jim efektivně zaplnit díru na trhu čtecích zařízení (něco relativně levného, jednoduchého s pohodlným použitím a přenosného mezi mrňavým telefonem a nepřenosným počítačem) a spíš jen popíchnout poptávku po elektronických knihách. Navíc Amazon který se (spolu)podílel na vzniku boomu elektronických knih mezi běžnými čtenáři kromě výroby HW ty knihy i vydává. To jen čistí nakladatelé nebyli schopni zareagovat a ještě v době nástupu kindlu všichni jen čekali, jak se to bude vyvíjet a nikdo do toho nechtěl jít. Stačí si vzpomenout na jejich tehdejší vystupování.
Těchto článků najdete spousty a dost si odporují :-( Na vašem odkazu se například zmiňuje výrazně nižší míra pirátství na iOS proti Androidu, ale viděl jsem i průzkum, který naopak tvrdil, že to je skoro nastejno a taky se tvářil seriózně... Podle mého názoru budou výsledky hodně odlišné podle toho, co se bude zkoumat, zda aplikace z oblasti "produktivity" anebo "hry pro puberťáky", pak se asi budou asi lišit jednotlivé země atd.
Co vím z praxe ve svém okolí, tak ochota kupovat aplikace za 1-3 EUR je opravdu docela vysoká, filozofie je, že za tak malou cenu "krást nestojí za námahu".
Nakolik to lze aplikovat na (e)knihy je otázka. Sám ebooks občas kupuji a pravdou je, že cena roli hraje. Když jsem například u jedné novinky, kterou jsem chtěl, uviděl na palmknihy cenu 99 korun, tak jsem to prostě koupil a ani na "pirátské servery" nekoukal, naproti tomu u jiné knihy z podobné doby, kde ebook stál přes 200 korun, už jsem se o "jiné zdroje" zajímal :-)
Jsem docela háklivý na tyto extrémní příklady ve stylu 150:5 korun... To je pak výsledek obvykle dán předem a není co řešit (což je obvykle hlavní motivace k tomu podobný příklad dávat).
Jste si ale jistý, že to takto špatně vyjde i při poměru 1:3-4?
Jinak si ale myslím, že hlavní deformace těchto kalkulací je v tom, že nakladatelé vlastně neřeší to, jak prodávat ebook a vydělat na tom. Oni v reálu řeší to, jak prodávat zároveň papírovou verzi i ebook a hledají cestu, jak něco utržit na ebooku, ale pokud možno si nekanibalizovat papír, nenaštvat partnery mezi knihkupci atd. Nepřeji jim sice nic zlého, ale podle mě to v této kombinaci je tak trochu kvadratura kruhu :-(
Už mě unavují ty jejich propagační pindy. Kdo se podívá na skutečně profesionální pirátské knižní weby (xtrance), zjistí, že většina souborů vzniká cestou sken>OCR>doc>epub, čili DRM nic neřeší, jen odrazuje ty, co by platili.
A nenávist ke Kindle? Proč? Lokalizace je pro Kindly zdarma ke stažení, a zdaleka ne každý uživatel Kindle je pirát, jak sprosťák Mr. Grada naznačuje.
vyssi piratstvi. Tech skutecnejch piratu, kteri si upirati knizku, ikdyby byla za 5 korun je jen par, vetsina lidi pirati kvuli cene. Je to proste nastavene tak, ze ty lidi si za soucasnou cenu neporidi ani papirovou knihu ani elektronickou. Bud si neporidi zadnou nebo si tu elektronickou upirati. Dejte nizsi ceny a zvednou se vam prodeje, jednoduche reseni.
Ale jak uz tu pisou jini, Grady se to az tak moc netyka, mam od tohohle nakladatelstvi doma mozna 40 knih kupovanych v dobe tak pred 10 lety, dneska bych si od nich zadnou nekoupil, nemam duvod, vsechno najdu na netu (legalne), je proste spousta manualu, taky v anglictine jsem pokrocil, teda se na cesky psanou knihu spolehat nemusim a uzasny jsou i videonavody na youtube atd.
V knihovně mám několik knih, starších sto let a mnoho takových, které koupili moji rodiče v první polovině 20. století. A řadu dalších, které jsem kupoval třeba před 35 - 45 lety jako student. Je mi schopen kdokoli zaručit, že knihu s DRM budu moci za sto let přečíst?
Druhou věcí je, že jsem některé z uvedených knih zdědil (některé i přes jednu generaci, tj. zdědili je rodiče a po nich já), zatímco e-booky se oficiálně dědit nedají.
Takže nevím proč bych měl za méněcenný shit, jehož životnost není nijak garantována a který nemohu oficiálně předat svým potomkům, měl platit řádově tolik, jako za papírovou knihu, která všechny tyto uvedené vlastnosti má.
„Osobně nevěřím tomu, že by nižší cena mohla nějak výrazně zvýšit tržby - prodeje jsou podle mě limitovány spíš časem než financemi.“
Já zase věřím tomu, že než se firmy s e-knihami pořádně rozhoupaly, nechaly si ujet vlak a donutily lidi naučit se pirátit. V české kotlině se tak stalo s hudbou, filmy a e-knihami.
Byly doby, kdy se tu e-hudba nedala legálně koupit.
Podle mého se pirátí nikoli proto, že e-knihy jsou drahé, ale protože nešly legálně koupit, a tak se mnoho lidí je naučilo získávat jinak, jinde, a už to tak budou dělat.
U hudby a filmů (ale pro mnoho lidí i jiných) hodně v české kotlině zničil autorský zákon a organizace jako OSA, Dilia, Integram a další. Jednoho času autorské polplatky tvořily klidně i 40 % ceny flashek a pod. než došlo ke snížení. Ovšem pro mnoho lidí je tahle zlodějna morálním pardonem k pirátění. Lze to pochopit. Je těžké, když vydavatelé se dovolávají morálky, když na druhé straně se takto krade, byť s požehnáním zákona.
Takže podle mého tlak na nízkou cenu e-knih je hlavně důsledkem otálení vydavatelů. Podle mého kdyby tento byznys rozjely dříve, vyšší cena by byla perfektně přijatelmná.
Byznys e-knih rozjel až Amazon a musel udělat několik revolučních kroků. První byl nabídnou cenově přijatelnou čtečku. Nebýt Amazonu, dodnes stojí čtečky klidně 15 tisíc Kč, Amazon to srazil na mnohem přijatelnější cenu a tím celý byznys rozjel.
Jednoduše české firmy se na to vykašlaly, a mnoho lidí získává e-knihy zdarma. Často i legálně, protože řada knih zdarma je. Řada potenciálních zákazníků teď nesrovnává cenu e-knihy s papírovou, ale s knohou zdarma. Jednoduše, přišlo to sem pozdě, a než se firmy rozkoukaly, lidé si našly cesty. Zákon nabídky a poptávky. Neviditelná ruka trhu.
Zvláštní, přes poměrně krátkým časem si bral Amazon 70 %. Marže 30 % byla pouze pro některé státy a pouze při splnění některých dalších podmínek, pro Česko neplatila.
Navíc autor si vše platí sám, včetně vydání, korektury a tisku. Amazon jen líže smetanu bez těchto serepetiček.
Pokud si Amazon nechával jen 30 %, což jde jen u levných knih, a jen z některých států, pak uvalil na autora další poplatky. Jako je například poplatek za přenesená data do Kindle, takže Amazon tak efektivně ukrojil více, než 30 %. Ale znovu, to je pro Česko zapovězeno.
Uznávám, že to už pár měsíců nesleduji, takže možná se Amazon změnil, možná mu Apple šlape na paty.
Nicméně Amazon je vydřiduch par excellance.
Tady jsou všichni jako švihnutí pytlem.
AMAZON NENÍ VYDAVATEL. Kdy už to někdo vezme v úvahu.
Vydavatel, na rozdíl od vydavatele, neplatí vydání, sazbu, tisk, korektury ani nic dalšího. To ale vydavatel dělá navíc oproti Amazonu.
