"pouze využívá vyšších modulačních schémat k dosažení větších přenosových rychlostí a nemá tak robustní ochranné prvky jako DVB-T" - no tak právě proto lépe odpovídá na šíření kabelem, to dá rozum! A přednostní užívání UHF je nesmysl, protože to nikdo nikde takto nedělá. Naopak se využívají nižší kmitočty díky menšímu útlumu. V případě UPC (původní síť) je pak využití UHF na DVB-C jenom kvůli tomu, že VHF bylo obsazené analogem, takže při zavádění souběhu v digitálu to prostě nikam jinam dát nešlo.
Podle mě právě ty ochranné prvky v DVB-T přinášejí možnost ho použít i u méně kvalitních rozvodů. U analogové kabelovky se občas vyskytuje nějaký ten duch a podobně. Proti tomu je DVB-T o dost odolnější než DVB-C. Mám s tím zkušenost i u UPC. Pokud jim někde něco "hnije", tak začne čtverečkovat nejdříve DVB-C, DVB-T muxy jedou dál. Volné VHF pásmo nezůstane - tam se akorát vejde omezená analogová nabídka.
Třeba pražská UPC má podle kmitočtového plánu ve VHF jen 2 DVB-C muxy, ostatní jsou ve druhé polovině UHF pásma (kanál 44 a výš) a dělají problémy díky špatným domovním rozvodům. DVB-T je na prvních kanálech UHF. V pásmu 300-470 MHz nyní nic psané nemá, ale možná je to využito společně s částí UHF pro internet.
Podle mě problémy s odrazy DVB-T řešit může a je jedno, jestli vzniknou vícecestným šířením při normálním vysílání nebo zbastlenými kabely. Dokud se odraz vejde do ochranného intervalu, bude potlačen.
Rio Media snad konečně správně vyhodnotila situaci. Nicméně nové zákazníky bez výkopu nezíská a když už kopnout do země, proč tam nedat optiku.
V čem ale RM stále špatně vyhodnocuje situaci, je zájem o TV vs. data. Kdyby nelpěla tolik na TV a udělala si průzkum trhu (já vím, ten taky není zadarmo), vesele by mohli kopat a nabírat nové zákazníky a směle tak konkurovat UPC.
Kvůli DVB-C nemusí nikdo dávat novou kabeláž (to se týká IPTV a optiky, kde je výměna nutná!) a právě naopak, DVB-C se dá výborně aplikovat na staré rozvody, protože není problém použít kmitočty v celém pásmu od 48MHz do 862MHz, zatímco DVB-T se dá (s výjímkou 8 kanálů ve VHF) využít až u rozvodů, které jsou schopné přenést UHF pásmo 470-862MHz. Výhodou použití DVB-T tak zůstává jenom to, že si ke staré TV lze koupit STB za pětistovku a vůbec dostupnost STB pro DVB-T je nepoměrně větší než dostupnost STB pro DVB-C, ale značnou nevýhodou je právě výše uvedený fakt, že se pro TV využívá až UHF pásmo a celé VHF tak prakticky zeje prázdnotou. A taky v DVB-T se přenese méně programů než v DVB-C i co se týká šířky jednoho kanálu (DVB-T je primárně stavěné na šíření vzduchem, takže jsou tam ochranné prvky, které v kabelovce nemají uplatnění, a které snižují kapacitu daného kanálu, což se využije právě jenom u šíření vzduchem).
Zajímavá teorie, ale ve skutečnosti event. problémy v kabelu nemůže řešit mechanismus, který slouží k ochraně signálů při šíření vzduchem. Ostatně i proto se do kabelu vyvinul systém DVB-C. Pokud jde o problémy se signálem v kabelu, tak samozřejmě platí, že čím nižší pásmo, tím je celý rozvod náchylnější na špatné spoje apod. Takže ani moc nepřekvapuje, že DVB-C (vesměs ve VHF) "odpadne" při těchto příčinách jako první. Ale nesouvisí to s ochrannými prvky (které má mimochodem DVB-C taky).
Analogová nabídka se v kabelu vejde do cca 300MHz, takže prostor v H pásmu (300-470MHz) zeje prázdnotou tak jako tak. Ale to je samozřejmě věc provozovatele sítě, že to takto řeší.
Ne že by to nějak měnilo obsah toho co chtěl autor článku říct ale jen pro přesnost.První kde se DVB-t v sítích Rio media začalo vysílat bylo v Prostějově a v OLomouci a bylo to někdy koncem září 2010. .-))
RioMedia správně vyhodnotila situaci. I když DVB-C má dvojnásobnou přenosovou kapacitu, vyžaduje mnohem kvalitnější kabeláž a je daleko méně odolné proti drobným chybám a hlavně jsou nižší náklady na straně uživatele.
Více jak 40 kanálů v pásmu UHF "umí" v systému DVB-T (s nejvyšší modulací) přenést datový tok přes 1Gbps, což je naprosto dostačující i na mnoho let dopředu. Navíc zůstane celé spodní pásmo do 470MHz,které lze využít pro data-internet (a nyní ještě i pro analog)apod.
Není tedy žádný důvod v menších městech vykopávat plně funkční koaxy ze země a nahrazovat je optikou. Mimochodem dlouhodobé hospodářské výsledky největší kabelové společnosti v ČR ukazují,že nejnovější technologie v této oblasti negenerují zisk, ale jen ztrátu a je otázkou, kdo a proč takto "pere" již celé desetiletí peníze. Patrně jde jen a pouze o ovládnutí trhu (ať to stojí, co to stojí). Proto je třeba fandit konkurenci, která je jedinou zbraní na monopoly.
Síť UPC (bývalý Karneval) má v pásmu do 470MHz přesně 17 DVB-C multiplexů (http://www.upczone.cz/download/seznam_muxu.htm). Síť UPC (původní) má sice jenom 2, ale je to historicky proto, že tam do 470MHz byl dříve analog. Ten je ovšem teď od 300 do 470MHz vypnutý, takže vzniknul prostor pro další muxy.
A problém špatných domovních rozvodů nelze řešit přesouváním muxů na vyšší kmitočty, protože to v naprosté většině případů stejně nic dlouhodobě nevyřeší - špatný domovní rozvod je potřeba opravit!
V kabelových rozvodech nejsou žádné "odrazy" jako v pozemním DVB-T vysílání. Je to něco zcela jiného a jak jsem už psal, tak pro kabelové použití byl navržen systém DVB-C, který lépe odpovídá požadavkům na šíření kabelovou cestou.
DVB-C nijak "lépe neodpovídá" na šíření kabelem, pouze využívá vyšších modulačních schémat k dosažení větších přenosových rychlostí a nemá tak robustní ochranné prvky jako DVB-T.
Domnívat se,že i nově udělaný kabelový rozvod typu hvězda je zcela bez odrazů, je přinejmenším naivní. Žádný prvek nemá PSV 1 a vstupní impedance tunerů je také na hony vzdálena 75 Ohmům (menší útlum koncové zásuvky to jen trochu omezí). Míra těchto odrazů se kupodivu směrem k vyšším kanálům "přirozeně" snižuje (zejména díky zvyšujícímu se útlumu kabelů) a to je pravý důvod přednostního využívání pásma UHF i u na první pohled dobrých rozvodů.