Legislativní rada vlády (LRV) na zasedání v minulém týdnu přerušila projednávání návrhu zákona pro usnadnění výstavby vysokorychlostních sítí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tak dostalo důležitý dokument zpět s tím, že ho musí zásadně přepracovat. Není to nic, co by se neočekávalo – návrh zákona dlouhodobě kritizuje trh. O žádném usnadnění podle kritiků nemůže být řeč.
Chystaný zákon je přitom pro budoucí rozvoj tuzemských datových sítí zásadní a je určitě důležitější, než slíbených 14 miliard korun z evropských dotací. Má totiž mimo jiné snížit náklady na budování komunikací, třeba pomocí zpřístupnění „děr“ v zemi při výkopových pracích více zájemcům. Jde o transpozici evropské směrnice a MPO má v jejím překlopení do českého právního řádu, podobně jako u přípravy národní strategie sítí nové generace, několikaměsíční skluz.
Legislativní rada vlády mimo jiné zmiňuje to, že návrh zákona je v rozporu se samotnou evropskou směrnicí. Zásadní připomínky má Rada v podstatě ke všem bodům zákona.
Problematická role vnitra
LRV rovněž poukazuje na hojně diskutovanou roli ministerstva vnitra. To chce provozovat jednotné informační místo a vést registr pasivní infrastruktury. Mimo jiné má rovněž ambice stát se místem, kde se řeší případné spory. To ale s některými body v evropské směrnici koliduje.
Připomínky legislativní rady vlády se zčásti kryjí s kritikou ICT Unie. Ta předsedovi LRV Jiřímu Dientsbierovi (ČSSD) už v únoru poslala dopis, kde jednotlivé problémy návrhu zákona více rozepisuje.
„Navržené znění zákona obsahuje střet zájmů na straně ministerstva vnitra a je v důsledku toho v rozporu se směrnicí. Na straně jedné změnou definice oprávněné osoby získalo ministerstvo možnost požádat o přístup k fyzické infrastruktuře podnikatelských subjektů a na straně druhé je orgánem, který bude v případě sporu mezi vlastníkem a žadatelem (ministerstvo vnitra) o podmínkách sporu rozhodovat. Taková situace je nepřijatelná. Role Ministerstva vnitra musí být upravena tak, aby bylo zamezeno střetu zájmů. Dle směrnice má být vnitrostátní orgán pro řešení sporů právně samostatný a funkčně nezávislý na kterémkoliv provozovateli sítě,“ píše se mimo jiné v textu.
Dobrá nálada nepanuje ani na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR). Ministerstvo průmyslu s ním totiž v minulosti na transpozici směrnice příliš nespolupracovalo, i když MMR chystá novelu stavebního zákona, který se budování sítí (výkopové práce a podobně) přímo týká.
Na MPO se v posledních týdnech dalo několik věcí do pohybu. Jak jsem psal, Jan Mládek (ČSSD) odvolal problematického šéfa odboru elektronických komunikací Tomáše Šťastného a nahradil ho Luďkem Schneiderem. Ministerstvo se rovněž začalo s průmyslem více bavit.