Ano, vydal jsem knihu u českého vydavatele. Ano, zůstalo mi účetně méně, ale ve skutečnosti více. Protože vydavatel za své zaplatil sazbu, korekturu, tisk, distribuci a prodej. Tedy to, co Amazon nedělá a nechá platit autora ze své kapsy.
Ono nestačí jen porovnat dvě čísla, ale porovnávají se vždy stejné proměnné a stejné veličiny.
Takže znovu, Amazon kromě prodeje dělá totální kulové. Autor si veškeré vydání platí ze svého. Chcete-li porovnávat s vydavatelství, musíte srovnávat srovnatelné.
PDF nic z toho, co píšete nazaručuje.
EPUB a MOBI samozřejmě korektní kódování češtiny zaručují, pokud čtečka umí Unicode.
Zobrazení ilustrací je opět jen věcí čtečky, nikoli formátu.
Kdybyste věci alespoň elementárně rozuměl, což nerozumíte, tak byste věděl, že EPUB i MOBI je v podstatě přechroustané HTML. Jestliže na webu vidíte obrázky, korektní češtinu a x dalších věcí, tak toto vše můžete vidět i ve čtečce v EPUB a MOBI, pokud nemáte čtečku z roku 1730.
PDF je na čtečky ten nejhorší možný formát. Upřímně řečeno i na prohlížení na počítači není PDF nic moc.
Nehledě na to, že pokud můžete vyrobit 3 velikosti PDF, pak můžete ze svého nástroje vyrobit i jednu jedinou verzi EPUB a pokryje to mnohem lépe širší spektrum zobrazovacích zařízení od čteček, počítačů a všeho možného.
Čteček je čím dál více. Bohudík. Mám doma 2 × Kindle, ale moje další čtečka už Kindle nebude. Kindle není čtečka, Kindle je prodejní katalog Amazonu.
Výběrem jiné čtečky, než KIndle získáte čtečku, která je najednou schopna zvládat standardní formáty e-knih, získáte čtečku bez vendor-locku, získáte čtečku, která na rozdíl od Kindle umožňuje větší množství e-knih rozumně třídit a uspořádat. Kromě toho můžete mít třeba i podporu češtiny, na což Amazon peče. Jiná čtečka, než Kindle také nebude mít polovinu položek v menu „Koupit v Amazonu“. Uživatelské rozhraní Kindle je nic moc oproti jiným čtečkám.
Čteček je čím dál více. E-papír je e-papír.
S ohledem na to, na co reagujete je to velmi podstatné. Nicméně hodinky jako holínky, obojí se natahuje.
Porovnávat sprostého přeprodejce typu Amazon, který na výrobě knihy nehne prstem s vydavateli, kteří na knize musí udělat spoustu práce. Co takhle ještě s výrobnou švestkových kompotů to také nechcete srovnat? Fakt už je to jedno, když tohle pro vás není podstatné.
To, jaká si Amazon bere procenta je podstatné vzhledme k ceně e-knih, kterou zákazníci požadují. Amazon může knihy několikanásobně zlevnit, pokud si nebude brát tak nekřesťanské marže.
Jestliže máte relativně monopol, pak prostě ta procenta akceptovat skoro musíte.
Zdůrazňuji, že nemám se segmentem nakladatelů nic společného. Ale srovnávat by se mělo srovnatelné.
Jinak IMHO na internetu není příliš prodejní potenciál pro virtuální zboží. Na internetu je prodejní potenciál pro několik největších a pak už pro nikoho.
Nikde jsem takovou statistiku nevidel, podle me se to tyka predevsim ruske mentality a neni to obecny trend na Androidu, ale spis jen teto casti sveta. Sam nemam s warezem problem a kdyz je neco drahy, ze bych si to urcite nekoupil a mam moznost to mit zadarmo jako warez, tak se nijak nezenyruju. :-D Ale na Androidu nemam jedinou warezovou vec, spousta aplikaci je treba za 30 Kc, coz si v CR muze dovolit kazdy, staci si vecer odpustit jedno pivo nebo u tech drazsich existuji nahrady ktere jsou treba uplne free.
Však takové věci existují, např. Safari books http://www.safaribooksonline.com/
imho blbost, právě na tyto vánoce jsem zaznamenal enormní zájem o čtečky, že čtečky si většina lidí nekupuje každý rok novou je jasné, ani prostoru k vylepšování moc není (zejména co se týče hw), mně přijde, že spíše tablet je takové "plonkové" zařízení mezi laptopem a telefonem
Cena e-knihy s DRM je velmi nízká, a chytrý kupující by to měl zohlednit. E-knihu s DRM nebo jinak bloknutou by měl chytrý kupující kupovat pouze za babku, protože velkou cenu nemá, spíše blízkou nule.
Pokud je kniha s DRM, pak je to zpravidlo vázáno nejen na jedno (nebo několik) zařízení, ale také na existenci vydavatele/prodejce. Takovou knihu klidně za měsíc nepřečtete, pokud firma jistící certifikát zkrachuje, nebo opustí trh s knihami.
Jsme člověk, který pár e-knih vydal, i pár papírových pomohl zejména okolí vydat a vysázet. Tudíž mám přehled, kolik stojí papírová i e-kniha. V zásadě vydání e-knihy není o moc levnější, než papírové knihy, ta cena tisku není více, než třetina nákladů. Kromě toho velcí vydavatelé e-knih, jako je Amazon, odírají autora mnohonásobně více, než vydavatelé papírových knih. Takže pro autora je lepší vydat papírovou knihu, vydělá více i při teoretickém předpokladu prodeje stejného počtu kusů. Přečtěte si pravidla Amazonu pro autory a leccos vám dojde.
Nicméně pro kupujícího má e-kniha nižší hodnotu, i když nemá DRM, a to z právního hlediska. Nelze legálně e-knihu půjčit, nelze jí zdědit, nelze mnoho věcí, které s papírovou knihou lze.
A to ještě nemluvím o tom, pokud lidstvo postihne stejná katastrofa jako u filmů či hudby či software, kde když u vás najdou něco, na co nemáte po ruce složenku, tak si vymýšlejí miliónové sumy jako odškodné. Vlastnictví třeba placeného software se tak stává velmi rizikové pro „vlastníka“, a musí být kdykoli připraven dokázat, že vše legálně koupil. Jakmile třeba ztratí stvrzenku, je kriminálník. Není moc daleko od pravdy, že koupí software byste měli mít po ruce vždy zabalený zubní kartáček, pyžamo, číslo na právníka. Už jen proto je lepší někdy vsadit na free a open source software.
Pokud se někdy u e-knih rozjede stejná mašinérie, pak bude zle.
Nejvíce pracovních míst zničí následující vynález. Dokonce bych řekl, že má potenciál zvednout nezaměstnanost o řadu procent:
http://news.e-republika.cz/article2374-Na-hamburgery-automat-a-lide-do-rotu
A to si počkejte, jaký bude šrumec, až se rozjedou pořádně 3D tiskárny a technologie 3D tisku se zlevní a rozšíří.
Já jsem za větší rozšíření a nabídku e-knih rád. Konečně si mohu pořídit mnohá díla z vysoké matematiky a fyziky. Konečně mohu číst mnohé odoborné věci, které dříve byly nedostupné zejména cenově. A řada profesorů v zahraničí vydává taková díla zdarma ke stažení.
Knihy bez lektorování a korektur budou vycházet i tehdy, pokud budou stát majlant. Protože kapitalismus už má takovou náturu, že náklady bude snižovat a šetří už z principu. To nemá až tak nic moc společného se slevňováním knih.
Se skončením anonymity internetu se neradujte. Ono se klidně dá přenést milión knih na malém 2,5" hard disku a rozšířit mezi tisíce lidí, aniž by byl internet zapojen do hry. Dříve se to tak praktikovalo a říkalo se tomu kabelový přenos (přenos v nákupní kabele).
