Richard Stallman končí, Oracle Cloud má verzi zdarma, největší cluster s Raspberry Pi

20. 9. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

HTC Vive Cosmos
HTC Vive Cosmos
Přichází Java 13. Nový VR headset HTC Vive Cosmos. IBM má kvantový počítač s 53 qubity. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Richard Stallman rezignoval na post prezidenta Free Software Foundation, odstoupil ze správní rady a zároveň končí v laboratoři CSIAL na MIT. Je to výsledek jeho výroků ohledně znásilněných obětí Jeffreyho EpsteinaKauzu rozebírá třeba Vice. Stallman stojí za GNU GPL, editorem GNU Emacs, překladačem GCC a je známým propagátorem otevřeného softwaru.

Oracle spustil Oracle Cloud Free Tier, tedy zdarma dostupnou verzi jeho cloudu. Verze „navždy zdarma“ nabízí chod dvou databází nebo dvě výpočetní VM. Doplněním je pak Free Trial, který na 30 dní dává kredity v hodnotě 300 dolarů, díky čemuž lze vyzkoušet pokročilé funkce. Oracle se tímto snaží přilákat vývojáře, studenty a další, protože v cloudovém byznysu stále výrazně zaostává za konkurencí.

Oracle představil i další novinky. Jednou z nich je Oracle Autonomous Linux, který se za chodu sám aktualizuje a udržuje. Přichází také Java SE 13 a Java Development Kit 13NetSuite, který pod Oracle spadá zhruba tři roky, migroval na Oracle Cloud InfrastructureZDNet popisuje, že by kompletní přesun měl být hotový na jaře příštího roku.

Oracle rovněž předvedl cluster s 1060 zařízeními Raspberry Pi 3 B+ a zřejmě se tak jedná o největší cluster tohoto druhu na světě. Kulatý počet 1024 to není kvůli tomu, „kdyby náhodou“ (ale zase je to kulaté jako GeForce GTX 1060). Instalaci více rozepisuje STH.

IBM ve státě New York otevírá centrum s kvantovými počítači, ve kterém během měsíce spustí také nový kvantový stroj s 53 qubity. Do centra se celkově vleze 14 kvantových počítačů a Big Blue doufá, že tento prostor přitáhne pozornost, partnery a zákazníky ke tvorbě komerčních aplikací.

HTC představuje nový VR headset Vive Cosmos. Ten podporuje inside-out tracking, má rozlišení 2880×1700 pixelů (1440×1700 na oko), displeje o velikosti 3,4", 90Hz obnovovací frekvenci a kombinované zorné pole 110 stupňů. Součástí je akcelerometr a gyroskop a zejména šest kamer pro snímání v šesti osách. Kompletní balík vyjde na 700 eur. Prodeje odstartují 3. října.

HTC také mění nejvyšší vedení. Z pozice výkonné ředitelky odstupuje Cher Wang, která byla ve funkci od roku 2015, a místo ní nastupuje Yves Maitre. Je to mimo jiné bývalý šéf operátora Orange. Wang zůstává předsedkyní představenstva. HTC nechce nijak zásadně hýbat se strategií a chce řešit zejména VR a případné projekty kolem 5G.

AMD ohlásilo nový model z druhé generace procesorů AMD EPYC. 7H12 má 64 jader, 128 vláken a 2,6 GHz. Určený je pro HPC využití a už si s ním hraje Atos. AMD také hlásí, že tato generace hlásí pěkný nástup – připojily se třeba Dell EMC a OVH.

Mozilla začíná firmám poskytovat placenou podporu pro Firefox. Prozatím bude v angličtině a v provozu mezi 8:30 až 17:30 amerického pacifického času. Cena by měla být kolem 10 dolarů za podporovanou instalaci.

Studenti na Strahově během léta přestavěli dvě nepoužívané místnosti na serverovnu. Sbíhají se zde optiky a propojují se zde čtyři tisíce uživatelů. Galerii přinesl Root.cz.

Čínské Vivo ukázalo telefon NEX 3, který míří do nejvyšší třídy. Má Qualcomm Snapdragon 855 Plus, 8 nebo 12 GB RAM, úložiště 512 GB (UFS 3.0), podporu 5G, baterii 4500 mAh, nabíjení 44 W a AMOLED displej s úhlopříčkou 6,89" a Full HD+, který kompletně přetéká přes okraje. Zabírat má 99,6 procenta přední strany telefonu. Dostupnosti v Evropě prozatím nejsou jasné.

Huawei zase předvedlo očekávaný model Mate 30 Pro 5G, který ovšem nestihl certifikaci a na trh tak dorazí bez Google Play Services (embargo USA). Telefon si užijí zejména zákazníci v Číně, a nikoliv například v Česku, kde vůbec nepůjde do prodeje. Mate 30 má nový čipset Kirin 990, 8 GB RAM nebo 6,53" OLED displej. The Economist vedle toho zveřejnil rozhovor se zakladatelem Huawei Ren Zhengfeiem. Mluví v něm i o čínské politice a dalších citlivějších tématech.

Linus Torvalds vypustil ostrou verzi linuxového kernelu 5.3. Předcházelo jí osm release candidate verzí a menší zpoždění. Linusovy poznámky jsou k dispozici zde.

Laboratoře CZ.NIC vydaly Datovku 4.14.0. Opraveny byly chyby, především ale byla přidána podpora přihlašování mobilním klíčem. To má nahradit přihlašování přes bezpečnostní kód.

Microsoft kupuje firmu Semmle. Ta pomáhá s analýzou kódu a odhalováním zero-day zranitelností a zranitelnostmi obecně. Redmond tento nástroj začlení do GitHubu a poskytne ho open source komunitě.

GitHub už je Microsoftu a konkurenční GitLab sbírá další peníze. Firma nově získala dalších 268 milionů dolarů (series E) a je ohodnocena na 2,75 miliardy dolarů. Microsoft kupoval GitHub za 7,5 miliardy dolarů.

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).