Ne kazdy jde do (zahulene) hospody si dat predrazenou mineralku kvuli tomu, aby si precetl email nebo vyhledal kdy jede vlak. Wifi na hotelech je v mnoha pripadech take spise pohadka. A to se nekteri pohybuji dokonce mimo hotely i restaurace s wifi, predstavte si to :-)
Datovy tarif je naopak to jedine potrebne, ovsem roaming v zahranici k nicemu nepotrebujete, mistni SIM karta je prakticky vzdy vsude vyhodnejsi.
Nemusite resit ani zadna telefonni cisla a podobne nesmysly z technickeho muzea. Akorat zdejsi banky se snazi vybudovat zavislost na sluzbe z vyprodeje - zcela nezabezpecene SMS, vazane na zastarale telefonni cislo pro potvrzovani transakci a bohuzel i 3D Secure plateb kartou. Nastesti jsou stale banky, ktere tento nesmysl neprovozuji.
Tohle nas nastesti nemusi trapit, kdyz ty zdejsi jsou vzdy nevyhodnejsi :-) Jediny otravny problem je s prehazovanim SIM karty a pripadne podivnymi aktivacnimi postupy (sms, hovor), ale to se da obvykle vyresit pri koupi a nechat si to rovnou aktivovat.
Jinak nevidim duvod proc nejaky roaming v zahranici vubec pouzivat.
Asi každý žijeme v trochu jiném světě, ale já roaming a roamingová data řeším a řeším je dost často.
V takovém Chorvatsku je to easy. Tamní T-mobile nabízí předplacenku s neomezenými daty na týden za pár stovek. V Egyptě nebo Albánii Vodafone nabízí 4GB obvykle v přepočtu za 200,-.
Ale když jsem byl týden na kole a pod stanem a skoro co den jsem přejíždel alespoň jednou hranice, mezi ČR, Německem, Rakouskem, Švýcarskem a Itálií, tak se místní SIM jeví jako blbost.
WiFi v hotelu je blbost obecně, tam většinou už Internet nepotřebuju. :)
A hezkým příkladem teď byl týden plavby v severním moři, mezi Holandskem a Anglií. V marinách sice wifi bývá vždy, ale když tam člověk přijede pozdeji večer, dostane heslo až ráno, když jde platit, aby mohl odplout. Internet je potřeba opět především v terénu, pro předpovědi počasí a pro komunikaci.
A třeba Holanďani mají mobilní služby a Internet ještě dražší a nepouzitelnější, než my tady v ČR. Neco jako 1GB za 10 euro.
Pokud člověk jede přes víc zemí v krátkém čase, tak jsou roamingová data na vlastní SIM samozřejmě nejpraktičtější. A až to bude za akceptovatelné ceny, tak hurá.
Ahoj,
to s tou Indii je velka blbost.
Pred lety to fungovalo, ze sis proste simku koupil a pouzival, posledni leta (myslim, ze to zmenili po tom utoku v Mumbai na TajMahal hotel) je to slozitejsi o to, ze musis udelat registraci.
Pro registraci potrebujes kopii pasu, fotku + potvrzeni, ze nekde bydlis, coz overuji. Bez problemu staci adresa hotelu.
Aktivace trva pul az jeden den a sim ti funguje do konce platnosti viza.
Vyzkouseno osobne v dubnu.
Takze zadny tarif ani posveceni mistnich uradu neni potreba.
Jeste poznamka k cestovani. Preferuji vzdy vlak, kvuli prestupum je dobre vedet aktualni zpozdeni vlaku a najit si pred prestupem ze ktereho nastupiste jede ten dalsi. Coz lze vse po internetu a nejsou to ani zadne velke datove objemy. Totez pak mistni MHD. Veskere globalni mapy v tomto selhavaji (doprava stejne neni soucasti offline dat) a jedina moznost je vyuzit lokalni weby.