Technologický pokrok vždy vede k nezměstnanosti. Protože ovšem trváme na tom, že každý bude mít zaměstnání od nevidím do nevidím, zatím se to pokrytecky maskuje vytvářením nepotřebných míst. Jako přehnaně míst ve státní správě, přehršlí kontrolorů, právníků, a dalších.
Jednoho dne se to bude muset řešit, protože díky pokroku i tehcnologiím se jednoduše lidstvo neužití. A pokud těch lidí odstavených od výdělku bude hodně, oni si jen tak pokojně v klidu neumřou. V rámci pudu sebezáchovy klidně bude krást, loupit, vraždit a vezmou si to i tak. Pud sebezáchovy funguje.
no tak prodává, z ohledem na to co reaguji to není až tak podstatné. Každopádně to popírá tvrzení z článku, protože Amazon neni primárně HW firma a s jejich čtečkou zajistili i nabídku elektronických knih (jinak by to asi nebylo příliš úspěšné). To jaká si berou procenta a že je všichni akceptují jako obecně normální resp nutná je věc druhá a hlava mi to nebere, když se uváží jaký je prodejní potenciál na Internetu a jaké tam jsou možnost, zejména při prodeji virtuálního zboží.
Problémem Kindle je zaostalost čtečky. Řekl bych, že Kindle je výborný hw s děsným ovládacím sw. Navíc s každou aktualizací od Amazonu je Kindle pomalejší a pomalejší.
Je jen otázkou času, kdy lidé začnou řešit jednak podprůměrnou kvalitu Kindle, jednak jeho nestandardní formát e-knih, jednak špatné ovládání a jednak dnes i vyšší cenu.
Je otázkou, kam půjde vývoj. Ono to také může být tak, že se udělá pasivní, do očí nesvítící, LCD displej u tabletů s nějakou nízkou spotřebou a v tu chvíli to mají čtečky za sebou. Jediný důvod, proč se prodávají čtečky i tablety je příjemnost čtení na einku. Jakmile to pomine, samostatné čtečky jsou historií. A řekl bych, že toto je pravděpodobnější scénář.
Až budu kupovat příští čtečku, už vím, co rozhodně chci: 1) Podpora EPUB, PDF a DJVU formátů. 2) Žádný vendor lock jako u Kindle. 3) Schopnost dobrého třízení velkého množství knih.
Jendoduše, koupě Kindle nelituji, ale dnes už pomalu začíná být podprůměrnou čtečkou s minimálními možnostmi.
Amazon ty knihy nevydává, jenom prodává.
Amazonu odpadají starosti s vytvářením elektronických knih, nebo s jejich sázením, nebo s tiskem, protože to vše dělá někdo jiný na své náklady.
Doporušuji si někdy zkusit prodat vaši vlastní knihu na Amazonu. Jednak zjistíte, kolik Amazonu zůstane za nehty, a pochopíte co znamená slovo vykořisťování, a jednak pochopíte, že Amazon je jen supermarketem. Vyrábí a vydává někdo jiný, on jen líže smetanu.
Amazonu je nutné přiznat jeho přínos ke zlevnění a rozšíření čteček, stejně jako odvážný nástup do e.knih.
S tím, že čeští nakladatelé otálejí, souhlasím.
Těch 5 Kč bylo v příspěvku, na který jsem odpovídal - sám bych po takovém extrému nesáhl. Osobně si ale myslím, že [dnes] by i v tom poměru 1:3-4 byly celkové tržby nižší. Viz má úvaha o tom, že limitem tržeb nejsou peněženky, ale čas - tzn. že i kdyby knihy stály desetinu, o moc víc by se jich neprodalo. U papírových knih je též limitem prostor - nákup knih jsme hodně omezili proto, že už je není kam dávat.
Až bude mít každý doma čtečku, je možné, že by se mohl ten model 1:3-4 vyplatit (když narazím na knihu, která by mě mohla zajímat, tak si ji hned koupím do čtečky - i když ji dost možná nikdy neotevřu - ve čtečce nepřekáží). Ale dnes je to podle mě ještě předčasné.
Zřejmě si myslíte, že chápete obsah mého příspěvku lépe než já sám, ale to si myslíte špatně. Reaguju na to, že v článku je uvedeno, že za eletronickýma knihama byli výrobci HW, což je nesmysl, protože ty existovaly dávno před nástupem specializovaného HW. A v okamžiku kdy se rozjel kindlem boom čteček už měl Amazon (který není primárně výrobce HW čteček, ale prodejce knih) širokou nabídku knih a z ohledem na to co reaguji je jedno, jestli byly přímo od něj nebo je přeprodával, protože podstatou je, že existovaly. Naopak pokud je jen přeprodával popírá obsah článku ještě víc, protože je musel mít od mnoha nakladatelů
Že potenciál na internetu není? Nezanedbatelný počet nákupů, ať už to bylo přímo fyzické zboží nebo sw jsem realizoval přímo od výrobce, pokud tu možnost měl. Není nutné prodávat přes velkého distributora za 30% prodejní ceny, když se to může dát přímo na zbozi.cz nebo podobný agregátor za pár halířů za proklik. Ostatně i ti velcí distributoři to tam daj. Ještě bych chápal, kdyby se aspoň argumentovalo, že to je takto výhodnější a v součtu levnější než vlastní řešení, jenže zatím se všude jen čte, že to jinak nejde. Současný model jen kopíruje fyzický svět kdy se převážejí fyzické knížky do knihkupectví s omezenou kapacitou regálů a nutnosti uvolňovat místo pro nové tituly a zatím jsem neviděl, že by někdo psal, že to zkusil jinak a že to nešlo (nepočítám experimenty s jedním titulem nezajímavého autora který by se neprodával tak jako tak)
Ono jde spis predevsim o spotrebu, e-ink vydrzi mesic a vic pravidelneho cteni, tablet nevydrzi ani jeden cely den. Nikdo neni zvedaven na "knizku", kterou bude muset neustale prikrmovat ze zasuvky.
Jinak kindla bych si nikdy nekoupil, sem spokojenym drzitelem pocketbooku, ktery otevre kde co, a spousta dalsich veci se da doinstalovat.
PDF pochopitelně je daleko kvalitnější než shit typu pdb nebo mobi, který je natolik "standatdní", že to každé zařízení (případně program na něm) zobrazuje jinak.
Pochopitelně, nesmí to dělat totální idiot. Není problém udělat cca 3 různé velikosti písma (nebo velikosti stránky při stejné velikosti písma), což bohatě stačí pro trojkombinaci PC monitor x čtečka + tablet x mobil (nebo něco jiného podobně malého). A slabozrací mohou číst třeba na tom PC verzi pro mobil.
To je jen z poloviny pravda, cena je dulezite, ale ne primarni hledisko. Tim je IMo pohodli. Nikdo neni zvedavej na 159 ruznych shopu, kazdej jinej, s jinym formatem, jinak organizovanej ... aby sehnal to, co ho zajima.
filmy na placce za 50 ... maji takovy uspech mimo jiny proto, ze se valej proste vsude - novinovy stanky, markety, vsemozny vecerky, ....
Lidi se proste nebudou registrovat na hromadu webu jen proto, ze z kazdyho by si vybrali jednu, mozna dve knizky, a nebudou resit vsemozny DRM systemy ... kdyz jim "pirati" poskytnou radove lepsi support - vse na jednom miste, zadne DRM, ... a jako bonus ... zdarma.
To je ostatne i zaklad uspechu Amazonu v anglicky mluvici casti sveta - da se na nem sehnat prakticky vse. Nikoho proste nezajimaj hratky cesky nakladatelu a vydavatelu, kdy si kazdej hraje na svym pisecku ...
PDF samozrejme neni ebook, PDF je !TISKOVY! format. E-book = textovy format, ktery (dle predpisu) fomatuje ... ctecka.
Nehlede na to, kazda ctecka je jina, ma jine rozliseni, jinou velikost, takze by se to pdfko muselo delat pro kazdou extra. Navic je spousta pdf vygenerovana tak, ze nejde o textovy soubor, nejde je prohledat...
