Řecké banky se pomalu otevírají a zvyšují se i limity, které dosud omezovaly výběry z bankomatů. Pro internetový byznys to znamená naději na oživení obchodování. Pro některé e-shopy totiž vyvrcholení řecké krize přišlo zrovna v době, kdy probíhala jejich evropská expanze.
„Našim primárním cílem je pro tento rok expandovat co nejvíce v rámci Evropské unii. Její výhody jsou především v tom, že dokážeme takto z jednoho místa obsloužit do tří dní zákazníky ze skoro celé Evropy,“ tvrdí Tomáš Bártek, marketingový ředitel serveru VašeČočky.cz s tím, že Řecko je jednou z mála zemí v EU, kde obchod dosud nepůsobí. Navíc podle prvních analýz nebyla země z Peloponéského poloostrova tak konkurenční jako jiné evropské trhy.
E-shop chtěli otevřít už na začátku července. „Ve stejném období ale začalo zavírání bank a omezený přístup Řeků ke kapitálu a proto jsme se rozhodli raději náš obchod v takové chvíli neotevírat. Takže už to posouváme skoro 3 týdny,“ vysvětluje Bártek. Stopka se týká ale jen Řecka, minulý týden totiž otevřeli obchod v Rumunsku a hledají další nové trhy.
Situaci pro tuzemskou centrálu sleduje v každé zemi kontaktní osoba, díky které má Bártek a jeho tým přehled o dění v Aténách. „Máme country manažera, který je rodilý mluvčí a který má v dané zemi rodinu, známé a kamarády. Tedy, mimo zahraničních a českých médií, je naším hlavním informačním zdrojem tento člověk,“ dodává.
Nestálé euro
VašeČočky ale nejsou jedinou firmou, která má s následky situace v Řecku problémy. „Řecko patří k našim menším trhům, máme tam desítky tisíc zákazníků. Nicméně i tak nás řecká krize stojí v řádu statisíců korun. V prvních dnech, kdy země omezila platby na zahraniční účty, jsme prodlužovali prémiové balíčky a domény na naše náklady,“ tvrdí Ondřej Uhlíř, country manager Webnode s tím, že zatím v Řecku služby nabízí bez omezení a čekají, jak se situace dále vyvine.
Řecko ovlivňuje obchod ale i nepřímo. „Řecko jako takové nás příliš neovlivnilo, minimálně ne z pozice svého trhu. Mnohem zásadnější je ale pro nás nestálé euro v důsledku krize,“ komentuje situaci na trhu Lucie Brešová z brněnského Skypickeru.
Podobné obavy má taktéž brněnský Mautilus. „V Řecku prozatím své klienty nemáme. Obecně však můžeme říct, že vzhledem k poklesu kurzu eura vůči české koruně se snižuje naše zahraniční konkurenceschopnost. Tento fakt je pro nás, respektive pro firmu tvořící 80 procent obratu v zahraničí, poměrně důležitý,“ tvrdí provozní ředitel společnosti Mautilus Ivan Bradáč.
Zatím jede on-line tolerance
České firmy nejsou samozřejmě výjimkou. Hned od počátku krize přestal řeckým uživatelům fungovat PayPal. V posledních momentech před uzavřením bank zaznamenaly významný zájem o obchodování z Řecka bitcoinové burzy.
Podle šéfa serveru Bitcoin.de Olivera Flaskaempera poskočily během posledního týdne před uzavřením přeshraničního bankovního styku obchody Řeků s bitcoinem o 79 %. A německá burza není jediná. Čtyřicetiprocentní nárůst hlásil i čínský server LakeBTC.
Podobně jako Webnode nad řeckými problémy mhouří oko i Apple. Ten dal svým řeckým uživatelům iCloud 30 dní zdarma. Pokud by ale nakonec měsíční poplatek nezaplatili, tak by se jim prostor smrkl na 5 GB. Pokud se ale uživatelům nepodaří zaplatit ani poté, tak o větší iCloud přijdou.