Vzdy me ve vlaku pobavi, jak lide celou dobu cuci do fejsbuku a resi, jaky ma ten vlak asi zpozdeni a jak prestoupit, protoze nejsou schopni si ani tak jednoduchou vec vyhledat. To k tem mozkovym implantatum :-)
Veskery tzv "roaming" bezi po stejnych kabelech, jako kdyz si otevrete nemecky web. Nevsiml jsem si, ze by mi ISP uctoval priplatek. Pricemz jej zahranicni data stoji prukazne vice, nez data lokalni. Pokud by ovsem slo o mezinarodniho ISP a ty kabely by byly v jeho majetku, tak by cena za prenos dat per km byla prekvapive zcela totozna, bez ohledu na to, zda ta data prekroci hranice.
Je tudiz zjevne, ze vubec netusite o cem mluvite, protoze prave operatori maji vlastni infrastrukturu, kterou jeste navic pronajimaji i dalsim. A i kdyby slo i dva jine operatory, tak ISP si taktez vzajemne site propojuji, a neuctuji svym zakaznikum priplatky. Zeby proto, ze na trhu ISP existuje radove vetsi konkurence?
Ale když jsem byl týden na kole a pod stanem a skoro co den jsem přejíždel alespoň jednou hranice
Ano, tam to uz tolik smysl nema. I kdyz by asi porad vyslo levneji koupit na mesic jednu zahranicni SIM a vyuzivat jeji datovy roaming v tech ostatnich zemich, vcetne CR :-)
Na velmi kratke cesty vyuzivam 'Roaming ke karte na den' od Vodafone, kde za 19 Kc na 24 hodin je sice trapnych 10 MB dat (po prekroceni se to alespon uplne nezastavi, jen zpomali), ale je s tim nejmin prace. Drive docela pouzitelny Vodafone Passport uz samozrejme zrusili, co ho nejdrive "na prani zakazniku" zdrazili na dvojnasobek :-)
Internet je potřeba opět především v terénu, pro předpovědi počasí a pro komunikaci.
Samozrejme, proto me vzdy bavi ti zastanci free wifi co je udajne vsude.
A, vy zjevne scifi doslova zboznujete, ktery ze telefon (nebo i tablet) vydrzi pri zapnutem LCD a GPS alespon 12 hodin provozu? Vskutku by mne to zajimalo, nebot na svetovem trhu takove zarizeni neni. Drtiva vetsina mobilnich zarizeni nevydrzi 24 hodin ani v pohotovostnim rezimu.
Kupodivi, svepravni lide nepotrebuji mit mozkovy implantat, a z mista A na misto B se zcela bez potizi presunuji i bez internetu. Pokud pak nekdo chce vyuzivat mapy, stejne je musi mit offline, protoze pres data to stejne v 90% pripadu mimo mestske aglomerace (natoz nekde v prirode) nefunguje vubec, nemluve o smesne vydrzi telefonu v takovem rezimu.
Wifi, ktera by pozadovala nejaka hesla jsem uz 10 let nevidel, a do hospody netreba ani vlezt, protoze prekvapive ta wifi ma dosah stovky metru. Nikomu to nevadi, protoze to prakticky nic nestoji. Osobne jsem podobne zcela free wifi konfiguroval desitkam zakazniku - prave pro jejich zakazniky.
Totez lze rici o zahranici, kde je hotel bez internetu spis vzacnou vyjimkou a to i v zemich, kde by clovek ocekaval spise pastevce ovci na dvore.
Roaming mám zakázaný a pokud jedu do ,,ciziny" (Slovensko), jedu tam relaxovat, takže bez otravování telefonem a bez počítadla. Prostě, pokud někdo něco potřebuje, počká, až se vrátím a když nepočká, jeho smůla. Nechápu zoufalce, kteří musí řešit své podnikání i na dovolené. Proč potom na tu dovolenou jezdí?
Letos v lete jsme s kolegy probirali takovou zajimavou vec. K cemu vlastne hlasovy nebo i datovy tarif? Doma mame vsichni internet, v praci taktez, v prakticky kazde hospode/restauraci/... je wifi, na hotelich v zahranici je to take cim dal beznejsi vec.
Jde o deformovane prostredi (vsichnou jsou vice mene ITci), ale mnozi maji jiz dnes vice nez 50% hlasove komunikace ciste pres data - a to prevazne v dobe, kdy jsou jejich telefony stejne na wifi.