I to je z poloviny pravda. Primární je použitelná kvalita v pohodlí za nízkou cenu. A teprve jako sekundární je cena nebo pohodlí podle osobní preference nebo hloubky kapsy. A je otázka, jestli je v konečném součtu víc peněz v těch co téměř bez rozmýšlení zaplatí jakoukoliv částku nebo v těch co za úsporu snesou nepohodlí.
159 různých shopů bude většině lowcost zákazníků buřt. Na všechno ostatní je taky bambilion různejch shopů, většina vypadá naprosto typizovaně a nikdo nemá problém, jde na zboží, najde položku, přejde do obchodu, hodí do košíku, v košíku k pokladně, zaregistruje, zaplatí.
Těch DRM systémů zase tolik neni a těm co DRM odmítají se daj knížky stejně distribuovat jen ve třech formátech, které jsou defakto standardem. A žádný z těch pidiobchodů si vlastní formát vymýšlet nebude.
Souhlasím s vámi ohledně pokroku. On sice i vyrábí nějaká místa navíc, ale pravděpodobně nepokreje ta zrušená. Zvláště s efektivnější automatizací. A v té budoucí éře bude zřejmě potřeba nějakého jiného zřízení než kapitalismu. Už dnes pozorujeme tuny "míst pro místa". Doufejme, že lidská mentalita se do té doby taky vyvine tak, aby ho umožnila. Ono totiž smysluplných činností (nikoliv tedy nutně "zaměstnání" v dnešním pojetí) bude stále spousta - výzkum, objevování vesmíru, apod. Ale zda bude výstavba meziplanetární lodi a živení její posádky na mnohaleté cestě někam do nejistého neznáma "ufinancovatelná" z pohledu dnešního tvrdého kapitalismu, to si nejsem vůbec jist. (Ostatně vývoj v NASA napovídá spíše o opaku. :) )
"Na ... čtečku Kindle nedostanete chráněnou knížku, jedině nechráněnou. Což je zase jen určité procento knížek. Čtenáři, kteří si kupují Kindle, a to je velká část trhu, se k velké části e-knih oficiální cestou vůbec nedostanou."
Pán si hezky sám odpověděl, proč maj malé tržby. :D
Jako vono je to jednoduchý - DRM je shit. Jde o to najít koule, začít to dělat bez něj a v patřičné kvalitě. Ano, nikdo vám nic nezaručí. Ani větší zisky, ani větší prodeje. Ale jedno vim na tuty - piráti ten první krok neudělají nikdy. Jestli (pokud) někdo z nich zareaguje, tak to bude až po vstřícnému kroku z strany prodejců. Až začne mít zákazník pocit, že se na něj prodejce nedívá jako na zloděje.
To, že hodnota není pouze funkcí závislou na knize, ale funkcí závilsou na dvojici proměnných kniha a zákazník nic nemění. Tedy v nepřesném nematematickém jazyce je subjektivní, neznamená že neexistuje, a že se shodnotou nedá počítat.
Nicméně existuje něco jako průměrná subjektivní hodnota pro zákazníky, nebo pro skupinu lidí.
ONo je to jednoduché. Buď lidstvo časem nedostatek míst nějak smírně vyřeší, a nebo vznikne komunismus second edition. Bude vypadat jinak, než současný komunismus, byť ne natolik. A na rozdíl od současného komunismu, vznikne druhá verze komunismu přímo v USA.
Když si k tomu přidáte, že chudší a nezaměstnaní mají tendenci se více a rychleji rozmnožovat plus se toto rozmnožování v některých etnikách dokonce podporuje – pak nutnost řešení nedostatku míst odhaduje někdy na 20. léta tohoto století, tedy cca za 10 let.
Bude ještě legrace.
Já si myslím, že naopak majoritě běžných uživatelů Kindle je to úplně, ale úplně ukradené. Kindle je spotřební zboží, "just works", synchronizace mezi PC/mobilem/čtečkou potěší a hotovo. Jestli čtečka podporuje o formát víc nebo míň běžný uživatel neřeší, protože knížky z amazonu mu fungují. Uživatelé, kteří tuší, že jsou i jiné formáty, jsou obvykle i schopní si to zkonvertovat. A ti co čtou na Kindle knihy v tak obskurních jazycích jako čeština, to odhaduji, že jsou pro Amazon v globálním pohledu někde na úrovni statistické chyby. A ebook eshop, který kindle ignoruje, si sám podřezává větev (pokud se nejedná o Barnese).
Co se týká provedení a materiálu, tak je Kindle pořád na špici (aspoň v porovnání se čtečkami, které mám možnost si osahat v nějakém českém obchodě či show-roomu).
Čtečka, co umí slušně zobrazit pdf či djvu - bral bych. Ale většina aktuálně dostupných pdf knih či časopisů či djvu souborů, které mám doma (třeba krásné historické rukopisy z archive.org) pro slušné čtení vyžadují větší display než standardních čtečkových 6". A barvu. Ale to jsem už psal výše.
Ale samozřejmě, pokud vám Kindle nevyhovuje, kupte si, co vám vyhovuje, já vám ho nutit nebudu...
„Uživatelé, kteří tuší, že jsou i jiné formáty, jsou obvykle i schopní si to zkonvertovat.“
Můžete mi, pěkně prosím, říci, jak v nějakém rozumně krátkém čase zkonvertuji DJVU formát do Kindlovského MOBI/AZW? Ideálně třeba matematickou knížku? Velice děkuji.
xxxx
„A ti co čtou na Kindle knihy v tak obskurních jazycích jako čeština, to odhaduji, že jsou pro Amazon v globálním pohledu někde na úrovni statistické chyby.“
Jistě, stejně jako Ti co čtou knihy v tak obskurních jazycích jako je čínština, ruština, francouzština, němčina, atd. Což nakonec může Amazonu zlomit vaz.
xxxx
„Co se týká provedení a materiálu, tak je Kindle pořád na špici“
Což přesně opakujete to, co jsem napsal. Že Kindle je výborný hw, ale šitózní sw.
xxxx
„Ale většina aktuálně dostupných pdf knih či časopisů či djvu souborů, které mám doma (třeba krásné historické rukopisy z archive.org) pro slušné čtení vyžadují větší display než standardních čtečkových 6". A barvu.“
To jsem zřejmě nějaká statistická chyba, abych citoval vaše vyjádření. Velmi mnoho PDF je pouze černobílé.
Ačkoli čtu na Kindle převážně PDF, 6" mi bohatě stačí.
to je sice hezký co pdf teoreticky umí, ale on někoho u ebooků zajímá kerning řádově vyšší kvality? Pokud budou tyhle detaily pro čtenáře zajímavé a jejich použití bude opodstatněné, tak si nebude prznit požitek ze čtení takové publikace tím že si ji nebude číst z kvalitního papíru a vydavatel za takový ebook nebude zbytečně utrácet.
Jinak z pdf je někdy problém dostat holý text i když to nejsou pospojované skeny. Stačí když to někdo generuje do křivek, nebo jsou z křivek jenom ty akcenty, z vícesloupcové sazby převedené na holý text taky občas leze pěkný bordel.
Píšu obvykle. Absurdní protipříklad, jehož využití potřebuje mizivé množství uživatelů, vymyslím prakticky k čemukoliv. Koneckonců to djvu lze konvertovat do pdf, které kindle (byť ne ideálně zvládá). Ale to už se vám do krámu nehodí... A znovu opakuji: já vás nenutím kindle používat :-P
Jinak mě nabízí amazon.de aktuálně několik stovek tisíc eknih v němčině a amazon.fr několik stovek tisíc eknih francouzsky, nemluvě o desítkách tisíc knih v dalších jazycích. I Kindle jde přepnout různých jazyků. Asi používáte jiný Amazon než já...
A k vaší argumentaci o PDF: já myslím, že si neodporujeme. Vy si čtěte na čteče svá černobílá PDF, já svá barevná (vědecké články z oblasti biologie, časopisy z publera, komiksy a podobné) budu číst na počítači nebo tabletu, protože čb 6" čtečka pro ně vhodná není.
