Zdalipak ta pravda neni trosku nekde jinde ...
NUKIB se moci mermo snazi vytcorit situaci casoveho presu na tema "prijmout se to musi" a to prave z duvodu, aby bylo schvaleno to, co si tam napise. A prave proto tam napise naproste nehoraznosti, aby jim pak ty mensi nehoraznosti prosly.
V normalne fungujici organizaci by uz jen predlozeni neceho takoveho totiz vedlo k instatnimu vykopnuti vedeni.
Jo, chlapci a devcata se chteli chlubit, ze budou mezi prvnimi. Ale vysledkem te jejich kvapne prace bude ve vysledku spise presny opak. Cas se krati a pritom to neproslo diky hrubym obsahovym nedostatkum na mnoha frontach. Pritom uz i z verejnych konzultaci bylo patrne, kde ty treci plochy budou.
Jo, to ze vypotite mezi prvnimi v mnoha ohledech paskvil z vas borce na bednach vitezu proste neudela, jakkoliv si budete nahavat opak. A klidne se muzeme bavit o tom, ze borci silne podcenili rizika s legislativnim procesem spojena.
Já to cítím, že ta váha je úplně někde jinde.. Podle mého sektor nevnímá kyberbezpečnost za něco, o co by se měl starat neschopný státní zaměstnanec, ale především provozovatel infrastruktury a poskytovatel služeb. Regulace nás v tomto naprosto deprivuje a poukazuje pouze na modelové stavy, které ale v realitě nepředstavují výrazná rizika. Bohužel smutnou realitou je, že tyto naprosto zbytečné regulační mechanizmy tady nejsou k tomu, aby cokoliv řešily na úrovni prevence, nebo například státního layeru, ale aby vylučovaly konkurenční řešení z trhu a celkově znehodnocovali úroveň, kvalitu a rozsah služeb prostřednictvím formálních omezení. Moc dobře si pamatuju doby, kdy východní blok používal standard Secam a ještě s odladěnými audio tunery, jenom proto, abychom se nedostali k západní propagandě.. Nepohli jsme se ani kousek a už tu máme zase technologické komise, které nám budou diktovat, že televize Rubin a Elektronika jsou jediným správným řešením. V oboru jsem hodně dlouho na to, abych si i pamatoval, že pokud měly nějaké bezpečností nedostatky technická řešení, byly to především řešení z té správné strany hranice.
Jestli je ta smernice takto aplikovatelna, tak by to byla rozhodne lepsi volba. Ceska kreativita pri aplikaci smernic jen dela zivot o dost horsim, nez by musel byt, kdyby se tuny legislativy z EU prijmali v minimalisticke verzi. Na druhou stranu se nelze divit, ze kdyz uradu date moznost, at si sam pro sebe napise zakon, stanovi povinnosti a pravomoci, tak to nedopadne dobre (aspon z pohledu vsech ostatnich).
jsi asi nepochopil, co ten úřad má dělat, nemá hlídat bezpečnost, ale má hlidat ostatní, že tu bezpečnost sami hlídají. Tj. v praxi má sledovat, že všichni posílají hlášení včas a řádně.
Bylo by super, kdyby reálně přidával k tomu nějaké know-how, koordinaci a odborně komunikoval, ale toho se asi dočkáme až v další generaci...
Tim ze se vyradi Huawei se ziska cas jen na chvili. A samotni vyrobci aka Cisco, Juniper ci Nokia tim moc casu a benefitu neziskaji. Ba prave naopak... jak uz to tak u restrikci byva, trh se prizpusobi. Spousta vendoru v minulosti zmenila svuj brand... a vesele prodavaji dal, pod jinou znackou. A nez se na urade rozkoukaji... znacka se zase zmeni. Ano, par urednicku vykaze cinnost.. a par blbcu jim to zere.
To co predvadi NUKIB s Huawei je obycejny naivismus. Pres znacku resit nebezpecnost nejde. Driv nez jeden brand poradne zakazou vznikne brand novy... a obchodnici to zakaznikum vysvetli driv, nez na urade sepisou nejaky noticky a zakazy nejakych vendoru. A fuft dokola...
