“O vyloučení nepohodlných firem bude rozhodovat Ministerstvo vnitra, bez možností efektivní obrany i náhrady škody.” - vitejte v socialismu 2.0.
Tady se jedná pouze o kritickou infrastrukturu, což je něco, kam každý stát mluví a řídí jí daleko přísněji než běžný trh. Ty to vztahuješ k dobám komunismu, kdy stát řídil naprosto vše a žádné soukromé společnosti ani neexistovali. Máš za potřebu takhle tady trolit?
No uz v 80.letech slo "na vlastni ucet" nejake sluzby poskytovat. No a pak byla takova ta seda zona vekslaku, rezniku a zelinaru... a vubec meloucharu, ze? :-) Ze by stat uridil tehda vse se take rict neda.
Ano je v poradku, ze stat u sve (kriticke) infrastruktury chce ridit, co se v ni objevi. Neni to nic specificikeho ani ve vyspelych zapadnich demokracicich. Co je v principu ale spatne je zpusob, jakym se slozky statu o tu regulaci snazi - doslova se bavime o nekolika kohoutech na jednom smetisti, kdy se jednotlive slozky statu (vcelku nekoordinovane) pretahuji o kompetence. A transpozice NIS2 v kombinaci s CER to ukazuje v cele nahote.
Aneb tady bojuji urady mezi sebou - o tu moc... a relevantni legislativa se dost salamuje. To je vetsi problem... a bezpecnost to v celku fakt neposili.
Existovaly druzstva a ty jistou (byt nevelkou) miru autonomie mely, byla to pravnicka osoba, zapisovalo se do podnikoveho rejstriku... aneb skulinky se najit daly. A cele centralni rizeni zaclo padat postupne uz od roku 1987 v ramci tzv. "prestavby", coz sice jeste nebylo uplne osamostatneni, ale jista autonomie v rizeni a podnikani tam uz take byla. Aneb ono i soudruzi prichazeli na to, ze to centralni pojeti ala "my nejlepe vime, co je pro vas nejlepsi" ne vzdy funguje uplne optimalne.
Akorat k tomu "centralnimu rizeni" se ted vracime - a specialne co se te bezpecnosti tyce - tu mame jeden urad, ktery se tvari, ze vsemu rozumi nejlepe... pritom zrovna bezpecnost centralne ridit ani dost dobre nejde, prostedi jsou individualni, kazde v mnohem jine... a fakt to nejde schovavat za jednoduche floskule typu "tak si prubezne mente hesla" - tzn. to, co delaji urednici - a co prejimaji i nekteri politici...
ale to nebyla soukromá společnost (=firma), ale podnikání ala OSVČ. Ano, melouchu, černého podnikání bylo dost a tolerovalo se to, firmy ale všechny byly "společné".
Jo, to jak stát přistupuje k NIS2, je to takový trochu guláš, ale za mě to chyba implementace a ne principů.
Tím jsi ale popsal jak přesně fungují právní státy, neustálé přetahování a vyrovnávání sil. Vlastně ono to je stejné i v soukromém sektoru, kdy se také jednotlivá oddělení přetahují, vytahují, měří se (rozpočtem, počtem zaměstnanců, obratem, kritičností na byznys atd. atd.).