Vyrobit DJVU knihu oskenováním papírové je v cukuletu.
Zaručuji Vám, že DJVU konvertované do PDF Kindle nezvládne. Stejně jako KIndle nezvládne i řadu složitějších, nebo obrázkově založených PDF. To pak začne zobrazovat prázdné stránky.
Stejně tak u rozsáhlejších PDF i čistě textových už začínají být odezvy v sekundách, někdy i v minutách.
Nevím, proč bych měl nakupovat na Amazonu, když mám ve frontě 5 tisíc knih, které si postupně chci přečíst (nebo vyřadit). Nehledě na to, že většina z nich na Amazonu vůbec není.
Já mám čtečku primárně na čtení knih a dokumentů, ne na nakupování na Amazonu.
O tom, zda je barva potřeba, nebo jak musí být velký displej, je věcí individuální potřeby. V okamžiku, kdy by čtečky měly velký displej, tak nepotřebuji čtečku. Protože začne být neskladná a její přenosnost utrpí. V tom případě si klidně můžu číst na počítači či notebooku. Znovu říkám, má potřeba, jiný to cítí jinak a je to tak v pořádku.
Já bych řekl, že jestliže druhá generace lidí začne získávat knihy zdarma, pak už byznysu nepomůže ani pámbů.
Jakmile druhou generaci lidí něco naučíte, pak máte další 3 generace co dělat, abyste jejich zvyky změnili.
Je jedno, jestli jedno etnikum budete pár generací učit, že jejich chyby a omezení jsou pouze z důvodu rasismu, nebo jestli budete dvě generace lidí učit, že jinak než zdarma potřebné e-knihy nezískají, či hudbu, pak co se v mládí naučíš – budeš učit i své děti. A obchodníci budou mít velký problém to změnit, pokud vůbec.
V Česku funguje podnikání tak, že všichni čekají, až to bude velký vývar. Takže (nejenom v knihách) to funguje tak, že český zákazník musí shánět pokoutně, nebo v zahraničí. A když přijde boom, pak všichni brečí nad pirátstvím.
Jako dlouholetý majitel Kindle 3 a čerstvý majitel Kindle Paperwhite 2 musím souhlasit, že ten software není nejlepší. S čím ale nesouhlasím, že by to až tak vadilo:
- pokud jde o světový trh v angličtině, není moc důvodů, proč nenakupovat přímo u Amazonu a je to pohodlné
- pokud jde o nás, vstupuje do hry DRM. Osobně bych asi nechtěl nic s DRM, k čemu bych se chtěl časem vrátit. Sociální DRM také nemám rád, protože mě děsí představa, že mně někdo čtečku ukradne v tramvaji a knihy z ní stáhne a dá na web a já pak budu za piráta. (Ocenil bych čtečku s pamětovým přístupem write only :-))
- ohledně toho software, jak často používáte něco jiného, než přechod na další stránku?
Ano, ani ledari nejsou na Vltave. Ale je to jinek nez si myslite, praci nebudou mit lidi dole. Ta korektorka co dela za par korun, vsechno monotolni a otravne pujde pryc. Jedine kdo prezije jsou ti co komunikuji (rekneme marketing) a prave tito lidi zaridi, ze jim da autor 60% a ne 20%. Protoze to jde ruku v ruce, nekdo kdo umi penize inkasovat umi s tim celym procesem velmi dobre pracovat. Nejaky smudla co si vezme 5% a bude pravdepodobne jenom vysvetlovat setinove prodeje proti puvodniho odhadu. Cest vyjimkam.
No hlavně, že si to umíte zdůvodnit - je to drahé, tak si to můžu upirátit :)
Osobně myslím, že jde hodně o pohodlí nákupu. Pokud je to složité, lidi na to kašlou. Pokud je to jednoduché, kupuje se.
Příklad: manželka si koupila nový počítač do firmy a bylo potřeba koupit licenci na Total Commander. Já ji mám už dlouho, tak jsem zapomněl, jak to Ghisler má a stejně se to asi změnilo. Řeknu vám, že najít správného distributora, zpalatit a doteď čekat na klíč s tím že žena to tam asi sama nebude umět dát, to je po tom, co jsem si zvykl na Android, docela porod.Hlavně nechápu, co tam trvá týden :(
Napsání textu na počítači i jeho napsání v podobě, nevyžadující další zásahy je prostě součást spisovatelského řemesla a v dohledné době bude nezbytnou podmínkou. Pokud to autor nedovede, tak to za něho dnes někdo v nakladatelství udělá, průšvih spočívá v tom, že si za to vezme naprosto nehorázné peníze a navíc se je snaží dostat i z těch autorů, jejichž texty takové zásahy nepotřebují.
Ideální stav je takový, že prostě autor přinese text, ten se prožene pár programy a bude z toho e-book. To zvládne i opice a jeden majitel internetového obchodu může překlopit do vystavovatelné podoby desítky knih denně.
Pokud to autor nezvládne takto připravit, tak si holt zaplatí ze svého jazykového korektora a případně někoho, kdo mu udělá redakční práci (aby se nestalo, jako třeba ve Váchalově Krvavém románu, že v jedné kapitole hrdince useknou obě ruce a o pár kapitol dále se vášnivě objímá s milencem - tam je to ovšem záměrné, coby parodie).
Ja tam vidim vysoky stupen socialniho inzenyrstvi. Pamatuji model jednoho auta do ulice. "neni problem aby se lidi domluvili, udela se sdileny chart, lidi si to budou bookovat a v jednom vchode bude zamykatena schranka na klice, po kazde jizde automobil uklidi a nacerpaji palivo doplna". "Proc by to neslo, v Amserdamu to v jednom squotu takto maji"... "Kdo to nezkusi, tak nemuze rici ze to nebude fungovat"... jojo, spisovatele si budou sami delat korekce a provali se na korektory, editory a DTP ze stovky let predstirali praci, nebo alespon vykonavali banalni aktivitu.
No s tou výdrží to také není tak slavné. Měsíc pravidelného čtení - jo, to výrobci udávají, ale myslí tím třeba, že budete číst půl hodiny až hodinu denně. To je celkem 15-30 hodin, to není zase tak moc...
Navíc zrovna ta výdrž není něco, co by se u dalších generací čteček nějak zlepšovalo. Konkrétně když třeba srovnám Kindle 3. generace (Keyboard) s novějším Kindle Paperwhite, tak je na tom s výdrží hůř.
Pokud je v těch čtečkách nějaký shit, který neumí s tím pdf pracovat, tak se tohle může stát. Běžné pdf, tj. které není koncipováno jako hypertext, neobsahuje animace apod. zvládne freeware ghost view. Pokud ta čtečka nezvládne ani to, tak je to shit.
Pdf pochopitelně definuje tvar znaků (včetně akcentovaných) a následně jejich rozmístění na ploše (proto do něho lze vložit např. kerning řádově vyšší kvality, než umějí prohlížeče html) a totéž se týká i obrázků.
Jinak z pdf se dá bez větších problémů vydolovat i holý text (vyjma situace, kdy to není text, ale pospojované skeny stránek, jak to bývá na serverech, vystavujících zákony). Pokud vytváříte pdf prostřednictvím TeXu, tak pochopitelně můžete prohnat předlohu nějakou utilitou typu tex2html, nicméně kvalita půjde jednoznačně dolů, takže neexistuje důvod to dělat.
čtečka nikdy nebude mít tak kvalitní SW a tak výkonný HW aby slušně zobrazila text. Pokud budu při generování pdf počítat s tím, že to má mít slušnou velikost písma na A6, tak to udělám, to není problém, to je v případě TeXu otázka změny jednoho čísla v havičce souboru (no, řekněme, že bude slušné to prolistovat, jestli někde nebyl problém s dělením nějakého slova, nevyskytujícího se ve slovnících). V knížce taky nemůžete libovolně zvětšovat písmena. Navíc slušnější čtečky umožňují otočit text o 90 stupňů a tím získat širší řádky (a celé si to zvětšit).
