Vlákno názorů k článku Rizikové chování mobilních zaměstnanců od Radek Novak - Myslím si, že nejdůležitější věcí je výchova zaměstnanců...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2007 10:27

    Radek Novak
    Myslím si, že nejdůležitější věcí je výchova zaměstnanců k bezpečné práci a k tomu, aby na svěřené technice pouze a jen pracovali. Tomu by měly odpovídat i postihy.
    Pokud to jde například u služebních vozů, může to jít také u počítačové techniky. S tím souvisí i omezení soukromí ze strany zaměstnavatele k uživateli-zaměstnanci. Pracovní stroj slouží práci a ničemu jinému.
    Jen ať si zaměstnaci brblají... co, ještě krevetky byste chtěli?
  • 19. 9. 2007 12:59

    Bůh (neregistrovaný)
    Muj skvely pracovni notebook je natolik zabezpeceny (sifrovani, omezeny ucet uzivatele, blokovane porty) ze na nem nepracuju, nemam na to nervy, naladu ani cas. Praci proste vytvarim na svem soukromem pocitaci, pekne v klidu a teprve kdyz potrebuju vystupy odevzdat do firmy, klasicky je vypalim na CD. Doufam, ze se chovam spravne :-) a i kdyby ne, odmitam se podrizovat dle meho nazoru prehnanym omezenim. Nejsem zadny amater, rizika znam a udelal jsem vse pro to, abych se jim vyhnul - ovsem ne za cenu snizeneho uzivatelskeho komfortu.
  • 19. 9. 2007 15:28

    Radek Novak
    ...omezeny ucet uzivatele, blokovane porty... to abyste si se zamestnavatelem promluvil, na co vam je takhle zabezpeceny komp.

    Muj prispevek se netykal techniky, ale pristupu zamestnancu ke sverenym vecem. U byvaleho zamestnavatele by me nenapadlo otevirat nejake potencionalne nebezpecne prilohy mailu, instalovat jakykoliv software, zatimco u nekterych kolegyn se vecne resila virova nakaza. To bylo na desktopech, jeste jim dat notebook do ruky, no potes koste.
  • 19. 9. 2007 16:49

    J (neregistrovaný)
    Mno, pokud je ntb spravne nastaven, tak user muze delat vse co potrebuje a nepotrebuje na to admin prava. Je fakt, ze na widlich to takto nastavit = nekolik dnu laborovani a konfigurovani, protoze aplikace s necim takovym jaksi nepocitaji.

    Osobne tam kde muzu znemoznuju pripojeni jakehokoli HW na kterym nemam uplnou kontrolu, pripadne alespon povazuju takovy HW za inet a podle toho se k nemu v siti chovam = nema k dispozici pristup na 90% interni site. Neni nic horsiho nez idiot s admin pravy na ntb. Takovej clovek je schopen polozit celou firmu. A ze takovych mezi nanagory je jak ....
  • 19. 9. 2007 23:59

    Bůh (neregistrovaný)
    Diskuse nema cenu, proto mam zapujcenou techniku pekne ulozenou v koute a pracuji na svem soukromem pocitaci a soukromem notebooku. Soucasne mam legraci ze svych kolegu, kteri se nonstop rozciluji, ze jim neco nejde. Ja to mam vyreseno :-)
  • 23. 9. 2007 23:48

    Flasi (neregistrovaný)
    No zrovna s těmi služebními vozy to není nejlepší příklad. Spousta firem toleruje zaměstancům soukromé jízdy služebním vozem, protože je to vyjde levněji, než jim zvýšit plat.
    Protože když si vybírám mezi zaměstnavateli a jeden je v autech strikní a druhý benevolentní, tak kterého si vyberu? Toho striktního pouze pokud mi nabídne vysší plat. A ten plat navíc prostě vyjde dráž, než mít větší náklady na auta (protože ten plat navíc se krvavě daní). Podobně je to s tolerováním soukromých hovorů na firemních mobilech.
    Pracovní stroj může (dokud se nedostanete do křížku s finančákem) sloužit i k mimoplatovému odměňování zaměstanců. A jestli hodláte tvrdohlavě tvrdit opak, tak se připravte na nějaké mzdové náklady navíc.