Urednik, co tvrdi opak by mel letet po namydlenejch schodech. Protoze ztratil kontakt s realitou sveta tam venku...
Vy toho asi moc nepamatujete. Žádný "zvukový filtr" 5,5MHz vs 6,5MHz neexistoval. To, co máte asi máte na mysli, byl tzv. mezinosný kmitočet, tedy odstup nosného kmitočtu zvuku od nosného kmitočtu obrazu. Existuje více standardů, nejen ty dva, "náš" odstup 6,5 MHz dovoloval širší pásmo pro přenos obrazu a tím mírně lepší kvalitu obrazu.
Všechny naše novější televizory umožňovaly příjem obou zvukových norem, do starších televizorů bylo možné doplnit konvertor - vyráběl se sériově a uměl to každý televizní opravář nebo zručnější kutil.
Dále - všechny systémy barevné televize (NTSC, SECAM i PAL) byly navrženy tak, aby bylo možné přijímat barevný obraz i na černobílých televizorech (a samozřejmě i obráceně) - to byl základní požadavek jejich vývoje.
SECAM byl vyvinut a používán až do konce analogové éry ve Francii. Byl také zaveden ve východoevropských státech, šlo o politické rozhodnutí (v ČSSR bylo v roce 1968 rozhodnuto používat PAL, což bylo později zrušeno). Všechny naše novější televizory umožňovaly příjem PALu i SECAMu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Televizn%C3%AD_norma
https://theses.cz/id/islnha/Martin_Svanda_DP.pdf
Je zvláštní jedna věc.
Na to, jak je údajně Huawei hrozně nebezpečné, tak se podle tenderů stačí podívat, kde všude ve státní infrastruktuře je nasazené a ejhle..nic nám nekolabuje? Hasiči, policajti, krajská zastupitelstva, nemocnice, ČEZ,... a jaksi nás čína neovládá, jak je to možné, že máme huawei nasazeny všude a přitom furt fungujeme a žádné kyberútoky a vypínání infrastruktury se nekoná?
Byla tu i perlicka s cinskymi kamerami... :-) To se pak panecku kroutili... kovarova kobyla, co neohlida ani dodavatele u sveho baraku.
Ve skutecnosti ale o zadnou bezpecnost nejde.
V US se jednoho krasneho dne probudili, a zjistili, ze uz nic nevyrabeji, ze naprosto vse dovazeji prave z Ciny. A protoze to neumeji vyrabet alespon tak, aby to tem cinskym vyrobkum mohlo cenove +- konkurovat (kdyby rozdily nebyly v radech, tak by se zcela jiste kupci nasli), tak je proste treba pod nejakou zaminkou ten dovoz zakazat. A je k tomu treba primet i vsechny kolonie. S bonusem navic, ze do tech kolonii to pak prodaji prave oni.
Ze muze Cina US vypnout lusknutim prstu, u toho jen zapomeli zminit. Bohate staci, kdyz prohlasi, ze jim nepujci uz ani dolar.
Zminit muzu treba i zakazy dovozu NV karet do ciny, jako kdyby ta cina neumela (kdyby o to stala) zalozit firmu treba v indii, nakoupit tech karet lod, a ta lod je v te indii nebude ani vykladat, zamiri do ciny rovnou.
tak víme, jak to začali vyrábět v Číně, že jo. Ve dne pro smluvní partnery, v noci pro sebe. Když si z nákladů odmyslíš vývoj a testování a řešíš pouze výrobu a to ještě za stavu, kdy máš titěrný mzdový náklady, to se to pak konkuruje. Pamatuji na kopie cisco routerů, které dodávali do SA, Větnamu, Indie, vždyť obsahovali i jejich SW, jeden takový mám ještě pro připomenutí doma.
Dnes už to je ale i v Číně pomalu jiné, jejich společnosti začali dělat i svůj vývoj a ne jen kopírovat, najednou už ty věci nejsou levné, ale začínají být drahé.