A jako autor si raději udržím kontrolu nad umístěním obrázků a dalších prvků v textu, než abych to nechal na nějakém pofidérním SW.
Poslední odstavec reaguje na vaši myšlenku, že si nedovedete představit nabídku několika různých velikostních variant e-booku v pdf.
Jinak i ten paperback odbytý levným nakladatelstvím je king proti tomu, co zobrazuje čtečka. "Čtečkové formáty" jsou prostě další úpadek kultury psaného slova. Paradoxně u odborných textů tohle vadí méně.
Jinak k tomu, že je to jen SW - to máte pravdu, ale pak by to nemělo stát tolik, jako plnohodnotná kniha, ale být to řádově někde jinde.
Neřekl jsem jen software, ale software. Myšlenka je na knize to hodnotné, zbytek se hodí leda jako tepelná izolace baráku. (až na výjimky jako ilustrovaná dětská kniha apod.)
Pokud mě dnes něco nutí k čtení pdf na čtečce, povzdechnu si, "to zas bude opruz", a nejdřív se pokusím z pdf udělat Mobi, což ale bohužel ne vždy zafunguje dobře, hlavně u vícesloupcových pdf a až když není zbytí čtu v PDF.
Pokud nedovedete odlišit řečnickou otízku od reálné, tak budete vždy slabším partnerem v diskusi.
Vydal jsem pár knih, byť papírových, takže o problematice opravdu ledacos vím. Zkusil jsem si pro sebe vyrobit sérii pdf pro sérii zařízení s různou velikostí zobrazemí, takže opravdu vím, že je to s TeXem záležitost změny jednoho čísla v záhlaví souboru a u formátů pro zobrazení na malých zařízeních proběhnutí vzniklého dokumentu rychloposuvem a vychytání pár problematických dělení slov (tak jedno na 15 - 20 stránek u beletrie, u odborného textu by to mohlo být horší). A je to vše mechanická, nikoli tvůrčí práce, takže opravdu "pro mírně vycvičenou opici".
Aha, no to jsme se odkopali, takze profesionalni troll, co ma v peci kdo je v diskuzi slabsi a kdo ne, navic tak sebestredny, ze si mysli ze ho maji vsichni nastudovaneho, aby se dalo poznat co je recnicka otazka a co ne. Navic s dalsim objevem co vsechno mohou delat jini, protoze sam to umi vyborne. Takze jste tady dohromady tak 4 s Krakonosem 5. To by mohlo zmenit EU k nepoznani.
Umělci (i spisovatelé) sebestřední do určité míry bývají.
Řečnická otázka je natolik obecný pojem, že by ji měl rozpoznat kdokoli, kdo komunikuje jazykem.
Jestliže jsem já jako naprostý technický antitalent zvládl něco výborně, pak u lidí technicky zdatnějších opravdu očekávám, že to zvládnou líp než já nebo alespoň rychleji na stejné úrovni.
Tuším, že za výpůjčku z knihovny (nikoli v knihovně) se vyplácí autorům 1 Kč. Kdyby tady možnost kopírovat nebyla, tak by stejně drtivá většina lidí, co pirátí, buď knihu nečetla nebo si ji vypůjčila právě z knihovny. Tenhle silový boj je tak zbytečný, či spíše ještě naopak kontraproduktivní.
Úplně mi uniká co řešíte, zda tušíte o čem diskutujete. Když opustíte knihy a podíváte se na jiné domácí věci, budete to mít stejné. Někdo má starý porcelán, křišťál nebo sady nádobí po svých předcích, nebo kupuje něco, co předá svým potomkům a ti to pak vrazí na půdu, protože budou mít jiné koníčky jako vy. Ale jejich potomci to třeba velmi ocení a budou vám děkovat.
Mám poměrně obsáhlou knihovnu klasických knih, ovšem v posledních letech čtu především e-book, protože mají mnohem více výhod a větší konfort. Investice např do encyklopedií jsou mi dnes k prdu. Ale v knihovně se to vyjímá. Takže knihu která pro mě má hodnotu si koupím i v papíru, ale bude to menšina proti tomu co přečtu jinak. Tudíž nedumejte co vše je k mání, žijte tak aby jste byl spokojen vy osobně, i když budete u ostatních exot.
Pro mě je důležité, že to epub nebo mobi bude blbnout a nezobrazovat korektně ani text (kódování češtiny) ani ilustrace.
Asi před rokem z nějakého obskurního důvodu astronomové přešli u časopisu Gliese z pdf na mobi (nebo něco podobného), tím pádem se tam nezobrazují obrázky a místo písměn s diakritikou jsou tam nějaké obskurní značky. Prostě totální shit, takže vím, že ani epub ani mobi ani pdb korektní zobrazení holého textu (natož s obrázky a tabulkami) nezaručují.
S pdf souborem, který by korektně nezobrazoval češtinu, jsem se setkal jen jednou, a to si myslím, že to bylo korektně nezobrazené už v nějakém docu, který pak byl překlopen do pdf i s těmi chybami.
Pokud vyrobím tři velikosti pdf, pak jsem schopen ručit za to, že se to bude zobrazovat korektně, protože zobrazovače pdf jsou prostě kvalitnější a spolehlivější (konec konců, mohu z toho udělat i sérii obrázků, které mi čtečka opravdu nezdrbe). Pokud bych z toho dělal epub, mobi nebo podobný shit, tak:
1. přijdu o odstavce a další typografické prvky
2. nemohu zaručit korektní zobrazení diakritiky
3. nemohu zaručit korektní zobrazení ilustrací, tabulek a další grafiky
Protože všechny tyhle věci čtečkové formáty a k nim příslušné luštící SW buď neumí vůbec nebo jen s nejistými a nekonstantními výsledky.
Jistěže můžete vytvořit cosi, co v podstatě není kniha, ale hypertext nebo nějaké jeho rozvinutí. Pro odborné publikace to může být (rozhodně neříkám, že vždy a za všech okolností bude) přínosem. Nicméně je otázka, zda tomu říkat "e-book" a tím mást případného zákazníka.
V momentě, kdy se dostameme do oblasti beletrie, tak tvořit něco takového je nesmysl (respektive ano, mohlo by takto vzniknout nové umění, ale ono by si to v podstatě konkurovalo s některými typy počítačových her).
Takže ano, e-book beru jako další level autorského vyprávění souvislého příběhu, které se původně přednášelo zpaměti (viz Homér), nebo četlo negramotnému obecenstvu (viz řada děl středověké literatury), případně bylo určeno k samostatnému čtení.
Pokud se týká těch velikostí, v zásadě 3 - 4 bohatě pokryjí potřeby všech zařízení, od prťavého lepšího telefonu až po monitor. Slabozrací si mohou vzít o stupěň větší velikost, určenou pro menší zařízení (a nepředpokládám, že budou číst na mobilu).
Jinak si představte, že když jsem chodil do školy, tak nikdo nenabízel barevnou televizi, alespoň ne u nás. A nikdo, ani spisovatelé fantastických románů, si neuměl představit mobily a internet.
Přesně tak, navíc „hardwarové firmy“ dost možná časem zjistí že to bez současného prodeje e-knih není žádné terno a časem zůstanou na trhu jenom tablety (a Kindle, což je v prvé řadě zařízení na konzumaci obsahu z Amazonu, proto čtečka vznikla a v tomhle duchu se i vyvíjí).
http://blog.palmknihy.cz/2013/09/ctecky-umrely-cest-jejich-pamatce.html
Začínám se seznamovat s e-knihou - včera jsem si cosi od Googlu nainstaloval do mobilu. Možnost ukázky, možnost relativně rychle koupit - to je zajímavé, pohodlné. Mobil mám pořád při sobě - když půjdu k doktorovi, můžu si číst, ve vlaku také, nic to neváží. Ale nějak mi to přijde takové, že něco zaplatím a vlastně nic nemám.
