Aha,tak proto se pořád na fóru root hlásí ty reklamy... Ale smysl to má asi jako "chození na lampárnu"
Takže si mam dát majzla na ten běžící dnsmasq?
Ale ono i ti registratori typicky provozuji i ty autoritativni DNS pro sve zakazniky. To beru proste jako fakt - registratoru, co by soucasne nenabizelo sluzby svych DNS serveru v praxi moc nenajdete. Pokud se podivam na tech deset nejvetsich registratoru, tak to nabizi vsichni.
To taky není úplně pravda, článek 26 se zabývá "jen" pravomocí a územní působností.
V čl. 27 jsou spolu zmiňováni častěji - za úplně jiným účelem (nicméně v téhle rovině se dá teoreticky říct, že mezi nimi moc nerozlišuje).
NIS 2 rozlišuje mezi DNS service provider, mezi registrátorem a mezi TLD. Hlavní rozdíl je v tom, že registrátoři nejsou v přílohách, ani se jich nedotýká nový předpis (viz článek 1 nového předpisu).
Mířil jsem na to, že označit TLD jako "registrátory" je trochu bleskoidní krok (viz jeden z nadpisů). který vyvolal paniku (mezi přečtením nadpisu a druhého odstavce, který trochu víc přibližuje realitu uběhlo tak 15 min hledání v novém předpisu).
NIS2 mezi tim zas tak moc nerozlisuje (viz clanek 26). A podobna neostra hranice je i v tom provadecim predpise EU, o kterym clanek pojednava (zde zejmena clanky 5 a 6). Viz definice DNS service provider v NIS2 a ten novy predpis. Ano, pro TLD tam jsou jeste o chlup prisnejsi limity (neni uleva s hodinovym vypadkem a ztratou integrity pro 1000/1% domen), ale zas tak o moc se to nelisi.
NIS2 je uz o pravnicich, a ti vam tu technicky presnou terminologii nekdy trosku zprzni.
Doporučil bych nezaměňovat registrátory a "registrátory domén nejvyšší úrovně", respektive registr domén nejvyšší úrovně/ registr TLD (viz NIS2)...
Jedním je dle směrnice skoro každý (registrátor), zatímco tím druhým je maximálně pár stovek subjektů po celém světě (https://data.iana.org/TLD/tlds-alpha-by-domain.txt).
Trochu to mate, pod registrátorem domény nejvyšší úrovně bych si představil asi kohokoliv, kdo uzavře smlouvu s registrem TLD.