pokud jsem to pochopil dobře tak je to něco jako http://www.odpovedi.cz/ které tu už fungují nějakou dobu.
Další zajímavý příklad podobného přístupu je Stack Overflow, které začalo o rok dřív než Quora, a v ratingu návštěvnosti podle Alexy je na 193. místě (Quora na 4145.). Stack Overflow je tedy zaměřené jen na programátory, ale v poslední době umožňují zakládat specializované stránky pro další obory, s tím že spoléhají na to že komunita co se zajímá o jeden obor dokáže stránky udržet kvalitnější.
Podobně funguje Expert Exchange a myslim, ze maji i celkem zajimavy obchodni model, kdo hleda odpoved, musi bud zaplatit premium ucet nebo mit dostatecny pocet bodu za odpovezene otazky
navic jsem vyrozumel z nekolika poslednihch newslettru ze svoji knwledge base nabizi pro mensi firmy jako nahradu klasickeho helpdesku
pritom rozsah temat je od zakladni dotazu na OS az po specializovane oblasti uzce zamereneho SW
Má s Expert Exchange nekdo praktické zkušenosti? Na rozdíl od předchozího příspěvku mi totiž jejich "obchodní model" připadá mírně řečeno jako pošetilý, řekl bych, že jde o ukázkový nákup zajíce v pytli. Sice není výjimkou, že člověk padne na přesnou odpověď na svůj dotaz, ale spíše ne (což zjistí z odpovědí) a je potřeba iterovat; v případě EE už by asi byly prachy fuč. No a hlavně, vždycky existuje řada jiných zdrojů informací; výhodou je znalost třeba ruštiny.
Hlavní rozdíl mezi SO a Quorou je to, že u SO je zdůrazněná věcná stránka věci, ne osobní. V podstatě jde o to, že u SO jsou hlasy (kladné i záporné) tajné a kdybyste si vytvořil nějaký klan, který by systematicky hlasoval pro vaše otázky (odpovědi), tak o ty hlasy přijdete. U Quory je hlasování veřejné a IMHO vytváření podobných klanů spíš podporuje.
do: Vojtěch Bednář
>> Quora je příliš prázdnou platformou. <<
(1) Definuj "platformu."
(2) Proč by Quora měla být platformou?
>> systém je v provozu již dost dlouho na to, aby byl uveden do oficiálního chodu <<
(1) Definuj "oficiální chod."
(2) Google byl v ne-oficiálním chodu 10 let a nikomu to nevadilo.
>> Citelně též chybí lokalizace, která je pro úspěšný online projekt v dnešní době prakticky nezbytností. <<
Ne, signore, lokalizovat Quoru pro 10 milionů Čechů není nezbytné. 400 milionů mluvících Američanů, Kanaďanů, Britů a Australanů hravě uživí Quoru.
Pěkný článek. Do Quory se dá bez problémů registrovat i z ČR, ale jen na pozvánky. Pozvánky jsou k dispozici třeba tady: http://bondboy.posterous.com/
Ahoj,
a co věc co Google koupil asi před rokem:
http://vark.com/
Zkoušel jsem a funguje to dost dobře. Na otázku jaké je dnes počasí v New Yorku jsem dostal do 5 min několik stejných odpovědí.
Možná zajímavější než Quora samotná je objem pozornosti, který se jí dneska věnuje.
Zajmavá debata ohledně toho je na blogu Sysomosu . Kromě
příspěvku analyzujícího, proč je dnes Quora tak populární téma je tam i názor, že je to proto, že lidé točících
se okolo sociálních sítí potřebují nové lesklé hračky o terých by mohli psát a diskutovat. Ty zaběhnuté (FB, TW)
už nejsou zas tolik cool a tak se pozornost ubírá směrem k novým nadějným službám jako je Quora. Přičemž
ta pozornost vůbec nemusí být přímo úměrná přínosu té služby pro uživatele.