Když koupím papírovou knihu, dám ji do regálu a za 5 let se k ní vrátím, pokud není plesnivá, dá se normálně číst. Půjde za 5 let přečíst moje zakoupená e-kniha? To už budu mít zcela jiný telefon, který se bude ovládat pohybem oční panenky :-) jak to bude s mojí zakoupenou e-knihou za 5 let? Přečtu si jí?
No pockej, ale on psal "lidi nechteji platit", nezuzil skupinu na nejake pubertaky, kteri hraji stupidni hry a kteri se piratstvi naucili na Windows a stahuji z warez servru i free hry. :-D Onehda mi jeden takovej rikal, ze si od Microsoftu koupil licenci Office365 na Android a ze mu Microsoft nedal instalacku, tak si ji stahnul z Uloz.to. Ten clovek vubec nevedel o Google Play ::)
Jinak co se tyka her, tak nemuzu slouzit, zadnou jsem si na GP nekoupil, vystacim si s tema free, koupene aplikace mam ty produktivni, ktere mi neco prinasi, takze s timhle nemam zkusenost.
Nejsem z vydavatelského byznysu. Ale laicky mi situace s knihami připomíná dobu těsně před tím, než skončilo větší podnikání v profesionáním vydávání hudby. Je jasné, že technologické změny tato odvětví ničí, protože veřejnost má možnost jejich produkt dostávat lehce zadarmo; to nemůže dlouhodobě ustát nikdo. Podobný vývoj vidíme u novin a časopisů.
(Pokud jde o můj vztah k tomu, tak se neraduju. Na jednu stranu má člověk k dispozici ve srovnání s předchozími generacemi obroské kvantum hudby a čtení zdarma, ale nevím, jestli takovéto obžerství dělá spotřebitele šťastnějšího. Nabídka je však dočasná, protože dobíhají ve značné části věci vytvořené a proslavené z doby před technologickou změnou; neprofesionální podmínky se musí na nové produkci nutně projevit - pokud kniha vyjde bez lektorování a korektur, tak třeba vznikne amatérsky, ale bude horší. To samé zpravodajství.
Ze všeho nejvíc lituju velice těch pěkných pracovních příležitostí, které nutně mizí).
Změnu může přinést zase až nějaká technologická změna - zvlášť jestli časem skončí úplně ta současná hra na anonymitu internetu, tak by pak mohlo být možné opět se v těchto oborech živit.
tak ono to chce řešit i na straně nabídky, pokud každý kdo měl díru do p... vydal např "Windows pro začátečníky", které nepřinášely nic navíc oproti již existujícím a na malém saturovaném trhu je pak mnoho titulů s víceméně naprosto stejným obsahem a je potřeba v nich rozpustit několikery fixní náklady místo aby se rozpustily jen dva nebo tři fixní náklady za dva nebo tři tituly, tak je jasný že cena roste a naopak ještě snižuje poptávku.
btw zkusil jsem se podívat co jim vyšlo a asi jsem se podíval do špatné knihy: 2. vydání a 90000 výtisků. :-). Ale je fakt, že ta kniha se pořád prodává, akorát už nestojí 17Kč jako tenkrát.
No, pokud Amazon vstoupí na český trh (což už asi je jen otázka času), tak to možná i s Kindlem bude jinak. Já Kindle mám, vyhovuje mi a rozhodně na něm netvoří polovinu položek menu "koupit v Amazonu" (kde jsem mimochodem už nechal za ebooky docela dost).
Rozhodně vidím potenciál čteček v barevném einku, kde by šly rozumně číst i elektronické verze časopisů. Měl jsem v Kindle předplacený Time, ale grafické provedení bez obrázků a grafů bylo k ničemu.
v knížce nemůžeme libovolně zvětšovat písmena, protože to jednoduše nejde. To není důvod abychom to nemohli dělat ani tam kde to jde. Ono to chce elektronické knížky nevidět jen jako elektronizovanou kopii papírových knih, ale jako vlastní médium pro distribuci psaného textu s vlastními specifickými vlastnostmi, klady a zápory podobně jako je má i papír.
Jak jsem psal, obracím to na šířku (tedy o 90 stupňů). Ale moc to nepomůže, chtěl bych víc. Ano, v knize písmo nezvětším, a čtečka to umí. To je prostě plus.
Nikde jsem neviděl nabízet e-booky ve formátu PDF s různou velikostí stránky. A i kdyby byly, pořád nutíte svoje vidění velikosti písma versus stránky a stejně vás čtenář prokleje, protože mu berete možnost přizpůsobení, právě to plus, které čtečka přináší.
Nejvetsi sranda je, ze pokud prodejce nenabizi knihu bez DRM, tak jako majitel Kindle mam na vyber:
1) Koupit knihu v epub s Adobe DRM. DRM odstranit (afaik tim porusim zakon, pokud se neco nezmenilo), pak si knihu prevest na mobi/KF8 a nahrat do Kindlu.
2) Stahnout si knihu z uloz.to/mega/cokoliv jineho jiz bez DRM, prevest na mobi/KF8 (pokud uz neni) a nahrat do Kindlu. Paradoxne timhle zadny zakon neporusuji.
No a ted babo rad. Porusit zakon, prestoze jsem za knihu zaplatil, nebo mit knihu zdarma, aniz bych zakon porusil?
Tohle zvládne i mírně vycvičená opice. To je totiž řemeslo, nikoli tvůrčí činnost. Prostě dovést text do stavu, kdy už nebude potřebovat ruční zásahy, ale jen spuštění nějakých konverzních utilit (a to zvládne taky mírně vycvičená opice).
Prostě část autorů se naučí vyplesknout své dílo v podobě nepotřebující jazykovou korekturu a redakční zásahy a ve formátu buď přímo pro čtečku nebo umožňujícím ryze mechanickou konverzi do čtečkových formátů. Zbytek postupně vymře. Tak, jako se část autorů naučila psát na stroji a ti, co psali husím brkem postupně skončili, a ještě později proběhla podobná konverze autorů ve směru psací stroj -> počítač.
A taky jistě byli tací, co říkali, že na psacím stroji zvládne psát 0,01% lidí, a že husí brk a duběnkový inkoust mají neomezenou a světlou budoucnost.
To že pdf nezaručuje z podstaty vůbec nic a to ani zpětnou kompatibilitu novějších čteček se staršími soubory je zřejmé i z toho, že se pro dlouhodobou archivaci používá pdf/a.
U i bezchybného pdf (a to i ve variantě pdf/a) jste schopen zaručit korektnost zobrazení jen v konkrétním prohlížeči (obecně v tom, který správně tento formát interpretuje). A korektní zobrazení v konkrétním prohlížeči (obecně v tom, který tyto formáty správně interpretuje), jste schopen i u bezchybného epub/mobi.
Tak samozřejmě, pokud vaše publikační workflow používá pdf jako zdroj textu, ze kterého vytváříte epub/mobi, tak narazíte zcela po zásluze.
btw ten čtečkový formát epub je jen zabalené html, které odstavce, diakritiku, tabulky a další prvky bez problému zvládne. Maximálně je nezvládne ten program, co to zobrazuje a to nemusí umět ani ta prohlížečka pdf ve čtečce.
Nepochopil jste jednu věc.
To že čtečka zobrazuje formát mobi podle sebe je její OBROVSKOU výhodou a obrovskou nevýhodou pdf že to nedělá. Čtečka totiž umí měnit velikost písma podle nastavení uživatele. (ostatně jsme stárnoucí populace, tohle bude čím dál důležitější).
Na kindlu 3 mám několik pdf, včetně zakoupených v tzv. formátu "PDF pro čtečky" a stejně to není ke čtení. Autor či grafik se zhusta z nepochopitelného důvodu domníval, že musí text dát do dvou sloupců a jaksi si neuvědomil, že pokud se zobrazí na šestipalcovém displeji, tak to není ke čtení, protože písmenka jsou mravenčí. Většinou se PDF dá zobrazit na šířku, aby se to dalo jakž takž číst a nemuselo u toho horizontálně scrolovat z leva doprava. Ale i tak je to opruz.
