Tak asi není jasné, co první příspěvek chtěl říci.
Nyní: mám volbu, nevlastním přijímač, neplatím za něj. Hotovo
Pak: nemám volbu, nevlastním přijímač ale mám domácnost, platím tedy za domácnost, nač tedy to nazývat poplatkem za vysílání
Zajímalo by mě, jak to bude s bezdomovci, budou platit za ně úřady (když tam budou mít trvalé bydliště)?
dědečku:
Nejjednoduší by bylo, když už jsi to nakousl, přijmout slovenské řešení, t. j. platby pro občany zrušit a veřejnoprávní media platit přímo ze státního rozpočtu percentuálně z HDP. Koncem ledna by statistici řekli, kolik bylo HDP za minulý rok, a kolik, ze zákona, veřejnoprávní média dostanou, čímž by veškeré úřadování kolem tohoto tématu na rok skončilo. ČNB by jen převedla danou sumu na účty ČRo A ČT a šmytec. Občanům by ubyly starosti a komerčním bankám práce s opakovanými převody. Ale to by bylo příliš jednoduché, levné a blbuvzdorné, takže to nejde.
Já bych byl také pro. Ať se vše zakóduje a kdo to bude chtít konzumovat, ať platí! Je otázka, kolik lidí by potom platilo; propad příjmů by byl asi značný. A to je, oč tu běží; vytahat peníze z kapes všem a čím dál, tím víc! Z něčeho přece ta banda státních povalečů žít musí, že? Dal bych do ústavy, že platy všech ústavních činitelů se budou odvíjet od mediánu průměrného důchodu, (podle funkce od trojnásobku do šestinásobku) a státní úřady by měly mzdový fond, který by byl konstantní, bez ohledu na počet zaměstnanců. (Chcete mít víc? Vypusťte zbytečnou agendu a vyhoďte zbytečné úředníky!) A pokud vám bude vše trvat moc dlouho, nebo budete dělat chyby, tak vám ten mzdový fond na další rok pokrátíme.
Nechat si odhlasovat zvláštní daň to je snem každé takové organizace ostatně tady je takových co se jim musí ze zákona platit taky habaděj. Že nedobrovolně platím věci které nepoužívám, nechci nebo mi přímo škodí to je běžné, ale naprosto tragická je ta argumentace, v době kdy není problém účtovat naprosto přesně se schovávat za nějaké paušály to je na hlavu.
"svoboda je mít možnost volby"
Co se týče televizního vysílání, vy ji snad nemáte? Že byste měl televizi s jedním kanálem a bez hlavního vypínače? Na pohádky jsem už starej. Máte možnost volby mezi několika kanály televize verejne služby, x kanály komerčních tv nebo i na TV nekoukat a sledovat třeba streaming.
Tudíž svobodu volby máte.
V Německu to mají taky tak. I s pěkným vysvětlením - za mně, proč ne? Třeba z toho, že média se snaží kontrolovat aktivní politiky, těží všichni, i když je vůbec nesledujou.
The contribution serves to finance public broadcasting service based on a contributory model. Contributory means that in principle all adult citizens, companies and institutions as well as public interest bodies in Germany should make a contribution – regardless of their actual media use. In this way, everyone can benefit from the variety and quality of the freely available public broadcasting services – even those who pay a reduced licence fee or none at all.
https://www.rundfunkbeitrag.de/welcome/englisch/index_ger.html
Tohle opravdu může zvednout preference Svobodných, kteří to zlikvidují.
Existence "veřejnoprávních" médií je z hlediska občana bezcenná, je to jen a jen tunel na jeho peníze. Zrušit, udělat komerční vysílání, které se bude platit buď reklamami, nebo pronájmem dešifrovací karty, nebo ještě nějak jinak.
V principu začne mlžení kolem toho, co je vlastně domácnost. U nás se něco podobného dělo za komunistů v souvislosti s tím, že do "domácnosti" patřily i "nebytové" prostory (koupelny, WC, předsíně, špajzy atd.) a víc domácností = víc těchto prostor (s možností snížit obytnou plochu, z níž se platila daň a dostat dům z kategorie "nad 120 m2" na kategorii pod tímto limitem (menší pravomoci Národního Výboru vůči majiteli).
Takže docela očekávám, že v Rakousku přibude hodně velkých bytů a klesne počet domácností.
Situaci v Německu jsme popisovali v prosinci: https://www.lupa.cz/clanky/boj-o-televizni-poplatky-v-nemecku-nektere-spolkove-zeme-jsou-proti-zvyseni/
Chtěl jsem jen konstatovat, že se asi dá papírově udělat ze dvou bytů jeden, a že k tomu budou lidé těmi poplatky motivováni (taky záleží na nákladech na takovou právní vojnu a na očekávání vítězství strany, která tohle zruší).
A ještě je zde jeden fenomén, který může vyvolat zmatek, a to je podnájemník.
Doufám, že pořád komentujete změnu v Rakousku. Asi je možné věřit zdejšímu článku, který uvádí: "model, že pokud na nějaké adrese má alespoň jedna osoba trvalé bydliště, vybírá se za tuto domácnost pevně stanovený poplatek 15,30 eur měsíčně. ".
Těch případů, kdy se vyplatí udělat ze dvou domácností jedna (s byty poplatek nesouvisí) nebude tolik, aby se to vyplatilo, s rizikem ztráty podílu na vlastnictví bytu, ušetřit pár €.
Podnájemník zmatek nevyvolá, není vlastníkem bytu a ani ve velké domácnosti počet osob na výši poplatku nemá vliv, důležitá je ta jedna, která tam má trvalé bydliště. V případě, že byt používá pouze podnájemník, je na domluvě a znění smlouvy, kdo bude reálně za toto bydliště platit poplatek.
Obecně nám všem ale může být lhostejné, jaká pravidla si v Rakousku zavedli a jak dlouho vydrží.