    Co se týká notebooků, tak tam je pochopitelně problém s bezpečností (na rozdíl od aut a mobilů, kde individuální selhání neohrozí celý autopark, či mobilní telefonování). A je potřeba dvakrát zvažovat, jestli raději lépe zaplatit zaměstance, aby si koupili počítače vlastní, nebo více platit na správu IT, aby udržely hrozby z notebookama na uzdě. Jenom vás chci upozornit, že směr vaší argumentace je v některých firmách sdílen, ale v některých právě naopak.

    Jestli vaši zaměstnanci hodně a rádi konzumují krevetky, tak protlačit je jako výrobní prostředek a dávat je zaměstancům, vůbec není špatný nápad.

    P.S. Můj minulý šéf se vyloženě rozčiloval, pokud jsem si osobní věci neřešil v maximální možné míře přes firemní počítače a firemní internet a nezůstával jsem tedy na přesčas. Čili pokud jsem si je po 8 hodinách v práci šel řešit osobně, nebo na soukromém počítači a soukromém připojení :-))
  • 25. 9. 2007 1:05

    Radek Novak
    Ten primer byl asi opravdu zvoleny nevhodne, o vztahu zamestnavatel - zamestnanec a jeho nefinancni motivace by se dala rozvinout jiste zajimava a dlouha diskuse, ale nebyla by k tematu clanku.
  • 24. 9. 2007 3:00

    Radek Novak
    Dekuji za reakci.
    Pokud jde o sluzebni vozy, byl to priklad. Od toho jsou knihy jizd. Tolerance jako motivacni stranka budiz, ale zamestnance zajima hlavne co je na vyplatnici. Tady se rozchazi zajem zamestnance a manazera.

    Rad bych ale reagoval k tematu clanku. Zapomnel jste zminit treti moznost, a tou je posileni prevence, predevsim pravidelnym skolenim a take prevzetim castecne odpovednosti zamestnance. Jde o motivaci zamestnancu, aby se sami podileli na bezpecnem pouzivani techniky. Lze tak usetrit rapidne vice, nez resit nasledne problemy s bezpecnosti, ochranou podnikovych dat, nebo platit zvysene naklady IT.

    Dostavate do pracovni schranky zavirovane zpravy, spamy
    (vy, kteri nesedite za firewaly a zabezpecenymi firemnimy mailservery)?
    Premyslejte, kde mohl ziskat spammer vasi emailovou adresu. Nekde na pul cesty od nej k vam je nekdo, kdo nedodrzuje zakladni zasady bezpecnosti pohybu po Internetu. Muze to byt Vas kolega/yne, ktery rozesila hromadne vesele maily, nedostatecne poucena a 'zabezpecena' sekretarka, ktera otevre vse co ji prijde do schranky, atakdale.
    Vyresenim problemu neni jen represe nebo dodatecne naklady, ale hlavne prevence.
  • 24. 9. 2007 10:04

    bez přezdívky
    Já jsem reagoval hlavně na to, že jste zvolil hlavně nevhodný příměr a k tématu jenom okrajově.
    Vy v něm ovšem setrváváte. To je právě omyl, že zaměstnance zajímá hlavně to, co je na výplatní pásce. To je důležité, když si chce vzít půjčku, nebo hypotéku, ale jinak zaměstance (po finanční stránce) zajímá hlavně kolik peněz mu z výplaty zbyde.
    Pokud někdo bere 20 čistého a jezdí si služebním autem a volá ze služebního telefonu a dělá si soukromé věci na služebním počítači, tak má 20 tisíc na další výdaje. Pokud někdo bere řekněme 23 čistého (což znamená, že jeho šéf na něj platí tak cirka o 6 tisíc víc) a nesmí nic, tak mu po zaplacení provozu auta a mobilu a počítače zůstane méně než tomu prvnímu.

    A to nemluvím o tom, že zaměstnance nezajímají jenom peníze, ale i přístup zaměstnavatele k němu (mimo spousty dalších věcí, které tady nemá cenu rozebírat). První případ, prostě znamená, že zaměstnanec nemusí neustále řešit co nesmí, aby neměl průšvih a to se mu pochopitelně líbí víc.
  • 24. 9. 2007 18:46

    noname (neregistrovaný)
    v tom případě máte chybně nastavená bezpečnostní práva - u nás ve firmě byste se s vlastním počítačem do sítě nepřipojil, okamžitě by to navíc vyhlásilo alert a do minuty by k příslušné zásuvce (nebo k příslušnému místu s wifi pokrytím +- 10 metrů) dorazil bezpečák ;)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).