Při pohodlném nastavení velikosti písmen to už nejde vůbec.
Obhajovat formát PDF pro použití na čtečkách může jen někdo, kdo to nemusí číst a nikdy to nezkusil.
Může být, že u A4 čteček je to něco jiného, ale u klasického čtečkového rozměru prostě autor nemá co nutit, kde se zalomí obrázek a musí stačit, že na něj odkáže třeba přes jeho číslo apod.
Po právní stránce e-kniha opravdu není kniha, ale software. Tolik k tomu, že to není skutečná kniha.
Pro beletrii je čtečka přesně jako dělaná, nebo si myslíte, že někdo zásadně řeší sazbu paperbacku? Že by kvůli tomu byl dojem ze čtení zásadně jiný ? Problém je spíš u odborné literatury, kde někdy jsou prostě potřeba větší grafy, obrázky či barva..
Poslednímu odstavci nerozumím, proč by se výhod dnešní technologie nemělo využívat, protože si to dřív nikdo neuměl představit ?
SW? Váš rozhled asi nebude příliš široký, že? Zde je přehled oborů, kterým se Grada věnuje:
Auto & moto
Daně a účetnictví
Dětská literatura
Ekonomie a podnikání
Esoterika a pozitivní myšlení
Finance
Gastronomie
Historie
Chovatelství a myslivost
Jazykové příručky pro praxi
Kariéra a rozvoj dovedností
Lékařské vědy a ošetřovatelství
Pedagogika
Počítače a komunikace
Politologie
Právo
Psychologie
Rady pro rodiče
Religionistika
Sociologie
Sport
Stavebnictví a architektura
Umění, kultura a řemesla
Technika
Zahrada
Zdraví a životní styl
Žurnalistika a komunikace
>> Dejte nizsi ceny a zvednou se vam prodeje, jednoduche reseni.
Jenže tady nejde o počet prodaných kusů, ale o celkové tržby. Pokud si za 150 Kč knihu koupí 1000 lidí a za 5 Kč 5000 lidí, vyplatí se ji prodávat za 150 Kč. Ony by se vlastně při té nízké ceně ani nezaplatily náklady na vydání knihy.
A věřte tomu, že tuhle úvahu/odhad dělá vydavatel u každé knihy. Co jim vyšlo, si můžete přečít na vazbě :)
Osobně nevěřím tomu, že by nižší cena mohla nějak výrazně zvýšit tržby - prodeje jsou podle mě limitovány spíš časem než financemi. Dejte mi 10x víc knih, třeba zadarmo, stejně nebudu mít čas je číst. A proč bych za knihy, na které nemám čas, měl dávat třeba i jen těch 5 Kč?
PDF je presentační formát, byť to byl původně formát na posílání souborů do tiskáren.
Opravdu stačí rozumná velikostní škála.
PDF zaručuje korektní kódování češtiny (pdb a mobi nikoli) a zobrazení ilustrací (dtto). U běžného čtení prohledávání nepotřebuji, kvalitní naučný text by měl mít rejstřík a obsah, ty mohou být i klikací (resp. mohu udělat PDF s vnitřními odkazy, jako html) prohledávání textu zdaleka ne vždy dává korektní výsledky a vyháže i spoustu balastních "nálezů"..
absolutně nechápeme, co to je a k čemu by to bylo dobré, a pak se divíme, že když to znásilníme někam k hodnotě podstatně nižší, než má papírová knížka (viz omezení práv nakládat s e-bookem, která si nakladatelé typu tohodle vejlupka vyřvali), že to nikdo nekupuje, a že proděláváme.
Pokud je ekniha chráněná pomocí DRM, budete si ji moct číst tak dlouho, jak dlouho bude fungovat prodejce/vydavatel (DRM znamená ověřování práva na čtení na serverech prodejce nebo vydavatele).
Pro jistotu dodám, že tzv. "sociální DRM" nemá s "technologií DRM" nic společného (tzn. tam tato závislost/omezení není).
Pokud kniha nemá DRM, nebude s ní problém. Formát PDF s námi zřejmě bude ještě dlouho. Ostatní formáty nejspíš taky, a kdyby ne, budou existovat konvertory do novějších formátů.
V horizontu 5 let zaručeně problém nebude; a v horizontu 20-50 let velmi pravděpodobně také ne (nejspíš se vystřídá pár formátů, ale pokud budete číst, tak se o tom včas dozvíte a zkonvertujete sbírku do novinky).
Pak už zbývá jen riziko kolapsu civilizace - kdyby došlo na to, že lidstvo nebude schopno vyrábět technologii pro čtení e-knih. V takovém případě bychom byli za papírové knihy dost rádi - ne že bychom měli čas na čtení (veškerý čas by nám vzal cyklus orání-setí-sklizeň, aspoň těm málo z nás, co by přežili), ale na podpal by papírové knihy byly neocenitelné... :)
Ono je i jiná jazyková vybavenost než před léty. Už si ani nepamatuji, kdy jsem v IT použil česky psanou knihu. Plakat na tím, že není poptávka na něco, co se dá bez problému v dnešním globalizovaném světě sehnat jinde mi moc smysluplné nepříde.
Ukazování na piráty z řad je jistě jednoduché a věřím že právníci si mnou ruce nad dlouhodobým výdělkem.
Kdo "zapoměl" na vývoj kolem stahování hudby, filmů a myslí si že hrubou silou může zvítězit, je pomýlený.
Spíše asi ne. Elektrifikace zničila lampárny, dieselové lokomotivy připravily o zaměstnání topiče a dolévače vody do lokomotiv atd., a dnes už nikomu nechybí. Stejně tak nebudou chybět vydavatelé e-booků - grafik, redaktor, editor a markeťák přežijí a mohou dělat přímo pro autora, subjekt co si za pouhé umístění na web vezme značnou část zisku asi moc šanci nemá.
No právě, oni se odkazují na to, jak trpí pirátstvím. Ale - snad všechna skripta, která jsem kdy potřeboval jsem našel na internetu naskenované. Žádné DRM, žádná ochrana, někdo vzal stránku po stránce a poctivě to naskenoval do PDF-ka. Ale i v té době těch skript, která jsem si opravdu zakoupil jako nová, mnoho nebylo - většina byla z 5. ruky, hodně z knihovny, za kterou jsem platil nějaký poplatek na semestr.
To by byl rozumnější směr - e-skripta na semestr půjčovat za nějaký rozumný poplatek a po semestru "vrátit" - deaktivovat nebo tak něco. Ale kupovat e-knihy a nevědět, zda za rok ta firma nezkrachuje a moje draze nakoupená e-literatura nezmizí bez náhrady - to nevím.
Řeším to, že když koupím papírovou knihu, tak ji mohu bez omezení půjčovat, darovat, prodat. A když ji neprodám, tak ji zdědí moje děti. S e-bookem nic z toho nemohu. Pokud je s DRM, tak je zpravidla vázán na jedno konkrétní zařízení, pokud to se podělá, tak minimálně o část e-booků s DRM prostě přijdu; oficiálně to nemohu ani půjčit, ani darovat, ani odkázat.
A za takovýto shit chtějí soudruzi nakladatelé prakticky to samé, jako za papírovou knihu, u níž žádná takováto omezení nejsou.
Pokud vám to nedochází, tak jste prostě výtečný "materiál" pro zloděje.
Sranda ... osobne pamatuju (opakovanou) situaci, kdy predmet byl zarazen v rekneme zimnim semestru a scripta (zcela pravidelne) vychazela az v letnim (a naopak samo). Kdyz se pak na !interni! skolni siti objevil scan, zacal "postizeny" docent (autor) vykrikovat neco o piratstvi ...
Pak tam byli samo jini, kteri ty scripta vzali, a zkonvertovali je rovnou do prijatelne a prohledavatelne podoby - zjevne jim slo o to vzdalavani, a ne o nejaky $$$ ...