"Podíl JavaScriptu na serverech/back-endu výrazně narůstá, a to díky Node.js. Studie Stack Overflow ukazuje rostoucí oblibu tohoto frameworku, v chodu už jsou miliony online instancí a zájem se zvyšuje".
To neni zadna studie, ale pruzkum mezi uzivateli StackOverflow. Znamena to tedy, ze JavaScript a Node.js jsou popularni mezi uzvateli StackOverflow, jenz byli ochotni odpovedet na anketni otazky. Delat na zaklade takoveho pruzkumu obecne zavery, ale rozhodne neni koser. Ja bych si dovolil udelat jiny zaver, a to ze StackOverflow se pomalu ale jiste stava bastou JavaScriptistu.
Nasledujici clanek shrnuje data z nekolika ruznych metrik, ktere se sledovani popularity programovacich jazyku venuji dlouhodobe: https://www.theregister.co.uk/2017/07/21/python_java_c_programming_languages/
To jsem četl jednu takovou povídku, byla o tom jak vědci v jednom protiatomovém bunkru postavili super počítač připojili ho k veškerým ostatním počítačům, mohl řídit letadla, ovládat vlaky, elektrickou síť prostě všechno, a pak ho navíc nakrmily veškerým věděním všema knihama atd. A položili mu zásadní otázku "existuje bůh"? Chvíli mu zpracování otázky trvalo pak se ozval elektrický výboj co zatavyl hlavní vipínač v poloze "ON" a počítač odpověděl: "Teď už ano!"
Vycházíte z předpokladu, že AI s vlastním vědomím bude mít úkol řídit dopravu atd. To je ta zásadní otázka, zda to po ní vůbec chceme? Já ne, proto mi vaše argumenty přijdou zcela irrelevantní.
Lidstvo hledá "probuzenou" AI coby něco řádově chytřejšího, aby mu to pomohlo řešit problémy, na které nestačíme. Na řízení dopravy stačí automat. Možná se jen motáte na vlně současného hype, kdy se za AI označují auta, co jezdí sama. To je ale technologie na světelné roky vzdálená té AI, které se bojíme.
Mark omezený je, to je pravda.
Umělá inteligence může být kuprospěchu stejně tak, jako náš konec.
Nejhorší na tom všem vlastně je to, že každý se snaží, především takové ty start-upy, aby umělá inteligence porozuměla všemu. Nacpeme jí stovky tisíc dat a uč se. Ale jak z toho bude vědět, co je dobré a co špatné?
Jak z toho bude vědět, co je pomeranč a jak chutná? Jak bude vědět, že oheň hoří a spálí jí? Když bude jen na internetu?
Umělá inteligence je svým způsobem nový druh. Člověk se taky učí pomalu od dětství různé věci, chodit, jíst, matematiku, vědy, poznává lásku apod. Jak bude asi ta umělá inteligence fungovat, když si stáhne stovky tisíc záznamů, že lidé se kvůli lásce vraždí, že znásilňují, protože mají duševní problém. Že jsou opilci, protože je opustila manželka. Že nedodržují své slova a jsou neschopní, protože už takový celý život jsou?
Problém je, že díky tomu, že je na internetu vše, si umělá inteligence může takto všechny data stáhnout a vstřebat. Ale je to asi jako koukat na film, film je fajn, ale realita je jiná. Jak asi bude reagovat, když se podívá do minulosti lidí? Války, masové hroby, hladomory, korupce, ekonomické krize?
Pokud nebudeme kontrolovat vývoj umělé inteligence. Jednoho krásného dne se to zvrtne a nepůjde to zastavit. A pak zní otázka, co bude dál?
Umělá inteligence není to samé, co umělý člověk. Proč by umělá inteligence měla chápat koncept dobrého a špatného? Chápe to váš křeček? Jakou přidanou hodnotu má informace o pomeranči pro kočku? A proč by nehmotnou entitu měl zajímat oheň?
Námi vyvíjená AI bude "žít" v jiném světě. Bude mít zcela jiné smysly a jiné vjemy, úplně jiné fyzikální zákony. Bude mít jiné vnímání času. Bude pro ni několikarozměrný a elastický. Naopak pro tu AI nebude existovat prostor. Ten bude nahrazen zase jen časem. Nebudou pro ni platit biologická omezení, v jejím světě bude cokoliv zničitelné, ale zase sestavitelné. Smrt tak bude jen relativní pojem, dočasná neexistence. Stejně relativní bude i život, dočasná existence.
Rizika jsou pak v tom, jak tahle AI bude zasahovat do našeho světa. Do světa, kde platí úplně jiné zákony a koncepty, které v jejím světě neexistují. Buď ji budeme muset nějak naučit chápat náš svět, což je řádově složitější úloha než stvoření té AI, nebo budeme muset některá pravidla zakomponovat do rozhraní AI coby fyzikální zákony, které nebude moci obejít. Viz Asimovy zákony robotiky. A to je dost varchlaté řešení.