Zajima jeste nekoho nejaky roaming?
Každý ať využívá telekom.služby podle svého. Někdo tlf na dovolenou vypíná, jiný jede na FCB o sto šest, proč ne. Jsou různé zákaznické segmenty a různé potřeby. Někdo je geek a má IP komunikaci podchycenou a někdo neumí ani vytočit číslo.
Co s tím chcete dělat sedíce v Bruselu u stolu?
jaký poskytování služeb zadarmo? mně by docela zajímalo, když jsem klientem například vobludafone.cz v česku, kde mám flat tarif na volání i na data - a se svým mobilem přejedu hranice, kde se tentýž mobil odhlásí ze sítě vobludafone.cz, a přihlásí se na síť vobludafone.de - - - proč ten operátor mému telefounu prostě neřekne, um gut, jsme jedné krve ty i já, zavolej si. proč vůbec něco účtuje, nebo proč to účtuje jinak. zelená karta na pojištění auta mi platí přes půl světa - a telefonní operátor že by si neuměl srovnat svoje vlastní pobočky mezi sebou? to není o poskytování služeb zadarmo, to je o účtování za službu která vůbec neexistuje.
Kdyz jim tuhle prekopli kabel do Nemecka, nesla ani databaze ceskych zakazniku (samoobsluha). Takze jiste, jsou to zcela "oddelene" firmy a systemy, to dava v tak malem regionu jako Evropa a jeji male staty smysl :-) Ty bachorky o roamingu jsou jiz ponekud ohrane.
Co se tyce nakladu, treba takova sluzba UPC Wi-Free funguje i v zahranici a za zadny "roaming" tam take neplatite.
Vodafone ma sice jeste vlastni samostatnou sit (O2 a T-Mobile maji spolecnou), ale to je treba otazka casu.
Proč používat roaming? Mno protože když jedu na pár dní do zahraničí a neplánuji provádět žádné hovory ani se připojovat tak přeci nebudu investovat 2 a více hodin času do toho abych zjistil jak jim to tam funguje, co je nejlevnější a ještě pak v zahraničí řešil kde koupit simku.
Takhle mi stačí mít aktivní roaming a těch pár nečekaných hovorů za pár drobných v klidu zaplatím.
A to nemluvím o uživatelích pro které je nepřekonatelným peklem už jen samotné zjišťování jako to v tom zahraničí funguje.
Zajimave, online mapy pouzivam v prirode a funguje to dokonce i v CR, diky nizke frekvenci LTE 800. Vydrz telefonu nebo tabletu (s Windows OS) je s rezervou na cely den.
Wifi bez hesla, v Praze jsem takovou nevidel nikde a dosah urcite neni 100 metru od daneho podniku, casto sotva uvnitr :-) V zahranici napriklad v Italii musite predlozit i pas pro identifikaci.
To je zase z rise pohadek ...
Sorry, ale ceny v roamingu byly naprosto ustřelené (a mimo EU nadále jsou).
V době, kdy je celý svět propojený internetem, je volání domů z civilizované země za 45 Kč/min podvod na zákazníka ve stylu "schválně, kdo se nachytá".
A opravdu jediný důvod, proč to tak je, je omezená možnost konkurence na trhu mobilních operátorů. Na trhu VoIP funguje konkurence zcela výtečně.
To je hezké že jste nám sdělil, jak to máte vy.
Ale věřte nebo ne, většina populace opravdu používá zařízení jinak, než krakonoš.
Většina lidí, pokud potřebuje pracovat s notebookem, nehledá jako první věc elektrickou zástrčku (aby si "neničila baterii tím že ji používá").
Většina lidí když si potřebuje zavolat, nestartuje notebook, hledá wifi a následně telefonuje přes VoIP.
Většina lidí nenechává mobilní telefon doma, pokud někam cestuje - jelikož právě v neznámém prostředí se toto zařízení může občas hodit.
Smiřte se s tím, že jste zkrátka jen někdo, který používá věci jinak než 99% lidí. Navíc s pocitem, jak to všem imperialistickým vykořisťovatelům nanadal, protože přece "vidí pod pokličku".