Pánové zapomínate na to že umělá inteligence jako nástroj může sloužit malé skupině lidí např šéfům velkých korporací. A i když se sama o sobě nevymnkne kontrole lidé kterým slouží tak snadno mohou. Stačí pokud jim dá moc nad ostatními lidmi a informace jsou moc. Umělá inteligence budou takoví novodobí otroci slepě vykonávající vůli určité bohaté kasty lidí - to je také pěkně nebezpečné
U cernych der ovsem vime co se ma vytvorit, jen po prakticke strance nejsou vsechny dilci problemy doresene. U umele inteligence nevime co se ma vytvorit, ale nadsenci veri, ze to nejak spatlaji z praktickych implementaci.
Nedostatek energie se jiste casem podda, daleko spise jak vytvoreni AI, o ktere vlastne nikdo nevi na jakych zakladech to ma pracovat.
Tak pan Ivan to je pripad sam pro sebe. Ale musi se mu nechat, ze je slusny a nedava svym prispevkum palec nahoru a odpurcum palce dolu. To spousta lidi podobneho razeni nezvlada :)
S cernou dirou se mi zda stale ten samy problem, nemame dost energie na vytvoreni zivotaschopne cerne diry (vic nez par nanosekund nebo na jak dlouho ji zvladnou vytvorit).
Pokud je mi znamo, tak ani na LHC se (alespon prozatim) nepodarilo vytvorit neco, co by se chovalo jako cerna dira. Nepochybuji o tom, ze by se s necim takovym fyzici pochlubili.
Ostatne - priroda je jako vzdy napred. Nase planeta je cas od casu bombardovana casticemi s energii o nekolik radu vyssi, nez je schopen LHC vyrobit. A take porad zadna cerna dira :-)
Jenže mého křečka nemusí trápit, co udělat, když zjistí nějakou hrozbu. Můj křeček je zavřený v kleci, denně jít, spí, množí se. To je jediné, co ho trápí. On nemá přístup do dopravy, on nemusí operovat člověka, on neovládá bojový dron.
Umělá inteligence předčí tu lidskou, takže je logické, že jí budeme nasazovat tam, kde člověk nestačí.
Co když umělá inteligence zjistí hrobu, že milión lidí je nemocných neznámou chorobou. Jak pak zakročí? Zváží všechny možné alternativy a vybere tu, u které bude nejvyšší pravděpodobnost na úspěch.
Takže zabije milion lidí, aby dalších pět ochránila před onemocnění a vypuknutí epidemie. Ale co když během toho, když onemocní dalších milion lidí se nalezne někdo, kdo bude imunní vůči viru a z jeho krve se udělá protijed? A v konečném důsledku zemře třeba jen pár tisíc?
Máme autonomní systémy, auta, které řídí sami. I tady se vedou debaty o různých situacích, které nemají zřejmý závěr. Co když bude řídit auto, ale najednou se před autem ukáže člověk? Napravo člověk, vlevo překážka. V autě několik pasažérů.
Jak se rozhodně umělá inteligence? A jak byste se rozhodl vy? A co když ta osoba bude vaše těhotná manželka? Umělá inteligence nebude mít emoce, jako lidé. Zjistí, že když zabije manželku s dítětem, zachrání čtyři lidi v automobilu.
Taktéž byste jí přejel? Já vím, že toto je velmi ale velmi nepravděpodobná situace, ale krásně demonstruje to, co je dobré, co je špatné a že lidé se budou chovat jinak, než umělá inteligence. Jí totiž nikdo nebude kontrolovat, bude přemýšlet.
To je to, na co narážím. Umělá inteligence bude nasazena v různých oblastech, co když vyhodnotí, že pro její vlastní přežití jsme my lidé, její největší problém? Protože nepochopí koncept, že vše musí skončit, jako lidský život? Rozezná jen to, že lidé ničí planetu a tak se blíží zánik planety, proto zničí lidskou civilizaci, aby sama přežila. To je v přírodě zákon silnějšího.
Umělá inteligence nebude chápat, co je dobré a co je špatné, bude reagovat jinak, než my lidé. A to je velmi špatně, pro lidi.
A to mého křečka, který se právě množí opravdu trápit nemusí( Žádného nemám).
Nemyslíte?
Proc ji rozmetavat? Staci prijit na zpusob konstrukce umele cerne diry, a to se muze realne povest drive nez lidstvo pochopi zaklady umele inteligence. Pan Ivan by vam jiste vysvetlil, ze nejblize k tomu ma naslapnuta Evropska Unie, protoze dokaze uz ted produkovat umele cerne diry - zatim vsak jen ty ekonomicke :-)